Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej

Okładka książki Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej Dawid Brykalski, Bartek Chaciński, Marek Horodniczy, Michał Kirmuć, Jędrzej Słodkowski, Jarek Szubrycht, Michał Wilczyński
Okładka książki Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej
Dawid BrykalskiBartek Chaciński Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury Seria: Varia (Narodowe Centrum Kultury) muzyka
muzyka
Varia (Narodowe Centrum Kultury)
Narodowe Centrum Kultury
2016-01-01
2016-01-01
muzyka polska muzyka muzyka elektroniczna el-muzyka antologia

Znakomita pozycja, nie tylko dla fanow polskiej elektroniki. Ksiazka napisana przystepnym jezykiem. Pierwsza jej czesc to zbior felietonow poswieconych roznym artystom muzycznym z lat 1980-1990. Druga czesc poswiecona jest instrumentom elektronicznym, ktore mialy zasadniczy wplyw na rozwoj muzyki (dla mnie nieco mniej ciekawa). Trzecia czesc to juz doslownie kilka paragrafow na temat muzykologii na swiecie I w Polsce.

Prawdziwym kaskiem dla fanow el-muzyki jest zestaw dwoch krazkow cd dolaczonych do tego wydawnictwa (przekroj przez opisywana w pierwszej czesci ksiazki muzyke).

Uprzedzam już na samym początku – fani tego, co współcześnie zwykliśmy określać mianem szeroko pojętej muzyki elektronicznej, mogą być zawiedzeni. I to nawet bardzo. House, techno, drum’n’bass, ambient lub footwork – tych i innych gatunków, które swoją popularność nad Wisłą zdobyły już w latach 90. lub w XXI wieku, próżno szukać w prezentowanej książce. Powód? Już na wstępie klarownie przybliża go redaktor tomu, Marek Horodniczy: „zajęliśmy się obszernym zbiorem, który można – za Jerzym Kordowiczem – nazwać >>el-muzyką<<, a także twórczością wyrosłą z jazzu, rocka, popu i tworzoną (…) na instrumentach elektronicznych w ciągu dwóch dekad (lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych)” (s 8).

Więcej w recenzji na moim blogu: http://wp.me/ph4gw-dPh.

• Wishlist (Chcę w prezencie)
  • Muzyczka i dźwięki
  • Biografie muzyków, etc.
  • Czytadła
  • 🎼 Muzyka