Jesienne zapowiedzi i premiery książkowe: literatura piękna i powieść historyczna

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.09.2021

Literatura polska i zagraniczna, poruszająca poważne, ale i lżejsze tematy. Wywołująca wzruszenie i nostalgię, a także skłaniająca do uśmiechu. Od Wisławy Szymborskiej do Quentina Tarantino oraz od literatury pięknej do powieści historycznych. Oto wybrane nowości książkowe najbliższych kilku tygodni. Z tymi powieściami jesień nie będzie taka zła!

Jesienne zapowiedzi i premiery książkowe: literatura piękna i powieść historyczna

Wszystkim czytelnikom oczekujacym na jesienne nowości książkowe przypominamy, że na naszych łamach ukazały się również zestawienia dotyczące innych gatunków literackich. Są wśród nich książki znanych autorów, ale także tych debiutujących; powieści długo oczekiwane oraz literackie wydarzenia. Mamy nadzieje, że wiele z nich użytkownicy lubimyczytać.pl dodadzą na wirtualne półki w serwisie i ocenią, wystawiajac odpowiednie opinie. Tymczasem odsyłamy do poniższych linków oraz oczywiście zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem książek z gatunku literatury pięknej i powieści historycznych:

 

Literatura piękna i powieść historyczna

Tam, gdzie nie pada Michael Sowa„Tam, gdzie nie pada”, Michael Sowa
Wydawnictwo: Lira
Premiera: 1.09

Ballada o śląskim Teksasie, czyli w poszukiwaniu ziemi obiecanej…

Pewnego dnia z dalekiego Teksasu do śląskiej wsi Płużnicy przychodzi list. To zaproszenie od franciszkanina, ojca Leopolda Moczygemby, skierowane do jego braci z rodzinami. Jest połowa XIX wieku. Płużniczanom, mimo zniesienia pańszczyzny, żyje się coraz trudniej. Postanawiają wyruszyć do Ameryki. Bardzo szybko się okazuje, że w tę podróż wybiorą się nie tylko krewni zakonnika… Kilkuset Ślązaków udaje się w ponaddwumiesięczną odyseję przez kraje niemieckie, Ocean Atlantycki i prerie Teksasu. Zakładają istniejącą do dziś osadę Panna Maria nieopodal San Antonio. Tyle historia, która stanowi tło ballady o teksaskich Ślązakach, pełnej humoru, wzruszeń i lokalnego kolorytu, gdzie ślonsko godka funkcjonuje na równych prawach z angielskim i hiszpańskim.

Czy Teksas okaże się dla Ślązaków rajem na ziemi? Zmieniają się realia, zmieniają się ludzie. Inne czasy, inny świat. Tylko… czy na pewno?

Florentyna od kwiatów, Agnieszka Kuchmister„Florentyna od kwiatów”, Agnieszka Kuchmister
Wydawnictwo: Książnica
Premiera: 1.09

Zachwycająca oda do świata, którego już nie ma.
Albo którego nie potrafimy zobaczyć

Rok 1918. Wśród polnych kwiatów, w maleńkiej wiosce otoczonej lasem, rodzi się Florentyna – dziewczynka obdarzona niezwykłymi zdolnościami. Dorastając, odkrywa, że jej Sokołów nie jest zwyczajną osadą, lecz miejscem pełnym tajemnic. Świat namacalny przenika się tu z inną rzeczywistością, którą można ujrzeć w krążących nad lasem światłach czy usłyszeć w echu zaplątanym w starej studni. Nastoletnia Florentyna zakochuje się w Siemile – wrażliwym, zapatrzonym w gwiazdy chłopcu. Ich beztroską młodość przerywa wybuch wojny, która nieodwracalnie odmieni życie wszystkich mieszkańców Sokołowa…

„Florentyna od kwiatów” to wyjątkowa opowieść z elementami fantastyki i realizmu magicznego, pełna odniesień do ludowych wierzeń. Pokochają ją wielbiciele Olgi Tokarczuk, Radka Raka i Neila Gaimana.

Tylko matka Roy Jacobsen„Tylko matka”, Roy Jacobsen
Wydawnictwo: Poznańskie
Premiera: 2.09

Kameralna i nastrojowa opowieść o życiu w powojennej Norwegii.

