Kup teraz - 17 ofert w cenie od 6.99 zł do 34.90 zł

Dziewczyna z kabaretu

Manula Kalicka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Irenka Górecka (tom 1) literatura piękna
2016-01-07
2008-09-19
Prószyński i S-ka
Literatura polska
Irenka Górecka (tom 1)
literatura piękna
2016-01-07
Literatura polska

Świetna lektura. Barwne postaci, dobrze oddane realia okupowanej Warszawy, a jednocześnie to po prostu sympatyczna obyczajówka.

Jak mówi okładka:
"...to jest sztuka napisać książkę o czasach wojny, która nie przytłacza smutkiem i śmiercią, a jednocześnie pokazuje realia tamtych czasów."
Po przeczytaniu tej książki, w pełni się z tym stwierdzeniem zgadzam.
Niesamowicie przyjemna lektura. Świetnie wykreowane postacie. Mistrzowsko oddane realia okupacji.
Nie mogę się doczekać dalszych losów Irki,...

Książka jest pierwszym tomem cylu o Irence Góreckiej, chociaż ja przeczytałam ją już po powieści "Koniec i początek". Nie przeszkodziło to jednak w delektowaniu się historią, choć osadzoną w wojennych czasach, to mimo wszystko pełną zabawnych scen. Pisarka świetnie oddaje koloryt mieszkańców dawnej Polski, z ich różnorodnością, specyficznym językiem. Nie brakuje opisów...

Świetna, porywająca i momentami zabawna historia, pomimo, że jej akcja toczy się podczas wojny. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i jestem zachwycona jej lekkim stylem i podejściem do tematu okupacji bez zbędnego patosu i heroizmu.
Bohaterowie pomagają sobie wzajemnie w trudnych czasach, po ludzku, nie uważają, że robią coś niezwykłego.
Dużym...

Ksiazke znalazlam na bibliotekowej polce i pewnie dlatego zabralam do domu, bo zwykle, gdy ksiazki kupuje,to siegam zupelnie po inne gatunki literackie. Ale rozczarowana nie jestem, wrecz przeciwnie ksiazke czyta sie bardzo dobrze, mimo ze momentami przedstawia okrucienstwo II wojny swiatowe, bo wlasnie w tym czasie osadzona jest fabula.
Irenka Gorecka to piekna, mloda,...

Przeczytałam powieść szybko i z zainteresowaniem, bo - choć akcja toczy się czasie drugiej wojny światowej - napisana jest lekko, z humorem i nadzieją.
Perypetie tancerki z kabaretu, która uciekając z Warszawy spotyka żydowskiego chłopca i wchodzi w posiadanie cennego obrazu, co zapoczątkuje szereg zabawnych, nieprawdopodobnych i przerażających zdarzeń.

Historia artystki kabaretowej Ireny Górskiej , którą w 1939 zastała wojna. Jakiś pomysł na to był, gorzej z realizacją. Książka zrobiła na mnie wrażenie infantylnej-szczególnie zestawienie ciężkich przeżyć ludności i brutalnej okupacji nie korespondowało z lekkim stylem narracji. Ale szybko się czytało, to fakt. Dla chętnych.

Zabieram się za kolejna część z serii o Irence Góreckiej.

Z zazdrością patrzę na tę książkę. To spełnienie moich marzeń pisarskich, tylko nie ja jestem jej autorką. Książka o historii (początek II wojny światowej) napisana lekko, ale z pietyzmem dla realiów epoki. Coś wspaniałego, pani Manulo :) Historia rodem z operetki, fałszywy książę, prawdziwa hrabina i szansonistka, byłaby całkiem zabawna, gdyby nie groza okupacyjnych dni...

Świetne, ale popolemizowałabym co do humoru w tym zawartego.

• 2018
  • 2019