To nie jest hip-hop. Rozmowy III

Okładka książki To nie jest hip-hop. Rozmowy III Jacek Baliński, Bartek Strowski
Okładka książki To nie jest hip-hop. Rozmowy III
Jacek BalińskiBartek Strowski Wydawnictwo: No Dayz Off Cykl: To nie jest hip-hop. Rozmowy (tom 3) muzyka
muzyka
To nie jest hip-hop. Rozmowy (tom 3)
No Dayz Off
2020-12-04
2020-12-04
hip-hop

Kontynuacja wywiadów utrzymana na dotychczasowym, wysokim poziomie. W tej części było kilka wyrazistych osobistości, bardzo mi się podoba podejście do tworzenia DJ 600V, Eldo przedstawił swoje zawirowania życiowe. Ero opowiadał o hip-hopowej zajawce i graffiti, Kali o przekręcaniu małolatów i okradaniu ludzi. Ciekawym rozmówcą okazał się Witek, dobrze mi się też czytało wywiad z Paluchem. Jeszcze dwie części mi zostały, z tych już wydanych.

Nieco słabszy, niż drugi tom, ale i tu nie brakuje rozmów ciekawych, insajderskich, różnych od dostępnych wywiadów. Na wyróżnienie zasługuje przekonanie Eldoki do ogromnej otwartości na temat swoich problemów, przeprowadzenie luźnej, acz dostarczającej sporej liczby informacji Erosa czy przelanie na papier kizowatego "kiedyś nie miałem, a teraz mam" w wykonaniu Sariusa. Z pewnością to wciąż seria zasługująca na uwagę, zaś dla każdego, chcącego wynieść z rapu coś więcej - pozycja obowiązkowa.

Świetna kolejna część! Osobiście najbardziej podobały mi się rozmowy z Eldo i Kubą Knapem - najdalej wychodzące poza hip-hopowe ramy w mojej opinii.

Trzeci tom równie znakomity, jak dwa poprzednie. Z niecierpliwością czekam na czwarty!

Na prawdę świetne wywiady. Z części na część coraz wyższy level.

Na prawdę świetne wywiady. Z części na część coraz wyższy level.

Cała ta seria moim skromnym zdaniem mogłaby trwać i trwać - ja na pewno bym nie protestował. Czytając mam w pobliżu telefon i przypominam sobie, lub odkrywam to co pojawia się w rozmowach. Czekam na czwartą część która patrząc na konsekwencję autorów wyjdzie w tym roku.

Trzecia część książki, która przez jednego z autorów bez ogródek została nazwana najważniejszą w historii rodzimego hip-hopu. Fizycznie – najcieńsza z dotychczasowych publikacji (piętnaście zamiast dwudziestu wywiadów). Nie licząc koloru okładki i umieszczenia zdjęć rozmówców z okresu dzieciństwa oraz prezentujących aktualny wygląd, to jedyna zmiana, jaka zaszła w stosunku do wcześniejszych tomów. Same rozmowy, myślę, podobnie jak miało to miejsce w przypadku części pierwszej i drugiej, są na tyle ciekawe i profesjonalnie przeprowadzone, że powinny zaspokoić każdego czytelnika. Oczywiście należy brać pod uwagę, że osoba z większą wiedzą na temat rodzimego rynku muzycznego – ze szczególnym uwzględnieniem sceny rapowej – może znać część z prezentowanych faktów, jednak mimo wszystko nawet dla niej lektura nie powinna być nudna. Spotkałem się kiedyś z opinią, że autorzy mogą kontynuować swoją serię w zasadzie jeszcze przez długie lata. Uważam, że tak się nie da. Prędzej czy później skończy się lista osób, z którymi nie tyle warto, co można przeprowadzić dobry wywiad. Nie jest bowiem tajemnicą, że w polskim rapie „siedzi” sporo ludzi, ale czy z każdym można porozmawiać na poziomie? Dlatego niezwykle ważne jest to, aby do kolejnych tomów dobierać osoby mające naprawdę coś do powiedzenia. Na ten moment Baliński i Strowski z zadania selekcjonowania trzykrotnie wywiązali się wzorowo. Czy przyszłość będzie równie obiecująca?

Więcej na moim blogu: https://axunarts.pl/2020/12/09/krotka-pilka-498-to-nie-jest-hip-hop-rozmowy-iii-powrot-z-bambuko-dwa-psy-przezyly/

• Muzyka
  • Przeczytane w 2021