Nie była jeszcze na to gotowa. Szła dalej, kierując się ku wysuniętemu najbardziej na południe punktowi Barrøy, ku Ławce, jak nazywali ogromny rosyjski modrzew, wyrzucony niegdyś na brzeg przez sztorm w czasach jej dzieciństwa; tam zwykle rozprawiała się ze swoimi najbardziej osobistymi przemyśleniami, tam szła, gdy wyspa groziła, że stanie się za mała, gdy życie groziło, że się zatnie.

Po długiej podróży przez Norwegię Ingrid w końcu wróciła do Barrøy. Życie się ustabilizowało, ale wojna nadal rzuca długie cienie na cały kraj.

Wkrótce na maleńką wyspę przypływa pięcioletni Mathias. Jego ojciec znika w tajemniczych okolicznościach, a Ingrid decyduje się przygarnąć dziecko. Życie zaczyna się teraz toczyć wokół nowego mieszkańca.

Tymczasem odcięta od świata Ingrid z listów od przyjaciół dowiaduje się, jak dramatyczne zmiany zachodzą właśnie w powojennej Norwegii. Co powinna zachować dla siebie, a o czym odważy się powiedzieć bliskim?

Czwarty tom doskonale przyjętej przez czytelników sagi Barrøy opowiada o wyzwaniach macierzyństwa, ciężkiej, samotnej pracy i życiu w cieniu bolesnych wspomnień.

Mroczne wody Philippa Gregory„Mroczne wody”, Philippa Gregory
Wydawnictwo: Książnica
Premiera: 2.09

Rok 1670, wigilia letniego przesilenia. Do nędznego magazynu na brzegu Tamizy przybywa dwoje nieoczekiwanych gości. Pierwszy to bogacz, James Avery, który szuka kochanki porzuconej dwadzieścia jeden lat temu. Jako protegowany króla Karola II mógłby zaoferować jej wiele, bo właśnie Alinor, uboga właścicielka składu, może dać mu to, czego sam nie zdoła kupić – syna i dziedzica.

Drugim gościem jest piękna wenecjanka w żałobie. Przedstawia się jako synowa Alinor i oznajmia, że Rob utopił się w ciemnych wodach weneckiej laguny. Alinor jest pewna, że jej syn żyje, a wdowa to oszustka. Pisze o tym bratu, który wyjechał do Nowej Anglii i tam stara się ułożyć sobie życie gdzieś na pograniczu ziem zajętych przez angielskich osadników i tych zamieszkiwanych przez Indian.

„Mroczne wody” to przejmująca wędrówka z dzielnic biedy i pałaców XVII-wiecznego Londynu, przez kapiącą złotem Wenecję, po kontynent amerykański. Opowieść, która w istocie mówi o jednym: o pragnieniu. Pragnieniu miłości, bogactwa, dziecka, domu…

To, co lśni Danielle Steel„To, co lśni”, Danielle Steel
Wydawnictwo: Znak
Premiera: 6.09

Sztuką jest dostrzec prawdziwy blask wśród niewiele wartych błyskotek

Nicole miała mieć wszystko. Dziewczęta takie jak ona – piękne córki wpływowych rodziców – mogą przebierać w życiowych szansach. Studia na elitarnej uczelni, praca w prestiżowym magazynie i miłość najbliższych sprawiają, że jej życie wypełnia blask.

Ale nie ma światła bez ciemności, a los prędzej czy później każdemu pokaże swoje mroczne oblicze. Rodzice Nicole giną w zamachu terrorystycznym. Zdruzgotana dziewczyna zostaje sama na świecie.

Życie odsłoni przed nią cały swój blask i wielki mrok. Kolejne miłości przyniosą jej zarówno szczęście, jak i ból, a wyzwania sprawią, że Nicole stanie się silniejsza.

Czy odkryje, co jest w życiu najważniejsze?

I czy mimo zawirowań losu – zdoła poznać samą siebie?

Olśniewająca i pełna nadziei powieść o blaskach i mrokach życia. Ukochana pisarka milionów kobiet przypomina, że to, co lśni najjaśniej, nie zawsze ma największą wartość.

