Liliowe dziewczyny

Okładka książki Liliowe dziewczyny Martha Hall Kelly
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Liliowe dziewczyny
Martha Hall Kelly Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Liliowe dziewczyny (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Liliowe dziewczyny (tom 1)
Lilac Girls
Prószyński i S-ka
2016-09-27
2016-09-27
Data 1. wydania:
2016-04-05
Julia Szajkowska
obóz koncentracyjny aresztowanie III Rzesza Niemiecka II wojna światowa konspiracja lekarz okupacja Polska przemoc Ravensbrück terror wspomnienia
Inne

Doceniam książkę za wkład historyczny wyjątkowo jak na amerykańskie pisarstwo zgodny z prawdą. Warunki obozowe nie są odrealnione do granic możliwości, a pobyt w obozie nie przypomina sanatorium, ani wczasów dla emerytów jak chciałyby obozy widzieć niektóre amerykańskie gwiazdy literatury, zwłaszcza te z wierzchołka listy bestsellerów New York Timesa.
Doceniam też wkład tłumaczki, która odstępstwo od norm czasowych (było w książce jedno i nie miało strategicznego znaczenia dla fabuły) oraz inne zawiłości zwłaszcza amerykańskiego spojrzenia na kwestie prawne, dobroczynne i historyczne tłumaczy na bieżąco w przypisach.
Uważam, że książka w sposób wiarygodny, poruszający i zapadający w pamięć fabularyzuje historię, która nigdy nie powinna zostać zapomniana.
Nie zgadzam się z zarzutami, że książka jest jedną z wielu pisanych dziś przez pseudo-autorów i zakłamującą rzeczywistość. Nigdzie w tej książce nie przeczytałam, że Polacy ratowali Żydów z getta w 1940 roku. Jest jedna scena, w której bohaterka pomaga lubelskiej Żydówce, która ma zostać umieszczona w katolickiej rodzinie i w ten sposób uniknąć pewnej śmierci. Nigdzie nie pada słowo getto, proponowałabym zatem nauczyć się czytać ze zrozumieniem i nie polegać na tak wątłych internetowych źródłach jak Wikipedia. Piszę o tym bo w jednej z opinii przeczytanej na tym portalu taki zarzut znalazłam
Odjęłam jedną gwiazdkę za tłumaczenie - częste powtórzenia wyrazowe, które mnie trochę irytowały. Jedną za postać Kasi, która była momentami tak denerwująco dziecinna, a za chwilę egoistyczna do granic możliwości, że nie licowało to ani z jej wiekiem, ani tym bardziej z traumatycznymi przeżyciami. Wątek traumy poobozowej też mógłby być trochę bardziej rozwinięty i lepiej dopracowany. ostatnia gwiazdka odpadła za zbyt dużą "gładkość i sploty szczęśliwych przypadków" w fabularnej części powieści. Rozumiem zabieg autorki, która zapewne chciała zrównoważyć tragizm Ravensbrück szczęśliwymi splotami zdarzeń w życiu prywatnym bohaterów, ale niestety prawdziwe życie tak dobrze nie wygląda i nie zawsze los równoważy tragiczne przejścia szczęśliwymi przypadkami w przyszłości.
Mimo tych kilku uwag książkę szczerze polecam.

Doceniam też wkład...

Na długo utkwi w pamięci. Polecam.

Na długo utkwi w pamięci. Polecam.

Martha Hall Kelly Liliowe dziewczyny, kolejny mój zakup ze @skupszop, który w końcu doczekał się lektury. Historia, oparta na faktach, która z pewnością poruszy niejedno serce, wpisuje się niestety w mocno aktualny obecnie zalewający rynek nurt popularnej literatury obozowej. W nocie od autorki widnieje informacja, że Liliowe dziewczyny są oparte na historii Amerykanki Caroline Ferriday, zajmującej się podczas wojny pomocą francuskim dzieciom, a po wojnie sprowadzającą do Stanów Zjednoczonych w celach pomocowych kobiety, byłe więźniarki z Ravensbrück oraz Herty Oberhauser, jedynej lekarki kobiety pracującej w obozie w Ravensbrück, po wojnie skazanej na dwadzieścia lat więzienia. Do tych dwóch pojawiających się w powieści bohaterek autorka dołączyła jeszcze fikcyjną, choć wzorowaną na życiorysie więźniarki z Ravensbrück Kasię, jedną z ofiar niemieckich eksperymentów medycznych.

