Bezimienni
- Cykl:
- Saga rodu Petrycych (tom 2)
- Kategoria:
- powieść historyczna
- Data wydania:
- 2016-10-24
- Liczba stron:
- 496
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788327712189
- Tagi:
- Kraków
Heroiczna miłość, polskie podziemie i walka o pamięć
Nikt nie mógł się o nim dowiedzieć. Odkrycie przez Niemców rannego lotnika RAF–u byłoby kolejną wielką wsypą w krakowskim podziemiu. Pelagia wiedziała, że dla dobra wszystkich musi milczeć – i pozostała wierna tej zasadzie przez kilkadziesiąt lat.
Dopiero jej przyjazd do Polski w Boże Narodzenie 1991 roku sprawił, że zaczyna mówić. Jej opowieści są jednak tak nieprawdopodobne, że nawet najbliższa rodzina ma wątpliwości, czy to wszystko wydarzyło się naprawdę. Ania Petrycy, córka znanego krakowskiego lekarza i polityka, pomaga przybyłej z Anglii ciotce w odnalezieniu świadków, którzy mogliby potwierdzić jej słowa.
W drugiej części Autorka po raz kolejny zaprasza w niesamowitą podróż ulicami wojennego Krakowa. Czy uda się wyjaśnić tajemniczą misję Liberatora - najsłynniejszego alianckiego samolotu, siejącego postrach wśród nazistów - i odkryć losy jego bohaterskiej załogi?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Obowiązek pamięci
Ku uciesze fanów twórczości Mirosławy Karety, powracamy do krakowskiej rzeczywistości na łono rodu Petrycych. Ponownie mamy przyjemność zgłębić wojenną tajemnicę związaną z dziejami rodziny krakowskiego lekarza.
Ciotka Marii Petrycy – Pelagia, powraca po kilkudziesięciu latach do Polski, a wraz z nią wspomnienia losów załogi Liberatora – najsłynniejszego alianckiego samolotu z czasów II wojny światowej. Ranny lotnik Królewskich Sił Powietrznych - Peter Redlich, trafia pod opiekę młodej, odważnej Pelagii, która dopiero z perspektywy czasu jest gotowa wyjawić prawdę o wojennych wydarzeniach, rodzącym się uczuciu i krakowskiej konspiracji. Kobieta postanawia odtworzyć losy załogi zestrzelonego samolotu oraz utrwalić, wcześniej pomijane, nazwisko Petera na kartach historii.
Ale co zrobić kiedy nikt jej nie dowierza, a dokumenty posiadają klauzulę tajności nawet na sto lat? Pelagia to osoba o porywczej naturze, wyjątkowym harcie ducha, nieokiełznanym i wybuchowym temperamencie, była w niej jakaś twardość, zdecydowanie, gotowość na podjęcie zmagań z życiem, na przyjęcie walki. Jako typowa przedstawicielka swojego pokolenia podejmowała się nawet najniebezpieczniejszych i zakazanych zadań. Twierdziła z pełnym przekonaniem, że wszystko jest możliwe, jeśli człowiek potrafi pokonać pewne przeszkody i posiada wystarczające pokłady tupetu, który niejednokrotnie ratował jej życie. Czy z takim nastawieniem coś mogło stanąć jej na przeszkodzie?
Niezłomna postawa bohaterki przypomina nam o tych wszystkich silnych kobietach, bez których Polskie Państwo Podziemne nie miałoby prawa bytu. Skupiając się na tym co je łączyło, zmierzały się ze swoimi wątpliwościami i podejmowały heroiczne decyzje. Dopiero później docierało do nich, że te czyny mogły kosztować je życie. Misje, na pozór niewykonalne, stały się codziennością. Walczyły ile sił i miały nadzieję, że ich walka cokolwiek zmieni. Niestety, wojenne historie kobiet z ruchu oporu są często zapominane lub pomijane, ponieważ zaraz po wojnie wróciły do normalnego życia, nie rozmawiając o swoich doświadczeniach nawet z bliskimi.
