rozwińzwiń

Samosiejki

Okładka książki Samosiejki Dominika Słowik
Okładka książki Samosiejki
Dominika Słowik Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2021-09-29
Data 1. wyd. pol.:
2021-09-29
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308074299
Tagi:
literatura polska natura klimat tajemnica
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii „Wokół Wody” Wydanie specjalne Nr 1/23, Lato 2023 Sowa Barbara, Julia Fiedorczuk, Katarzyna Kazimierowska, Barbara Klicka, Julian Kornhauser, Weronika Murek, Daniel Petryczkiewicz, Michał Pospiszyl, Maciej Robert, Adam Robiński, Dominika Słowik, Tomasz Ulanowski
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Sowa Barbara, Julia...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Znak nr 809 (10/2022) Zuzanna Bartoszek, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Łukasz Fyderek, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Dariusz Rosiak, Dominika Słowik, Filip Springer, Michał Tabaczyński, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 8,0
Znak nr 809 (1... Zuzanna Bartoszek, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
582 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
606
316

Na półkach: ,

Wyobraźnia Dominiki Słowik i jej niezwykłe pomysły oczarowały mnie już kilka lat temu przy czytaniu "Zimowli". Po przeczytaniu "Samosiejek" mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że autorka świetnie operuje słowem i równie dobrze jak w rozwlekłej, rozbudowanej powieści sprawdza się też w krótkiej formie. Choć momentami miałam wrażenie, że te opowiadania były aż nazbyt krótkie! Część z tych historii z chęcią przeczytałabym w dużo dłuższych wersjach. (Wychodzi na to, że Słowik musi napisać książkę na tak mniej więcej trzysta stron i wtedy będę zadowolona - "Zimowla" była dla mnie za długa, tutaj było za krótko, trzeba to jakoś wypośrodkować.)

"Samosiejki" to zbiór niezwykle organicznych, roślinnych historii, które podejmują dyskusję z tematami takimi jak zmiana klimatu, przemijanie, samotność czy relacje rodzinne. Po przeczytaniu pierwszej historii w zbiorze byłam w absolutnym zachwycie i jestem pewna, że gdyby kolejne utrzymane były w podobnym klimacie, całość oceniłabym dużo wyżej. Kocham grozę w takim wydaniu.

Jak to zwykle bywa w przypadku zbiorów opowiadań, jedne podobały mi się bardziej, inne mniej. O części z nich pewnie za kilka dni zapomnę, fasola wyrastająca z nosa bohaterki zostanie ze mną jednak na długo. Podobnie jak kilka innych motywów wykorzystanych przez autorkę.

Myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników roślin. Do mnie ten surrealizm trafia.

Wyobraźnia Dominiki Słowik i jej niezwykłe pomysły oczarowały mnie już kilka lat temu przy czytaniu "Zimowli". Po przeczytaniu "Samosiejek" mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że autorka świetnie operuje słowem i równie dobrze jak w rozwlekłej, rozbudowanej powieści sprawdza się też w krótkiej formie. Choć momentami miałam wrażenie, że te opowiadania były aż nazbyt...

więcej Pokaż mimo to

avatar
938
520

Na półkach:

Niezaprzeczalnie to opowiadania dziwne, niepokojące, pełne realizmu magicznego. Były takie momenty, kiedy wywoływały we mnie silne poczucie dyskomfortu, lęku – szczególnie, gdy czytałam je nocą, a cały dom spał. W większości są o naszych relacjach z innymi organizmami: roślinami, grzybami, bakteriami, zwierzętami, które zaczynają rozpychać się w naszym życiu, walczą o swoją przestrzeń, a my znikamy powoli w ich ekspansji. To swoiste lustrzane odbicie tego, co my teraz robimy, jak zawłaszczamy światem, nie licząc się z żadnymi konsekwencjami. Zyskujemy ich perspektywę – nie tylko roślin, zwierząt, ale także, chociaż w mniejszym stopniu, innych ludzi, tych pozostających gdzieś na obrzeżach naszej dominującej rzeczywistości. Tego dotyczy ostatnie i moje ulubione opowiadanie „Nagie pole” o istocie empatii i tolerancji.
Bardzo ciekawe jest opowiadanie „Kwarantanna”, pisane zapewne w pandemii, gdy pozbawieni codziennych kontaktów odkrywamy w sobie zwykłą, naturalną, „zwierzęcą” nieobarczoną normami radość ze spotkania, chociażby z listonoszem. A prawdziwy strach przeżyłam podczas czytania „Kolonii pozaziemskiej”.
Wszystkie opowiadania są niezwykle sensualne, oddziaływujące silnie na wyobraźnię. Zachęcają do zmiany perspektywy, stawiają nieoczywiste pytania, nie dając jednak żadnej odpowiedzi, nie pouczają i nie oceniają. Nawołują, aby „wreszcie trochę ustąpić” miejsca, nie zawłaszczać dla siebie całego świata, bo jesteśmy tylko jednym z dziesięciu milionów gatunków.

