Syn Cienia

Okładka książki Syn Cienia Jon Sprunk
Okładka książki Syn Cienia
Jon Sprunk Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Trylogia Cienia (tom 1) fantasy, science fiction
Trylogia Cienia (tom 1)
Shadow's Son
Papierowy Księżyc
2012-05-23
2012-05-23
Jarosław Fejdych
fantastyka miasto niebezpieczeństwo

Drżyjcie przed Panami Bezwzględnej Ciemności!

Nie jest to najlepsza, ani najgorsza książka jaką przeczytałam. Jednak sama historia zaciekawiła mnie na tyle, że sięgnę po kontynuację.

Caim jest zabójcą, który jest jednym z najlepszych w swoim fachu. Towarzyszy mu Kit, byt w rodzaju ducha, który jest słyszany i widziany tylko przez głównego bohatera. Caim dostaje pewne zlecenie, podczas którego zostaje wrobiony w czyn, którego nie popełnił. Żeby tego było mało to musi się zająć córką jego niedoszłego celu i zostaje wciągnięty w wir wydarzeń, które mogą odmienić losy znanego mu świata.

Powieść ta to klisza na kliszy i kliszą pogania. Bohaterowie i sam świat przedstawiony niczym się nie wyróżniają spośród tysięcy książek w podobnym stylu. Jest mroczny, niebezpieczny i pełen tajemnic. Główny bohater to również postać oparta na wielu schematach. Jednak mimo tego wszystkiego wciągnęłam się w całą historię i chciałabym ją kontynuować. Dlatego też oceniłam ją na 6/10 a nie niżej. To debiut autora, więc i to sprawiło, że mogę dać mu jeszcze jedną szansę. Jest kilka motywów, które mogą być bardziej rozwinięte i których jestem ciekawa, ale ze względu na spoilery, nie będę ich zdradzać. Czy polecam? Tak i nie. Jak zwykle najlepiej jeśli sami się przekonacie czy to historia dla was :)

Cóż...nie jest to na pewno nic wymagającego, a porównania do Sandersona należałoby chyba przemilczeć, bo to zdecydowanie nie ta półka. Sama historia zawiera kilka błędów logicznych, podobnie jak niektóre decyzje czy "objawienia" bohaterów, jest to momentami szyte bardzo grubymi nićmi. Jeśli przymknąć na to oko to czyta się nie najgorzej, a sam świat jest dość mroczny i brutalny. W każdym razie na pewno nie jest to najgorszy tytuł z gatunku fantastyki, jaki mi się trafił, a sama historia zaciekawiła mnie na tyle, aby sięgnąć po kontynuacje.

Nigdy nie byłam wielką fanką fantasy, ale ta książka powoli zaczyna zmieniać moje zdanie. Bardzo zżyłam się z bohaterami, fabuła jest świetnie poprowadzona, a napięcię dobrze budowane.
Nie mogę się doczekać przeczytania kolejnej części.

Nie mogę się doczekać przeczytania kolejnej części.

Niestety w książce razi zbyt wiele rzeczy, by pozostawiła ona po sobie pozytywne wrażenie. Co najgorsze, duża ich część to błędy logiczne leżące u podstaw samej fabuły, jak i te widziane w działaniach bohaterów. Płytkość ich charakterów i naiwność ich zachowań nie dodaje wiarygodności działaniom, które podejmują. Drewniane dialogi i postaci o motywach działania, które są ciosane tak mocnymi kliszami, sprawiają, że całościowo ta książka jest po prostu słaba. Po kontynuacje nie sięgnę.

"Fani Weeksa i Sandersona będą zachwyceni" - nie wiem czy zachwyceni, na pewno odnajdą masę podobieństw: bohater - zabójca niczym weeksowy siepacz - typ spod ciemnej gwiazdy, ale jakby... dobry, niemal świetlisty; towarzyszka przygód - Kit - łudząco przypomina sandersonowe spreny; miecz ojca Caima - czarna, niemal żywa i wygłodniała stal - jak ostrze karmiące się Oddechami z "Rozjemcy".
Do tego dość przewidywalny przebieg akcji i tak wiele: "wiem, co się stanie"... A mimo to, książka naprawdę wciąga i jest bardzo dobrą rozrywką na wakacyjny czas. Wciąga, zastanawia, zaprzyjaźnia z bohaterami. Tak, mogę ją polecić i to nie tylko fanom Sandersona i Weeksa.

przewidywalna.. i wszystko to już było.. ale ja tam lubię takie :)

przewidywalna.. i wszystko to już było.. ale ja tam lubię takie :)

Caim jest zabójcą i to bardzo dobrym. Dostaje proste zlecenie, ma zabić starego generała mieszkającego tylko z lokajem i małą córką. Kiedy przybywa na miejsce okazuje się, że ktoś już go ubiegł a mała dziewczynka okazuje się być całkiem atrakcyjną moda kobietą. Uwikłany w sieć intryg próbuje odnaleźć prawdę. W jego poszukiwaniach pomagają mu Josey - córka zamordowanego, Kit - przyjaciółka, która widzi tylko on i cienie, których nie rozumie.

Akcja powieści jest bardzo dynamiczna, jest dużo walki, magii i szczypta romansu. Postaci są żywe i budzą sympatię. Czyta się z zapartym tchem, nie ma miejsca na nudę. Z niecierpliwością zabieram się za kolejny tom.

Jon Sprunk stworzył pełną akcji historię, której głównym bohaterem jest niejaki Caim, który aby przeżyć pracuje jako płatny zabójca. Towarzyszy mu Kit, osobliwa postać, która niczym jakaś zjawa jest widoczna tylko przez głównego bohatera.
Pierwszy tom trylogii wciągnął mnie, choć spodziewałam się trochę większej ilości magii, w tej części występuje tylko niewielka jej część.

Miła, prosta, lekka książka. Nic nadzwyczajnego ale też nic złego.

Miła, prosta, lekka książka. Nic nadzwyczajnego ale też nic złego.

Fanką fantasy nie jestem tu uznaję tylko uniwersum świata dysku. W tym przypadku poznałam inny świat , spotkałam interesujących bohaterów i cieszę się, że przede mną jeszcze dwie części.

• Do kupienia

Jon Sprunk Syn Cienia Zobacz więcej