Drużyna Pierścienia

J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Amber Cykl: Władca Pierścieni (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
2012-10-30
1966-01-01
Data 1. wydania:
1954-01-01
Cezary Frąc, Maria Gębicka-Frąc, Tadeusz Olszański
Amber
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Władca Pierścieni (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
2012-10-30
Cezary Frąc, Maria Gębicka-Frąc, Tadeusz Olszański

Opinie [1 185]

Po raz pierwszy z Drużyną zetknąłem się w dzieciństwie, kiedy będąc na wakacjach u dziadków, na półce znalazłem właśnie trylogię Tolkiena. Książka już wtedy wciągnęła mnie po czubek głowy, ale zdążyłem przeczytać tylko część pierwszą. Potem po latach poznałem filmy Petera Jacksona i mocno zainteresowałem się gatunkiem fantasy. Wciąż jednak wisiały nade mną wyrzuty...

Genialna książka, wybitna literatura. To moje kolejne spotkanie z Tolkienem i mimo upływu lat nadal zachwyca tak samo.

Dobroć po za skalą.

Może to przez ogromny sentyment do filmów, ale książkę czytało mi się wspaniale. Nie odstraszyła mnie ilość opisów i ich długość. Uważam, że są dopełnieniem całej historii i pozwalają się bardziej wczuć w cały klimat.

Tak naprawdę magię Tolkiena poczułam dopiero w połowie książki. Na początku szło mi opornie, ale kiedy zaczęłam przywiązywać się do Drużyny Pierścienia pokochałam ich i ten świat. Miałam za sobą już "Hobbita" i sądziłam, że "Władca..." go nie przebije, jednak myliłam się. Wydaję mi się, że każdy następny tom pędzie podnosił poprzeczkę.
Świetnie się bawiłam czytając...

Fajna choć nie wciągnęła mnie tak jak znajomych, którzy namówili mnie do jej przeczytania. Chyba trochę nużyła mnie mnogość opisów. Bardzo jednak doceniam stworzony przez Tolkiena świat i historię jaką wykreował. Bohaterowie są ciekawi i przywiązałam się do nich. Nie sięgnęłam po dalsze tomy cyklu.

Kim jestem ?

To jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie od wieków filozofowie. Inne równie ważne: Co ja tu właściwie robię na świecie? Te pytania nurtowały również Tolkiena, autora "Władcy Pierścieni", do tego stopnia, że są one obecne niemalże na każdej stronie powieści. Być może to właśnie sprawiło, że dzieło to uznawane jest za najlepszą książkę jaka...

Cenię Tolkiena i jego wkład w literaturę, ale mam nadzieję, że dalsze tomy będą ciekawsze.
Tom pierwszy to głównie niekończące się opisy przyrody, tak jak niekończące się jest wędrowanie głównych bohaterów. Pierwsza połowa (mniej więcej do rozdziału Bieg do brodu) była naprawdę bombowa. Szczególnie urzekła mnie postać Toma Bombadila, którego nie było niestety w filmach....

Wiem że na temat tej powieści napisano już chyba wszystko, jestem jednak usatysfakcjonowany, że moje oczekiwana nie zostały w żaden sposób niezaspokojone, dlatego w przypływie entuzjazmu postanowiłem podzielić się swoimi wrażeniami.
Tytuł ten jest arcydziełem i nie ulega to żadnej wątpliwości, to jedna z najwybitniejszych powieści w światowej literaturze. Wybitna proza,...

Klasyka, naturalnie. Cieszę się, że wreszcie sięgnąłem po tę pozycję. Po "Hobbicie" nieco bałem się narracji, ale "Władca..." jest przeznaczony dla dojrzalszego odbiorcy, co widać zdecydowanie. Moja pierwsza przygoda lata temu odbiła się o średnie tłumaczenie, ale tym razem udało mi się spokojnie zanurzyć w świat wykreowany przez Tolkiena.

Ogromnym plusem jest kreacja...

Dyskusje

42 235