Dziewczyna z kabaretu

Okładka książki Dziewczyna z kabaretu
Manula Kalicka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Irenka Górecka (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Irenka Górecka (tom 1)
Prószyński i S-ka
2016-01-07
2008-09-19
Literatura polska

Na początku źle się czytało przez ten język żydowski polski,ale w miarę czytania było łatwiej,wojna ale pokazana w sposób humorystyczny, trochę taki czarny humor

Przed tą książką przeczytałam Dzieci getta, straszne, prawdziwe historie. A tutaj mamy bzdury, wojna, los żydowskiego dziecka przedstawiony w sposób cwaniacki, wszystko na wesoło, wszystkie akcje udają się wyśmienicie. Kpina z ludzi wtedy żyjących i z tych okrutnych czasów. Chyba, że już nadeszła chwila, że można śmiać się z wojny?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna lektura. Barwne postaci, dobrze oddane realia okupowanej Warszawy, a jednocześnie to po prostu sympatyczna obyczajówka.

Jak mówi okładka:
"...to jest sztuka napisać książkę o czasach wojny, która nie przytłacza smutkiem i śmiercią, a jednocześnie pokazuje realia tamtych czasów."
Po przeczytaniu tej książki, w pełni się z tym stwierdzeniem zgadzam.
Niesamowicie przyjemna lektura. Świetnie wykreowane postacie. Mistrzowsko oddane realia okupacji.
Nie mogę się doczekać dalszych losów Irki, Leona, hrabiny, i ... i całej reszty!

Jak mówi okładka:
Po przeczytaniu tej książki, w pełni się z tym stwierdzeniem zgadzam.
Nie mogę się doczekać dalszych losów Irki,...

Książka jest pierwszym tomem cylu o Irence Góreckiej, chociaż ja przeczytałam ją już po powieści "Koniec i początek". Nie przeszkodziło to jednak w delektowaniu się historią, choć osadzoną w wojennych czasach, to mimo wszystko pełną zabawnych scen. Pisarka świetnie oddaje koloryt mieszkańców dawnej Polski, z ich różnorodnością, specyficznym językiem. Nie brakuje opisów dramatycznych scen okupacyjnych, niemniej jednak czyta się dobrze i książka ma optymistyczny wymiar.

Świetna, porywająca i momentami zabawna historia, pomimo, że jej akcja toczy się podczas wojny. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i jestem zachwycona jej lekkim stylem i podejściem do tematu okupacji bez zbędnego patosu i heroizmu.
Bohaterowie pomagają sobie wzajemnie w trudnych czasach, po ludzku, nie uważają, że robią coś niezwykłego.
Dużym plusem jest użycie przez autorkę słownictwa z czasów okupacji, co dodaje powieści realizmu.

Dużym...

Ksiazke znalazlam na bibliotekowej polce i pewnie dlatego zabralam do domu, bo zwykle, gdy ksiazki kupuje,to siegam zupelnie po inne gatunki literackie. Ale rozczarowana nie jestem, wrecz przeciwnie ksiazke czyta sie bardzo dobrze, mimo ze momentami przedstawia okrucienstwo II wojny swiatowe, bo wlasnie w tym czasie osadzona jest fabula.
Irenka Gorecka to piekna, mloda, przebojowa kobieta, ktora przed wojna wystepowala w kabarecie. Wraz ze swoim sasiadem ucieka z bombardowanej Warszawy, ale niesety dopadaja ich niemieckie samoloty i jej kompani podrozy gina, a ona zostaje sama z pewna tuba, w ktorej kryje sie cenny obraz. Do tego na drodze znajduje malego chlopca, ktorego matka prawdopodobnie rowniez zginela w tej nagonce.
Wojna w tej ksiazce nie przytlacza. Jest okrutna, brutalna, panuje znieczulica, ale ogolnie ksiazka napisana jest z duza dawka humoru. Z checia siegne po kolejne tomy z tej serii.

Irenka Gorecka to piekna, mloda,...

Przeczytałam powieść szybko i z zainteresowaniem, bo - choć akcja toczy się czasie drugiej wojny światowej - napisana jest lekko, z humorem i nadzieją.
Perypetie tancerki z kabaretu, która uciekając z Warszawy spotyka żydowskiego chłopca i wchodzi w posiadanie cennego obrazu, co zapoczątkuje szereg zabawnych, nieprawdopodobnych i przerażających zdarzeń.

Historia artystki kabaretowej Ireny Górskiej , którą w 1939 zastała wojna. Jakiś pomysł na to był, gorzej z realizacją. Książka zrobiła na mnie wrażenie infantylnej-szczególnie zestawienie ciężkich przeżyć ludności i brutalnej okupacji nie korespondowało z lekkim stylem narracji. Ale szybko się czytało, to fakt. Dla chętnych.

Zabieram się za kolejna część z serii o Irence Góreckiej.

Zabieram się za kolejna część z serii o Irence Góreckiej.

Manula Kalicka Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu Zobacz więcej
Manula Kalicka Dziewczyna z kabaretu Zobacz więcej