Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu

Okładka książki Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu
Manula Kalicka Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Irenka Górecka (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Irenka Górecka (tom 1)
Otwarte
2008-09-15
2008-09-15

Na półkach: , , , ,

Recenzja umieszczona ponownie, gdyż poprzednia przepadła. :(

Autorka komentuje swoją powieść takimi słowami "Mam nadzieję, że książeczka, którą napisałam, jest lekką łatwą i przyjemną" a opis na okładce umieszczony przez wydawcę głosi, że to historia Dolasa w spódnicy.
Dlaczego zaczynam od takiego przedstawienia tej powieści? Ano, dlatego, że nie mogę się zgodzić z tego typu stwierdzeniami. Moim zdaniem nie jest to powieść optymistyczna, chociaż nie odbiera też nadziei. Autorka zaimponowała mi włożoną pracą w napisanie książki, jak sama mówi, zapoznała się z licznymi historycznymi zbiorami i dziennikami. Kalicka umiejętnie przetworzyła zgromadzone informacje, tworząc niezwykłą opowieść, gdzie akcja toczy się szybko i sprawnie, od której czytania trudno było mi się oderwać. Wplecenie w fabułę wątku kryminalnego nadaje lekturze dynamiki i rozbudzało moją ciekawość. Dotychczas nie spotkałam się z tak nietypową historią wojenną, bo zamiast obozów koncentracyjnych czy też opisów walki, autorka skupiła się na życiu zwyczajnych ludzi i na realiach życia w ówczesnych czasach.
Perypetie Irenki Górskiej młodej tancerki z kabaretu tylko w niewielkim stopniu można porównać z przygodami Franka Dolasa. I owszem bohaterka, chcąc uciec przed zawieruchą wojenną z Warszawy, pakuje się w jeszcze większe kłopoty. Nie miała zamiaru zostać bohaterką i zabłysnąć niesamowitymi czynami, popadając przy tym w coraz większe tarapaty. Zwyczajna, rezolutna i harda dziewczyna postawiona w obliczu niebezpieczeństwa musi podjąć właściwe decyzje i stawić czoła zagrożeniu. Zamiast upragnionej ucieczki od wojny staje się przypadkiem właścicielką cennego obrazu Rembrandta, którego pożądają wszyscy, włącznie z Niemcami. Obraz ów zmieni na zawsze życie Ireny, narażając ją i jej przyjaciół na kolejne niebezpieczeństwa, z zagrożeniem życia włącznie.
Na domiar wszystkiego, nieoczekiwanie na jej drodze los postawił małego chłopca sierotę, którym chcąc nie chcąc musiała się zająć. Trzeba przyznać autorce, że stworzyła bohaterkę, z krwi i kości, która skupiła całą moją uwagę przez liczne nieszczęścia, których przyszło jej doświadczyć. Zaimponowała mi odwagą, dobrym sercem oraz siłą przebicia w chwilach, kiedy wydawało się, że nie ma już wyjścia.

Muszę przyznać, że „ Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu” albo "Dziewczyna
z kabaretu" (wznowienie z 2016 r. nosi taki tytuł) jest jedną z lepszych książek, które było mi dane w tym roku przeczytać. Opisywane historie są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, chociaż występujące w niej postaci są fikcyjne. Czytając książkę, czuje się ducha czasów, włącznie z doskonale odwzorowanym życiem społeczno – kulturalnym Warszawy i Krakowa. Autorka zadbała nawet o to, aby jej bohaterowie posługiwali się gwarą i słownictwem, którego się dziś już nie używa. Pokazuje okrucieństwo wojny, ale nim nie epatuje a bohaterowie to większości ludzie dobrzy, którzy nie wahają się, kiedy trzeba pomóc drugiemu człowiekowi.
Pomimo że początki lektury" Dziewczyny z kabaretu" były trudne, bo na zmianę to wzbudzała moje zainteresowanie, to znów nudziła, ale nastąpił taki moment, gdy już nie byłam w stanie się oderwać. Moje spotkanie z twórczością Manueli Kalickiej zakończyło się ogromnym zachwytem. Powieść jest starannie napisania i z dużym wyczuciem, bo przecież to historia wojenna i to, co smutne musiało też znaleźć swoje miejsce. Zaangażowała mnie nie tylko w przygody Irenki, ale także w losy dalszoplanowych postaci, dostarczając mi mnóstwo emocji. Jest to powieść, którą należy się delektować, bo to nie jest wbrew wcześniejszym zapewnieniom autorki literatura lekka, łatwa i przyjemna do poduszki. To literatura, która kryje w sobie przesłanie i dotyka naprawdę ważnych tematów.
Tę wyjątkową książkę opartą na tak bogatym materiale źródłowym naprawdę warto przeczytać, a następnie sięgnąć po kontynuację, „"Koniec i początek", na którą niektórzy czytelnicy musieli czekać osiem długich lat.

