Hel 3

- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Wydawnictwo:
- Fabryka Słów
- Data wydania:
- 2017-02-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-02-15
- Liczba stron:
- 492
- Czas czytania
- 8 godz. 12 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379642045
- Tagi:
- autorytaryzm literatura polska literatura science fiction manipulacja niebezpieczeństwo odwaga powieść fantastyczna rywalizacja science fiction walka o władzę walka o wolność wojna Ziemia ziemia Ziemianie
- Inne
Wyobraź sobie, że jest pierwiastek, który stanowi niewyczerpane źródło energii.
Dwa tiry tego surowca starczą, by zapewnić energię elektryczną dla USA na cały rok.
Jest tylko jeden problem… Złoża znajdują się na Księżycu.
Rok 2058.
Zdehumanizowany świat, gdzie omnifony zastąpiły więzi społeczne, filmiki z MegaNetu wyparły media i kulturę, a iwenciarze stali się bogami informacji.
Świat, gdzie koncerny i rządy podzieliły się władzą w hodowaniu miliardów bezrefleksyjnych konsumentów, staje na krawędzi konfliktu.
Norbert, iwenciarz z zasadami, wierzy, że mocna i odpowiednio podana informacja może wstrząsnąć i obudzić społeczeństwo. Tylko czy jednostka rzucona między stalowe walce systemów jest w stanie przeżyć dostatecznie długo, by coś zmienić?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Dziennikarstwo przyszłości
Niedaleka przyszłość, rok 2058. Norbert to iwenciarz – reporter przyszłości, łowca sensacji, którego zarobki są uzależnione od liczby zdobytych polubień. Swoimi filmikami dokumentuje świat rozwoju technologii i upadku człowieczeństwa, od Dubaju, przez Warszawę aż po przestrzeń kosmiczną. Nie jest to wizja optymistyczna: odczłowieczenie społeczeństwa, nadużycia, manipulacje, wszechobecna kontrola. Niestety, równocześnie w dużej mierze jest to wizja całkiem prawdopodobna.
„Hel 3” Jarosława Grzędowicza bez wątpienia ma liczne mocne strony. Napisana żywym stylem, prezentuje intrygujące pomysły i budzi emocje. Skłania do refleksji nad konsekwencjami rozwoju technologicznego kosztem wolności jednostki w świecie, gdzie żeby kupić pączka trzeba udowodnić, że nie przekroczyło się jeszcze dopuszczalnego limitu spożycia cukru.
Mimo ciekawej tematyki i dużego potencjału pomysłu, trudno nie zauważyć pewnych niedociągnięć w konstrukcji: pierwsze rozdziały są pełne akcji, szokują i skłaniają do myślenia, zwłaszcza nad kwestią sumienia, jednak potem akcja wyraźnie zwalnia, dużo w niej opisów kolejnych miejsc i procedur, jedzenia, środków transportu. Okładka i opis książki sugerują, że akcja będzie się toczyć na Księżycu, co w pewnym sensie wprowadza czytelników w błąd, bo co prawda bohater rzeczywiście tam dociera, jednak dopiero w ostatniej części powieści i właściwie więcej miejsca poświęcono przygotowaniom do wyprawy niż jej samej. Co prawda dzięki temu przedstawiony świat jest znakomicie wykreowany, ale kosztem dynamiki. Sam bohater wydaje się być dziwnie bierny i bezwolny – mimo że znajduje się w centrum akcji, nie przejawia większej inicjatywy, jest raczej o czymś informowany, gdzieś wieziony, ratowany i instruowany co ma robić dalej. Kolejnym mankamentem są szczątkowe relacje między bohaterami, choć w pewnym stopniu można je wyjaśnić chęcią podkreślenia wyobcowania jednostki w przyszłym społeczeństwie.
„Hel 3” nie jest złą powieścią, jednak po autorze znakomitego „Pana Lodowego Ogrodu” należałoby oczekiwać nieco więcej niż niezłej powieści.
Agnieszka Kruk
Oceny
Książka na półkach
- 3 261
- 1 366
- 832
- 91
- 66
- 64
- 41
- 36
- 26
- 24
OPINIE i DYSKUSJE
Nie jest to tak dobre jak "Pan Lodowego Ogrodu", ale... Autor wziął najlepsze teorie spiskowe, doprawił najbardziej realistycznymi lękami i wysmażył z tego całkiem wciągającą historię z zaskakującym twistem. Czy to, że są to w sumie dwie różne, zszyte ze sobą opowieści, jest tej powieści zaletą czy wadą, nie umiem rozstrzygnąć. Wciągające, bez wątpienia, choć tym razem bez szczęśliwego zakończenia.
