Kwiaty zła

2005-01-01
83-7389-890-5
Bohdan Wydżga
poezja francuska symbolizm

Mokro mi od Charlesa. Wszystkie jego wiersze takie milusie. Superancką przygodą było pochłonięcie tego zbioru. Więcej i więcej, Baudelaire to geniusz. Przykro mi z faktem, że cenzura usunęła dawno temu kilka wierszy za bycie zbyt kontrowersyjnymi. Polecam tego pana. Pozdrawiam kamery.

Po przeczytaniu dawałam sobie chwile na zastanowienie , myślałam , szukałam porównania do mojego życia i w niektórych się doszukałam. Podoba mi się

W tamtych czasach może i była kontrowersyjna, ale teraz po prostu mnie nudziła. Tematyka, styl pisania i pogląd autora nie jest mi bliski, a tekst nie zachęcił mnie do rozmyślań, ale może to dlatego, że nie jestem wystarczająco oczytana!:-)

Najważniejszym momentem w kształtowaniu światopoglądu Baudelaire'a i orientacji literackich był koniec lat 40. i początek lat 50. XIX wieku. Los Baudelaire'a w tych latach uosabiał los tej części francuskiej inteligencji, która podzielała gniew i iluzje ludu, walczyła wraz z nim o objęcie tronu, wiązała utopijne nadzieje z republiką, oparła się uzurpacji władzy przez...

Gdy poezja przechodzi w satyrę, budzi zwykle podziw. Tylko wtedy. Reszta może być jedynie interesująca.
Poeta jest niewolnikiem konwencji, a jego utwór zwykle marny jak skompresowana empetrójka.
Stara się dobrać słowa, wzorując na wyselekcjonowanych czekoladkach z bombonierek, ale nadal jest to ułamek formy, jaką stanowi opowieść.

Dla znudzonego czytelnika może być...

Klasyka

W tych czasach śmierć nie robi wrażenia. Ludzi nie obrzydza już przyglądanie się zwłokom i obserwowanie rozkładu. Dlatego mnie to nie ujęło.
Oceniam wysoko (wg mnie), bo rozumiem fenomen tamtych czasów. Rozumiem kontrowersję. Widzę talent i wrażliwość Baudelaire'a.

Skłaniające do refleksji, piękne oblicze poezji otwierające nowe spojrzenie na świat. Polecam zarówno początkującym, jak i już bardziej doświadczonym poetom. Piękna książka!

bodler versus rest of the world FIGHT!
bardzo dobre wydanie, porządne.

Baudelaire mnie męczy. Na początku jest fascynujący, intrygujący, szokuje mnie, a później... nudzi mnie i nuży. I mam wrażenie, że jeden wiersz miesza się z drugim i nie robią już na mnie wrażenia. I mam tak za każdym razem, gdy czytam ten tomik. No cóż poradzić...?

Dyskusje

1 950