Hotel Angleterre

Marginesy
2017-01-11
2017-01-11
Dominika Górecka
debiut literacki II wojna światowa literatura szwedzka małżeństwo manipulacja miłość nienawiść powieść obyczajowa przemoc rozstanie samotność szantaż Szwecja śmierć zdrada zemsta żołnierz

Oficjalne recenzje i

Modlitwa o (s)pokój

719 1 155

Na półkach: , , , ,

Opowieść o miłości, zdradzie, wojnie i poszukiwaniu siebie . Bohaterami książki są Georg i Kerstin, którzy biorą ślub tuż przed tym jak mężczyzna dostaje powołanie na wojskowe szkolenie. Ma przebywać poza domem kilka miesięcy, które wydłużają się do kilku lat i przysparzają mu wielu cierpień. Jego żona zmuszona zamieszkać z rodzicami, żyje w oczekiwaniu na męża, aż pewnego dnia poznaje Violę. Nowo poznana kobieta szybko zajmuje znaczące miejsce w życiu Kiersten. Gdy George powraca do domu małżonkowie muszą poznać się na nowo i zdecydować czy nadal chcą być razem, bo nie są już tymi samymi osobami. Akcja tej niezwykłej opowieści rozgrywa się w Szwecji w czasie II wojny światowej. Polecam

Ciekawie przedstawiona historia osób przeżywających wojnę. Historia mężczyzny - Georga który zostaje powołany do wojska, jednak przez sadystycznego dowódcę trafia do kolonii karnej oraz jego świeżo poślubionej żony - Kirsten która pozostając w domu tęskni w pierwszych latach za mężem, w późniejszych za miłością.
Obaj żyli w innych światach, wojna zmieniła ich definitywnie. Wcześniejsze wybory życiowe narzucają wyrzuty sumienia.
Czy to małżeństwo ma szansę przetrwania?

Obaj żyli w innych światach, wojna zmieniła ich definitywnie....

Mimo sporej objętości książkę czyta się szybko i przyjemnie. Akcja rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej. Podzielona jest na trzy części- pierwsza opisuje pobyt głównego bohatera, Georga w strasznych warunkach w obozie szkoleniowym. Trzy miesiące mrozu, ciężkich ćwiczeń i pastwienia się dowódców, doprowadzają do buntu i Georg na kolejne lata trafia do obozów pracy.
Część druga opisuje życie żony Georga, Kerstin, w czasie kiedy jej mąż przebywa w obozach. Kerstin wikła się w romans z kobietą. Z każdą kolejną stroną przekonywałam się, że bohaterka jest osobą płytką, zapatrzoną w siebie, obojętną na uczucia innych. Romans kończy się tragicznie dla Violi.
W trzeciej części Georg wraca do Kerstin. Próbują na nowo poskładać swoje małżeństwo, z różnym skutkiem. Kerstin wciąż kocha swoją kochankę i boi się, że jej romans wyjdzie na jaw, a Georg walczy ze swoimi demonami.
Jest to powieść pokazująca miłość, przyjaźń, zdrady i dobre i złe wybory, a także bezradność zwykłych ludzi w obliczu panującej wojny. Nic wybitnego, długa, relaksująca powieść obyczajowa.

Bardzo udany debiut. Przeczytałam w mgnieniu oka, chociaż to dosyć opasłe tomisko. Nie potrafię jednak do końca określić, czym ta książka mnie ujęła. Namiastka historii - Szwecja i II wojna światowa, "zapasy" z życiem w okresie wojny, która tak do końca przecież bohaterów nie dotyka, nie doświadczają tego, z czym zmagało się tylu innych na froncie, w obozach koncentracyjnych, w okupowanych miastach i pacyfikowanych wsiach. Niemniej jednak, jest w tej historii jakiś tragizm, może wpływa na to złożoność sytuacji w jakiej z powodu wojny, skłonności, czy słabości charakteru znaleźli się Georg, Kerstin, Viola, Alex i inni.
Czy polubiłam tych ludzi - raczej nie, nie było mi ich również żal, ale nie mogę powiedzieć, że pozostałam wobec nich obojętna. Wszystkowiedzący narrator opowiada o ich przeżyciach utożsamiając się na przemian raz z Georgiem, raz z jego żoną. Na pozór wiemy co siedzi w ich głowach i sercach, i nie jest to ani płytkie, ani infantylne, chociaż żadne z nich większą inteligencją nie grzeszy. Na próżno jednak szukam w głowie momentu, w którym poczułam tak naprawdę, że dotyka mnie to co ich spotyka, że ja ich "dotykam". Wszystkie emocje autorka zamknęła wraz z tymi ludźmi za hermetyczną szybą, stąd pewnie wrażenie, że chociaż widzę, że krzyczą, nie słyszę nic. A może ten dystans, to nie specjalny zabieg literacki, może samo tak spod pióra wyszło. Ale to moim zdaniem uratowało tę lekturę przed banałem i kiczem.
Polecam, jak na debiut całkiem, całkiem obiecująco.

Fabuła mnie nawet wciągnęła i musiałem się dowiedzieć, jak to się kończy, natomiast książka jest niestety dosyć przeciętna. Po pierwsze jest zbyt długa w stosunku do tego, co oferuje. Za mało się w niej dzieje. Może gdyby literacko była świetnie napisana, nie czułoby się tego. Ale nie jest. Po drugie, historyczne tło wydarzeń jest opisane bardzo zdawkowo i z tego powodu trudno poczuć klimat początku lat 40. w Szwecji. Po trzecie, portrety psychologiczne głównych bohaterów mogłyby być trochę bardziej pogłębione. Po czwarte wreszcie, fabuła chwilami robi się męcząca i wydarzenia wpadają w ograne klisze (dotyczy to mocno części wojskowej). Mimo tych wad coś jednak mnie przy niej trzymało (chyba udało jej się wciągnąć mnie do głów dwójki głównych bohaterów), stąd ostateczna ocena jak wyżej.

Pierwsza część, kiedy George przebywa w obozie wojskowym, zmaga się z mrozem, sadystycznymi przełożonymi - była ciekawa. Kolejne, czyli życie jego żony Kerstin, jej roman i w końcu powrót Georga z wojny i obozów pracy - nuda.

Miałam duże oczekiwania wobec tej powieści ale totalnie się roczarowalam. Rozciągnięte wątki te 300 stron przez które przebrnęłam straszne mi się czytało. Nie męczyłam się dłużej. Jestem zawiedziona. Nie polecam

To jest bardzo fajna powieść. Pomimo objętości czyta się bardzo szybko, bo treść jest bardzo ciekawa. Szwecja, II wojna światowa, życie na froncie, miłość. Wszystko to tworzy zgrabną i bardzo interesującą całość.

Ciekawa tematyka , bardzo przyjemnie i szybko się czyta

Ciekawa tematyka , bardzo przyjemnie i szybko się czyta