Królewski wygnaniec

Okładka książki Królewski wygnaniec Fiona McIntosh Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Królewski wygnaniec
Fiona McIntosh Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Trylogia Valisarów (tom 1) fantasy, science fiction
Trylogia Valisarów (tom 1)
Royal Exile. Book One of The Valisar Trilogy
Galeria Książki
2013-02-20
2013-02-20
Izabella Mazurek

Zaginiony książę

Koalicja Denova - luźna konfederacja królestw skupiona wokół najpotężniejszego z nich Królestwa Penraven - zostaje zaatakowana przez hordę barbarzyńców pod wodzą Loethara. Barbarzyńcy podbijają kolejne królestwa, które kiedyś uważały ich za niegroźnych. Do zdobycia pozostaje Penraven rządzone przez władców z rodu Valisarów. Kiedy barbarzyńcy atakują stolicę Penraven, jedynemu pozostałemu przy życiu Valisarowi udaje się uciec. Musi on jednak uważać, bo Loethar nie spocznie dopóki ostatni z Valisarów nie umrze.

Fabuła ,,Królewskiego Wygnańca" jest pełna znanych motywów (tyran podbijający kolejne królestwa, żądny zemsty książę, okrutni barbarzyńcy),jednak jest w niej też wiele momentów, w których jesteśmy zaskoczeni obrotem spraw. Po zakończeniu książki mamy dużo pytań co stanie się dalej. Widać, że jest pierwsza część trylogii. Nie ma w niej dużo akcji, jednak dzieje się w niej dużo ze strony politycznej.

Fabułę obserwujemy z perspektywy kilku postaci. Najważniejszą z nich jest Leo, książę Penraven. Los się z nim nie oszczędza i w ciągu kilku dni traci prawie wszystkich bliskich. Pozostaje mu jedynie jego przyjaciel i obrońca Gavriel. Leo jest postacią, którą polubiłem. Chociaż po śmierci ojca zostaje królem nie wywyższa się nad osobami, które mu pomagają. Jego przyjaciel, Gavriel, stracił swojego ojca, jednak wspiera młodego króla jak może. Razem uciekają z zamku i przemierzają królestwo w poszukiwaniu schronienia.
Loethar jest postacią bardzo brutalną. Jest bezwzględny wobec swoich wrogów (królewskich dynastii, a szczególnie Valisarów),ale potrafi okazać łaskę. Za wszelką cenę chce zabić Leo, bo wie, że jest on symbolem nadziei dla ludzi. Jest on postacią intrygującą. Nie znamy do końca motywacji, które nim kierują, jednak z wielką ciekawością poznawałem jego przeszłość. W jego wątku najważniejsza jest polityka.
Wątki Clovisa i Freatha są ze sobą splecione przez prawie cała książkę. Clovis jest Obdarowanym - osobą posiadającą jakieś magiczne moce. Potrafi przewidywać przyszłość. Razem ze swoim przyjacielem Kirinem (też Obdarowanym) zostają sługami Freatha. W ich wątku nie pojawia się dużo magi, jednak jest ona bardzo ważna. Freath, były sługa rodu Valisarów, teraz służy Loetharowi. W wielu momenach jego wątku zaskoczyłem się.

Świat przedstawiony w książce jest bardzo ciekawy. Z każdym rozdziałem poznajemy coraz więcej z jego historii, geografii, kultury itd. Magii nie jest dużo, ale jeśli się pojawia jest bardzo ważna. Nie do końca wiemy jak działa i jakie są ograniczenia postaci się nią posługujących (oprócz jednej).

Podsumowując fabuła ,,Królewskiego Wygnańca" jest bardzo intrygująca. Na początku może wydawać się, że wiemy jak to się skończy, ale okazuje się, że nie mieliśmy racji. Postacie są ciekawe - szczególnie główny antagonista Loethar. Jestem ciekawy jak fabuła rozwinie się dalej w drugiej części trylogii. Mogę polecić tę książkę innym.

Jest to moja pierwsza recenzja książki, więc przepraszam za wszelkie błędy. Mam nadzieję, że nie jest napisana chaotycznie i dzięki niej ktoś zdecydował się na przeczytanie ,,Królewskiego Wygnańcy", bo zdecydowanie warto.

Od samego początku pochłania czytelnika, pełna tajemnic i intryg. Rewelacyjna :)

Jednym słowem masakra... Uwielbiam fantastykę ale tego po prostu nie da się czytać. Język i fabuła proste jak budowa cepa. Infantylne, żadnych zaskoczeń, żadnych zwrotów akcji. Ani jedna strona nie wciąga i nie zachęca do przeczytania kolejnej. Przykro mi to pisać ale nie znalazłem do tej pory książki, która tak by mnie zniechęciła. Zawsze mimo słabych odczuć starałem się kończyć rozpoczęte cykle, bo po prostu nie potrafię zostawiać niedokończonych tematów. Nie tym razem.

Jest to fantastyka raczej niskich lotów: nieco infantylna i przerażająco przewidywalna. Postacie irytują, a autorka nie zachowała realiów zachowywania się wobec władców na dworze, obyczajów oraz prowadzenia wojny (rozumiem, że to fantastyka, ale widać tu usilne próby w tym kierunku, które spaliły na panewce). Sam sens działań postaci pozostawia wiele do życzenia, już pierwsze 20 stron poddaje to pod wątpliwość - decyzje władcy dziwne i po prostu głupie, sensu w wojnie nie ma, po prostu autorka potrzebowała wyjścia do historii, ale spieprzyła, i nie ma w tym logiki. Na pewno nie sięgnie po dalsze części, bo szkoda czasu.

Bardzo wciągająca, zaskakująca trylogia z niesamowitymi zwrotami akcji.