„Święto ognia”, Jakub Małecki
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Premiera: 15.09

Tata tańczy za szybą. Podnosi rozmazane przez deszcz ręce i kołysze rozmazaną przez deszcz głową, ma zamknięte oczy i ja w końcu też zamykam swoje, i śpię, i budzę się rano, i znowu jesteśmy razem. Łucja wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Nastka obserwuje świat przez okno z taką uwagą, że zdarza jej się przenosić w innych ludzi. Ich ojciec coraz częściej ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę. Każde z nich po swojemu obłaskawia przeszłość.

Urodzinowe widokówki, które trzeba palić po kryjomu. Wzrok sięgający tak daleko, że czasem lepiej jest nie patrzeć. Pasja, która ocala albo niszczy.

„Święto ognia” to kameralna opowieść o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. O zachłanności życia i konfrontacji z niemożliwym. Prawa do ekranizacji „Święta ognia” jeszcze przed publikacją książki zakupiła wytwórnia Opus Film, producent m. in. „Idy” i „Zimnej wojny”.
 

Pewnego razu w Hollywood„Pewnego razu w Hollywood”, Quentin Tarantino
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 29.09

Długo oczekiwane pierwsze dzieło fabularne Quentina Tarantino – jednocześnie zabawne, smakowite i brutalne – to nieustannie zaskakująca, czasem szokująca adaptacja jego nagrodzonego Oscarem filmu.

Rick Dalton – Niegdyś Rick był gwiazdą serialu telewizyjnego, ale stracił popularność i ostatnio gra jedynie role czarnych charakterów w filmach, na których nikomu nie zależy, oraz topi smutki w litrach whisky sour. Czy telefon z Rzymu odmieni jego los, czy raczej go przypieczętuje?

Cliff Booth – Kaskader filmowy zastępujący Ricka w niebezpiecznych scenach oraz jeden z ludzi filmu owianych najgorszą sławą, bo możliwe, że uszło mu płazem morderstwo...

Sharon Tate – Wyjechała z Teksasu za marzeniami o karierze filmowej, które udało jej się spełnić. Swoje złote lata spędza na Cielo Drive, na wysokim zboczu Hollywood Hills.

Charles Manson - facet po wyroku, stoi na czele grupy naćpanych hippisów, uważając się za ich przywódcę duchowego, ale w każdej chwili jest gotów rzucić ich w cholerę, żeby zostać gwiazdą rocka.

Hollywood w 1969 roku. Musicie tam być.

Czystka Katarzyna Surmiak-Domańska„Czystka”, Katarzyna Surmiak-Domańska
Wydawnictwo: Czarne
Premiera: 29.09

Każdy ma prawo zapomnieć lub chociaż milczeć o doznanych krzywdach i żyć nowym życiem. Tak jak ojciec autorki. Ale życie bez korzeni jest bardzo trudne – bo każdy ma prawo wiedzieć, kim jest, z kogo się wywodzi i jakie traumy odziedziczył. Katarzyna Surmiak-Domańska chce wiedzieć. Chce także odzyskać babcię Franciszkę, która w jej życiu nie istniała. Ta książka jest zapisem odbudowywania pamięci – jednej kobiecie przywraca w niej miejsce, drugiej pozwala zrozumieć, jak przeszłość wpływa na wszystkich żyjących członków rodziny.

„Czystka” to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii. Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku. Nie brakuje tu postaci drugoplanowych – poza najbliższą rodziną pojawiają się także ciotka pracująca jako służąca we Francji, wuj z Ameryki i liczni krewni. Ich obecność to tło barwne i nieodzowne, by obraz stał się kompletny, a przeszłość odzyskana.

Pozwól odejść Kristin Hannah„Pozwól odejść”, Kristin Hannah
Wydawnictwo: Świat Książki
Premiera: 29.09

Pokochałaś Tully i Kate?

Kristin Hannah autorka bestsellerów „Słowik” i „Gdzie poniesie wiatr” prezentuje kontynuację powieści „Firefly Lane", na podstawie której powstał serial z Katherine Heigl i Sarah Chalke w rolach głównych.

