Cienie tożsamości

Okładka książki Cienie tożsamości Brandon Sanderson
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Cienie tożsamości
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Mag Cykl: Ostatnie Imperium (tom 5) Seria: Cosmere fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Ostatnie Imperium (tom 5)
Cosmere
Shadows of self
Mag
2016-03-01
2016-03-01
Data 1. wydania:
2015-10-06
Anna Studniarek-Więch
mistborn ostatnie imperium cosmere sanderson
Inne

1984 ocen

Książka naprawdę mi się spodobała. Nie czytałam poprzedniej części, ale nie czułam się przez to zagubiona. Bohaterowie bardzo fajni. Cyruliczka jest (moim zdaniem) jednym z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych antybohaterów jakich poznałam. Wciaż do końca nie jestem pewna co o niej myśleć. Akcja wciągająca, chociaż niektóre fragmenty mnie nudziły. Sporo nawiązań do "Zrodzonego z mgły" i uważam, że warto najpierw przeczytać tę serię żeby lepiej zrozumieć uniwersum (szczególnie że jest naprawdę fajna!)

Jest lepiej, ale... ale tylko trochę lepiej. Sanderson w stworzonej intrydze kryminalnej wybiera te najoczywistsze rozwiązania. Poszczególni bohaterowie są naprawdę interesujący (za samego Wayne należy się autorowi specjalna pochwała), całość też ciekawie osadzona w czasach rewolucji przemysłowej. Na szczęście wchodzimy głębiej w świat przedstawiony, więc najlepsze dalej przed nami.

Ta druga część (albo piąta zależy jak kto liczy) bardziej mi się podobała. Wciąż jest to głównie książka akcji, choć elementów fantastyki jest tu już więcej. Rewelacyjna postać Wayna, to jego pożyczanie głosów i podbieranie przedmiotów (ale zawsze na wymianę) rewelacyjne. Świetna postać drugoplanowa. Rozwinęła się również ciekawie postać Steris, choć pod koniec prawie w ogóle znika, by pojawić się na ostatniej stronie. Końcówka mocno trzyma w napięciu. Zaskakujący zwrot jak chodzi o postać antagonisty. Solidny kawałek literatury. Sanderson nie zawodzi. Polecam.

Ta część zdecydowanie lepsza niż poprzednia. Tam mieliśmy opowiastkę kryminalną w świecie Ostatniego Imperium. Tutaj jest dużo ciekawiej, bo ponownie wchodzimy głębiej w świat, w magię, która za nim stoi, a i sprawa jest trochę poważniejsza, bo porusza ważne problemy społeczne epoki przemysłowej (chociaż nadal w luźny sposób).

Końcówka mnie faktycznie trochę zaskoczyła i ruszyła, nie spodziewałem się takiego plot twistu.
Postaci również irytują mniej, trochę zacząłem się do niektórych przywiązywać. Jednak tak jak poprzednio, nie polecam wersji audio na Storytel. Lektor za dużo dodaje od siebie w ekspresji głosu jak na mój gust.

Końcówka mnie faktycznie trochę zaskoczyła i...

Akcja w drugiej części, zdecydowanie się rozkręca. Wchodziny głębiej w świat przedstawiany nam przez autora, mamy okazję lepiej poznać bohaterów. Tym razem bardzo ciekawy antagonista, mimo że w poprzedniej części też pod tym względem było dobrze. Do tego parę smaczków, nawiązań z pierwszej trylogii.
Zdecydowanie polecam i zabieram się za część kolejną.

Zdecydowanie polecam i zabieram się za część kolejną.

Książka obok której nie da się przejść obojętnie. Dostajemy wszystko czego może sobie zażyczyć. Ciekawych bohaterów, wątki, super zbudowany świat. Polecam każdemu :)

Tutaj zagadkowa forma histori podobała mi się bardziej niż w poprzednim tomie. Wax dalej był świetny, Wayne nie był już tak irytujący, nawet Marasi zaczęła robić bardziej interesujące rzeczy. Cyruliczka była jak dla mnie najlepszym antagonistą całej serii do tej pory i jej ostatnia scena z Waxem praktycznie samodzielnie dała tej części punkt więcej od poprzednika. Nie mogę się już doczekać następnej przygody Waxa i Wayne'a, po czym będę niestety zbliżał się do końca Sandersona, przynajmniej dopóki następne książki nie wyjdą, chociaż wiem że jest szybkim pisarzem i raczej nie będę się musiał tym martwić

CAWPILE rating: 9.07/10*

Ta seria jest naprawdę dobra i ta książka tylko to potwierdza. Tak dobrze skonstruowana i wartka akcja ze wspaniałymi bohaterami i humorem.

