Żywopłot

Dorit Rabinyan Wydawnictwo: Smak Słowa literatura piękna
Gader Chaya
Agnieszka Olek
Smak Słowa
historia Izrael literatura hebrajska miłość nienawiść Palestyna poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości skandal spotkanie wojna
Gader Chaya
literatura piękna
Agnieszka Olek

Oficjalne recenzje i

Miłość na polu minowym

[ 10 ] Link do recenzji

"Mur, który zawsze stał między nami, płot, który zawsze wyobrażałam sobie jak żywopłoty kolczastej opuncji, którymi oznaczono kiedyś granice wiosek, gdzie kończyło się jedno terytorium a zaczynało drugie.(...) Pomyślałam, że będą mogły mnie obronić przed nim. Przed jego tęsknotą, przed moją tęsknotą do niego. Przed możliwością jego pojawienia się tutaj(...)"

Wydaje się, że...

Książka opowiada o losach niezwykłej pary. Ich miłość od początku skazana jest na niepowodzenie. Inspirująca historia, która mogła być jednak lepiej przedstawiona. Zabrakło mi emocji w tej książce. Liczyłam, że ściśnie mnie za serce, że zapłacze nawet nad losem tych dwoja młodych ludzi. Jednak sposób w jaki autorka przedstawiła ich rozstanie i śmierć Himliego w ogóle mnie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zgadzam się z opiniami, że to książka poruszająca ważny temat: podział, między Izraelem a Palestyną, który jest praktycznie nie do pogodzenia, bo jest bardzo głęboko zakorzeniony, a obie strony robią, aby zburzyć mur dzielący obie nacje. Autorka chciała pokazać ten problem czytelnikom z innych krajów, pokazując wielką zakazaną miłość jaka rodzi się w Nowym Jorku pomiędzy...

Po pierwsze: tłumaczka. Agnieszka Olek rozpędza się, wychodzi z cienia Hanocha Levina, z którego twórczością do tej pory ją kojarzyłam, sięga po innych izraelskich pisarzy. Z zainteresowaniem będę śledziła kolejne jej prace.
Po drugie: historia. Niezwykła opowieść o zakazanym uczuciu, które dzieje się mimo wielu przeciwności. Mamy początek XXI wieku, Nowy Jork. Izraelska...

Trochę liryczna, trochę nostagliczna, przede wszystkim o miłości młodych ludzi opowieść o miłości Izrealki i Palestyńczyka, która nie miałabym miejsca gdyby nie miejsce spotkania. Historia dzieje się w Nowym Jorku, ale nie brakuje w niej opisów ziemi Izreala i Palestyny. W Nowym Jorku mimo że ta miłość nie jest łatwa, nie jest pozbawiona żalu, to trwa. Zaskakujące...

Książka opowiada o historii miłości Żydówki z Palestyńczykiem. Niestety autorka nie wykorzystała potencjału tematu jaki się podjęła. Momentami jest zbyt grzecznie i zbyt banalnie.

Bardzo pięknie napisana książka. Jestem zachwycona językiem i stylem pisarki, czytało się ją z największą przyjemnością.
Co to treści - nie udało mi się ani na sekundę zobojętnieć na to co działo się z bohaterami. Musiało mnie to pochłonąć. Poruszona byłam, i nadal jestem.

Żałuję, ale nie udało mi się dokończyć czytania tej książki. Zainteresowała mnie historia znajomości dwójki bohaterów, ale sama książka mnie nie wciągnęła a wręcz nudziła. Skończyłam lekturę w połowie.

"Żywopłot" to coś więcej niż tani romansik. To historia relacji dwójki ludzi pełnych stereotypów na temat swojej narodowości. Pod płaszczykiem romansu autorka dotyka bolesnej historii Żydów i Palestyńczyków.

Dyskusje

• 2018