Kiedyś – dawno temu – szła sama pogrążoną w ciemności drogą zwaną Firefly Lane. To była najgorsza noc w jej życiu i właśnie wtedy natknęła się na pokrewną duszę. „To był nasz początek”. Ponad trzydzieści lat temu. Tully i Kate. „Ty i ja kontra cały świat”. Najlepsze przyjaciółki na zawsze.

Ale opowieści mają swój koniec, prawda?
Traci się tych, których się kocha, i trzeba jakoś żyć dalej.

Samosiejki Dominika Słowik„Samosiejki”, Dominika Słowik
Wydawnictwo: Literackie
Premiera: 29.09

Laureatka Paszportu „Polityki” powraca w nowej odsłonie!

Najbardziej wyrazista i oddziałująca na zmysły książka Dominiki Słowik.

Po głośnych powieściach „Atlas: Doppelganger” oraz „Zimowla” Dominika Słowik prezentuje książkę, wsłuchującą się w nastroje naszej epoki i podkreślającą absurdy otaczającej nas rzeczywistości. W cyklu opowiadań, które dzięki metaforze samosiejek można czytać jako spójną literacką opowieść, uważnie rejestruje podszepty natury, ale też wydarzającą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną.

W świecie bohaterek i bohaterów „Samosiejek” rządzi wyobraźnia, nie ma zastanych reguł, natomiast granica między światem ludzi a przyrodą ulega coraz większemu zatarciu. Dziwne z pozoru zdarzenia rozsiewają się w tylko sobie znany sposób i domagają się uwagi. Są opowieścią o nas – tu i teraz, w przyszłości.

Autorka dyskretnie, czujnie wyrywa nas ze strefy komfortu, zderzając swoje postacie z nieznanym, nierozpoznanym, nienazwanym. Czy to literacki żart, czy może przeczucie przesilenia epoki antropocenu?

Współczesne, zaskakujące, sensualne opowieści, które wyrastają z niespodziewanych historii: o ludzko-roślinnej przyjaźni, a może nawet miłości; o tym, że „śniegu już nigdy nie będzie”; o kobiecie, której wyrosło z nosa pnącze fasoli, tajemniczym locie w kosmos, a także o tym, dlaczego czasami boimy się niewłaściwych rzeczy…

Samosiejki to literacka odpowiedź na nastroje naszej epoki, skomponowana w sposób najbardziej dla tej epoki adekwatny: zaskakująco, dziwnie, straszno-śmiesznie.

Gra o życie książka„Gra o życie”, Syed M. Masood
Wydawnictwo: Akapit Press
Premiera: 4.10

1995 rok. Anvar Faris jest zbuntowanym chłopakiem, który dorasta w Karaczi w Pakistanie. Fundamentaliści w rządzie stają się coraz bardziej agresywni, a zeloci zrzeszeni w gangach zaczynają krążyć po ulicach. Rodzina Anvara postanawia rozpocząć życie od nowa w Kalifornii, by pomóc w uczynieniu islamu wielkim.

W tym samym czasie, tysiące mil dalej, Safwa, młoda dziewczyna tkwiąca ze swoim ojcem w targanym wojną Bagdadzie, znajduje zupełnie inną i znacznie bardziej niebezpieczną drogę do Ameryki.

Te dwie historie są ze sobą nierozerwalnie powiązane, a kiedy światy tych młodych ludzi się spotykają, ich losy splatają się i rozpoczynają serię wydarzeń, które wstrząsają całą ich społecznością.

Ćwiartka Szymborskiej„Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe. Wybór Jacek Dehnel”, Wisława Szymborska, Jacek Dehnel
Wydawnictwo: Znak
Premiera: 4.10

Wybór ponadczasowy.

Czyta wszystko. Od Gimnastyki dla kobiet w czasie ciąży i połogu przez leksykony produktów spożywczych po Historię Bliskiego Wschodu w starożytności. O przeczytanych „dziełach” rozprawia w felietonach przez lata publikowanych na łamach prasy.

