Pobojowisko

Okładka książki Pobojowisko Michael Crummey Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Pobojowisko
Michael Crummey Wydawnictwo: Wiatr od Morza literatura piękna
408 str. 6 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Wreckage
Wydawnictwo:
Wiatr od Morza
Data wydania:
2014-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-19
Data 1. wydania:
2006-07-25
Liczba stron:
408
Czas czytania
6 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393665358
Tłumacz:
Michał Alenowicz
Tagi:
Nowa Fundlandia miłość nienawiść literatura kanadyjska
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zawsze jest jakaś kobieta932 55 94

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
332 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
470
307

Na półkach: , , ,

Cyt.:
„Doszedł do przekonania, że nawet najsubtelniejsza zmiana (...) nawet najbardziej pozbawiona znaczenia wariacja wystarczyłaby, aby odmienić bieg wydarzeń, a jego życie przybrałoby całkiem inny obrót.”
Michael Crummey. „Pobojowisko”

„Pobojowisko” to wydana w 2001 roku druga powieść w dorobku literackim znakomitego kanadyjskiego poety i prozaika, związanego z Nową Funlandią Michaela Crummey'a. Wydana cztery lata po debiutanckiej „Rzece złodziei” a z kolei cztery lata przed znakomitym „Dostatkiem”.

Wspominam o tym celowo, bo pokazuje to, jak Michael Crummey poszukując odpowiednich środków wyrazu dla swoich powieści, stał się Marquezem Północy, nazywanym tak z przekąsem przez niektórych krytyków. Od niemal surowej, realistycznej „Rzeki złodziei” do przepełnionego realizmem magicznym, znakomitego „Dostatku”. A pomiędzy tymi dwiema powieściami „Pobojowisko” – naturalizm z pewnymi nieśmiałymi jeszcze elementami realizmu magicznego.

Znakomita opowieść o potędze miłości i nienawiści, zawiłościach i przypadkowości ludzkiego losu na tle potężnej, surowej przyrody. Historia miłości i historia nienawiści wpleciona w wojenne, traumatyczne przeżycia. Przeplatające się, zdawałoby się czasami zupełnie nieistotne opowieści, zmierzające jednak w ściśle określonym kierunku. Do osiągnięcia niemal emocjonalnego katharsis.

Niosąca ogromny ładunek emocjonalny, gorzka opowieść zmuszająca do refleksji nad własnym życiem i wyborami których dokonujemy. I to jest właśnie siła powieści Michaela Crummey’a - nieomal przymus przewartościowania swojego życia.

Oceniana bardzo różnie. Jednych zachwyca, innych rozczarowuje. Ja jestem zachwycony.

Zdecydowanie polecam.

Cyt.:
„Doszedł do przekonania, że nawet najsubtelniejsza zmiana (...) nawet najbardziej pozbawiona znaczenia wariacja wystarczyłaby, aby odmienić bieg wydarzeń, a jego życie przybrałoby całkiem inny obrót.”
Michael Crummey. „Pobojowisko”

„Pobojowisko” to wydana w 2001 roku druga powieść w dorobku literackim znakomitego kanadyjskiego poety i prozaika, związanego z Nową...

więcej Pokaż mimo to

avatar
542
520

Na półkach:

Tematyka trudna i dojmująca jak surowe tereny, ścisłe reguły zachowania i ciężkie warunki życia mieszkańców Nowej Fundlandii przed drugą wojną światową. Dwoje młodych, którzy uwierzyli, że mogą ominąć zakazy i żyć dla siebie. I drugi wielki temat :wojna, obóz jeniecki w Japonii, granice człowieczeństwa. I trzecia część powojenna. Tematyka i pióro świetne. Jednak czegoś zabrakło, tak jakby wielkość zamierzenia literackiego przerosła autora. Niektóre wątki zawieszone (np. traumy wojennej),inne trochę zbyt luźno powiązane, połączenie tych trzech części nie bardzo płynne, niepotrzebne wulgaryzmy w odniesieniu do seksu, a samo zakończenie już całkiem jakby "dopisane na siłę"Myślę, że książka zyskałaby gdyby pozostały tylko dwie części, ale z głębszymi motywacjami i przemianami bohaterów.