Nie jest to tak dobre jak "Pan Lodowego Ogrodu", ale... Autor wziął najlepsze teorie spiskowe, doprawił najbardziej realistycznymi lękami i wysmażył z tego całkiem wciągającą historię z zaskakującym twistem. Czy to, że są to w sumie dwie różne, zszyte ze sobą opowieści, jest tej powieści zaletą czy wadą, nie umiem rozstrzygnąć. Wciągające, bez wątpienia, choć tym razem bez...
więcej Pokaż mimo toTa książka zdecydowanie nie jest tym, czego można by było się spodziewać po przeczytaniu opisu z okładki. Sprawa tytułowego surowca wychodzi na główny plan na dobrą sprawę dopiero pod koniec historii. Jednak Jarosław Grzędowicz nie zawodzi i opowieść sama w sobie jest bardzo dobra, a spojrzenie na najbliższą przyszłość jest w mojej opinii dość prawdopodobne. Zakończenie wskazuje na to, że powinna powstać kontynuacja i mam nadzieje, że tak się stanie.
Ta książka zdecydowanie nie jest tym, czego można by było się spodziewać po przeczytaniu opisu z okładki. Sprawa tytułowego surowca wychodzi na główny plan na dobrą sprawę dopiero pod koniec historii. Jednak Jarosław Grzędowicz nie zawodzi i opowieść sama w sobie jest bardzo dobra, a spojrzenie na najbliższą przyszłość jest w mojej opinii dość prawdopodobne. Zakończenie...
więcej Pokaż mimo toKsiążka jest ciekawa, ale sprawia wrażenie kończonej w pośpiechu. Będąc fanem "Pana lodowego ogrodu", spodziewałem się kontynuacji, ale narracja się urwała. Pozostał duży niedosyt, nieco łagodzony tym, że opisany w książce świat jest wyjątkowo odpychający.
Książka jest ciekawa, ale sprawia wrażenie kończonej w pośpiechu. Będąc fanem "Pana lodowego ogrodu", spodziewałem się kontynuacji, ale narracja się urwała. Pozostał duży niedosyt, nieco łagodzony tym, że opisany w książce świat jest wyjątkowo odpychający.
Pokaż mimo toDo komentu kumulacji czytało się przyjemnie. Potem coraz gorzej. A końcówka to juz kapa...
Z fajnych rzeczy to wykreowany świat drwiacy z naszej rzeczywistości jest bardzo ciekawy.
Do komentu kumulacji czytało się przyjemnie. Potem coraz gorzej. A końcówka to juz kapa...
Pokaż mimo toZ fajnych rzeczy to wykreowany świat drwiacy z naszej rzeczywistości jest bardzo ciekawy.
Jihad na księżycu, oblężenie eko-komuny na opuszczonym blokowisku, podziemny krąg przemytników kabanosów, neosowiecko-carski-putinizm integralny. Nie wiem na ile należy traktować tą książkę na poważnie, bo satyra na przyszłość jest czasami kreślona zbyt grubą kreską. Zakończenie ucina akcję w mało satysfakcjonujący sposób. Dużo ciekawych pomysłów nie przemyślanych do końca.
Jihad na księżycu, oblężenie eko-komuny na opuszczonym blokowisku, podziemny krąg przemytników kabanosów, neosowiecko-carski-putinizm integralny. Nie wiem na ile należy traktować tą książkę na poważnie, bo satyra na przyszłość jest czasami kreślona zbyt grubą kreską. Zakończenie ucina akcję w mało satysfakcjonujący sposób. Dużo ciekawych pomysłów nie przemyślanych do końca.
Pokaż mimo toAkcja super do pierwszej polowy a potem jakby autor na szybko ja chcial skonczyc. Szkoda bo zapowiadalo sie lepiej.
Akcja super do pierwszej polowy a potem jakby autor na szybko ja chcial skonczyc. Szkoda bo zapowiadalo sie lepiej.
Pokaż mimo toStrasznie mnie zmęczyła ta książka - niby zawiera ciekawie wykreowany świat, kilka fajnych rozwiązań technologicznych, których nigdzie indziej nie spotkałem, ale koniec końców pierwsze 2/3 książki strasznie ciężko mi się czytało. Za końcowe 1/3 dałbym 2 gwiazdki więcej, ale samo zakończenie strasznie mnie zawiodło.
Strasznie mnie zmęczyła ta książka - niby zawiera ciekawie wykreowany świat, kilka fajnych rozwiązań technologicznych, których nigdzie indziej nie spotkałem, ale koniec końców pierwsze 2/3 książki strasznie ciężko mi się czytało. Za końcowe 1/3 dałbym 2 gwiazdki więcej, ale samo zakończenie strasznie mnie zawiodło.
