Testamenty

Okładka książki Testamenty Margaret Atwood
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Testamenty
Margaret Atwood Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Opowieść podręcznej (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Opowieść podręcznej (tom 2)
The Testaments
Inne

Oficjalne recenzje i

W przededniu rewolucji

1588 328 242

Ta książka przekroczyła moje oczekiwania. Myślę, że autorka miała trudne zadanie biorąc pod uwagę serial i jego popularność. Ewidentnie sprostała temu zadaniu opisując bohaterów zarówno z pierwszej części jak i tych serialowych w bardzo ciekawy sposób. Tak, że otrzymaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas czytelników i widzów pytania oraz uzupełniona została historia serialową. Można powiedzieć, że Atwood wręcz ją wykorzystał a i sprytnie wplotła. Bardzo to doceniam. Domyślam się, ze nie było to łatwe. Otrzymaliśmy także wspaniałe zakończenie całej historii. Jestem ciekawa czy producenci je podchwycą. Co do samej fabuły, to książka opowiada o Gileadzie z perspektywy dziewczyny w nim wychowanej, ciotki Lidii oraz dziewczyny wychowanej w Kanadzie. Dzięki ich relacjom dowiadujemy się jak powstał, funkcjonował i upadł Gilead. Ich historie są bardzo ciekawe, ciekawsze nawet od pierwszej części, czyli historii podręcznej. Doceniam także, to że Atwood tworzy doskonałe portrety psychologiczne. Mamy buntowniczą przyzyczajnną do wolności Nicole, Uległą Agnes i Lidię po przejściach. Możemy je oceniać dziwić się ich zachowaniu, ale autorka tego nie robi. Pokazuje natomiast jak społeczne narracje, wychowanie, doświadczenia życiowe wpływają na osobowość i ty samym życiowe decyzje. Pokazuje, jak łatwo coś dla człowieka staje się normą, jak moczan udami sterować i manipulować, przyzwyczaić niemalże do wszystkiego.
Denerwowała mnie tylko jedna, kwestia, ale nie jest to winą Autorki ale tłumacza. Sędzina oznacza żonę sędziego a nie kobietę wykonującą zawód sędziowski. W feministycznej książce to bardzo razi. Nie wiem jaki jest feminatyw od sędziego, ale nie sędzina. Możliwe, że wchodzi to do uzusu, ale razi. Lepiej pani sędzia. Mimo wszystko jest to jedna z lepszych książek jakie przeczytałam/ wysłuchałam w tym roku.

Książka jest kolejną częścią Opowieści Podręcznej, osadzoną w tym samym świecie, chodź w późniejszym czasie. Opowiedziana w niej historia dotyczy trzech kobiet - ciotki Lidii, kobiety z najwyższą władzą w Gileadzie, młodej dziewczynki Agnes, która przygotowywana jest do roli Żony, oraz nastolatki Daisy, mieszkanki Kanady.

Ta część opowieści dużo bardziej spodobała mi się od tej pierwszej. Książka pokazuje dużo szerzej, to co dzieje się w ówczesnym świecie. Historia jest jedna, aczkolwiek opowiedziana przez trzy różne kobiety - małą dziewczynkę, która z czasem wyrasta i zostaje młodą kobietą, nastolatkę oraz starszą kobietę w wieku około 60-70 lat. Jedna z kobiet - Agnes, zna tylko świat Gileadu. W nim się urodziła i w nim przeżyła całe swoje dotychczasowe życie. Ciotka Lidia zna zarówno świat sprzed, jak i po zapanowaniu Gileadu, była ona obecna w czasie jego powstawania i widzi jak bardzo różni się od poprzedniego. Natomiast Daisy nigdy nie żyła w Gileadzie, nie rozumie go i jest mu całkowicie przeciwna. Podoba mi się to, że zostało pokazanych tak wiele różnych spojrzeń na tą samą historię.

Książkę polecam każdemu!

Ta część opowieści dużo bardziej spodobała mi się...

Bardzo ciekawa pozycja. Dużo dużo lepsza niż część pierwsza. Polecam z czystym sercem

Druga część :Opowieść podręcznej" była dla mnie lepsza od pierwszej. Bardzo wiele uzupełnia i pokazuje bardziej od środka życie w Gileadu. Życie dziewcząt dorastających, żon, a przede wszystkim ciotek.