Tematyka trudna i dojmująca jak surowe tereny, ścisłe reguły zachowania i ciężkie warunki życia mieszkańców Nowej Fundlandii przed drugą wojną światową. Dwoje młodych, którzy uwierzyli, że mogą ominąć zakazy i żyć dla siebie. I drugi wielki temat :wojna, obóz jeniecki w Japonii, granice człowieczeństwa. I trzecia część powojenna. Tematyka i pióro świetne. Jednak czegoś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
441
39

Na półkach:

Ciekawy sposób narracji, z punktów widzenia kilku bohaterów. Wnikliwe portrety psychologiczne.

Ciekawy sposób narracji, z punktów widzenia kilku bohaterów. Wnikliwe portrety psychologiczne.

Pokaż mimo to

avatar
452
452

Na półkach:

Nie jest to poziom "Rzeki złodziei". Wydaje mi się, że był pomysł ale zabrakło serca. Tytuł, a raczej jego polska wersja - wyśmienity. I właściwie tylko to. Katolik i metodystka. Stosunki międzyludzkie bardzo uproszczone. Jak "Rzeką złodziei" byłem niemalże zachwycony, tak tą książką jestem zdegustowany. Zdecydowanie nie polecam.

Nie jest to poziom "Rzeki złodziei". Wydaje mi się, że był pomysł ale zabrakło serca. Tytuł, a raczej jego polska wersja - wyśmienity. I właściwie tylko to. Katolik i metodystka. Stosunki międzyludzkie bardzo uproszczone. Jak "Rzeką złodziei" byłem niemalże zachwycony, tak tą książką jestem zdegustowany. Zdecydowanie nie polecam.

Pokaż mimo to

avatar
139
94

Na półkach:

Gdy czytam recenzję na temat tej książki - chciałabym ją nadal przeczytać. "Pobojowisko", które przeczytałam jest inną książką. Niepotrzebnie wulgarną, zderzającą rodzące się zaciekawienie z odrazą. Historię mogliby uratować bohaterowie (przecież to swoista historia miłosna!)- niestety ich sylwetki nie są pogłębione. Nie mogę się więc chwycić warstwy psychologicznej..
Wypuszczam ją więc, mając nadzieję, że trafi na mniej krytycznego czytelnika, który pięknie będzie umiał spojrzeć na jej walory.

Gdy czytam recenzję na temat tej książki - chciałabym ją nadal przeczytać. "Pobojowisko", które przeczytałam jest inną książką. Niepotrzebnie wulgarną, zderzającą rodzące się zaciekawienie z odrazą. Historię mogliby uratować bohaterowie (przecież to swoista historia miłosna!)- niestety ich sylwetki nie są pogłębione. Nie mogę się więc chwycić warstwy psychologicznej.....

więcej Pokaż mimo to

avatar
737
559

Na półkach:

