Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
- Kategoria:
- powieść historyczna
- Data wydania:
- 2013-09-25
- Liczba stron:
- 352
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324580941
- Tagi:
- historia monarchia romans renesans Zygmunt August
Historia Barbary Giżanki, pięknej mieszczki, która miała być jedynie narzędziem w rękach ambitnego rodu Mniszchów, a stała się ostatnią miłością króla Zygmunta Augusta.
Jest schyłek 1570 roku. Niemal od dwudziestu lat Zygmunt August opłakuje Barbarę Radziwiłłównę. Jej przedwczesna śmierć, kolejne nieudane małżeństwo — tym razem z Katarzyną Habsburżanką — i brak następcy tronu powodują, że starzejący się król utracił już nadzieję na odmianę losu. Niespodziewanie na jego drodze staje kobieta łudząco podobna do zmarłej Radziwiłłówny. Barbara Giżanka, kupiecka córka, sprawia, że król odzyskuje wolę życia i ponownie zaczyna marzyć o szczęściu. Ale piękna kupcówna nie dzieli z królem jedynie łoża. Jej wpływ na króla jest coraz większy, co wzbudza nienawiść dworzan i szlachty. Jak długo Barbarze uda się wieść dostatnie życie na dworze i zachować miłość króla…?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Ostatni romans króla
Zygmunt August był ostatnim władcą z dynastii Jagiellonów który zasiadał na polskim tronie. 7 lipca 1572 roku zmarł bezpotomnie, mimo iż był trzykrotnie żonaty. W życiu syna królowej Bony było bardzo wiele kobiet. Tą najważniejszą, tą jedyną, największą miłością była wdowa po Gasztołdzie Barbara z Radziwiłłów. Wyjątkowej urody Litwinka pokochała króla z wzajemnością. Romans, który zaczął się jeszcze za życia Elżbiety Habsbużanki zawiódł parę przed ołtarz. Ślub był potajemny, ale po nim August zaczął walczyć jak lew o uznanie żony i jej koronację. Po ciężkich bojach dopiął swego. Jednak los okazał się bardzo okrutny. Królowa Barbara niedługo po otrzymaniu korony zmarła po bardzo ciężkiej chorobie. Zygmunt August do końca życia miał w sercu żałobę. W jego komnatach wisiały portrety ukochanej żony. Kolejne małżeństwo króla z Katarzyną Habsużanką okazało się porażką ze względu na epilepsję żony. Królowa wyjechała z Polski, a w królewskim łożu gościły liczne metresy. August byłe niezwykle kochliwy i namiętny. Jego chuci nie osłabiły nawet poważne choroby. Pewnego dnia bliski dworzanin króla Mniszech przyprowadził na warszawski zamek wyjątkowo piękną damę. Niezwykle podobną do Radziwiłłówny. Też miała na imię Barbara. Król oszalał na jej punkcie. Była tak bardzo podobna do zmarłej żony, iż zdawało mu się, że duch ożył. To nic, że pochodziła z kupieckiej rodziny. To nic, że poza Polską żyła prawowita żona. August - obsypał Giżankę bogactwem, klejnotami i luksusem. Zaczął się ostatni romans króla.
Piękna mieszczka nie bardzo kochała króla, ale kochała zbytek. Będąc królewską metresą obcowała jeszcze z innym mężczyzną. Kto był ojcem jej córki do końca nie wiadomo, choć ojcostwo Jagiellona jest bardzo mało prawdopodobne.
Romans pięknej mieszczki i polskiego władcy jest tematem najnowszej powieści Renaty Czarneckiej. Akcja rozpoczyna się u schyłku 1570 roku. Autorka zabiera czytelnika na warszawski zamek, gdzie w sąsiadujących częściach zamieszkuje król i jego siostra Anna. On jest schorowanym mężczyzną, który coraz bardziej traci nadzieję na przedłużenie dynastii. Wciąż rozpacza po ukochanej Radziwiłłównie. Ona niewiele młodsza od króla wciąż jest panną. Żyje bogobojnie, ale jej pobożność jest bliska dewocji. Stosunki pomiędzy rodzeństwem są napięte i chłodne. Anna nie toleruje kochanki króla Zuzanny Orłowskiej. Ta traci miejsce na rzecz Giżanki.
Czarnecka napisała bardzo ciekawą i interesującą powieść historyczną. Napisała ją lekko wspaniałym piórem. Idealnie nakreśliła wydarzenia z ostatnich lat życia Augusta. Doskonale oddała atmosferę królewskiego dworu, na którym nie brakło intryg, knowań i spisków. Nie brakło też interesownych dworzan udających przyjaciół i życzliwych w rzeczywistości myślących tylko o własnych korzyściach. Kobiety w tamtych czasach nie miały łatwo. Bez względu na ich pochodzenie i stan majętności rodu zawsze białogłowy były pod męską kuratelą. Same mogły się tylko modlić i/lub zajmować ręcznymi robótkami. O ich przyszłości decydowali ojcowie, bracia i mężowie. Nawet status królewny nie czynił życia słodszym. Ale bywały i sprytne białogłowy, które potrafiły walczyć o swoje, manipulować i oplatać niczym bluszcz. Smutny był los króla, który zbyt kobiecą ręką wychowany nie bywał wystarczająco stanowczy i uparty. Smutny był los Anny, która niekochana i niekochająca żyła niczym mniszka.