Pokaż mimo toMocna, dosadna i treściwa książka. Niby science-fiction, ale jednocześnie brutalnie realistycznie odnosząca się do obecnego świata. Dzieje się i to dzieje się dużo. Zakończenie również dobijające tak jak cała powieść.
Mocna, dosadna i treściwa książka. Niby science-fiction, ale jednocześnie brutalnie realistycznie odnosząca się do obecnego świata. Dzieje się i to dzieje się dużo. Zakończenie również dobijające tak jak cała powieść.
Pokaż mimo toMożliwe lekkie SPOJLERY
Pierwszy audiobook po długiej i przymusowej przerwie. Wybór gatunkowego speca Grzędowicza wydał mi się trafny. Niesłusznie. Uznany autor tym razem nie wiedział, co, po co i w jaki sposób chciał napisać.
Książka dzieli się na dwie, a właściwie trzy niepasujące do siebie części, a każda z nich przywołuje lepszych od nich twórców, nie tylko literackich. Antyutopijna wizja świata współczesnego, księżycowe saj- faj i wbity chyba na upartego kosmiczny finał. Ani jednej z części nie mogę określić jako dobrą.
W pierwszej razem z głównym bohaterem Norbertem zwiedzamy straszny antyutopijny świat połowy XXI wieku. Wizja jest udana, ale pozbawiona grama oryginalności. Rządy (mega)netu i wielkich korporacji, polityka podporządkowana popularności, ludzie uzależnieni od (omni/ smart) fonów, sprzedajni politycy, niemożność bycia sobą, terror zrównoważonej gospodarki. Są tu motywy ciekawe, ale praktycznie brakuje czegoś oryginalnego, nowatorskiego, niespotykanego. Wizja czerpiąca z lepszych od siebie, a zaskakująca tylko dla totalnego gatunkowego laika.
Jedynie dwa wyjątki warto ocalić od zapomnienia: narkotyk sterujący zachowaniem ludzi i badanie poziomu cukru dające ludziom zezwolenie na jedzenie 'czegoś słodkiego'. Inne motywy to totalne banały. Wątki analizy współczesnego świata z dość łopatologicznym nawiązaniem do covidu wypadły fatalnie. Sugerują, że Grzędowicz chciał coś powiedzieć o naszym świecie, ale nic ciekawgo do powiedzenia nie miał.
W pewnym momencie książka rezygnuje z dysto/anty- utopijnego charakteru i zmienia się w rodzaj space opery. Wydawało się, że księżycowe s-f to motyw zgrany do cna, ale Grzędowicz nic sobie z tego nie robi i dalej gra starymi kartami. Totalny gatunkowy amator znajdzie w tym coś ciekawego, a może i się czegoś dowie, ale ten, kto zna twórczość Clarke'a, Lema, Simmonsa, Morgana albo ten, kto zna filmową klasykę gatunku poczuje się znudzony w gąszczu dobrze sobie znanych motywów. Że nie wspomnę o finale sugerującym jednoznacznie, że autor chciał skończyć książkę, ale nie wiedział jak...
Na plus mogę wymienić zaledwie kilka fragmentów. Zwłaszcza rozmowy bohatera z Tigerem, Mechanikiem i Stelmachem. Może mało oryginalne, ale ciekawe, ładnie napisane i niegubiące się wśród przegadanej reszty. Dramaturgicznie kiepsko to się przegryza z fabularną resztą, ale na bezrybiu... Sprawnie opisane i podkreślające literacką rzetelność autora epizody nie uratują pobubionej i posypanej całości.
Wtórne, posypane i przywodzące na myśl masę lepszych dzieł na podobne tematy.
4/10.
Wersję audio czyta Andrzej Ferenc. Profeska! Częstokrość lepszy od samej książki.
Możliwe lekkie SPOJLERY
więcej Pokaż mimo toPierwszy audiobook po długiej i przymusowej przerwie. Wybór gatunkowego speca Grzędowicza wydał mi się trafny. Niesłusznie. Uznany autor tym razem nie wiedział, co, po co i w jaki sposób chciał napisać.
Książka dzieli się na dwie, a właściwie trzy niepasujące do siebie części, a każda z nich przywołuje lepszych od nich twórców, nie tylko...
Wizja świata nieodległej przyszłości –nawet ciekawa – zwłaszcza, że spełnia się na naszych oczach. Fabularnie – mogło by być lepiej. Jakby w połowie pisania, przyszła myśl, że trzeba już ją kończyć i sprzedać.
Wizja świata nieodległej przyszłości –nawet ciekawa – zwłaszcza, że spełnia się na naszych oczach. Fabularnie – mogło by być lepiej. Jakby w połowie pisania, przyszła myśl, że trzeba już ją kończyć i sprzedać.
Pokaż mimo to