Przyznam szczerze, że po zapowiedzi autorki miałam wobec tej powieści wielkie oczekiwania. Nieco się zawiodłam.
Liczyłam na genezę zła i na przejmującą historię upadku Gileadu. I pierwsze, i drugie zostało moim zdaniem potraktowane po łebkach. Czytając tuż przed Testamentami Opowieść podręcznej, czułam te same emocje, co dziesięć lat temu podczas pierwszej lektury - niepokój, złość, frustrację.
Czytając Testamenty miałam wrażenie podobne jak podczas lektury wielu innych powieści - ani mną nie wstrząsnęła, ani nie wzruszyła. Nadal jest to bardzo dobra powieść, ale biorąc pod uwagę słowa Atwood, że przy obecnej sytuacji na świecie musiała napisać kolejną część, oczekiwałam znacznie więcej. Jakiegoś manifestu, silniejszej przestrogi. Tutaj widzę głównie oczekiwanie wpływu na konto.

Oczywiście, nie byłabym sobą, gdybym nie uczepiła się tłumaczenia. Tłumacz usiłował zabłysnąć, wymyślając swoje nazwy angielskich odpowiedników, kompletnie niepotrzebnie zamieniając np. Gospożony na Ekonożony. Nie wspomnę o tym, że pochwalił się znajomością feminatywów uparcie nazywając kobietę sędzię sędziną, co mimo wszystko nadal jest dyskusyjne, za to twardo obstając przy pani senator i pani profesor...

"Opowieść Podręcznej" była dla mnie fascynująca, wciągająca i ponadczasowa, niestety "Testamenty" mnie uśpiły.

Przeszło 30 lat musieli czekać wszyscy fani " Opowieści Podręcznej " na kontynuację tego dzieła. " Testamenty " to naprawdę dobra powieść i w mojej ocenie udana kontynuacja swej chlubnej poprzedniczki ,choć do ducha i klimatu " Podręcznej " troszkę jej jednak brakuje. Tym razem autorka bardzo mocno osadziła swą powieść w Republice Gileadu przybliżając jeszcze bardziej jej totalitaryzm w którym reżim zmieniał życie większości kobiet w prawdziwe piekło. Trzy główne bohaterki snują swoje własne historie, które w pewnym momencie łącza się w całkiem zgrabną całość by dalej już biec wspólnym nurtem choć ich punkty widzenia różnią się od siebie dość znacząco. Wydaje mi się że M. Atwood sporo ryzykowała pisząc kontynuację " Opowieści Podręcznej " po ponad trzydziestu latach, świat się zmienił ale pewne problemy wciąż pozostają takie same,ludzka mentalność jest praktycznie taka sama od zarania dziejów i właśnie taki cel prawdopodobnie przyświecał autorce by uzmysłowić czytelnikowi że jak niewiele potrzeba by wywrócić świat do góry nogami, trochę władzy w rękach szaleńców i gotowe. " Testamenty" wydają się być bardziej dojrzałe i spójne, przede wszystkim bardziej rzeczowe niż pełna niedopowiedzeń " Opowieść Podręcznej " i choć brakuje tego niepokojącego klimatu z pierwszego tomu to jest to zdecydowanie bardzo dobra lektura. Do przemyśleń, do refleksji i ...... ku przestrodze.

Całkiem przyjemna kontynuacja.

Całkiem przyjemna kontynuacja.

Gdyby nie to, że z "Opowieścią Podręcznej" od razu teściowa pożyczyła mi i tę część, pewnie bym do niej nie zajrzała. Pierwsza część, choć miała intrygujący pomysł, to w ogóle mnie nie wciągnęła. Czego nie można powiedzieć o jej kontynuacji!
Bardzo ciekawym pomysłem na przedstawienie rzeczywistość Gileadu jest pokazanie go z kilku różnych punktów widzenia. Poznaliśmy go już od strony Podręcznej, natomiast tu zaglądamy przez ramię Ciotkom, przyszłym Żonom oraz osobom spoza Gileadu. Bardzo mi się ta koncepcja spodobała. Dzięki temu mamy szeroki obraz sytuacji. Aż by się chciało, żeby autorka dopisała jeszcze wersję męską...
Działo się w tej książce. Prawie od samego początku mnie pochłonęła. Niesamowicie było czytać o tym jak Gilead powstał, bo ja sama nie byłam sobie w stanie wymyślić niczego co mogłoby doprowadzić do takiej sytuacji.
Pozycja wciągająca, do zastanowienia.
Polecam ją bardziej niż pierwszą.

Wspaniała książka, świetnie mi się czytało. Fajnie , ze autorka zdecydowała się na napisanie zakończenia historii Gileadu. To taka fajna klamra i na opowiedzenie tego jak do tego doszło. Dobrze, że tak było tu ciotki Lidii, lubię jak postacie nie są jednoznaczne, lubię szarości. Bardzo miła lektura, jestem zachwycona.