Białe dziury

Feeria Science
2023-10-11
2023-10-11
Katarzyna Skórska

Książka krotka treściwa w formie bardzo przystępnej dla każdego formie . W tej książce to nowe spojżenie na temat czarnych dziur i ich odpowiedników .polecam każdemu kto ulubi temat czarnych dziur

Czyta się przyjemnie - poza pseudopoetyckimi wstawkami - przez jakąś godzinkę. Bo ze 150 stron odliczyć należy 25 pustych (podział na rozdziały i części, oddzielane pustymi stronicami),a jeśliby odliczyć jeszcze te "ćwiczenia z zachwytu" (niekoniecznie trzeba czytać) to zostanie jakieś 70 stron. Rzadkim drukiem, z wieloma ilustracjami. Czyli artykuł. Ale wydany w twardej oprawie... Carlo Rovelli pilnie potrzebował gotówki?

Nie jest to pierwsza książka o tzw białych dziurach - swoistej matematyczno-fizycznej koncepcji, nie udowodnionej acz możliwej. Niemniej warto zapoznać się z tą pozycją, zwłaszcza że jest dość ciekawie skonstruowana tj Autor stara się by była przystępna dla laików, ale i dla nieco bardziej obeznanych
Jest to krótki wykład (Bardzo ciekawy i zrozumiały) czym czarne dziury są - bo to niezbędne dla zrozumienia owych białych, a potem właśnie omówienie (i to już trudniejsza część) czym mogą być białe dziury.
Ja postrzegam to jako użyteczne kompendium na ten temat i polecam

Jest to krótki wykład (Bardzo ciekawy i zrozumiały) czym czarne dziury są...

Książka nie dla fizyków, ale dla laików zainteresowanych tematem. Napisana zrozumiale i jasno. Uważam to za duży atut. Wystarczy, że użyjesz wyobraźni, a trafisz do czarnej dziury, by następnie wypaść przez dziurę białą. Jasno, ciekawie i z fantazją.
Nie rozumiem tylko, jaki autorowi przyświecał cel, gdy rozpoczynał zdania małą literą.

Jest kilka problemów z tą publikacją, normalna cena to nic innego jak skok na kasę, "książka" właściwie opiera się jednym artykule i hipotezie, gdyby nie wypełniacze to pewnie treści starczyłoby na zaledwie 1 rozdział, ale tego nie można sprzedać jako książka, prawda? Stąd mamy przywołania do Dantego (z którym każdym kolejnym cytatem, co raz bardziej chce się zwymiotować ) i dygresje, które nic nie wnoszą i nie pozwalają lepiej zrozumieć tematu, wręcz przeciwnie, człowiek zaczyna się zastanawiać, dlaczego on to przywołuje? Niemożność wyrażenia swoich przemyśleń słowami, próbuje zastąpić pseudo poezją?Hmmm.
Fizyk, który stara się być poetą to NIE MOŻE się udać i raczej nie tego oczekujmy, logika, dowody, argumentacja to jest język nauki.

Sama idea wydaję się dosyć prosta, może jedynie przedstawiona w zagmatwany sposób, więc nie będę spoilerował.
Interesujący jest sam moment przejścia, no bo jak coś może być poza czasem i przestrzenią? Brzmi jak magia ...
Brakuje też moim zdaniem jasnych deklaracji, że to wszystko hipotezy i spekulacje, nie ma żadnych dowód, obserwacji czy eksperymentów na ten temat. To, że równania pozwalają na taką możliwość przecież nie oznacza, że tak właśnie jest.
W sumie to już moja 4 książka tego autora, a dalej nie wiem czym jest czas i przestrzeń, pytanie czy uczeń taki tępy czy nauczyciel kiepski?
Kwestia względności.

• Popularnonaukowe
  • Astronomia, astrofizyka, fizyka
  • BIBLIOTEKA POCKETBOOK INKPAD
  • Non-fiction

Dodaj cytat z książki Białe dziury