W cieniu tajemnic

Okładka książki W cieniu tajemnic Anne Jacobs
Okładka książki W cieniu tajemnic
Anne Jacobs Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: W cieniu tajemnic (tom 1) literatura piękna
W cieniu tajemnic (tom 1)
Die Tuchvilla
Prószyński i S-ka
2016-05-24
2016-05-24
Ewelina Twardoch
Ewelina Twardoch

Trochę tajemnicy, trochę romansu, a wszystko to nieźle zmieszane w kotle wraz z nadchodzącą wojną i protestami robotników. Wciągająca opowieść z początku ubiegłego wieku. Polecam

"Mamy tu losy niemieckiej bogatej rodziny w przededniu wybuchu I wojny światowej". Rodzina fabrykanta, który dorobił się majątku samodzielnie, ale za wszelką cenę. Tą ceną jest zdrada wspólnika i utalentowanego inżyniera, sprawcę jego sukcesu. To historia cynicznego ojca rodziny, który nie liczy się z nikim. To mentalność tamtych czasów i realia gdzie pieniądze określają status społeczny. Nic nowego ale dobrze się czyta. Polecam.

Rzeczywiście fanom serialu "Downton Abbey" z pewnością się spodoba.
Mamy tu losy niemieckiej bogatej rodziny w przededniu wybuchu I wojny światowej. Poznajemy losy zarówno tzw. wyższej sfery, jak i służby.
Bardzo przyjemnie napisana i choć obie części to duże wyzwanie, bo mają ok.800 stron to czyta się przyjemnie i szybko. Nie ma zaskoczeń, raczej przewidywalność.
Polecam, szczególnie fanom sag rodzinnych.

Rzeczywiście fanom serialu "Downton Abbey" z pewnością się spodoba.
Polecam,...

Czyta się całkiem przyjemnie i sprawnie - mimo, że książka jest pokaźnych rozmiarów udało mi się ją skończyć w trzy dni. Przyznam jednak, że w trakcie lektury autorka niczym mnie nie zaskoczyła. Jeśli ktoś ma już za sobą parę powieści w duchu "Downton Abbey" może mieć poczucie, że wszystko to już było. Ot, zwykłe banalne wydarzenia dnia codziennego z życia bogatych i ich służby oraz prywatne dramaty. Zabrakło mi szerszego tła historycznego - akcja toczy się w 1914 roku, a kwestia polityki zostaje krótko poruszona może z dwa razy. Rozczarował mnie również wątek miłosny Marie i Paula, który wydał mi się dość płytki.

Taka opowiastka - bez większego rozmachu i bez głębszych treści - niemniej jakaś tajemnica jest, więc dobrze się czyta. Miło spędzony czas.

Pomysł na fabułę dość intetesujący, ale jego potencjał nie został w pełni wykorzystany.
Zabrakło mi tu dramaturgii i intryg, które mogły dodać powieści odrobiny pikanterii.
Owszem, historia ciekawa i dość wciągająca, ale akcja niezbyt wartka, a jak już coś zaczyna się dziać to szybko się wyjaśnia. Myślę, że autorks mogła trochę zagmatwać te momenty, tak żeby zbudować jakieś napięcie.

"W cieniu tajemnic" to pierwsza części trylogii opisującej losy rodziny fabrykantów w Niemczech obejmująca czasy sprzed wybuchu I. wojny światowej do lat dwudziestych XX wieku.
Książkę chętnie przeczytają wielbiciele chociażby serialu "Downton Abbey": relacja służba-państwo, fabryka włókiennicza, obyczaje i zwyczaje, których już nie ma, klimaty przed pierwszą wojną światową - tyle, że akcja dzieje się w Augsburgu, a nie w Anglii.
Mimo objętości książkę czyta się w miarę szybko. Podobały mi się opisy, brak przerysowań czy rażących błędów historycznych. Taka spokojna opowieść, bez szybkiej akcji, ale nie nudna, bo jednak pojawia się pewna tajemnica sprzed lat, którą odkrywamy wraz z bohaterką. Jest również wątek miłosny, ale subtelny i nie taki nowoczesny, jak w niektórych nowych powieściach, które "udają", że dzieją się dawniej.
Dwa kolejne tomy (jeden obejmuje I. wojnę światową, drugi lata dwudzieste) napisane są w podobnym stylu, część akcji przeniesiona została do Paryża. Zabrakło mi w nich jednak zagadki do odkrycia, są to zdecydowanie bardziej książki obyczajowe dziejące się sto lat temu. Pierwszy tom polecam, kolejne dwa można przeczytać (żeby się dowiedzieć jak potoczyło się życie bohaterów),ale niekoniecznie.

(luty 2019)

Generalnie opinia pozytywna. Bardzo podoba mi się tło historyczne i pomysł na opisanie historii nieco od kuchni. Minus dla typowego happy endu :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobrze się to czyta...relacje rodzinne...tajemnice...pragnienia...a wszystko to w przededniu wojny...bardzo ciekawi mnie co wydarzy się dalej w rodzinie fabrykantów :)

Typowe romansidło z niespodziankami. Kopciuszek trafia na księcia. Czyta się dobrze ale długo.

• Obyczajowe