Wojna i pokój. Tom I i II

literatura piękna
2018-03-19
Andrzej Stawar
literatura rosyjska powieść rosyjska powieść historyczna

Osobiście mi się podobała. Piękne historie, bardzo wielowątkowa powieść i zapadające w pamięć losy Nataszy oraz Andrzeja. Dużo scen batalistycznych. Godna polecenia na pewno. Raczej ciągle aktualna.

Wybitna to trzeba jej oddać. Choć fakt zgodzę się, że niekiedy brnąłem przez nią jak przez zarośnięte bagno, które za wszelką cenę chce mnie wciągnąć i wciaga... I nagle, gdy jesteś zakryty po szyję i już tracisz nadzieję, zjawia się sam Bonaparte i mówi „Bonjour” a za nim podąża wojna. Sięgając po nią liczyłem na wojnę, mniej na pokój, ale muszę przyznać,...

To książka, do której bardzo długo się przymierzałam, wiele o niej słyszałam, kojarzyłam motywy, postacie, i trochę się bałam, że albo się zawiodę, albo okaże się, że tego dzieła nie rozumiem. Świadomie odkładałam czytanie ,,Wojny i pokoju" na wakacje, żeby móc w pełni skupić się na tej historii i czytać ją we własnym tempie.

W tym wypadku nie przybliżę fabuły, bo wydaje...

Pierwsze dwa tomy są zapowiedzią doskonale utkanej historii, zaprezentowanej w mistrzowskim wykonaniu. Czytanie Tołstoja jest jak cieszenie oczu pięknem naturalnego i nienaruszonego przez człowieka krajobrazu. Każdy element takiego pejzażu ma swoje miejsce i wydaje się niezbędny. Oznaki harmonii zostają jednak wydobyte dopiero z całości za sprawą działających sił natury....

Telenowela w stylu latynoskim, w carskiej Rosji początku XIX wieku. Przemyślenia i rozterki bohaterów to jakieś 2/3 powieści. Wojny w tym niewiele, za to wieje nudą. Nie polecam.

Po pierwszym z czterech tomów mam mieszane uczucia. Zdecydowanie bardziej zajmują mnie rozdziały opowiadające o czasach pokoju, chociaż fragmentom o wojnie nie mogę nic poważnego zarzucić. Jest chaotycznie, co bezpośrednio wynika z wydarzeń.
Jako osoba nie znająca francuskiego, absolutnie jestem fanką stron, w których połowa to list lub wypowiedź w tym języku, a druga...

Doceniam tę książkę i rozumiem, dlaczego jest klasykiem, ale nie będę udawać, że przeczytałam ją i byłam nią cały czas zachwycona. Były momenty kiedy rzeczywiście nie mogłam się od niej oderwać, ale zdarzało się też, że między rozdziałami robiłam sobie kilkudniowe przerwy, bo po prostu mnie nudziłam.

Wspaniała książka z czasów gdy literatura była wolna od poprawności politycznej. Masa smaczków dla wielbicieli historii.

Cóż, ciężko ocenić literaturę piękną, choć nudną. Nie jest łatwo przejść przez tę książkę, bo jest dość ceglasta i momentami mdła, ale warto poznać jej specyficzny klimat i bogactwo językowe.

Klasyka. Wciągająca fabuła z wspaniale opisanym tłem historycznym. Należy i warto przeczytać. Zachęcam.

Dyskusje

6 660