Bardzo dobre spojrzenie na rozwijające się społeczeństwo, a co za tym idzie też poziom skorumpowania władzy i finansów. Jak zwykle też ciekawe spojrzenie na religie.

Bardzo lubię w książkach Sandersona takie niby drobnostki, które robią bohaterowie, a które są sprytne i ciekawe. To takie zawsze przyjemne, jak mnie zaskoczy coś takiego. A było tutaj całkiem sporo zaskoczeń.

Kocham Wayne'a. On jest geniuszem. Jest zabawny, uroczy, nieokrzesany, szczery i jego przebieranki i akcenty to mistrzostwo. Myślę, że jest moją ulubioną postacią.

Wiem, że minęło 300 lat od pierwszej ery, ale to takie fascynujące czytać o postaciach z pierwszej trylogii jako bogach i widzieć ludzi, którzy wyznają ich religie. Tzn. wiem, że oni uratowali ten świat itd., no ale mimo wszystko. Nasuwa na myśl pytanie, jak nasz świat będzie wyglądać za 300 lat.

To zakończenie było takie szokujące i smutne i straszne, o boże, ale mnie to rozwaliło...!

---
To takie zabawne, że noszenie kapelusza wyłożonego aluminium w tym świecie chroni xD

CAWPILE rating: 9.07/10*

Bardzo lubię w książkach Sandersona takie...

Po pierwszej części przygód Waxa, Wayne'a i Marasi, osadzonych w świecie Ostatniego Imperium kilka stuleci po obaleniu Ostatniego Imperatora i pokonaniu Zniszczenia, która była w mojej ocenie mierna, tym razem jestem mile zaskoczona - być może dlatego, że nie nastawiałam się na jakiś przełom w prowadzeniu historii kolejnego pokolenia bohaterów.
Książkę czyta się dobrze, wątki kryminalne są poprowadzone na tyle ciekawie, że z przyjemnością połykałam kolejne strony. Na duży plus zasługuje kreacja scenerii, w jakiej rozgrywa się cała opowieść. Z kartek wręcz bucha żar skrajnych emocji, które są istotą miasta będącego na skraju upadku, co bardzo przypominało świat, w jakim toczyła się pierwotna trylogia.
Wątek główny i tajemnica, która stopniowo rozwikłuje się przed czytelnikiem nie jest tym razem zbyt przewidywalna, a epilog może być nawet niejako zaskakującym cliffhangerem.
Co do charakterystyki postaci: Wax dalej jest nijaki, Marasi lekko przełamuje rolę wstydliwej, rumieniącej się co chwilę damy-cnotki, Wayne swoją wyjątkową osobowością ratuje poziom książki, a i wydaje się mi, że Steris wyłania się jako ciekawa, nietypowa postać. Duża wdzięczność płynie ode mnie w stronę Sandersona za powrót kandra, bo to intrygująca rasa, która uatrakcyjnia paletę bohaterów. Miło było, choć przez chwilę, ponownie spotkać TenSoona, do którego mam wyjątkowy sentyment.
Moje ogólne wrażenie po przeczytaniu tej powieści jest dobre. Owszem, były momenty słabsze, ale jest dużo lepiej, niż w Stopie prawa.

Książkę czyta się dobrze,...

Na półkach: , , , ,

Kontynuacja przygód Waxa, Wayne’a oraz Marasi na poziomie poprzedniej części, a w moim odczuciu nawet lepsza od „Stop prawa”. Coraz bardziej zaczyna mi się podobać Dziki Zachód w formie fantasy.
Plusy:
- w pełni udany powrót do świata przeżywającego rewolucję przemysłową, pełnego jednak magii;
- wiele zwrotów akcji, niespodziewanych sytuacji, zaskoczeń;
- komponujące się nawiązania do pierwszych tomów Ostatniego Imperium;
- świetny klimat, stopniowe budowanie napięci i pojedynki rewolwerowe;
- wykreowane postacie, ich charaktery po prostu zachwycają;
- coraz lepiej poznajemy głównych bohaterów;
- wszystkie główne postacie zmagają się ze wspomnieniami z przeszłości;
- w końcu pojawia się trochę informacji na temat bóstwa Harmonii;
- powrót moich ulubionych Kandra w całej okazałości (szczególnie Paalm);
- postać Wayne’a, która zawsze wywołuje uśmiech na mojej twarzy;
- czyta się szybko, z zainteresowaniem, na pełnym relaksie;
- pokazanie wielkiej różnicy pomiędzy arystokracją i prostymi robotnikami;
- zaskakujące i intrygujące zakończenie, po którym sięgnę po kolejną część.
Minusy:
- kilka przegadanych epizodów w połowie książki.
Ogółem książka bardzo dobra.

Plusy:
- wiele zwrotów akcji, niespodziewanych sytuacji, zaskoczeń;