Po biblijnej historii Jonasza Michael Crummey znów sięga po uniwersalny klasyk i przerabia go całkowicie po swojemu. Na motywie Romeo i Julii buduje opowieść o wojnie, dobru i złu tkwiącym w człowieku, przede wszystkim jednak o miłości zdolnej rzucić na szale wszystko. - Pobojowisko.Nowa Fundlandia rok 1940. Kiedy Stany Zjednoczone przystępują do wojny z Japonią i Hitlerem, dwójka młodych ludzi pochodzących z wrogich w stosunku do siebie miast, zakochują się wbrew wszystkiemu i wszystkim. Jak tylko Wisch ujrzał Mercedes, wiedział, że chce z nią spędzić resztę życia. On katolik, ona protestantka a jej rodzina nawet nie ukrywa pogardy do katolicyzmu i samego chłopaka. Zmusza Wischa do wyjazdu z Cove w opinii złodzieja i mordercy, Mercedes rusza w ślad za nim. Nie wie tylko, że dopiero po kilkudziesięciu latach dane będzie im, ponownie się spotkać.Jeśli ktoś myślał, że Dostatek był jednorazowym wybrykiem, to Pobojowisko od razu udowadnia, że był w błędzie. Crummey osadza akcję zarówno na Nowej Fundlandii - na początku i końcu przez co może stanowić pewną klamrę, środek zaś poza jej obszarami. O ile poprzednio hipnotyzował surowym krajobrazem, to teraz postawił na emocje. Wraca jednocześnie do motywu morza, które daje ale i odbiera. Niczym dla mitologicznego Odyseusza staje się obszarem wędrówki bohaterów za utraconym szczęściem, my zaś czekamy, kiedy będzie im dane wrócić do domu. Michael Crummey snuje przejmującą opowieść opierając się na dwóch wątkach. Pierwszy to miłość i tęsknota jako coś delikatnego, niewinnego i kruchego, szybko przemija ale nie pozwala o sobie zapomnieć, a w sercu pozostaje wspomnienie wspólnie spędzonych dni i tęsknota za tym, co może bezpowrotnie utracone. Tu też znajduje się pierwsze pobojowisko, tkwi ono w myślach głównie Wisha często powracającego w nich do przeszłości. W kontrze stoi zło, które jest w człowieku i to ono popycha go do okrucieństwa i dążenia do totalnego zmiażdżenienia przeciwnika. Jak miłość, tak również nienawiść staje się motorem popychającym do działania.Temat zakazanego uczucia staje się tylko pretekstem do pokazania niszczycielskiej siły wojny. Przemoc i pogarda dla przedstawiciela innej narodowości jest po obu stronach. Stajemy się świadkami zrzucenia na Nagasaki bomby atomowej. Obserwujemy, jakie pociągnęła skutki i oczywiście można patrzeć na to, jako swoisty sposób rozprawienia się autora z zakończeniem II wojny światowej, jaki zastosowały USA. Pada mocne stwierdzenie, że tylko Ameryka zrzucając bombę atomową niosącą śmierć w promieniu setek kilometrów, potrafi dalej opiewać miłość. Wcześniej jednak obserwujemy sposób traktowania jeńców wojennych przez Japończyków. Trzymanie w klatkach, bicie bambusowym kijem i warunki uwłaczające godności człowieka, może nie tłumaczą zemsty Ameryki, ale na pewno patrzy się na nią z innej perspektywy i uświadamia, że jest ona też inauguracją zupełnie nowej epoki.Całość poznajemy z kilku punktów patrzenia tak, jakby Michael Crummey chciał dać głos trójce swoich bohaterów. Przyczyn tragedii Wisha i Mercedes można szukać w religii, tradycji, uprzedzeniach, wojnie czy prawach historii. Jeszcze nie mogli dobrze się poznać i pozwolić zakorzenić uczuciu, kiedy zostają brutalnie rozdzieleni. Paradoksalnie to wyklęta miłość staje się punktem zwrotnym w życiu tych dwojga ludzi. Oboje wiele doświadczają i wciąż rozbrzmiewa się w ich uszach i w uszach czytelnika wołanie o miłosierdzie.Pobojowisko hipnotyzuje stylem i językiem. Rzeczywiście mamy wrażenie, jakbyśmy sami słyszeli szum morza, huk bomb, czuli strach wobec tego, co widzimy. A w sercu czytelnika rozbrzmiewa pytanie o szczęśliwe zakończenie. Crummey nie ma litości rzuca na kolana i kopie z różnych stron, na koniec jest jedynie pobojowisko. Tak to teryteriolne, ale też w sercu i umyśle człowieka. Zetknięcie z złem sprawia, że z walki tej nie można wyjść nie poobijanym. Nie ma wątpliwości, że wszystko zostało dokładnie przemyślane i każda postać, każda scena ma swoje uzasadnienie, stanowiąc nierozerwalny i spójny związek z całością. Crummey udowadnia, że ma wszelkie szanse zapisania się na stałe w kanonie literatury.

Po biblijnej historii Jonasza Michael Crummey znów sięga po uniwersalny klasyk i przerabia go całkowicie po swojemu. Na motywie Romeo i Julii buduje opowieść o wojnie, dobru i złu tkwiącym w człowieku, przede wszystkim jednak o miłości zdolnej rzucić na szale wszystko. - Pobojowisko.Nowa Fundlandia rok 1940. Kiedy Stany Zjednoczone przystępują do wojny z Japonią i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
221
53

Na półkach: ,

W „Pobojowisku” jest wszystko, co uwielbiam u Crummeya: surowe wybrzeża Nowej Fundlandii, dzikie zatoki, groźny ocean, małe osady rybackie, mężni ludzie targani gwałtownymi emocjami, pozornie szorstcy w obyciu, walczący z przyrodą i przeciwnościami losu o lepszy byt. Narracja jest spokojna, pozbawiona zadęcia i patosu. Naturalizm, jakiego nie powstydziłby się Steinbeck przetykany jest cienkimi nićmi realizmu magicznego. Wciąga od pierwszego zdania i nie pozwala uwolnić się od lektury do późna w noc.

