Powrót Króla

J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Władca Pierścieni (tom 3) fantastyka, fantasy, science fiction
The Lord of the Rings: The Return of the King
2015-06-15
1963-01-01
Data 1. wydania:
1955-10-20
Jerzy Łoziński
Zysk i S-ka
The Lord of the Rings: The Return of the King
Władca Pierścieni (tom 3)
fantastyka, fantasy, science fiction
2015-06-15
Jerzy Łoziński

Wróciłem po latach do tej książki. Potwierdziło się wrażenie z przed dwudziestu lat - zdecydowanie najlepsza z trzech części trylogii.

Zakończenie trylogii. W zasadzie doskonale przeczuwamy, co się stanie, ale nie wiemy jeszcze jak. Wprowadzona jest kolejna kategoria uczestników walki po stronie Dobra. Zakończenie misji Froda, mimo braku zaskoczenia, jest przedstawione bardzo ciekawie. Natomiast tak jak w drugiej części fantastyczna tolkienowska historiografia rozkwita i zaczyna przeważać na elementami...

Nie ma słów, które opisały by tę książkę. Wszystkie trzy części przeczytałam w dwa i pół miesiąca. W sumie nic dziwnego, bo wszyskie części tak samo dobre. Polecam!

Tu nie ma sensu nic pisać tu trzeba czytać! Każda próba opisania tego arcydzieła będzie banałem. Jestem szczęśliwy że przeczytałem całość zanim powstały filmy, teraz już nie da się przeczytać książki nie widząc filmowych scen w głowie.

O dziwo bardzo niewiele tu Arweny. W sumie cieszę się, że w filmach wątek jej i Aragorna został nieco rozbudowany. Lepiej wybrzmiewa wtedy jej decyzja o zrzeczeniu się nieśmiertelności i ślub. Co również zaskoczyło (ale na plus) - "Wielkie sprzątanie w Shire".

Dobrze było wreszcie przeczytać całą trylogię. Wstyd, że dopiero po raz pierwszy.

Przygoda na Górze Przeznaczenia się tak szybko i jałowo skończyła, że nie może być innej oceny, jak gwiazdka w dół. Rozczarowanie.

Wiele razy zabierałem się za tę sagę i wiele razy mnie ona pokonywała. Nie potrafiłem przebrnąć przez kilkustronicowe opisy przyrody, postaci i przedmiotów. Mimo wszystko w końcu mi się to udało i na pewno nie żałuję. Książka nie bez powodu zyskała status legendy - polecam każdemu fanowi fantasy. Tolkien wykreował świat, który z powodzeniem mógłby istnieć.

Stolica Gondoru upada, niedobitki żołnierzy paraliżuje strach, tysiące orków i ludzi oblegają miasto. Wszystko to widzi Theoden, król przybyłego z odsieczą Rohanu, i wątpi, boi się, czuje się znów stary i przytłoczony, lecz niespodziewanie wstaje świt, brzask przebija mroczne chmury po raz pierwszy od wielu dni. Władca z nową nadzieją rusza do desperackiej szarży na wroga....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak dla mnie najlepsza część z całej trylogii. Opis oblężenia Minas Tirith - mistrzostwo, ciężko było się oderwać.

Należę niestety do tego grona osób, które obejrzały najpierw ekranizację „Władcy pierścieni", a dopiero potem przeczytały powieść. W filmach od razu się zakochałam, jeśli zaś chodzi o książki - jak się okazało, do trzech razy sztuka. Za pierwszym razem, ponad 10 lat temu, poległam już na obiadku u Toma Bombadila, za drugim, na stepach Rohanu w pościgu za niziołkami. W końcu...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje