Bezimienni

Okładka książki Bezimienni Mirosława Kareta Patronat LC
Okładka książki Bezimienni
Mirosława Kareta Wydawnictwo: WAM Cykl: Saga rodu Petrycych (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga rodu Petrycych (tom 2)
WAM
2016-10-24
2016-10-24
Kraków

Oficjalne recenzje i

Obowiązek pamięci

Link do recenzji

1211 223 30

Kolejna część rodu Petryckich podobała mi się. Podziwiam pracę autorki nad warstwą historyczną, a także zgrabne połączenie wątków teraźniejszych z przeszlymi. Scena bitwy powietrznej opisana na początku książki zrobiła na mnie duże wrażenie. Współautorem tej sceny jest dr. Krzysztof Wielgus.
Proszę też koniecznie przeczytać opowiadanie autorstwa Moniki Karpowicz umieszczone na końcu książki, które zdobyło pierwsze miejsce w konkursie ,, Wojenna miłość". Moim zdaniem świetne i bardzo wzruszające.

Kolejny tom o rodzinie Petrycych. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch horyzontach czasowych, co bardzo lubię w powieściach historycznych. Z całą pewnością książka tą jest dobrą lekcją historii. Wiele postaci jest bowiem autentycznych. Polecam szczególnie miłośnikom historii Krakowa i okolic.

"Prawdziwa wolność zaczyna się z chwilą wybaczenia. Wtedy można wybierać." (str.442)

Druga część dziejów rodziny Petrycych rozpoczyna się w Wigilię 1991 roku. Atmosfera rodzinna jest napięta. Miedzy małżonkami nie układa się najlepiej, przechodzą kryzys małżeński. Nie dogadują się, seks poszedł w zapomnienie. Marysia znajduje zdjęcia męża z Berlina posądza go o zdradę i do tego ma kłopoty w pracy. Najstarszy syn informuje o wyjeździe do Francji, z czym Marysia nie może się pogodzić, a córka oświadcza, że spodziewa się potomka. A do tego wszystkiego odwiedza ich ciotka Pelagia krewna ze strony Marysi zamieszkała na stałe w Anglii.

Każdy z rodziny przechodzi osobiste dramaty. Maksymilian nie potrafi się odnaleźć po publikacji w prasie bez jego zgody i wiedzy o jego niemieckich korzeniach i haniebnych czynach z tym związanych, co odbija się na jego reputacji. Dużo czasu zajęło mu sprostowanie tych kłamliwych oszczerstw. Marysia wpada w stany nerwowej depresji. Z pomocą przychodzi niezawodna przyjaciółka stosując terapię wstrząsową. Ania z trudem odnajduje się w nowej sytuacji i nie potrafi dogadać się z chłopakiem.

W roku 1944 w jednej z dzielnic Krakowa rozbił się angielski bombowiec, dokonujący zrzutów dla podziemia. Jednym z ocalałych był mąż Pelagii. Od wielu lat w rocznicę tego wydarzenia organizowany jest spacer "Śladami Liberatora" po dzielnicy Zabłocie. W jednym z nich postanawia wziąć udział Pelagia. Na liście załogi Liberatora nie było nazwiska jej męża. Nie mogąc się pogodzić z tym faktem postanawia odszukać dowodów na udział męża w tym tragicznym locie. Było to zadanie niezwykle trudne, gdyż misja była utajniona, część dowodów została zniszczona, z część objęta tajemnicą.

Prawnik, któremu zleciła dotarcie do akt osobowych męża, nie znalazł nic co by świadczyło o jego służbie w lotnictwie. W związku z tym Pelagia wraca do Krakowa by z pomocą ciotecznej wnuczki prowadzić śledztwo na własną rękę. Nie było to zadanie łatwe, gdyż wielu świadków tamtych wydarzeń już nie żyło. Spotkało je wiele rozczarowań. Ania słuchając o wydarzeniach z czasów wojennych jest bardzo przygnębiona. Bardzo bolała ją poznawana prawda. Pod wpływem ciotki i jej opowieści bardzo się zmienia na korzyść. Nie jest już rozkapryszoną dziewczyną, która ma wszystko czego pragnie. Dojrzała na tyle by sama podejmować decyzje o swojej przyszłości.

Poznajemy dzieciństwo i późniejszy okres Pelagii i jej męża Petera. Jak doszło do ich spotkania i małżeństwa. Przez co oboje przeszli w tych trudnych wojennych czasach. Ich tragedie i ból po stracie bliskich. Ich konspiracyjną - wywiadowczą działalność.
Czasy powojenne były trudne. Prawda o konspiracji ukrywana w czasie wojny, długo była przemilczana po jej zakończeniu. Dobrze, że byli ludzie usiłujący udokumentować czasy wojennej konspiracji i ich uczestników. Ci ostatni najczęściej milczeli, obawiając się o swoje życie i życie bliskich. Woleli zachować wspomnienia dla siebie. Przyszłe pokolenia nic by nie wiedziały o bohaterskich czynach ludzi w czasie wojny. Pozostaliby bezimienni.

Lektura jest bardzo ciekawa. Jedynym zarzutem jaki mam to przeskoki czasowe, jakie zastosowała Autorka i które utrudniały czytanie.

Słaba! Jak w pierwszym tomie autorka średnio poradziła sobie z dwutorową narracją, tak tu wprowadzając kilka przedziałów czasowych całkiem poległa! I jeszcze wplatanie prawdziwych wydarzeń historycznych dodawało i tak olbrzymiego bałaganu. Bohaterowie dalej naiwni i niesympatyczni- odpuszczam serię, jest tyle dużo ciekawszych książek do przeczytania :(

W tej powieści czuje się pasję i miłość. Autorka tak prowadzi narrację, że ciężko się oderwać od lektury. Mimo, że od przeczytania pierwszej części miałam kilka lat przerwy, w niczym to nie przeszkodziło.

Sama nie wiem co podobało mi się bardziej, losy współczesne bohaterów czy wspomnienia z czasów wojny. Cała historia spójna, interesująca i bogata w szczegóły.

Pelagia, którą początkowo oceniamy po okładce, czyli wyglądzie i zachowaniu, z każdym niemalże rozdziałem zyskuje nowy wymiar. Ostatecznie, moim zdaniem, wyrasta na niekwestionowaną główną bohaterkę powieści, rodziny, znajomych.

Polecam serdecznie jako kontynuację lub początek przygody.

Pelagia,...

OCENA 7/10 - BARDZO DOBRA

Druga część okazała się być dla mnie nieco lepsza niż pierwsza. Akcja jest bardziej dynamiczna, więcej się dzieje. Trzeba być uważnym, bo są duże przeskoki w czasie akcji. Książkę czyta się szybko, jest wiele napisane o działalności konspiracyjnej, wydarzenia są dobrze przedstawione. Jednak mam pewnien niedosyt- tak jak w pierwszej części wątek miłości bohaterów, których wojenna historia dotyczy nie jest za bardzo rozbudowany. Tak naprawdę rozwój ich relacji w ogóle nie jest ukazany, czego bardzo szkoda.

OCENA 7/10 - BARDZO DOBRA

Kraków pełen jest historii. Każda ulica, każdy plac, każdy dom lub pole na którym ten dom się znajduje niesie za sobą opowieść. Czasem są to historie ogólnie znane. Nierzadko przemilczane. Innym razem dopiero poznawane, strzępki faktów mieszają się z pogłoskami, a najwytrwalsi odkrywają pilnie strzeżoną prawdę, by ukazać ją światu.
Odkrywanie historii angielskiego Liberatora jest podstawą książki "Bezimienni". Walka o pamięć i prawdę historyczną miesza się z codzienny życiem poznanej w poprzednim tomie rodziny Petrycych. Jak poradzą sobie w nowej sytuacji, którą przyniósł im los? Jak na ich dalsze życie wpłynie przeszłość którą są naznaczeni?

Polecam

Odkrywanie historii angielskiego...

Powieść "Bezimienni" oddaje hołd ludziom, dzięki którym mamy wolną ojczyznę. Z różnych względów ich działania były okryte tajemnicą. Dopiero od ponad 30 lat zaczynamy odkrywać prawdę o wydarzeniach z czasów wojny. Osoby, które brały udział w działaniach państwa podziemnego zaczęły opowiadać historię swojego życia. Jednak tych świadków jest coraz mniej z racji ich zaawansowanego wieku. Dlatego korzystajmy z każdej okazji, która pomoże nam poznać historię, która nie jest łatwa, ale jest nasza.

