Dziennik 1931-1934

Data 1. wydania:
1969-03-19
Barbara Cendrowska-Werner
Anais Nin dzienniki

Pochłonął mnie ten zapis życia autorki i jej przemyśleń bez reszty. Dziennik pełen smaczków dla tych, którzy kochają literaturę.

Z jednej strony monotonne, powtarzające się tematy, nieskończona ilość obsesji autorki o bohaterach książki. Z drugiej zaś strony dużo ciekawych informacji o ludziach, artystach tamtego okresu. Przyznaję że kilkanaście linijek pominęłam, ale czytałam dalej bo czułam że muszę.

Najpierw ujęła mnie jej proza, więc naturalną koleją rzeczy sięgnęłam po coś więcej. Anaïs Nin miała niesamowity talent do określania rzeczywistości w bardzo oniryczny sposób, posługując się plastyczny opisami, takimi naprawdę zapadającymi w pamięć. Dzienniki, które prowadziła w ciągu życia są znakomitym sposobem na obcowanie z bohemą artystyczną.

Nin sporo w życiu...

Dziennik pisarki o której zwykłam mawiać "200 procent kobiety w kobiecie". Ten z lat 31-34 ma dla mnie znaczenie szczególne, ponieważ to właśnie on jest szczegółowym świadectwem procesu przeistaczania się Anais-dziewczyny w Anais-kobietę, świadomą siebie, a jednocześnie wciąż wątpiącą, szukającą odpowiedzi, badającą swoją osobowość. Obraz ten, niestety, jest częściowo...

Dziennik interesujący przede wszystkim ze względu na swój gatunek, nie jest to bowiem typowy dziennik intymny. Francuska pisarka pisze ze świadomością czytelnika, dziennik non stop komuś pokazuje, a następnie sama go wydaje, dobierając materiał, zmieniając chronologię, usuwając niechciane fragmenty. Nin nadaje swojemu diariuszowi cechy powieściowe. Jest to zatem ciekawa...

"Walka, by żyć wedle własnej prawdy, jest niezwykle trudna, niezwykle nużąca. Wieczne obrachunki ze sobą i światem. Czuję się jak poszukiwacz przygód, który zostawił najdroższych sobie ludzi, a potem powraca z naręczami złota. Wtedy oni są szczęśliwi i zapominają, jak usiłowali powstrzymać ryzykanta przed udaniem się na wyprawę, przed podróżą i poszukiwaniami." A. Nin
Długo...

Zdarza się tak, że człowiek ze strzępków wyczytanych tu i ówdzie informacji, zbuduje sobie w głowie obraz postaci pod każdym względem zachwycającej. Otóż, jak pokazuje lektura "Dzienników" w przypadku Nin należało jednak tę przedwczesną gloryfikację powściągnąć.

Oczywiście wówczas, gdy mówi się o pisarstwie intymnym - dziennikach, listach, notatkach na chustkach (czy...

Książka dla tych, których fascynuje wnętrze człowieka, jego złożona osobowość, kontrasty zachowań. Dla tych, których interesuje zjawisko przyciągania się charakterologicznych przeciwieństw, mające z jednej strony moc niszczycielską, z drugiej zaś twórczą.
Dla tych, którzy pragną zagłębić się w świat przedwojennej bohemy ale nie na zasadzie szukania pudelkowych ciekawostek....

Mogłabym nawet powiedzieć wybitna. Co właściwie charakteryzuje książkę wybitną a co rewelacyjną? Wybitna musi zawierać trudne słowa, zdania zawiłe, myśli nie dające się od razu zinterpretować? Niekoniecznie.
Anais była według mnie arcymądrą, przenikliwą kobietą. Jakby ludzie byli dla niej przeźroczyści, czytała z nich jak z otwartej książki.
Napisała opowiadania pt "Delta...

Ciekawe. Podczas lektury tego i kolejnych 2 tomów zastanawiałam się, kiedy ona miała czas na to, by tyle żyć i tyle pisać jednocześnie.
I na ile jest to autentyczne, a na ile jednak kreacja? Ale, być może, wszystkie pamiętniki są w pewien sposób kreacją, nawet jeśli tylko przed samym sobą...

• Chcę w prezencie
  • Biografie