Powieść cenię za dynamiczną akcję, ciekawe nakreślenie tematu. Polecam ją miłośnikom historii, ciekawym życia polskich władców, ale i mającym ochotę na lekturę romansu. To książka o miłości, wyrachowaniu, namiętności i ciemnych stronach ludzkiej duszy. To historia zbyt szybko postarzałego mężczyzny, powalonego brzemieniem żałoby, który budzi litość i współczucie. I królom w życiu źle bywało.
Reasumując doskonała lektura na długi wieczór. Gratuluję autorce i czekam na kolejną publikację.
Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Popieram [ 21 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 384
- 244
- 76
- 11
- 10
- 9
- 7
- 7
- 7
- 5
Cytaty
(...) jedynie głęboka miłość zdoła odmłodzić człowieka i ożywić pragnienia, przywrócić nawet zdrowie. Jedynie gorące uczucie czyni cuda.
Czyż przeznaczeniem człowieka nie jest być szczęśliwym?
Czyż więc miłość nie jest tym, co człowieka uskrzydla, co z niemożliwego czyni możliwe? Pokona wszystko oprócz śmierci, nad którą jedynie Bó...
Rozwiń
Opinie [51]
Nie ukrywam, iż dałam się zwieść. Podobnie jak niejeden czytelnik sądziłam, iż główną bohaterką będzie Barbara Radziwiłłówna a nie Barbara Giżanka. Wystarczyło przecież przeczytać podtytuł, albo opis na okładce i nie doszłoby do tej pomyłki. Tym bardziej, że wiedziałam o obu Barbarach.
więcejJednak wcale nie żałuję, bo choć sam król nie wzbudził u mnie ciepłych uczuć (co...
Oczywiście znowu czytam nie po kolei, bo ani autorka, ani wydawnictwo nie wpadli na pomysł ponumerowania książek. To sugeruje, że można czytać poszczególne tomy niezależnie, tymczasem w trakcie lektury okazuje się, że nie bardzo. Styl typowy dla tej autorki, a mianowicie bardzo poprawnie napisane wypracowanie. Każdy autor ma prawo do swojej wizji wydarzeń historycznych,...
więcejNudna. Wciąż o tym samym. Do Philippy Georgy daleeeeko...
Pokaż mimo toKsiążkę przeczytałam szybko i właściwie z przyjemnością, ale jej treść mnie jednak nie porwała. Może gdybym nie znała innych powieści historycznych bardziej przypadłaby mi do gustu, ale po książkach Cherezińskiej czy Gortnera powieść Renaty Czarneckiej oceniam jedynie jako poprawną.
więcejNa początek duży plus za temat. Schyłek dynastii Jagiellonów to dość ciekawy okres, a sama...
Bardzo dobra książka. Opowiada o ostatnich latach życia Zygmunta Augusta. O tym okresie życia władcy wiedziałam niewiele. Najbardziej znany, opisywany i ekranizowany był okres życia króla, związany z jego wielką miłością do Barbary Radziwiłłówny. Tutaj Renata Czarnecka opisuje losy ostatniej miłości Zygmunta Augusta do Barbary Giżanki.
więcejZygmunt August nie przypomina już...
O historii miłosnej króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny opowiedziano wiele. Nie każdy jednak wie, że u schyłku życia król wdał się w romans z inną Barbarą, kupiecką córką, która bardzo przypominała mu zmarłą żonę. O życiu Barbary Giżanki i jej nagłym awansie społecznym opowiada powieść Renaty Czarneckiej.
więcejDwadzieścia lat po śmierci Barbary Radziwiłłówny, Zygmunt...
Kolejne spotkanie z historią...autorka trzyma poziom...umiejętnie odzwierciedla rzeczywistość na dworze Zygmunta Augusta. Postacie są z krwi i kości...wzbudzają uczucia.Polecam!
Pokaż mimo toKontynuacja losów króla Zygmunta Augusta,syna królowej Bony Sforzy i Zygmunta I Starego. Jedyny syn królewskiej pary,na którego matka nakierowała wszystkie swe uczucia i ambicje. Młody król w poprzedniej części " Ja Królowa Bona Sforza d'Aragona" wdaje się w romans z Barbarą Gasztołdową z Radziwiłłów, córką kasztelana wileńskiego i hetmana wielkiego litewskiego Jerzego...
więcejRenata Czarnecka w swoich książkach świetnie ukazuje szarą codzienność kobiet w 16 wieku.
więcejSmutne losy ostatniej kochanki Zygmunta Augsta, Barbary Giżanki. Książka opowiada o historii młodej dziewczyny, która swoją urodą przypomniała największą miłość Króla. Z jednej strony mamy starzejącego się monarchę, który przez lata nie mógł się pogodzić ze śmiercią Radziwiłłówny. Z...
Książka opowiada historię miłości króla Zygmunt Augusta i Barbary Giżanki. Kończy się rok 1570. Od prawie dwudziestu lat król opłakuje śmierć swojej żony Barbary Radziwiłłówny. Jej zbyt wczesna śmierć, oraz kolejne małżeństwo z Katarzyną Habsburżanką, powodują, że król traci nadzieję na odmianę losu. Niespodziewanie na jego drodze staje kobieta łudząco podobna do zmarłej...
więcej