Kamouraska: miłość i zbrodnia

Okładka książki Kamouraska: miłość i zbrodnia Anne Hébert
Okładka książki Kamouraska: miłość i zbrodnia
Anne Hébert Wydawnictwo: Książka i Wiedza literatura piękna
Kamouraska
Książka i Wiedza
1992-01-01
1992-01-01
Regina Małgorzata Gręda
literatura kanadyjska

Okładka książki Literatura na Świecie nr 12/1999 (341) Joan Brossa, Pere Calders, Raymond Carver, Hans Magnus Enzensberger, Henry Green, Anne Hébert, Milan Kundera, Reiner Kunze, Lassi Nummi, Raymond Queneau, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Jan Skácel
Literatura na ... Joan Brossa, Pere C...

Bon matin, nadszedł telegram z „Kamouraski”.

Zaburzona chronologia, liczne monologi wewnętrzne, niemało językowych podrygów, a w tym także dola kobiety i przyspieszony kurs geografii regionu. Pozycja chyba ważna z kulturowego punktu widzenia, jednak w niewielkim stopniu angażująca.

Bon matin, nadszedł telegram z „Kamouraski”.

Prezentowana powieść to opowiadanie o miłości, zdradzie i zbrodni.
Pierwsze strony książki czyta się ciężko, potrzebne mi było dużo cierpliwości, żeby jej nie odłożyć, a najdelikatniej można było ją określić „kłębowiskiem wspomnień”, przy czym podkreśliłabym kłębowisko. Wkrótce okazuje się, że to przepiękna historia miłości.
Bohaterką jest Elizabeth, stateczna żona notariusza, matka gromadki dzieci, w tym już kilku prawie dorosłych. Pan Rolland, jej mąż, umiera spokojnie i powoli, a ją dosięgają szczęśliwe, ale także bolesne wspomnienia, które tworzą obraz jej życia.
Jest początek XIX wieku, akcja dzieje się w Kanadzie pod egidą Anglii. Elizabeth jest córką siedemnastoletniej, owdowiałej dziewczyny, stale tkwiącej w żałobie. W opiece nad Elizabeth pomagają trzy niezamężne ciotki, ciche, pobożne, uwielbiające swoją siostrzenicę. Z całych sił starają się, aby dziewczyna wyrosła na prawdziwą damę. Elizabeth wolałaby biegać, bawić się i wałęsać z innymi dziećmi, ale nikt jej nie pyta o zdanie. Bardzo młodo zostaje wydana za mąż za Antoina Tassy, którego wprawdzie nie kocha, ale na jej usprawiedliwienie można powiedzieć, że niewiele wie o miłości. Mężczyzna ma pełne poparcie jej rodziny, ponieważ pochodzi z dobrego rodu. Wkrótce okazuje się, że Antoina Tassy, dziedzic Kamouraski, to pijak i utracjusz, który ciągle ją zdradza i wciąż chce popełnić samobójstwo. W ciągu jednego roku Elizabeth rodzi mu dwóch synów. Przez szybko po sobie następujące ciąże kobieta zachorowała na anemię. Zasięga rady doktora Georga Nelsona, pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, znajomego Antoina z college, w którym się zakochuje. Rozpoczyna się romans. W niedługim czasie dochodzi do morderstwa, ponieważ mąż i kochanek nie mogą żyć obok siebie jednocześnie, a owoc niezgody, czyli Elizabeth nie tylko zdradza męża, ale i kochanka, a przy tym własną miłość.
Przepiękna powieść o miłości, zdradzie, zbrodni, dramacie kobiety żyjącej w XIX wieku przy tym napisana bogatym, poetyckim językiem.

Prezentowana powieść to opowiadanie o miłości, zdradzie i zbrodni.
Bohaterką jest Elizabeth, stateczna żona...

• Poukładane
  • Lektury - studia
  • Z francuskiego
  • Literatura piękna
  • (Przeczytane) w czasie zarazy (2020)
  • Babskie

Dodaj cytat z książki Kamouraska: miłość i zbrodnia