Nieznośna lekkość bytu

Okładka książki Nieznośna lekkość bytu
Milan Kundera Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Kolekcja 70 lat Empik literatura piękna
literatura piękna
1984-01-01
Data 1. wydania:
1990-01-12
Agnieszka Holland
klasyka literatura czeska literatura piękna nieznośna lekkość bytu

Zasadniczo to nie mój gatunek lecz książka jest tak dobra, że wyobrażam sobie ją jako miejsce pomiędzy wszystkimi gatunkami - niezależnie co lubisz czytać ta Ci się spodoba.

Chciałem tu napisać dlaczego takanocena, a nie inna. Jednak nic co napiszę nie wyrazi jak WIELKĄ książkę Kundera napisał. To trzeba przeczytać!

Powieść o miłości asymetrycznej, jak ją nazwał sam autor. O szukaniu równowagi w życiu, przypadku ludzkiego losu. Nazwę to tak: Biegun północny- rozważania o moralności w bezradności Tomasza. Biegun południowy- rozpacz i męka z przypadku zrodzonej/znalezionej Teresy. Te postaci są od siebie odległe właśnie tak jak te bieguny. Równikiem będzie ich pies- Kerenin, jako symbol...

darzę tą książkę szczególną, niepojętą miłością. oddałbym wszystko by znów móc przeczytać ją po raz pierwszy.

Pierwszy raz czytałam na początku studiów jako 19-nastolatka, drugi raz jako żona i matka mając 35 lat. Nadal nie wszystko rozumiem, może za dużo filozofii, może za trudna dla mnie. Ujmuje, ale nie rozumiem fenomenu.

Autor pisze w sposób filozoficzny. Czuje się jego tęsknotę za ojczyzną – Czechami. Przedstawia nieszczęśliwe życiorysy – osoby poszukujące właściwego celu w relacjach damsko-męskich. Stąd wynika dużo zdrad i nieporozumień. Za bardzo wieje pesymizmem i hedonizmem; "jakże bezbronni jesteśmy wobec pochlebstw!"

Powiedzmy sobie jedno "Nieznośna lekkość bytu" to nie jest książka przychylna czytelnikowi. I z całą pewnością nie jest to pozycja dla każdego. Jeżeli książki to twoja pasja, masz duszę literaturoznawcy albo zdajesz maturę (winki-wink) to polecam. Trzeba do tej historii przysiąść, żeby ją zrozumieć i poczytać o niej samej, nie tylko ją samą. Na końcu, może chcąc pocieszyć,...

To była wspaniała podróż, wspaniała rozkosz, tak zatapiać się w języku, zatapiać w lekkich bytach postaci, które pewnie same nie są do końca pewne swojego istnienia.

Ujdzie w tłoku. Choć niektóre myśli tu wyrażone sprawiły, że coś we mnie drgnęło, w większości przypadków czułem, że to cały czas „nie to”, że coś tu nie klapuje. W trakcie lektury nie potrafiłem pozbyć się wrażenia, że Kundera próbuje poruszyć tematy, które najzwyczajniej w świecie go przerastają. Ładunek myślowy całej powieści śmiało dałoby się zawrzeć w góra czterdziestu...

Gówno z marcepanem - tak najkrócej podsumuję. Sprowokował mnie do tego sam autor który rozważaniom o gównie poświęcił całe Ustępy w tej książce. Nie wystawiam oceny punktowej z szacunku dla autora Jego wieku , tego co przeżył I wszak dzieło to uznawane jest za arcydzieło
Przytoczę pewien fragment który dobrze wg mnie oddaje klimat całego tekstu

"Podniosła się z muszli...

15 315
    12 865