W cieniu tajemnic

Okładka książki W cieniu tajemnic
Anne Jacobs Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: W cieniu tajemnic (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
W cieniu tajemnic (tom 1)
Die Tuchvilla
Prószyński i S-ka
2016-05-24
2016-05-24
Ewelina Twardoch
Ewelina Twardoch

Rzeczywiście fanom serialu "Downton Abbey" z pewnością się spodoba.
Mamy tu losy niemieckiej bogatej rodziny w przededniu wybuchu I wojny światowej. Poznajemy losy zarówno tzw. wyższej sfery, jak i służby.
Bardzo przyjemnie napisana i choć obie części to duże wyzwanie, bo mają ok.800 stron to czyta się przyjemnie i szybko. Nie ma zaskoczeń, raczej przewidywalność.
Polecam, szczególnie fanom sag rodzinnych.

Rzeczywiście fanom serialu "Downton Abbey" z pewnością się spodoba.
Polecam,...

Czyta się całkiem przyjemnie i sprawnie - mimo, że książka jest pokaźnych rozmiarów udało mi się ją skończyć w trzy dni. Przyznam jednak, że w trakcie lektury autorka niczym mnie nie zaskoczyła. Jeśli ktoś ma już za sobą parę powieści w duchu "Downton Abbey" może mieć poczucie, że wszystko to już było. Ot, zwykłe banalne wydarzenia dnia codziennego z życia bogatych i ich służby oraz prywatne dramaty. Zabrakło mi szerszego tła historycznego - akcja toczy się w 1914 roku, a kwestia polityki zostaje krótko poruszona może z dwa razy. Rozczarował mnie również wątek miłosny Marie i Paula, który wydał mi się dość płytki.

Taka opowiastka - bez większego rozmachu i bez głębszych treści - niemniej jakaś tajemnica jest, więc dobrze się czyta. Miło spędzony czas.

Pomysł na fabułę dość intetesujący, ale jego potencjał nie został w pełni wykorzystany.
Zabrakło mi tu dramaturgii i intryg, które mogły dodać powieści odrobiny pikanterii.
Owszem, historia ciekawa i dość wciągająca, ale akcja niezbyt wartka, a jak już coś zaczyna się dziać to szybko się wyjaśnia. Myślę, że autorks mogła trochę zagmatwać te momenty, tak żeby zbudować jakieś napięcie.

"W cieniu tajemnic" to pierwsza części trylogii opisującej losy rodziny fabrykantów w Niemczech obejmująca czasy sprzed wybuchu I. wojny światowej do lat dwudziestych XX wieku.
Książkę chętnie przeczytają wielbiciele chociażby serialu "Downton Abbey": relacja służba-państwo, fabryka włókiennicza, obyczaje i zwyczaje, których już nie ma, klimaty przed pierwszą wojną światową - tyle, że akcja dzieje się w Augsburgu, a nie w Anglii.
Mimo objętości książkę czyta się w miarę szybko. Podobały mi się opisy, brak przerysowań czy rażących błędów historycznych. Taka spokojna opowieść, bez szybkiej akcji, ale nie nudna, bo jednak pojawia się pewna tajemnica sprzed lat, którą odkrywamy wraz z bohaterką. Jest również wątek miłosny, ale subtelny i nie taki nowoczesny, jak w niektórych nowych powieściach, które "udają", że dzieją się dawniej.
Dwa kolejne tomy (jeden obejmuje I. wojnę światową, drugi lata dwudzieste) napisane są w podobnym stylu, część akcji przeniesiona została do Paryża. Zabrakło mi w nich jednak zagadki do odkrycia, są to zdecydowanie bardziej książki obyczajowe dziejące się sto lat temu. Pierwszy tom polecam, kolejne dwa można przeczytać (żeby się dowiedzieć jak potoczyło się życie bohaterów), ale niekoniecznie.

(luty 2019)

Po tej książce spodziewałam się bardzo wiele, może nie do końca dostałam to czego oczekiwałam, ale rozczarowania też nie było. "W cieniu tajemnic" porównywana jest do serialu "Downton Abbey". Nie oglądałam, ale wiem, że serial cieszy się powodzeniem.
Książka "W cieniu tajemnic" jest wielowątkową sagą rodzinną. Tym razem mamy bogatą fabrykancką rodzinę z Niemiec, mieszkającą w pięknym domu na przedmieściach Augsburga. Może zdarzenia w tej powieści są przewidywalne, a bohaterowie postępują według schematu, jednak autorka potrafiła stworzyć fajny klimat, który wciąga i intryguje. Anne Jacobs zabiera nas w podróż do pierwszych lat dwudziestego wieku. Dzięki temu możemy przyglądać się ówczesnym sztywnym konwenansom, relacjom rodziców i dzieci,
zasadom panującym wśród bogatych i wpływowych. Etykiety, proszone herbatki, bale i ożenki dla majątków, to porządek dzienny. Pochodzenie, dobre wychowanie, niekiedy pruderia kontra występne grzeszki, na które przymyka się oko...wpływowym ludziom uchodzi wiele.
I nie zapominajmy o służbie. Jest też służba, która podgląda, plotkuje, romansuje. Są intrygi i sekrety, umiejętnie maskowane i chronione przed ujrzeniem światła dziennego.
Kiedy sięgałam po to opasłe tomisko- 740 stron, nie spodziewałam się, że jest jeszcze kontynuacja losów bohaterów w kolejnych dwóch tomach, liczących też mniej więcej tyle samo stron co ta "cegiełka". Nic to... musowo trzeba będzie nabyć kolejne dwa tomy, z których jeden już się ukazał "W labiryncie wspomnień", a kolejny " W stronę przeszłości" ukaże się lada dzień.

Historia rodziny Melzerów, z Augsburga to opowieść o bogatej rodzinie właścicieli fabryki, którzy wiodą spokojne i uporządkowane życie. Niczego o im nie brakuje, a wszystkie ich zachcianki spełnia zatrudniona w posiadłości służba.

Na pierwszy plan całej opowieści wysuwa się Marie, młoda pomoc kuchenna, która właśnie zaczyna pracę u Melzerów. Dziewczyna nie tylko chce zarobić na własne utrzymanie, ale też pragnie wyjaśnić tajemnicę sprzed lat, która jest nierozerwalnie związana z rodziną augsburskich fabrykantów.

W powieści nie brak ciekawych zdarzeń i zwrotów akcji, choć są one nieco sztampowe, jak na tego rodzaju sagę. O ile specjalnie mnie to nie przeszkadza i wciągnęłam się w fabułę, to bardzo brakowało mi odniesień do ówczesnych wydarzeń politycznych i rządów ostatniego Cesarza Niemiec.

Przez brak odniesień do polityki czułam, że W cieniu tajemnic jest bardzo oderwana od ówczesnej rzeczywistości. Brakowało mi informacji o tym, jak to wszystko, co na zewnątrz, postrzegają bohaterowie wykreowani przez autorkę. Ale jak powtórzę, jest to moje zdanie. Sama w sobie historia obyczajowa jest ciekawa i doskonała na jesienne wieczory.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

Bardzo dobrze się to czyta...relacje rodzinne...tajemnice...pragnienia...a wszystko to w przededniu wojny...bardzo ciekawi mnie co wydarzy się dalej w rodzinie fabrykantów :)

Typowe romansidło z niespodziankami. Kopciuszek trafia na księcia. Czyta się dobrze ale długo.

Generalnie opinia pozytywna. Bardzo podoba mi się tło historyczne i pomysł na opisanie historii nieco od kuchni. Minus dla typowego happy endu :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to