Pelagia jest osobą zdeterminowaną, by historyczna prawda wreszcie wyszła na światło dzienne. Jest żywym symbolem pamięci o tych nieludzkich czasach, co nam – czytelnikom – uświadamia, że teraz to my jesteśmy najważniejszymi głosicielami prawdy i pamięci o dawnych dziejach. Jesteśmy to winni wszystkim bohaterom, zarówno tym, których nazwiska są utrwalone na pamiątkowych płytach i kartach, jak i tym, których historia niestety zapomniała.
Mirosława Kareta podjęła się bardzo ważnej, ale i mozolnej pracy. Postanowiła pamiętać, a czasem tak trudno pamiętać rzeczy ciężkie, nieprzyjemne, pokryte kurzem czasu. Posiada ponadprzeciętną znajomość topografii Krakowa. Operuje nazwami znanymi głównie dla miejscowych oraz odświeża wspomnienia, które trwają w pamięci lokalnej społeczności mimo upływu lat. Czytelnik odczuwa czas i energię, które autorka włożyła w dokumentację książki.
Pisarka misternie utkała fabułę, w której postaci i fakty fikcyjne splatają się z autentycznymi. Na swój wyjątkowy sposób snuje historię dramatów i trudnych decyzji, które w latach wojny rozegrały się pod setkami, a nawet tysiącami dachów i strzech. Nie zapomina również o rzeczywistości wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Rodzina Petrycych oraz ich przyjaciele, wraz ze swoimi wadami, słabościami i małymi radościami, wydają nam się całkowicie realni. Aż ma się chęć przebiec przez krakowskie Błonia i zapukać do drzwi przy alei Focha.
Książka budzi w nas ciekawość, zmusza do szukania i grzebania w przeszłości. Wyzwala w nas refleksje nad tym, jakbyśmy zachowali się w tak mrocznych czasach. Jaka była prawda? Czy kiedykolwiek będzie dane nam poznać wszystkie fakty? Czy będziemy musieli pogodzić się z tym, że nigdy nie zgłębimy tak wielu niesamowitych wydarzeń? Autorka zmusza czytelnika do rozmyślania o trudnych czasach i do wyjścia ze strefy komfortu jaką daje życie w XXI wieku.
Nigdy nie będzie tak jak dawniej. Świat już nigdy nie będzie taki sam, jak przed wojną. Miliony bezwzględnie zgaszonych istnień, liczby pod którymi kryją się konkretne osoby i ich życiorysy. Jedno jest pewne: zdarzenia i losy wojenne tych ludzi są zbyt złożone, byśmy mieli prawo oceniać je po latach. Powinniśmy skupić się na podziwie i pamiętaniu, pokornej nauce płynącej z przeszłości.
„Bezimienni” jest powieścią fabularną, lecz zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami i goszczącą na swoich kartach prawdziwych ludzi. Dba o to, by heroiczne dokonania nie odeszły w niepamięć, a bohaterowie nie pozostali Bezimienni. Miejmy nadzieję, że Mirosława Kareta nie składa broni, a raczej pióra, i wkrótce będziemy mogli zgłębić dalsze losy rodu Petrycych.
Anna Gajewska
Popieram [ 15 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 472
- 431
- 99
- 26
- 12
- 8
- 7
- 7
- 5
- 5
Cytaty
....jak niespodziewanie można znaleźć miłość tam, gdzie się jej zupełnie nie szukało.I jak szybko człowiek podnosi się z dna rozpaczy, jeśli...
RozwińJak się kogoś kocha, to się mu nie pozwala odejść!
Nigdy nie podejmiesz dobrej decyzji, dopóki nie wybaczysz. Prawdziwa wolność zaczyna się z chwilą wybaczenia. Wtedy można wybierać.
Opinie [39]
OCENA 7/10 - BARDZO DOBRA
więcejDruga część okazała się być dla mnie nieco lepsza niż pierwsza. Akcja jest bardziej dynamiczna, więcej się dzieje. Trzeba być uważnym, bo są duże przeskoki w czasie akcji. Książkę czyta się szybko, jest wiele napisane o działalności konspiracyjnej, wydarzenia są dobrze przedstawione. Jednak mam pewnien niedosyt- tak jak w pierwszej części wątek...
