Lot nad kukułczym gniazdem

Okładka książki Lot nad kukułczym gniazdem Ken Kesey
Okładka książki Lot nad kukułczym gniazdem
Ken Kesey Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Lot nad kukułczym gniazdem (1975) Seria: Klasyki Albatrosa literatura piękna
Klasyki Albatrosa
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Albatros
2018-10-17
1990-01-01
1971-01-01
Tomasz Mirkowicz
Ekranizacje:
Lot nad kukułczym gniazdem (1975)
bunt choroba psychiczna klasyka literatury literatura amerykańska przemoc samotność strach szpital psychiatryczny terapia zniewolenie

Co to była za opowieść! Jedna z tych po których nie wiedziałem co ze sobą zrobić. Niesamowita fabuła w której kibicowałem McMurphiemu. Czy świadczy to o mnie źle? Jeśli tak myślisz pewnie zostałeś/aś już zaprogramowany przez Kombinat.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rozkręca się w drugiej części, pierwsze 2/3 książki to potworna nuda z punktu widzenia 27 latka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka o tym jak bardzo jesteśmy zależni od otoczenia w jakim sie znajdujemy.

Książka o tym jak bardzo jesteśmy zależni od otoczenia w jakim sie znajdujemy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna książka nad którą się wszyscy rozpływają - nie rozumiem dlaczego. Może ona się już zestarzała? Czy to dziwne że w ogóle nie polubiłem McMurphy'ego? A wręcz Wielką Oddziałową uważam za ciekawszą postać?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka. Wciągająca i dająca do myślenia. Warto przeczytać.

Bardzo dobra książka. Wciągająca i dająca do myślenia. Warto przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„ Uważam – oświadcza – że najwyższy czas poważnie się zastanowić, czy należy trzymać dłużej pacjenta Mc Murphy` ego na oddziale, czy nie. - Słucha przez chwilę, a następnie dodaje: - Moim zdaniem nie można mu pozwolić, żeby dalej siał niepokój wśród pacjentów, jak przez ostanie kilka dni.
Dlatego właśnie oddziałowa wpompowuje mgłę do świetlicy przed zebraniem. Normalnie tego nie robi. Ale dziś zamierza rozprawić się z Mc Murphym, może odesłać go do furiatów”
( s. 122).
Ken Kesey, Lot nad kukułczym gniazdem, przekł. T. Mirkowicz, PIW, Warszawa 1990.

Posłowie T. Mirkowicza – tłumacza Lotu nad kukułczym gniazdem w niezwykle jasny i przejrzysty sposób odsłania kulisy powieść Kena Keseya.
Powieść :
• była pierwszym dokonaniem pisarskim autora (ukazała się w lutym 1962r);
• spotkała się z uznaniem amerykańskiej krytyki(także czytelników);
• powstała za namową przyjaciela Keseya Vika Lovella, studenta psychologii (dedykacja jest mu poświęcona);
• wyrosła z udziału autora w rządowym projekcie badań nad środkami psychomimetycznymi, prowadzonymi przez szpital psychiatryczny w Menlo Park(autor pracował w nim jako sanitariusz na nocnej zmianie);
• w tytule pojawia się ‘kukułcze gniazdo" (a „ cuckoo” – kukułka znaczy wariat).

Jedną z ciekawszych interpretacji powieści sygnalizuje
T. Mirkowicz, pisząc, że Kesey stworzył oddział psychiatryczny po to, by stanowił metaforę Ameryki lub całego świata, by pokazać walkę między techniką a człowiekiem zdanym wyłącznie na siebie, na podobieństwo podziału na bitych i zastraszanych, i tych, którzy siłą zmuszają do posłuszeństwa.

Na podstawie powieści Keseya powstał w 1975r. głośny film Lot nad kukułczym gniazdem w reż. M. Formana
(5 Oskarów, 26 innych nagród i 13 nominacji).
W roli głównej (poza jakąkolwiek konkurencją ) wystąpił Jack Nicholson.
W sobotni wieczór czas - z powieścią Keseya i filmem Formana - można zaliczyć do udanych.

Rewelacyjnie napisana książka, czyta się jednym tchem. Dużo po niej w głowie zostaje. Prowokuje do doczytania o metodach leczenia stosowanych w ubiegłym wieku (z lobotomią na czele). Czytałem któryś raz, za każdym jest podobny efekt. Tym razem zaraz po przeczytaniu obejrzałem film. Również rewelacja, mimo znaczących czasem różnic względem książki. Obie formy Lotu mogę serdecznie polecić.

Naprawdę coś wartościowego. Wesoła a zarazem smutna historia człowieka który żył na tym świecie wg swoich zasad. Wniósł namiastkę wolności w pokręcony system. Alegoria życia ludzi którzy zostali wybudzeni ze snu i znowu zaczęli się śmiać.

Klasyka.

Klasyka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeden z tych przypadków, gdzie można sobie dumać, czy film lepszy, czy lepsza ksiązką. Najlepiej oglądając film i czytając powieść regularnie. Dla mnie od lat idą na remis.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska