Klaśnięcie jednej dłoni

Richard Flanagan Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
The Sound of One Hand Clapping
Robert Sudół
Wydawnictwo Literackie
alkohol ciąża dorosłość dzieciństwo kobieta literatura australijska przebaczenie relacje rodzinne rozstanie samotność Tasmania trauma ucieczka wspomnienia
The Sound of One Hand Clapping
powieść historyczna
Robert Sudół
Inne

Oficjalne recenzje i

Wyobrazić sobie świat inny od własnych przeżyć*

[ 19 ] Link do recenzji

Kolejna wchłonięta przeze mnie powieść Flanagana. Wszystkie to proste historie o prostych ludziach po usłyszeniu których budzisz się znienacka po północy i, po prostu, wyjesz

Drugie spotkanie z Flanaganem i po raz drugi jestem pozytywnie zaskoczony. Świetna proza. Nie jest to książka łatwa, raczej smutna czy wręcz bolesna a mimo to trudno się oderwać od opowiadanej historii.

Po czytelniczych zachwytach "Ścieżkami północy", bardzo czekałam na kolejną (lecz chronologicznie wcześniejszą) książkę Flanagana. Choć przekład Roberta Sudoła na tle błyskotliwych "Ścieżek" Macieja Świerkockiego wypada słabiej, wciąż wiadomo, że mamy do czynienia z prozą z górnej półki. W "Klaśnięciu jednej dłoni" znów mowa o życiowych dramatach, śmierci i niemożności...

3 lata męczyłem się z ta książką. Nie wiem czy było warto, Ale chciałam skończyć. Historia sama w sobie jest intrygująca, chociaż mam wrażenie, że mało się dzieje. Mam mieszane uczucia do tej książki.

Odejście pewnej kobiety - matki, żony - w czerwonym płaszczu i bordowych butach. Przez mgliste połacie śniegu, chłodny puch, zatęchłe miejsce. Wydarzenie rujnujące życie mężczyźnie i dziewczynce, którzy rozbili się jak imbriczek do herbaty, jak filiżanka; zaczynając żyć niczym poskromiona rzeka, ucięta kołysanka.. niczym klasnięcie jednej dłoni.
~
Nagi smutek przykryty...

Książka, która zapiera dech w piersiach i wzrusza jak żadna inna.
Aż człowiek ma ochotę rezerwować pierwszy lot na odległą i pełną tajemnic Tasmanię. Polecam

Och, co to było za spotkanie! Coś wspaniałego. Uczta dla serca i duszy. A jaki język. Richard Flanagan to Mistrz.

Dziewczynka patrzy na ubierająca się mamę. Wyciąga rączki. Ale matka wychodzi w szalejącą zawieruchę. Ten obraz zostanie w pamięci dziecka a fakt będzie miał wpływ na całe jej życie.

Nadęty pierdek dla gospodyń domowych, koszmarnie napisane, niemal pozbawione treści.

piękna i smutna

Dyskusje