Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę

literatura polska
historia
Prawdziwe historie
literatura polska

Fascynująca opowieść o pierwszych żonach Piastów. Dużo informacji, które zaskakują i o których nie mówi się w szkole podczas nauki historii, a szkoda!

Rewelacyjna, napisana bardzo przystępnym językiem i zawierająca wiele faktów.

Wspaniała pierwsza część historii o początkach państwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem pań: Dobrawy i Emnildy. Opowieść o pierwszym znanym nam wybitnym i genialnym władcy Mieszku I i jego chyba jeszcze bardziej zdolnym synu - Bolesławie Chrobrym. Kopalnia wiedzy dla miłośników historii.

Na całość składa się z 5 rozdziałów. Dwa pierwsze dotyczą pierwszej żony Mieszka Dobrawy, kolejny opisuje Odę, drugą żonę Mieszka. Tym dwóm kobietom poświęcono większą część książki. Kolejny trzeci rozdział, znacznie krótszy od poprzednich poświęcony pierwszej żonie Bolesława Chrobrego Emnildzie a najkrótszy ostatni rozdział dotyczy dwóch kolejnych kobiet Chrobrego: Odzie...

Podtytuł "Kobiety, które zbudowały Polskę" zdradza, o których konkretnie damach mowa. Większość tekstu poświęcono żonom Mieszka I; Dobrawie i Odzie. Kilkadziesiąt stron — połowicom Bolesława Chrobrego; Emnildzie, Odzie Miśnieńskiej i brance Przedsławie.

W książce nie brakuje naciąganych hipotez. Zdaję sobie sprawę, że po tysiącu lat materiały, jakimi dysponują historycy,...

Absolutnie nie żałuję, że sięgnęłam po tę pozycję. I chociaż początkowo myślałam, że będzie to fabularne przedstawienie historii naszego kraju (co zwiastują pierwsze strony), to nie miałam racji. Ale czy to na minus? Bynajmniej. I okazuje się, że to, co wiemy ze szkolnych lekcji historii, nie do końca jest zgodne z prawdą.

Kamil Janicki pisze cudownie. Jest to druga książka tego autora po którą sięgnęłam i z pewnością nie ostatnia. Wczesne średniowiecze kojarzyło mi się z nudną epoką gdzie krew lała się strumieniem i władzę dzierżyli jedynie mężczyźni. To był mój wielki błąd. Okazuje się że to kobiety były doskonałymi politykami i rozgrywały głównie między sobą sprawy najwyższej wagi. Śmiem...

Znikoma ilość informacji o żonach pierwszych Piastów spowodowała, że Kamil Janicki spojrzał na bieg historii od kobiecej strony. Karkołomnie, ale dość udatnie przedstawił znaczący wpływ Dobrawy, Ody czy Emnildy, na polityczne rozgrywki.
"To wersja wydarzeń nie mniej prawdopodobna od tej, w której każdy sukces jest sukcesem mężczyzny."
Autor nie kryje, że książka jest...

"Żelazne damy" to książka, która wstyd się przyznać "zmęczyłam". Od pewnego czasu chętnie sięgam po wydawane przez Znak "Historie prawdziwe", jednak po raz pierwszy czułam, że książka nie opowiada mi w przyjemny sposób życia królowych czy władczyń, tylko luźno fantazjuje o wymyślonych przez autora bohaterkach.
Niestety, ale często w odniesieniu do historii musimy pogodzić...

1. Miało być o kobietach i ich wpływie na powstawanie państwa polskiego - było o mężczyznach ich podbojach, słabościach, żądzy władzy... wątki kobiece wciśnięte mimochodem.
2. Czasem wręcz odnosi się wrażenie, że autor zapomina, że to jest o kobietach i raptem wraca do ich postaci najpierw opisując kilka stron roli mężczyzn w całej historii
3. Bardzo ciekawa jeśli chodzi o...

Dyskusje

1 339