Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę

Znak Horyzont
2015-11-18
2015-11-18
literatura polska

Niepopularną opinią się zasłonię, ale brakuje mi czegoś solidnie napisanego o Odzie Dytrykównie.

Prosto, ale ciekawie napisana książka, o kobietach, które rządziły krajem. Nie były królowymi, ale przez wpływ na swoich mężów i dzieci, oraz swoje osobiste i rodzinne koneksje miały ogromny wpływ na kraj.
Lekko napisana, dużo ilustracji, spodoba się tym co nie lubili w szkole historii.

Książkę oceniłabym zdecydowanie lepiej gdybym wcześniej nie czytała Dam ze skazą. Teraz mam lekkie wrażenie deja vu, bo sporą część z tej książki można było znaleźć w Damach ze skazą właśnie. Poza tym jest to bardzo przyjaźnie napisana, rzetelna (na tyle na ile to możliwe zważywszy upływ czasu) pozycja.

Fascynująca opowieść o pierwszych żonach Piastów. Dużo informacji, które zaskakują i o których nie mówi się w szkole podczas nauki historii, a szkoda!

Rewelacyjna, napisana bardzo przystępnym językiem i zawierająca wiele faktów.

Rewelacyjna, napisana bardzo przystępnym językiem i zawierająca wiele faktów.

Wspaniała pierwsza część historii o początkach państwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem pań: Dobrawy i Emnildy. Opowieść o pierwszym znanym nam wybitnym i genialnym władcy Mieszku I i jego chyba jeszcze bardziej zdolnym synu - Bolesławie Chrobrym. Kopalnia wiedzy dla miłośników historii.

Na całość składa się z 5 rozdziałów. Dwa pierwsze dotyczą pierwszej żony Mieszka Dobrawy, kolejny opisuje Odę, drugą żonę Mieszka. Tym dwóm kobietom poświęcono większą część książki. Kolejny trzeci rozdział, znacznie krótszy od poprzednich poświęcony pierwszej żonie Bolesława Chrobrego Emnildzie a najkrótszy ostatni rozdział dotyczy dwóch kolejnych kobiet Chrobrego: Odzie Miśnieńskiej oraz Przedsławie.
Czytając odnosiłem wrażenie że autor w odnalezionych źródłach szuka tylko dowodów na potwierdzenie swojego założenia, że bez tych kobiet nasz kraj nie powstałby. Czasami wręcz wyciąga dziwne wnioski na potwierdzenie swojej tezy a nawet nagina dowody aby za wszelką cenę udowodnić czytelnikowi, że ma rację, mimo odmiennych zdań wielu autorytetów w dziedzinie mediewistyki. Nawet brak informacji o pewnych zdarzeniach jest dla autora podstawą to śmiałych i naciąganych hipotez a żonglowanie dla własnych potrzeb faktami to chleb powszechny tej lektury.
Nie ukrywam, że spodziewałem się dużo więcej po tej książce. Szczególnie, że zaopatrzona jest ona w ponad pięćdziesiąt stronnicowe przepisy i bibliografię, które są niewątpliwie jedną z niewielu jasnych stron lektury.

Podtytuł "Kobiety, które zbudowały Polskę" zdradza, o których konkretnie damach mowa. Większość tekstu poświęcono żonom Mieszka I; Dobrawie i Odzie. Kilkadziesiąt stron — połowicom Bolesława Chrobrego; Emnildzie, Odzie Miśnieńskiej i brance Przedsławie.

W książce nie brakuje naciąganych hipotez. Zdaję sobie sprawę, że po tysiącu lat materiały, jakimi dysponują historycy, są żałośnie skąpe. Ale brak dowodów na poparcie jakiejś tezy jeszcze nie oznacza, że teza przeciwna musi być prawdziwa. Czytając, często miałam wrażenie, że Autor dość dowolnie wypełnia pustki w kronikach i innych źródłach.

Więcej marudzenia tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2019/12/zelazne-damy-fabularyzowanie-i.html

Absolutnie nie żałuję, że sięgnęłam po tę pozycję. I chociaż początkowo myślałam, że będzie to fabularne przedstawienie historii naszego kraju (co zwiastują pierwsze strony), to nie miałam racji. Ale czy to na minus? Bynajmniej. I okazuje się, że to, co wiemy ze szkolnych lekcji historii, nie do końca jest zgodne z prawdą.

Kamil Janicki pisze cudownie. Jest to druga książka tego autora po którą sięgnęłam i z pewnością nie ostatnia. Wczesne średniowiecze kojarzyło mi się z nudną epoką gdzie krew lała się strumieniem i władzę dzierżyli jedynie mężczyźni. To był mój wielki błąd. Okazuje się że to kobiety były doskonałymi politykami i rozgrywały głównie między sobą sprawy najwyższej wagi. Śmiem twierdzić że nasz pierwszy król Bolesław Chrobry był pantoflarzem, bardzo męskim i silnym a jednak pantoflarzem, dawał się manipulować mądrym wykształconym kobietą które go otaczały. W Żelaznych Damach dowiadujemy się o powstaniu państwa Polskiego. Ilość przypisów jest ogromna co świadczy o ciężkiej rzetelnej pracy autora. Czytajcie bo warto!!!

Kamil Janicki Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę Zobacz więcej
Kamil Janicki Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne

Historia najnowsza | 2022-06-26
Historia disco polo
Disco polo to fenomen naszej sceny muzycznej. Polska odbudowywała się po szarych dekadach komunizmu w rytm piosenek „Jesteś...
Anna Baron-Jaworska
Druga wojna światowa | 2022-06-25
II wojna światowa w powietrzu
Przeciwnicy Pierre’a Clostermanna rozbijali się lub tonęli. On doczekał się chwały jako as lotnictwa myśliwskiego. Po wojnie opisał...
Pierre Clostermann
| 2022-06-24
Wielki Cyrk
Pierre Clostermann mógł umrzeć na wiele sposobów. To jednak jego przeciwnicy po walkach powietrznych rozbijali się o ziemię w...
Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą.
XIX wiek | 2022-06-24
Tajemnica Heleny Konopnickiej
Maria Konopnicka wyparła się chorej umysłowo córki. Żałowała, że dziewczyna… nie odebrała sobie życia. Co stało się z „wyrodną”...
Iwona Kienzler
Czytaj więcej
Bracia od których pochodzi termin bliźnięta syjamskie.
Paweł Czarnecki
Nowożytność | 2022-06-23
Historia szczepionki na ospę
Krowa, genialny lekarz i trochę szczęścia – tyle wystarczyło, by dokonać przełomu w medycynie. Pod koniec XVIII wieku w Anglii...
Paweł Filipiak
Czytaj więcej
Często zdarza się, że przy okazji prac budowlanych czy konserwacyjnych natrafiamy na interesujące znaleziska. Nie inaczej stało się...
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Ten wybitny pianista poświęcił życie i karierę walce o niepodległość. To właśnie Ignacy Jan Paderewski zapewnił poparcie Amerykanów...
Maria Procner