Liliowe dziewczyny

Nominacja w plebiscycie 2016
Martha Hall Kelly Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Liliowe dziewczyny (tom 1) powieść historyczna
Lilac Girls
Data 1. wydania:
2016-04-05
Julia Szajkowska
Prószyński i S-ka
obóz koncentracyjny aresztowanie III Rzesza Niemiecka II wojna światowa konspiracja lekarz okupacja Polska przemoc Ravensbrück terror wspomnienia
Lilac Girls
Liliowe dziewczyny (tom 1)
powieść historyczna
Julia Szajkowska
Inne

Jest to jedna z tych książek, która mimo mijającego czasu zostaje w pamięci.
To powieść o trzech kobietach, których los się w jakiś mniejszy lub większy sposób że sobą przeplata.
Polecam.

bolesna, prawdziwa, czytałam z zapartym tchem

(...) Książka, na którą czekałem, książka, którą poznałem, wreszcie książka, w której pokładałem wielkie nadzieje, a która w pewien sposób sprawiła mi zawód. Potencjał tej historii został zniweczony, trzy lata ciężkiej pracy autorki zasługują na uznanie, jednak zbyt powierzchownie potraktowano tematy trudne, wstrząsające, a zbyt obszernie rozwinięto tematy błahe, mało...

Liczyłam, że będzie dużo lepsza. Jest bardzo mało emocjonalna i schematyczna. Autorka nie odzwierciedliła takiego rygoru obozowego jaki był naprawdę. Nie podobało mi się przeniesienie niektórych wydarzeń historycznych w inne lata przez co dla mnie książka stała się mało wiarygodna.
Zastanawia mnie skąd kobieta z tamtych czasów wie, że urodzi bliźniaki....
Książka zaczęła...

Książka opisująca tragiczne losy kobiet które trafiły do obozu koncentracyjnego Ravensbruck, a następnie stały się królikami doświadczalnymi lekarzy niemieckich. Historie dotyczą przeżyć trzech kobiet, w tym niemieckiej lekarki. Dodatkowo poznajemy losy ich znajomych i przyjaciół. Książka oparta jest na prawdziwych opowiadaniach byłych obozowiczek. Piękna.

Książka w tematyce jaką lubię. Pomimo trudnego tematu i dużej objętości książkę czyta się naprawdę szybko. Bardzo ciekawa, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że jest to książka na faktach - wielkie wow.

Powieść wciągająca i poruszająca. Podejmująca temat równie trudny, jak i ważny. Jest to temat II wojny światowej, a konkretniej eksperymentów medycznych przeprowadzanych na więźniarkach żeńskiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck.
Zdarzenia opisane w powieści poznajemy z trzech perspektyw.
Caroline Ferriday to autentyczna postać. W młodości występowała na Broadwayu,...

Do czytania „Liliowych dziewczyn” zabierałam się z przekonaniem, że to książka nie dla mnie. Obawiałam się, że taki mix faktów historycznych i wyobraźni autorki będzie ze szkodą dla Historii. Im dłużej czytałam, to coraz bardziej przekonywałam się, jak bardzo się myliłam. Zdałam sobie sprawę, że wartością tej powieści jest zachowanie w powszechnej pamięci dokonań Caroline...

Ta książka to prawdziwa perełka dla osób, które interesuje tematyka wojenna. Trafiłam na nią przypadkiem, ale wciągnęła mnie bardzo szybko i długo o niej nie zapomnę.

1937

113/2019, DKK (VI 2019)