Bardzo wciągająca, zaskakująca trylogia z niesamowitymi zwrotami akcji.

Okrutni barbarzyńcy, uzurpator w bezwzględny sposób obalający panującą dynastię, żądny zemsty dziedzic dorastający w ukryciu... Stare, wielokrotnie sprawdzone wątki, doprawione oczywiście zdrową porcją magii. Bohaterowie są odpowiednio bohaterscy, ich przeciwnicy - stosownie okrutni, a tajemnice dość proste do rozpracowania.
Więcej: https://nanikowy.blogspot.com/2019/01/krolewski-wygnaniec-fiona-mcintosh.html

Więcej:...

"Królewski wygnaniec" to lektura raczej lekkiego kalibru. Autorka momentami usiłuje zrobić ze swojej serii drugą "Grę o tron", bowiem trup ściele się gęsto, a krew leje się strumieniami, jednakże bohaterami "Królewskiego wygnańca" są przede wszystkim nastoletni chłopcy, którzy mają jeszcze pstro w głowie i biegają za dziewczynami. Autorka kilkakrotnie powtarza, iż są "dorośli ponad swój wiek", ale ja jakoś tego nie odczułam. Ich wypowiedzi są egzaltowane i naiwne, mam nadzieję, że w kolejnych częściach dojrzeją i okrzepną wewnętrznie, a wraz z nimi cała historia.
Muszę bowiem przyznać, że pomimo całego mojego narzekania, fabuła powieści wciągnęła mnie i zaangażowała bardziej, niż inne tytuły, które czytałam jednocześnie z nią, a to już spory komplement. Widzę potencjał w tej serii; jest tu całkiem sporo postaci drugoplanowych i wątków pobocznych, które czynią z niej coś więcej niż kolejną powieść fantasy dla młodzieży. Ode mnie pierwszy tom cyklu otrzymuje na razie sześć gwiazdek - książka dobra, a tom drugi czeka już w kolejce do przeczytania.

Niektóre kobiety po prostu nie powinny pisać - albo wcale, albo książek innych niż romanse. Nieczęsto to robię, ale po dotarciu do 250 strony porzuciłam "Królewskiego wygnańca", a przez te 250 stron naprawdę cierpiałam. Nie mogę znaleźć żadnego pozytywu w tej książce. Nienaturalne dialogi, niewiarygodni bohaterowie, którzy nie wzbudzają sympatii (tak kobiecy jak i męscy),naiwny spryt autorki, której się wydaje, że tworzy nie wiadomo jakie intrygi, podczas gdy zachowanie postaci jest tak przewidywalne i oczywiste, że płakać się chce... Nie polecam nikomu.

Jestem zaskoczony.Dlaczego?Myślałem że powiesc będzie dość prosta.Oto jest sobie młody książę ubiegający sobie z zamku.O oczywiście zbiera sojuszników,przy okazji zbierając doświadczenie a w ostatnim tomie w glori i chwale wygrywa.Na całe szczęście już wiem ze tak nie bedzie.Od początku nie mogłem przełknąć postaci Leo.No w sumie taki nijaki a na dodatek,,Zbytnio wszystko idzie idzie po jego myśli.Sami rozumiecie cudowna i wręcz podana jak na tacy ,,przypadkowa ucieczka z zamku''.Naszczecie okazało sie że to chyba nie Leo jest najbardziej istotny a jego siostra,ewentualnie Piven ktory jest dla mnie jeszcze bardziej tajemniczy,bo teoretyczne nie ma w sobie krwi królewskiej,ale coś mi się wydaje że jednak ma.Polubiłem za to Leothara,z całym szacunkiem ren facet nie jest maszyną do zabijania.Faceta da się lubic ,jest inteligenty ma tez w sobie urok-serio facet jest nieprzewidywalny.Na szczęście powiesc pozostawila mnie rozdartego tak naprawde nie wiem komu kibicować.Mam tylko nadzieje że kolejne części, które postaram się pochłonąć jak najszybciej będą równie zagmatwane a zakonczenie nas zaskoczy.

Ocena taka słaboszczakowa, bo autorka ma co prawda pomysły i to fajne, ale forma wypowiedzi leży strasznie.
Książkę czyta się dość szybko, bo składa się głównie z dialogów. Ale jak mamy wszystko oparte na dialogach, nie mamy w ogóle kreacji świata. W dodatku bohaterowie wszystko muszą przegadać. WSZYSTKO. I przez to brakuje pewnej subtelności. Jakby nie było, intrygują nas jednak postacie, których myśli nie znamy, które są dla nas jakąś zagadką. Lubimy się domyślać wątków, a tu mamy wszystko podane na tacy, żadna postać nie jest dla nas tajemnicą. Już, już autorka wprowadza jakiś fajny wątek, rozwiązanie go za "set" stron wzbudziłoby napięcie, ale... przecież muszą od razu na głos powiedzieć o co chodzi.
Bohaterowie mają tajemnice, owszem, ale nie tu i teraz, tylko jakieś z przeszłości. I tu jest ten minus.
Drugi - naiwność tych bohaterów. Zwłaszcza fragmentów, w których bohater formułuje wypowiedź na kilka akapitów (!) i nagle zdaje sobie sprawę, że mówi to na głos... No, jakby to było zdanie, czy słowo, to jeszcze do kupienia, ale... ale...
Ogólnie jesteśmy biernym widzem i obserwatorem, nie trzeba tu za wiele myśleć. Książkę ratuje fabuła, bo, jak wspomniałam, autorka ma fajne pomysły. Dlatego porwę się na dokończenie trylogii. A nuż się wprawiła i zaczęła pisać lepiej...?