Przez całą, z resztą dość długą opowieść rozpoczynającą się w 1939 roku i mającą swój finał długo po wojnie, bo 1959 roku nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że autorka w wielu momentach serwuje czytelnikowi bardzo dużą przypadkowość wydarzeń, których rzeczywiste daty, miejsca czy zdarzenia można sprawdzić w nie tylko w dokumentach źródłowych, ale także chociażby w internecie. Żeby przytoczyć pierwszy z brzegu przykład, Kasia w 1940 roku pomaga w ucieczce z lubelskiego getta młodej Żydówce, a getto w Lublinie utworzone zostało, według znalezionych przeze mnie informacji w internecie w roku 1941.

No cóż, tego rodzaju błędy powodują, że opowiedziana przez autorkę historia, choć smutna i wzruszająca, mająca również na celu pielęgnowanie pamięci o tamtych tragicznych czasach, nawet jako opowieść po części fikcyjna, traci na swojej wiarygodności. Wielka szkoda. Nie powinno się wprowadzać czytelnika w błąd, tym bardziej, że tak istotne fakty łatwo jest sprawdzić.

Polecam, warto przeczytać

Polecam, warto przeczytać

Jest to jedna z tych książek, która mimo mijającego czasu zostaje w pamięci.
To powieść o trzech kobietach, których los się w jakiś mniejszy lub większy sposób że sobą przeplata.
Polecam.

Jest to jedna z tych książek, która mimo mijającego czasu zostaje w pamięci.
Polecam.

bolesna, prawdziwa, czytałam z zapartym tchem

bolesna, prawdziwa, czytałam z zapartym tchem

(...) Książka, na którą czekałem, książka, którą poznałem, wreszcie książka, w której pokładałem wielkie nadzieje, a która w pewien sposób sprawiła mi zawód. Potencjał tej historii został zniweczony, trzy lata ciężkiej pracy autorki zasługują na uznanie, jednak zbyt powierzchownie potraktowano tematy trudne, wstrząsające, a zbyt obszernie rozwinięto tematy błahe, mało istotne, zbyt wiele nazw, drobiazgów, postać Caroline najbardziej na tym ucierpiała. Choć nie lepiej wygląda to w przypadku Kasi, młodej dziewczyny z Polski, czy Herty, która staje się oprawcą w lekarskim kitlu Polki wraz z bliskimi jej osobami osadzonej w kobiecym obozie, Ravensbrück.

Pełny tekst spojrzenia dostępny w poniższym linku:

Liczyłam, że będzie dużo lepsza. Jest bardzo mało emocjonalna i schematyczna. Autorka nie odzwierciedliła takiego rygoru obozowego jaki był naprawdę. Nie podobało mi się przeniesienie niektórych wydarzeń historycznych w inne lata przez co dla mnie książka stała się mało wiarygodna.
Zastanawia mnie skąd kobieta z tamtych czasów wie, że urodzi bliźniaki....
Książka zaczęła być interesująca dopiero dotarłam do lat powojennych.

Zastanawia mnie skąd kobieta z tamtych czasów wie, że urodzi bliźniaki....
Książka zaczęła...

Książka opisująca tragiczne losy kobiet które trafiły do obozu koncentracyjnego Ravensbruck, a następnie stały się królikami doświadczalnymi lekarzy niemieckich. Historie dotyczą przeżyć trzech kobiet, w tym niemieckiej lekarki. Dodatkowo poznajemy losy ich znajomych i przyjaciół. Książka oparta jest na prawdziwych opowiadaniach byłych obozowiczek. Piękna.

Książka w tematyce jaką lubię. Pomimo trudnego tematu i dużej objętości książkę czyta się naprawdę szybko. Bardzo ciekawa, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że jest to książka na faktach - wielkie wow.