Bracia Karamazow

Okładka książki Bracia Karamazow
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Centrum Kultury w Lublinie klasyka
2015-10-11
Cezary Wodziński
literatura rosyjska powieść klasyka
Inne

Analizując elementy kryminalne utworu można dopatrzeć się zbyt wielu nieścisłości lub wręcz sprzeczności jak na tak skrupulatnego autora. NIemniej jednak książka jest genialną powieścią psychologiczną i byłoby doskonałym wprowadzeniem do kolejnego dzieła o życiu Aleksego.

Rosyjski epicki rozmach uwidacznia się w pełnej krasie m.in. właśnie w tej powieści. Magda bohaterów, pogmatwanych relacji, liczne wątki główne i poboczne, kompozycja szkatułkowa, tajemnica, nastrój oczekiwania, namiętności... Wszystko to zostaje zgrabnie umieszczone w jednej historii.

"Europa ma Hamletow, my jak dotąd - samych Karamazow" - pisze Dostojewski, wkładając te słowa w usta prokuratora. To sam podsumowuje swoje długie rozważania o naturze ludzkiej w ogóle, a kulturze rosyjskiej w szczególe.

Oczywiście, żeby uściślić cały problem, jak to u Dostojewskiego, musi być grubo. Musi być niepohamowana namiętność, musi być utrata kontroli, musi być jatka i refleksje o kondycji człowieka, a szczególnie Rosjanina.

I tu warto zapytać o jedno Co nas najbardziej podnieca? Czy nie jest to zbrodnia, krew, skandal, awantura? To na to lubimy patrzeć, o tym kochamy słuchać. Wszak od lat coraz większą popularnością cieszą się podcasty kryminalne, krwawe seriale itp. To nie nowy wymysł, bo kiedyś rozrywką było oglądanie egzekucji, jak Familiady po niedzielnym obiedzie.

W powieści przeczytamy właśnie o tym, że takie widoki pobudzają najmocniej wyobraźnię mas i że taką tematyką ekscytujemy się najbardziej. Trochę to przerażające.

Nie chcę wchodzić w szczegóły ani założeń filozoficznych, politycznych, religijnych autora, ani w fabule powieści, bo ani to czas, ani miejsce na to. Zresztą wszystko to zostało opowiedziane przez mądrzejszych ode mnie ludzi, którzy rozpatrywali te ogromną powieść w swoich pracach.

Przyznaję, że trochę pod wpływem bieżących wydarzeń (wojna na Ukrainie) sięgnęłam po Dostojewskiego. Lektura niełatwa 'zmuszająca do refleksji natury religijno-filozoficznej, a także odkrywająca w pewnym stopniu tę inność rosyjskiej duszy. Nie jestem w stanie czytając Dostojewskiego oderwać się od bieżących wydarzeń i uznać uniwersalizm tego pisarza.

Geniusz Dostojewskiego. Tyle wystarczy.

Geniusz Dostojewskiego. Tyle wystarczy.

Ciekawe rozważania filozoficzne i społeczne, ale dokopywanie się do nich okazało się dla mnie wybitnie męczące.

Przemeczylem tom 1, drugiego nie dałem rady. Jak dla mnie za dużo wypełniacza słownego dla garści ciekawych przemyśleń o rosyjskim społeczeństwie. Przyznaję że najciekawsze fragmenty i cytaty ktoś ołówkiem zaznaczył i to było spore ułatwienie przy brnięciu przez 15-stronicowy monolog Iwana Fiodorowicza

Takiego Dostojewskiego lubię i cenię najbardziej. Kupuję zaprezentowaną w tym dziele filozofię, szczególnie mądrości, wypowiadane ustami starca Zosimy. Tyle już o tej książce napisano, tyle filmów i spektakli na jej podstawie zrobiono, że nic już tutaj dodać nie mogę. Trzeba przeczytać i tyle.

Za Dostojewskim nigdy nie przepadałam. Nie mniej jednak po latach postanowiłam znowu dać mu szansę. Niestety po raz kolejny przekonałam się, że to nie moja bajka. Dywagacje na temat zbrodni i kary, czy filozoficzne wywody na temat istnienia Boga nie są dla mnie ani ciekawe ani poruszające. To książka nie dla mnie i tyle.

Występ do książki lepszy niż sama książka. Masterpiece to nie jest, mi nie wyszła.

To jedna z najważniejszych książek jakie kiedykolwiek napisano. I taka jest prawda, czy się to komuś podoba, czy nie. Po szerszą opinię zapraszam TUTAJ (z góry dziękując za wysłuchanie :) ) :