Kraków pełen jest historii. Każda ulica, każdy plac, każdy dom lub pole na którym ten dom się znajduje niesie za sobą opowieść. Czasem są to historie ogólnie znane. Nierzadko przemilczane. Innym razem dopiero poznawane, strzępki faktów mieszają się z pogłoskami, a najwytrwalsi odkrywają pilnie strzeżoną prawdę, by ukazać ją światu.
więcejOdkrywanie historii angielskiego...
https://czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com/2020/04/2920-bezimienni-mirosawa-kareta.html
więcejPowieść "Bezimienni" oddaje hołd ludziom, dzięki którym mamy wolną ojczyznę. Z różnych względów ich działania były okryte tajemnicą. Dopiero od ponad 30 lat zaczynamy odkrywać prawdę o wydarzeniach z czasów wojny. Osoby, które brały udział w działaniach państwa podziemnego zaczęły...
Kolejna część sagi rodu Petrycych. Tym razem do głosu dochodzi Pelagia Redlich - ciotka Marii Petrycy. Starsza pani od lat mieszka w Anglii, ale do Polski sprowadza ją pamięć po mężu - Peterze Redlichu, mężczyźnie, który był członkiem zestrzelonego w roku 1944 Liberatora. Kobieta chce dowieźć, że jej mąż był wtedy na pokładzie samolotu, ponieważ historia o nim milczy. Na...
więcejDobra książka. Znacznie lepsza od poprzedniego tomu („Pokochałam wroga”). Przede wszystkim jest ciekawsza, a jej fabuła bardziej dynamiczna, więc przy czytaniu nie odczuwałam ani grama znużenia. Dzięki temu z ogromną przyjemnością śledziłam dalsze losy rodziny Petrycych. A musicie wiedzieć, że sporo nowego się u nich działo. W „Bezimiennych” małżeństwo Marii i Maksymiliana...
więcejBedac pod wrazeniem poprzedniej czesci, z nadzieja na tak samo dobra lub lepsza siegnelam po druga czesc sagi rodu Petrycych. Jednak bardzo rozczarowalam sie - kompletnie nie moglam sie wciagnac, z trudem dobrnelam do konca. Temat ciekawy, ale potencjal zmarnowany. Czytelnik nie przywiazuje sie emocjonalnie do zadnego z bohaterow, na sile jest za duzo wepchnietych...
więcejDobra choć za bardzo rozłożona tematycznie.
Pokaż mimo toCiąg dalszy zawiłych losów rodziny Petrycych. Tym razem na pierwszy plan wkracza ciotka Pelagia. Tajemnicza obywatelka Wielkiej Brytanii, która po wielu latach nieobecnosci w kraju, wraca by przywrócić chwałę zmarłemu mężowi, bohaterowi wojennemu i członkowi angielskiego Liberatora, który rozbił się w wojennym Krakowie. Po wielu próbach i poszukiwaniach, kobieta odnajduje...
więcejTa część historii bardzo mi przypadła do gustu. Wydarzenia teraźniejsze przeplatają się z wojennymi. Postać ciotki Pelagii jest wyrazista i nie tuzinkowa.przepiękna historia brytyjskich lotników którzy dostarczyli z powierza pomoc Polakom. Dodatkowo w bardzo intrygujący sposób opisana działalność konspiracji kobiet z Krakowa. Polecam
Pokaż mimo toAutorka cudownie wplata motywy historii w swoje dzieła. „Bezimienni” to druga część sagi rodu Petrycych 😊 historia miłości, walka o pamięć ! 📓 Poruszająca opowieść o dziewczynie z podziemia i alianckim lotniku
więcejW tle przeszłość o której nie można zapomnieć a mogło by się nawet rzec, że trzeba ją przypomnieć! 📚 nikt nie mógł dowiedzieć się o rannym lotniku, Peter trafia pod...