Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę

Znak Horyzont
2015-11-18
2015-11-18
literatura polska

Od najmłodszych lat lubiłam historię, a najbardziej fascynowało mnie poznawanie wpływu konkretnych postaci na określone wydarzenia historyczne. Szkoda, że w większości wypadków takie "smaczki" są niepewne, to raczej domysły niż niezaprzeczalne fakty historyczne.
Podobnie jest z książką Kamila Janickiego "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę", którą, muszę przyznać, doskonale mi się czytało. Głównymi bohaterkami książki Kamila Janickiego są pierwsze władczynie Polski: Dobrawa, Oda, Emnilda. Trudny materiał, bo danych na temat IX i X wieku jest niewiele, a co dopiero o małżonkach władców. O odwadze autora niech świadczy chociażby fakt, że nikt tak naprawdę nie wie, czy pierwsza (chrześcijańska) żona Mieszka I naprawdę miała na imię Dobrawa, kiedy się urodziła i ile miała lat w chwili ślubu z Mieszkiem.
Mimo skąpych źródeł autor dwoi się i troi, żeby ze strzępków informacji (a niejednokrotnie z przemilczeń) zbudować sylwetki pierwszych polskich władczyń, które mogły mieć na swoich małżonków większy wpływ, niż się wydaje.
Czytałam tę książkę z ogromną ciekawością. Do stworzonych przez Janickiego postaci władczyń podchodzę z dystansem, jednak ogromnie fascynowało mnie podglądanie (na podstawie imponującej bibliografii),jak autor stworzył coś praktycznie z niczego.
Świetna pozycja dla miłośników historii.

W książce "Żelazne damy" Kamil Janicki odklamuje historię Polski.
Książka opisuje czasy pierwszych władców-Mieszka I i Bolesława Chrobrego, ale jej bohaterkami są ich żony.
Wszyscy w szkole uczyliśmy się o tym, jak Dobrawa przyniosła chrześcijaństwo, jak Mieszko wraz z wojami przyjął chrzest, jak wysłał z misją do Prus biskupa Wojciecha. Okazuje się, że te zdarzenia zupełnie inaczej przedstawiają kroniki czeskie i niemieckie.
Dużą rolę Odgrywała Oda, druga żona Mieszka. To prawdopodobne Bolesławowi przypisuje się jej złą sławę.
Bolesław Chrobry miał kilka żon, ale najważniejszą była Emnilda. To ona miała wielki wpływ na męża i na naszą historię. Szkoda, że nie możemy jej poznać z podręcznika.
Autor opiera się na zapisach znalezionych w dokumentach. Książka stanowi zbiór hipotez i przypuszczen a nie faktów. Te czasy są bardzo słabo udokumentowane.
Książkę czyta się łatwo (może dlatego że ja lubię styl pisania pana Janickiego).
Warto poznać historię z innego punktu widzenia

W książce "Żelazne damy" Kamil Janicki odklamuje historię Polski.

Niepopularną opinią się zasłonię, ale brakuje mi czegoś solidnie napisanego o Odzie Dytrykównie.

1982

Prosto, ale ciekawie napisana książka, o kobietach, które rządziły krajem. Nie były królowymi, ale przez wpływ na swoich mężów i dzieci, oraz swoje osobiste i rodzinne koneksje miały ogromny wpływ na kraj.
Lekko napisana, dużo ilustracji, spodoba się tym co nie lubili w szkole historii.

Książkę oceniłabym zdecydowanie lepiej gdybym wcześniej nie czytała Dam ze skazą. Teraz mam lekkie wrażenie deja vu, bo sporą część z tej książki można było znaleźć w Damach ze skazą właśnie. Poza tym jest to bardzo przyjaźnie napisana, rzetelna (na tyle na ile to możliwe zważywszy upływ czasu) pozycja.

Fascynująca opowieść o pierwszych żonach Piastów. Dużo informacji, które zaskakują i o których nie mówi się w szkole podczas nauki historii, a szkoda!

Rewelacyjna, napisana bardzo przystępnym językiem i zawierająca wiele faktów.

Rewelacyjna, napisana bardzo przystępnym językiem i zawierająca wiele faktów.

Wspaniała pierwsza część historii o początkach państwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem pań: Dobrawy i Emnildy. Opowieść o pierwszym znanym nam wybitnym i genialnym władcy Mieszku I i jego chyba jeszcze bardziej zdolnym synu - Bolesławie Chrobrym. Kopalnia wiedzy dla miłośników historii.

Na całość składa się z 5 rozdziałów. Dwa pierwsze dotyczą pierwszej żony Mieszka Dobrawy, kolejny opisuje Odę, drugą żonę Mieszka. Tym dwóm kobietom poświęcono większą część książki. Kolejny trzeci rozdział, znacznie krótszy od poprzednich poświęcony pierwszej żonie Bolesława Chrobrego Emnildzie a najkrótszy ostatni rozdział dotyczy dwóch kolejnych kobiet Chrobrego: Odzie Miśnieńskiej oraz Przedsławie.
Czytając odnosiłem wrażenie że autor w odnalezionych źródłach szuka tylko dowodów na potwierdzenie swojego założenia, że bez tych kobiet nasz kraj nie powstałby. Czasami wręcz wyciąga dziwne wnioski na potwierdzenie swojej tezy a nawet nagina dowody aby za wszelką cenę udowodnić czytelnikowi, że ma rację, mimo odmiennych zdań wielu autorytetów w dziedzinie mediewistyki. Nawet brak informacji o pewnych zdarzeniach jest dla autora podstawą to śmiałych i naciąganych hipotez a żonglowanie dla własnych potrzeb faktami to chleb powszechny tej lektury.
Nie ukrywam, że spodziewałem się dużo więcej po tej książce. Szczególnie, że zaopatrzona jest ona w ponad pięćdziesiąt stronnicowe przepisy i bibliografię, które są niewątpliwie jedną z niewielu jasnych stron lektury.

Podtytuł "Kobiety, które zbudowały Polskę" zdradza, o których konkretnie damach mowa. Większość tekstu poświęcono żonom Mieszka I; Dobrawie i Odzie. Kilkadziesiąt stron — połowicom Bolesława Chrobrego; Emnildzie, Odzie Miśnieńskiej i brance Przedsławie.

W książce nie brakuje naciąganych hipotez. Zdaję sobie sprawę, że po tysiącu lat materiały, jakimi dysponują historycy, są żałośnie skąpe. Ale brak dowodów na poparcie jakiejś tezy jeszcze nie oznacza, że teza przeciwna musi być prawdziwa. Czytając, często miałam wrażenie, że Autor dość dowolnie wypełnia pustki w kronikach i innych źródłach.

Więcej marudzenia tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2019/12/zelazne-damy-fabularyzowanie-i.html

• Historyczne
  • Biografie