„ Gdyby człek nie znał wilka, toby pomyślał, że to babcia „

Recenzja umieszczona ponownie, gdyż poprzednia przepadła. :(

Nie jest źle napisana. Opisana historia to taki śmiech przez łzy. Bywała ciekawa, ale też i nudna. Nie porwała mnie, lecz nie żałuję czasu poświęconego na przeczytanie.

Książka mnie nie zachwyciła, nie porwała. Język, jakim jest pisana, w niektórych momentach zupełnie odbiega od opisywanej rzeczywistości, natomiast w innych wręcz przeciwnie - próbuje aż za bardzo i na siłę przekonać nas, że jest językiem tamtejszych czasów. Zabiera to lekturze sporo z wiarygodności i lekkości wczytywania się w nią.
Na okładce czytamy, że główna bohaterka Irka jest "Frankiem Dolasem w spódnicy" i naprawdę wątpię, czy znalazłabym trafniejsze określenie. Tylko, kogo bawi Franek Dolas? Nie wiem, ale mnie osobiście, wcale.

Na okładce czytamy, że główna bohaterka...

trochę nierealna historia ukrywania obrazu Rembranda w czasie IIWŚ

trochę nierealna historia ukrywania obrazu Rembranda w czasie IIWŚ

Ksiazka mnie wessala. Zanim sie spostrzeglam, bylam juz na ostatniej stronie! Nie brakuje w powiesci przykladow okrucienstw wojennych wrecz niewyobrazalnych, ale znajdujemy rowniez zasugerowane antidotum na otaczajace zlo. Sa to duma, wiernosc wartosciom i humor. Tego ostatniego jest paradoksalnie pod dostatkiem, mimo ze bohaterowie "Rembrandta..." zyja w nieustannym strachu o zycie swoje i swoich bliskich. Bardzo dobra ksiazka. Bardzo.

Dobra opowieść, ale dla nie odebrałam jej jako książkę z humorem.

Dobra opowieść, ale dla nie odebrałam jej jako książkę z humorem.

Kryminał z dużą dawką humoru dotyczący czasów II wojny światowej. Paradoks? Nie. Przecież w tych nieludzkich czasach poza walką wprost, prowadzona była walka w ukryciu. Jedni starali się wzbogacić, inni uchować dziedzictwo narodowe przed zakusami tych pierwszych. I na co dzień ludzie starali się ucznić swe życie jak najbardziej normalnym w tym "nienormalnym świecie".

Przeczytałam jednym tchem, bo nie dość, że "rzecz się dzieje" w czasie drugiej wojny światowej, to napisana lekko i z humorem. Czasy ciężkie, liczyć można najwyżej na siebie, ale i w tym ponurym czasie można znaleźć promyczek nadziei.
Perypetie tancerki z kabaretu, która uciekając z Warszawy spotyka żydowskiego chłopca i wchodzi w posiadanie cennego obrazu. To wydarzenie zapoczątkowuje łańcuch zabawnych, porywających i przerażających zdarzeń.