Kup teraz - 20 ofert w cenie od 3.24 zł do 57.53 zł

Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Znak klasyka
Bratja Karamazowy
Adam Pomorski
Znak
powieść rosyjska literatura rosyjska Wielki Inkwizytor starzec Zosima klasyka nowy przekład
Bratja Karamazowy
klasyka
Adam Pomorski
Inne

Najważniejsza książka w moim życiu, kompletnie przemodelowała mój sposób myślenia o wielu kwestiach. Refleksyjność i poetyka, głębia postaci, ogrom świata przedstawionego, wstrząsające dialogi między bohaterami - coś niezwykłego. Mam zamiar czytać raz na 10 - 15 lat i odkrywać na nowo.

Mając na uwadzę to jak wszyscy zachwycają się tą powięścią postanowiłam dać jej szansę mimo iż nie jestem czytelnikiem literatury pięknej.
Żałuje.
To jak potwronie rozwlekła jest ta powieść (mimo iż jest to skrócona wersja), gigantyczne ilości rozważan filozoficznych.
Zdecydowanie wolę zostać przy współczesnej literaturze.

Mistrzostwo, jeden z kluczowych światowych pisarzy

Który to już raz niepotrzebnie przeczytałem opis danej książki? Który to już raz dowiedziałem się z takiego opisu o wydarzeniach nie z drugiego czy trzeciego rozdziału ale o tych co będą miały miejsce w drugiej połowie lub nawet pod koniec (!) książki! Ile jeszcze razy, nawet całkiem niechcący, przeczytam opis, dzięki któremu (albo raczej "przez który") będę wiedział co...

Moja ocena: 9/10

W tej książce jest wszystko, istne kompendium XIX-wiecznej Rosji widzianej przez przekrój społeczeństwa. Dostojewski jak to on - pisze rozwlekle, drobiazgowo. Nie rzuca jednak przy tym słów na wiatr. Oczywiście, są dygresje, liczne wątki poboczne. Każda taka ucieczka daje jednak światło na dodatkowy element tła, tła które zespolone z pierwszym planem...

Niewątpliwie jest to książka wybitna. Jednak niektóre rozważania filozoficzno-religijne mam już dawno za sobą i przez to powieść nie wywarła na mnie piorunującego wrażenia.

Książka miała dla mnie kilka wybitnych fragmentów (np. rozmowa Iwana z szatanem lub rozprawa), ale romantyczne uniesienia bohaterów były momentami irytujące.

naprawde ciezko mi sie to czytalo , jak najbardziej szanuje wszystkich zdanie ktorym sie to spodobalo na poziomie 8-10/10. Mozliwe ze za duzo kryminalow przeczytalam i mam duzo wieksze wymagania.

Absolutne arcydzieło Dostojewskiego, jego ostatnia najdoskonalsza powieść. Historia rodziny, zbrodni, kraju i całego świata w miniaturze, zamknięta w dwóch tomach.
Znakomicie zobrazowany konflikt w rodzinie, w tym trójkąt, a nawet wielokąt miłosny – oba powiązane osobą Dymitra. Synowie Fiodora przedstawiają zupełnie różne typy – znane nam także z literatury. Również ich...

Mistrzostwo świata w ukazaniu ludzkiej psychiki, dylematów związanych z (nie)istnieniem boga, a przy tym wspaniale nakreślony klimat ówczesnej Rosji. Dodać do tego jeszcze wirtuozyjne pociągnięcia piórem i... mamy ARCYDZIEŁO.

Coraz bardziej chcę do niej wrócić. Po ponad 20 latach.

14 193
    8 624