Dowcipne, innym razem błyskotliwie złośliwe teksty w połączeniu ze słynnymi wyklejankami są intrygującym portretem Szymborskiej. W jej wyborach lekturowych odbija się świat i zmiana, jaka zachodzi w niej samej. W latach 70. jeszcze z lekkim sceptycyzmem prosi czytelnika, by nie zaliczał jej do „wojujących feministek”. W 90. już z wyraźnym zadowoleniem zauważa, że „feminizm jest na czasie”. Z pełnym rozmysłem nazywa „piekłem kobiet” dwór Ludwika XIV. Innym razem żałuje, że w języku zanikły feminatywy i czeka na kogoś, kogo uściska za nazwanie jej „panią redaktorką”. Autorski wybór Jacka Dehnela uwydatnia ponadczasowość Lektur nadobowiązkowych Wisławy Szymborskiej, wciąż uderzająco aktualnych.

Apeirogon McCann„Apeirogon”, Colum McCann
Wydawnictwo: Poznańskie
Premiera: 13.10

Najlepsza powieść o konflikcie izraelsko-palestyńskim, jaka do tej pory powstała.

Smadar, córka Ramiego, staje się przypadkową ofiarą zamachu samobójczego w środku miasta podczas spotkania z przyjaciółmi. Dziesięć lat później Abir, córka Bassara, zostaje śmiertelnie postrzelona na przerwie między lekcjami. Rami jest Palestyńczykiem, a Bassar Izraelczykiem. Są wrogami, których drogi nie powinny się przeciąć, a jednak nieoczekiwane spotkanie i wspólna strata staje się początkiem przyjaźni.

Dzien prawdy Palahniuk„Dzień prawdy”, Chuck Palahniuk
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Premiera: 13.10

Zadufani, podstarzali politycy doprowadzają naród na skraj trzeciej wojny światowej, próbując zapanować nad rozrastającą się populacją młodych mężczyzn, ludzie z klasy robotniczej marzą o pogrzebaniu elit, a profesorowie przedstawiają teorie, które oferują studentom tylko najczarniejszą przyszłość. W tych niespokojnych czasach nadzieję niesie tajemna księga, którą czytają tylko wtajemniczeni. Czytają, zapamiętują i gdy nadejdzie ten dzień, będą gotowi do akcji.

Stulecie Winnych. Początek„Stulecie Winnych. Początek”, Ałbena Grabowska
Wydawnictwo: Zwierciadło
Premiera: 13.10

W powieści „Stulecie Winnych. Początek” Ałbena Grabowska opisuje historię rodu Winnych sięgającą połowy XIX wieku.

Zdun Antoni Winny osiedla się w Brwinowie i zakochuje w najmłodszej córce Jadwigi i Mariana Wielichnowskich – Bronisławie. Udaje mu się zdobyć względy Broni i w 1874 roku biorą ślub w brwinowskim kościele pod wezwaniem świętego Floriana.

Bronia – mądra, zaradna i życzliwa – cieszy się szacunkiem w całej okolicy. Antoni z kolei uznawany jest za dobrego rzemieślnika. Wydaje się, że czeka ich dostatnia i spokojna przyszłość.

Życie pod rosyjskim zaborem jest jednak pełne trosk, nie tylko tych związanych z represjami ze strony Rosjan. W tragicznych okolicznościach umiera najpierw jedna, potem druga siostra Bronisławy, odchodzą jej rodzice, a za ocean wyjeżdża z synami szwagier Tadeusz.
W rodzinnym gospodarstwie zostają Bronisława i Antoni. Na świat przychodzą ich kolejni synowie – Roman, Władysław, Kajetan, Stefan i Stanisław. Poznajemy ich dzieciństwo, młodość, pierwsze miłosne rozterki. Rodzą się wnuki Broni i Antoniego. Życie toczy się dzień po dniu, Winnych spotykają troski i radości, ale nikt nie spodziewa się, że niebawem spadną na nich nie tylko ogromne osobiste tragedie, ale i wojenna zawierucha.

Zapach szafranu Marjan Kamali„Zapach szafranu”, Marjan Kamali
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 14.10

Wyjątkowe połączenie Pamiętnika Nicholasa Sparksa i nastrojowych powieści Khaleda Hosseiniego.

Roya, rozmarzona, idealistyczna nastolatka, żyjąca pośród politycznych przewrotów 1953 roku w Teheranie, znajduje literacką oazę w sklepie papierniczym pana Fakhriego, gdzie zaopatrzyć się można w książki, długopisy i butelki atramentu w kolorze klejnotów. Właściciel przedstawia ją swojemu ulubionemu klientowi – przystojnemu Bahmanowi, młodzieńcowi o wielkim poczuciu sprawiedliwości i ze słabością do poezji Rumiego. Młodzi natychmiast tracą dla siebie serca - romans kwitnie, a mały sklepik papierniczy pozostaje ich ulubionym miejscem w pełnym niebezpieczeństw Teheranie.

