Dramaty t. I

Stanisław Ignacy Witkiewicz Dzieła Zebrane (tom 5)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
1996-01-01
Stanisław Ignacy Witkiewicz dramaty dramat Witkacy dwudziestolecie międzywojenne polski

Nie mógłbym dzisiaj stwierdzić, że odczuwam niedosyt dziwności. Postawienie tezy o moich logicznie uporządkowanych wrażeniach, wydałoby się nieuzasadnione i bardzo karkołomne. Bo jak znaleźć logikę w sztucznych jaźniach wytworzonych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza? W jaki sposób podejść do karykatur uczuć w zdeformowanym świecie jego dramatów? Po co interesować się...

Podbijam ocenę po drugim przeczytaniu

Oceniam ostrożnie, bo i pewności żadnej nie mam, żadnej jednoznacznej myśli ani opinii. Jasne, awangardowość. Jasne, groteska. Jest w tym wszystkim nieopisana wielkość. Ale także chaos, absurd z absurdu a nie z życia zrodzony.
Polecam: "Oni" "W małym dworku" oraz nieśmiertelnych "Szewców" oczywiście.
Gubię się.
Przekleństwa pyszne - niechże to zagwazdrana glątwa!

Narkotyczna wizja wszechświata idei absolutnych, podana w sosie własnych środków wyrazu. Przesmaczna mieszanina obrazów i myśli, a także humor z najwyższej półki.

"Szewcy", to chyba najbardziej natchniony dramat, obfitujący w doskonałe momenty, a "Matka" - najbardziej wyjściowy (sceniczny).

Książka warta przeczytania, porywa czytelnika w odrealniony świat Witkacego. Do dziś pamiętam jeden z intrygujących cytatów sztuki "Wariat i zakonnica" znajdującej się w omawianym zbiorze:
"Piekielne pomysły działają na zmysły
a dusza gdzieś skryta
nikt o nią nie pyta"

Wspaniała podróż po dramatach Witkacego...warto przeczytać.

• Literatura polska
  • Dramaty
  • Dramat
  • Literatura polska
  • *Inne

Stanisław Ignacy Witkiewicz Dramaty
Stanisław Ignacy Witkiewicz Dramaty t. I
Stanisław Ignacy Witkiewicz Dramaty t. I

Okładka książki Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne. Antologia najnowszego dramatu polskiego w wyborze Romana Pawłowskiego Ingmar Villqist, Krzysztof Bizio, Paweł Jurek, Roman Pawłowski, Henryk Sułek, Jan Klata, Marek Modzelewski, Marek Pruchniewski, Paweł Sala, Andrzej Saramonowicz, Michał Walczak, Przemysław Wojcieszek
6,2
Pokolenie porn... Ingmar Villqist, Kr...