Autorka w znakomity sposób opisała historię Krakowa z czasów II wojny światowej, nawiązując do prawdziwych osób z tego okresu. Biogram postaci historycznych, który jest na końcu powieści pozwala czytelnikowi bliżej poznać te niezwykłe osoby.

Jestem przekonana, że wiele osób z przyjemnością przeczyta "Bezimiennych", ponieważ powieść oprócz wątku historycznego ma też wątek obyczajowy, który równoważy poruszane problemy w życiu Petrycych. Jest to podróż w czasie, która dostarcza wielu cennych informacji o historii Polski.

Kolejna część sagi rodu Petrycych. Tym razem do głosu dochodzi Pelagia Redlich - ciotka Marii Petrycy. Starsza pani od lat mieszka w Anglii, ale do Polski sprowadza ją pamięć po mężu - Peterze Redlichu, mężczyźnie, który był członkiem zestrzelonego w roku 1944 Liberatora. Kobieta chce dowieźć, że jej mąż był wtedy na pokładzie samolotu, ponieważ historia o nim milczy. Na pomoc Pelagii przychodzi Ania - córka Maksymiliana. Fascynuje ją historia ciotecznej babki, a tym samym chce uciec od swoich problemów i konieczności podjęcia decyzji. W małżeństwie Maksymiliana i Marii także nie dzieje się dobrze. Małżonkowie odsuwają się od siebie, a w serce Marii wkrada się cień wątpliwości co do wierności Maksymiliana.
Czy każdemu z nich uda się rozwiązać problemy? Pelagia musi dotrzeć do chociaż jednego świadka historii sprzed lat, który zaświadczy, że Peter był jednym z zestrzelonych lotników. Ania musi zdecydować, czy być Tomkiem, a Maria i Maksymilian dojść do porozumienia i wybaczyć sobie nawzajem.
Fascynująca opowieść o losach alianckich lotników, o historii polskiego podziemia i ich bohaterskich członkach, którzy wielokrotnie ryzykowali życiem dla dobra innych.
Nie zawiodłam się. Jedyne co trochę mi przeszkadzało, to chaos w fabule i skoki z jednego czasu w drugi.

Dobra książka. Znacznie lepsza od poprzedniego tomu („Pokochałam wroga”). Przede wszystkim jest ciekawsza, a jej fabuła bardziej dynamiczna, więc przy czytaniu nie odczuwałam ani grama znużenia. Dzięki temu z ogromną przyjemnością śledziłam dalsze losy rodziny Petrycych. A musicie wiedzieć, że sporo nowego się u nich działo. W „Bezimiennych” małżeństwo Marii i Maksymiliana przechodzi poważny kryzys, Jasiek, ku rozpaczy matki, planuje wyjazd na zagraniczne stypendium, natomiast Ania postanawia zerwać z ukochanym. I jakby mało mieli własnych problemów, niespodziewanie przyjeżdża do nich ciotka Pelagia z Anglii, którą trzeba ugościć, oprowadzić po mieście, i przede wszystkim pomóc jej odnaleźć ludzi, którzy w czasie wojny znali jej męża. Bo głównie po to Pelagia przyjechała do kraju. Aby odszukać osoby, którzy będą mogły opowiedzieć o wojennych losach jej dawno zmarłego męża. I trzeba przyznać, że zarówno jego historia, jak i historia młodości Pelagii stanowią w tej książce największy atut. Obie są bardzo ciekawe, wciągające i nieprzewidywalne. Cieszę się, że po kompletnie nieudanym początku zapoznawania się z twórczością Pani Mirosławy Karety, którym było przeczytanie wspomnianego na początku poprzedniego tomu, zdecydowałam się na jeszcze jedną próbę i sięgnęłam po tom kolejny. Nie powiem, aby był on jakiś rewelacyjny, bo do tego sporo mu brakuje. Ale jednak przyjemnie się go czytało, dlatego też mogę go Wam spokojnie polecić.