Roya i Bahman zaczynają planować ślub. Ich kilkumiesięczną idyllę przerywa jednak zamach stanu - kochankowie tracą ze sobą kontakt, a wszelkie próby odnalezienia siebie nawzajem okazują się bezowocne. Zrozpaczona Roya przenosi się do Kalifornii, a następnie do Nowej Anglii, gdzie wychodzi za mąż za innego mężczyznę.

Mija sześćdziesiąt lat… Przypadek sprawia, że dawni narzeczeni spotykają się raz jeszcze. Nastaje moment, gdy pora odpowiedzieć na pytania, które dręczyły ich oboje od ponad pół wieku: Gdzie zniknąłeś? Dlaczego się nie odzywałeś? Jak to się stało, że mogłaś o mnie zapomnieć?

Archiwum zagubionych dzieci„Archiwum zagubionych dzieci”, Valeria Luiselli
Wydawnictwo: Pauza
Premiera: 15.10

W pewne upalne lato małżeństwo artystów wybiera się z dwójką dzieci w podróż z Nowego Jorku do Arizony. Między rodzicami uwidacznia się konflikt, który dzieci coraz mocniej odczuwają. Rodzinne więzi zaczynają się zacierać i w rodzinie narasta napięcie.

Drobne, codzienne zdarzenia, słuchane piosenki, śledzone mapy, ciągłe robienie zdjęć polaroidem nakładają się na narastający kryzys rodzinny i ten szerszy, obecny w medialnych przekazach – dramat tysięcy dzieci z Ameryki Środkowej i Południowej próbujących przekroczyć południowo-zachodnią granicę Stanów Zjednoczonych, zatrzymywanych lub zagubionych na pustyni.

Szczególnie aktualna, a zarazem ponadczasowa powieść rzuca czytelnikom wyzwanie wobec ich nietolerancji, braku empatii i egoizmu. Literacka wirtuozeria autorki każe nam przeformułować nasze poglądy ukształtowane z bezpiecznego i uprzywilejowanego punktu widzenia. Woła o ludzką solidarność, współczucie i odwagę w konfrontacji ze współczesnymi problemami.

Wilcza rzeka Wioletta Grzegorzewska„Wilcza rzeka”, Wioletta Grzegorzewska
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 27.10

„Wilcza rzeka” to autobiograficzna, oparta na dzienniku, powieść drogi, która relacjonuje dramatyczne losy pisarki, samotnej matki, mieszkającej na stałe w Wielkiej Brytanii. Bohaterka planuje przeprowadzkę z małej wyspy położonej na kanale la Manche, kiedy jest gotowa do drogi, nagle na świecie wybucha pandemia. Ostatnim promem udaje jej się przepłynąć do Southampton z córką, psem i kotem, skąd wyrusza do Hastings, gdzie jednak nie czeka na nią obiecane mieszkanie. Od tego dnia próbuje przetrwać, tuła się z trzynastoletnią córką po przypadkowych stancjach, które dzieli z różnymi, imigrantami, biedakami i, takimi jak ona, życiowymi wykolejeńcami i wreszcie staje się bezdomna i trafia z córką do schroniska dla kobiet.

[ec],[as],[aj]


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gerbera41 18.09.2021 12:13
Czytelniczka

Dużo ciekawych propozycji, dla każdego coś miłego📖📚😀🧡

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LiterackiPrzeszpieg 16.09.2021 11:55
Czytelniczka

"Florentyna od kwiatów" jest niezwykła! :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
visa77 14.09.2021 12:39
Czytelniczka

Ja już mam "Florentyna od kwiatów"  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anetka P 11.09.2021 17:05
Czytelniczka

Ja czekam na  Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa  Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele  Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium  😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa  Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele  Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium
czytamcałyczas 11.09.2021 14:49
Czytelnik

Młode lata Broni muszą  być fajne 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 11.09.2021 11:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post