Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Philippa Gregory Wydawnictwo: Książnica Cykl: Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 11) powieść historyczna
The Taming of the Queen
Data 1. wydania:
2015-08-01
Urszula Gardner
Książnica
XVI w. arystokracja Henryk VIII intryga królowa literatura angielska niebezpieczeństwo powieść historyczna spisek Tudorowie uczucie zdrada
The Taming of the Queen
Książnica
Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 11)
powieść historyczna
Urszula Gardner
Inne

Oficjalne recenzje i

Stąpając po kruchym lodzie

Link do recenzji

Ostatnia żona Henryka do tej pory była według mnie tą najmniej ciekawą dlatego miałam opory przed tą książką. jak się okazało zupełnie bezpodstawne. Powieść była naprawdę miłym zaskoczeniem. Polecam nie tylko armatorom fabuł historycznych.

Nie wiem jak przebiegała dokładnie tj. krok po kroku transformacja kościoła katolickiego w anglikański, ani jak wyglądały ostatnie miesiące życia Henryka VIII, ale jeśli podobnie do tego, co opisuje pani Gregory w „Ostatniej żonie Tudora”, to włos się człowiekowi może zjeżyć na głowie. Sama reforma to szereg wydawanych naprędce rozkazów i edyktów, wzajemnie sobie...

Nie wiem, czy to dlatego, że przeczytałam zbyt wiele książek Pani Gregory, czy też ona traci już zapał i wenę, ale z każdą kolejną książką poziom autorki spada.
Zmęczyła mnie ta książka. Była przegadana, momentami nużąca i brakowało akcji.

Chcialabym ocenic ta ksiazke 11/10 wieczy ona cykl Tudorowski w ktorym sie zaczytywalam .Paradoksalnie ostatnia zona Henryka VIII byla dla mnie najbardziej interesujaca I inspirujaca wiec tym bardziej z zalem koncze czytac te porywajaca powiesc.

Kolejna znakomita pozycja od ktorej trudno się oderwać.

Ostatnia żona Tudora, ostatnia, bo Tudor w końcu umarł. Tak, w końcu znienawidzony przeze mnie bohater umarł! Nie ma go! Czekałam na ten moment od samego początku książki, ba! od samego początku wprowadzenia tej postaci w cykl. Henryk VIII, w tej książce to starzec o umyśle rozkapryszonego dziecka, zadufany i rozkochany w samym sobie do granic możliwości.
Pomimo tej...

,,Poskromienie królowej”(pod polskim dodatkowym tytułem ,,Ostatnia żona Tudora”) to książka kończąca tą część cyklu Philippy Gregory, która opowiada o żonach i kochankach Henryka VIII. Jej bohaterką jest szósta, ostatnia żona króla Henryka Katarzyna Parr, która została w dzisiejszych czasach dość zapomniana jak chyba wszystkie żony Heńka poza Anną Boleyn(swoją drogą dla...

A niech mnie...
To jest dopiero sztuka.
Za każdym razem gdy sięgam po książkę Pani Gregory przenoszę się do innego świata.
Świata zełw, zalegania w łożnicy, chędorzenia, zdrad i kar.
Tak ciężko wracać z powrotem do normalności- do świata gdzie nie czają się na każdym kroku skrytobójcy a najukochańszy małżonek bohaterki nie knuje w jaki sposób pozbyć się jej z jego łożnicy...

Moim zdaniem jedna z ciekawszych powieści Philippy Gregory.

Autorka przedstawia ostatnią żonę Henryka VIII jako kobietę, która musiała zrezygnować z własnych uczuć, by spełnić zachciankę króla chcącego uczynić ją swoją kolejną żoną. Katarzyna odsuwa swoją miłość do innego mężczyzny, by z ogromnym wdziękiem, delikatnością i urokiem wcielić się w rolę królowej i oddanej...

Życie ostatniej żony Henryka nie obfituje w ekscesy. Nie wiem czy miała nudne życie czy Gregory jest zmeczona już pisaniem.

• Historyczne
  • Chcę w prezencie