Maria Skłodowska-Curie. Geniusz i siła miłości

Patronat LC
Magdalena Niedźwiedzka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
Literatura polska Skłodowska-Curie
biografia, autobiografia, pamiętnik
Literatura polska Skłodowska-Curie

Jestem nieco zawiedziona książką. Zbyt dużo poświęcono w niej na romans głównej bohaterki z Paulem i rozterki targające bohaterów. Za mało biografii, za dużo romansu. Mimo to wielki szacunek dla p.Skłodowskiej-Curie za wielki geniusz umysłu i osiągnięcia.

Autorka ciągle coś powtarza, całe zwroty.. to męczące przy tak obszernej książce. Od pierwszych stron nie umiem pogodzić się z tą, ponoć, nietuzinkową urodą Skłodowskich.. Ogólniedostępne zdjęcia mówią same za siebie. No i sama Skłodowska pokazana jako rozmemłana ofiara losu bez charakteru.. Pierwsza i ostatnia książka tej autorki. Nie trafia do mnie.

Autorka za mocno skupiła się na romansie Marii z Paulem,co spowodowało że miałam wrażenie że czytam tani romans a nie powieść biograficzną słynnej noblistki. Jestem troszkę zawiedziona bo spodziewałam się dużo więcej po tej książce.

Lubię książki o wyrazistych postaciach. Lektura godna uwagi jeśli chodzi o ciekawe i wyraziste rozrysowanie życiorysu. Nie jest to pozycja o naukowosci polskiej noblisti. Dzięki tej powieści można się zainteresować poszukiwaniami innych materiałów. Skoro biografia Marii Skłodowskiej obowiązkowa jest w Japonii, to warto te tradycje wprowadzić w ojczyźnie kobiety naukowca

Lubię czytać książki o kobietach, które niosą pewną mądrość życiową. Cenię Marie Skłodowską-Curie za jej osiągnięcia, za upór w dążeniu do celu, ponieważ na pewno nie łatwo było jej się odnaleźć w męskim świecie, jako studentka, a potem jako naukowiec. Dwukrotka laureatka nagrody Nobla za badania nad promieniotwórczością oraz za odkrycie polonu i radu. Pierwsza profesor na...

Nie jestem pewna czy można tę książkę nazwać biografią czy powieścią biograficzną. Martwi mnie, że tak wiele czasu poświęcono jej romansowi z Paulem, w obliczu tego, że to Pierre był jej największą miłością.
Czytając, nie miałam pewności, które wydarzenia są faktami, a które wymysłami czy podejrzeniami autorki. Po prostu miało się wrażenie, że to romans a nie biografia.

Taka książka powinna być obowiązkowa każdego polskiego czytelnika, czy nawet każdej polskiej szkoły. Pięknie pisane życie Skłodowskiej od początków jej kariery, po jej bezsilność do miłości. Polecam!

romans p. Skłodowskiej i rozterki z nim związane skutecznie zniechęciły mnie do książki, niekoniecznie do samej Noblistki
nadal uważam ją za genialny umysł i pionierkę w wielu dziedzinach

Intrygująca biografia ciekawej postaci. Geniusz umysłu i wulkan uczuć, nietuzinkowa kobieta, nie zawsze szczęśliwa i spełniona.

Jeśli kogoś interesuje życie prywatne (oczywiście odpowiednio podkoloryzowane) naszej wielkiej noblistki, to ta książka może wydać się ciekawa. Wątek naukowy ograniczony do minimum. Początek trochę mnie zniechęcił...Być może dlatego, że autorka od razu przedstawia panią Langevin - osobę o wyjątkowym temperamencie. Niemniej ta powieść biograficzna zachęciła mnie do...

Dyskusje

• Biografie
  • 2018
  • 2017

Magdalena Niedźwiedzka Maria Skłodowska-Curie. Geniusz i siła miłości Zobacz więcej