rozwińzwiń

Przed Wielkim Wybuchem. O początkach Wszechświata i o tym, co jest poza nim

Okładka książki Przed Wielkim Wybuchem. O początkach Wszechświata i o tym, co jest poza nim Laura Mersini-Houghton
Okładka książki Przed Wielkim Wybuchem. O początkach Wszechświata i o tym, co jest poza nim
Laura Mersini-Houghton Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki astronomia, astrofizyka
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
Before The Big Bang: The Origin of the Universe and What Lies Beyond
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2023-09-28
Data 1. wyd. pol.:
2023-09-28
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383520728
Tłumacz:
Urszula Seweryńska, Mariusz Seweryński
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
660
362

Na półkach:

Lubię serię Prószyńskiego „Na ścieżkach nauki”, bo zwykle są to ciekawe i dobrze napisane pozycje popularyzatorskie. Tym razem musiałam się poddać po dotarciu do połowy książki (choć jest stosunkowo krótka),bo nic z niej nie rozumiałam, choć bardzo próbowałam. Kosmolożka pisze o interesujących sprawach, ale zbyt często zakłada, że czytelnik coś już wie, a co ostatecznie okazuje się być dość zaawansowanym pojęciem i to z wąskiego zakresu wiedzy.

Miałam okazję czytać różne książki i o mechanice kwantowej, i o kosmologii czy astronomii, więc jakieś tam podstawy mam. Natomiast czytając „Przed Wielkim Wybuchem”, wielokrotnie trafiałam na fragmenty, gdzie zupełnie nie byłam w stanie zrozumieć, o czym pisze badaczka. Tylko dlatego, że już niektóre zagadnienia są mi znajome mogłam wyłapać do czego Mersini-Houghton nawiązuje, ale często też dochodziło do tego spostrzeżenie, że zamiast coś dobrze wyjaśniać, niepotrzebnie temat jest bardziej gmatwany. Wiele razy wprowadzane były też pojęcia, które wcześniej nie zostały należycie wprowadzone. Przykładowo fragment:

„Po zakończeniu inflacji pierwotna zupa fotonów i cząstek zostaje jednolicie rozproszona w całym Wszechświecie jako plamy (duże ilości masy) i pustki (mało masy). Obszary o dużej gęstości, z plamami masy, zapadają się pod własnym ciężarem i formują gwiazdy i galaktyki.”

Spodziewam się, że dla nowicjusza może być niezrozumiałe, w jaki sposób możemy mówić o „jednolicie rozproszonych” fotonach i cząstkach, a jednocześnie mieć w kosmosie plamy i pustki. Badaczka jednak wielu rzeczy nie tłumaczy. Innym razem wyjaśnia dokładnie kwestie, które są o wiele bardziej zrozumiałe i powszechnie znane, choć i wtedy zdarza jej się coś prezentować w taki sposób, że może wprowadzić większy mętlik w głowie.

Laura Mersini-Houghton była nominowana do Nobla i bez wątpienia jest to osoba kompetentna i o niezwykle sporej wiedzy. Nie idzie to jednak w parze ze zdolnościami popularyzatorskimi.

Lubię serię Prószyńskiego „Na ścieżkach nauki”, bo zwykle są to ciekawe i dobrze napisane pozycje popularyzatorskie. Tym razem musiałam się poddać po dotarciu do połowy książki (choć jest stosunkowo krótka),bo nic z niej nie rozumiałam, choć bardzo próbowałam. Kosmolożka pisze o interesujących sprawach, ale zbyt często zakłada, że czytelnik coś już wie, a co ostatecznie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    45
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    9
  • Nauka
    1
  • Do kupienia
    1
  • 2023
    1
  • G-literatura_popularnonaukowa
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Popularnonaukowe
    1
  • 000 - Poszukuję
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także