Jest jednak coś, co odróżnia „Pobojowisko” od innych powieści Crummeya. To szersze tło akcji. Są wybrzeża i wyspy Nowej Fundlandii, ale jest też i azjatycka dżungla i obozy jenieckie w Japonii. Takie połączenie wydawało mi się z początku dziwne, ale szybko przekonałem się do koncepcji Crummeya, chociaż „Pobojowisko” „Dostatku” i „Sweetland” raczej nie przebije.

W „Pobojowisku” jest wszystko, co uwielbiam u Crummeya: surowe wybrzeża Nowej Fundlandii, dzikie zatoki, groźny ocean, małe osady rybackie, mężni ludzie targani gwałtownymi emocjami, pozornie szorstcy w obyciu, walczący z przyrodą i przeciwnościami losu o lepszy byt. Narracja jest spokojna, pozbawiona zadęcia i patosu. Naturalizm, jakiego nie powstydziłby się Steinbeck...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1105
233

Na półkach: ,

Bardzo fajna, spokojna powieść o ludzkich losach, na które brutalnie wpłynęła wojna. Główny wątek rzeczywiście przypomina Miłość w czasach zarazy ale cała książka jednak jest inna. Polecam fanom dobrej powieści.

Bardzo fajna, spokojna powieść o ludzkich losach, na które brutalnie wpłynęła wojna. Główny wątek rzeczywiście przypomina Miłość w czasach zarazy ale cała książka jednak jest inna. Polecam fanom dobrej powieści.

Pokaż mimo to

avatar
257
8

Na półkach: , ,

Kolejny dowód na to, że Crummey jest literackim wirtuozem i wielkim znawcą ludzkiej natury. Mało kto potrafi tak jak on wymieszać surowość, czasem wręcz brutalność, z liryką. Prawdziwy mistrz - za pomocą starannie dobranych, oszczędnych słów, opisów pozornie błahych sytuacji czy szczegółów, pokazuje, jak złożony może być tak zwany "prosty człowiek". Uwielbiam wielowarstwowość jego historii i bohaterów. I to, że jego książki są tak zróżnicowane, mimo kilku oczywistych cech wspólnych, jak miejsce akcji.

PS Wielki podziw i szacunek dla Pana Alenowicza za podarowanie nam Crummey'a - i za wspaniałe tłumaczenie jego książek.

Kolejny dowód na to, że Crummey jest literackim wirtuozem i wielkim znawcą ludzkiej natury. Mało kto potrafi tak jak on wymieszać surowość, czasem wręcz brutalność, z liryką. Prawdziwy mistrz - za pomocą starannie dobranych, oszczędnych słów, opisów pozornie błahych sytuacji czy szczegółów, pokazuje, jak złożony może być tak zwany "prosty człowiek". Uwielbiam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
551
387

Na półkach:

Pobrzmiewa w tej powieści tak wyraźne echo "Miłości w czasach zarazy" Gabriela Garcíi Márqueza, że zaczynam się zastanawiać, czy Crummey napisze coś w pełni oryginalnego (w „Dostatku” odczuwalna była inspiracja powieścią „Sto lat samotności”).
Co gorsza nie jest to książka porywająca. Nie byłam w stanie pojąć, co do powieści wnosi wątek japoński - tym bardziej, że jedna z potencjalnie najciekawszych postaci - tłumacz sadysta Nishino - została potraktowana dość zdawkowo. Być może „Pobojowisko” miało być powieścią o granicach człowieczeństwa, ale jeżeli taki był zamysł Autora - to wypadło to blado, nieprzekonująco i banalnie.

Pobrzmiewa w tej powieści tak wyraźne echo "Miłości w czasach zarazy" Gabriela Garcíi Márqueza, że zaczynam się zastanawiać, czy Crummey napisze coś w pełni oryginalnego (w „Dostatku” odczuwalna była inspiracja powieścią „Sto lat samotności”).
Co gorsza nie jest to książka porywająca. Nie byłam w stanie pojąć, co do powieści wnosi wątek japoński - tym bardziej, że jedna z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  688
 • Przeczytane
  390
 • Posiadam
  130
 • 2014
  19
 • Ulubione
  16
 • 2018
  7
 • Teraz czytam
  6
 • 2015
  6
 • Ebook
  5
 • Do kupienia
  5

Cytaty

Więcej
Michael Crummey Pobojowisko Zobacz więcej
Michael Crummey Pobojowisko Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także