Niezaprzeczalnie to opowiadania dziwne, niepokojące, pełne realizmu magicznego. Były takie momenty, kiedy wywoływały we mnie silne poczucie dyskomfortu, lęku – szczególnie, gdy czytałam je nocą, a cały dom spał. W większości są o naszych relacjach z innymi organizmami: roślinami, grzybami, bakteriami, zwierzętami, które zaczynają rozpychać się w naszym życiu, walczą o swoją...

więcej Pokaż mimo to

avatar
67
67

Na półkach:

11/78/2024
„Samosiejki” Domini Słowik, Wydawnictwo Literackie 2021
1. Dlaczego?
Trzeba czytać coś młodszego. Podobała mi się „Zimowla”.
2. I jak?
To naprawdę dobra proza. Każdy z tekstów oparty jest na dobrym pomyśle. Zapamiętam z tomu: „Morze Martwe” (oj, jak to fajnie napisane, świat budowany z kawałeczków, odkrywany przez czytelnika po odrobince),„Zielone” i „Nagie pole” (bardzo, bardzo mi się podobało). Elementy fantastyki i całe teksty utrzymane w tej konwencji to dla mnie coś pociągającego, wartościowego.
Bruno Schulz ćwiczy. To nie jest uwaga złośliwa, po prostu bardzo tu dużo elementów łączących Dominikę Słowik z poetyką właściwą dla Schulza („Śnieżyca”). Jednocześnie mam takie wrażenie, że młoda pisarka jest rzeczywiście po prostu bardzo młoda. Nie macie wrażenia, słuchając muzyki, że czasem lekko zdarty głos wokalistki ma większą siłę niż idealnie brzmiący głos młodej dziewczyny? Że Julia Robert czy Juliette Binoche są ciekawsze (wizualnie, emocjonalnie, aktorsko itd.) niż np. Amber Heard? Dominika Słowik pisze bardzo dobrze, pisze o ważnych rzeczach, dobrze się to czyta, nie nudzi, ale najchętniej bym przeczytała coś, co napisze za dziesięć lat. Żeby przestała kontrolować treść i formę. Żeby naruszyła mój spokój jak Jonas Eika.
No i niestety mam tu podobne wrażenie, jak przy czytaniu ostatniego tomu opowiadań Joanny Bator. Że wiele z nich to odpowiedniki tekstów Olgi Tokarczuk. I tu podobnie. Może to jakaś przypadkowa zbieżność, wspólnota motywów, to mieszanie się, przenikanie elementów ludzkich i zwierzęcych.
I jeszcze raz: „Morze Martwe”, „Zielone” i „Nagie pole”, naprawdę dobre.
3. Dokąd mnie to prowadzi?
Jonas Eika, pamiętajcie.

11/78/2024
„Samosiejki” Domini Słowik, Wydawnictwo Literackie 2021
1. Dlaczego?
Trzeba czytać coś młodszego. Podobała mi się „Zimowla”.
2. I jak?
To naprawdę dobra proza. Każdy z tekstów oparty jest na dobrym pomyśle. Zapamiętam z tomu: „Morze Martwe” (oj, jak to fajnie napisane, świat budowany z kawałeczków, odkrywany przez czytelnika po odrobince),„Zielone” i „Nagie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
171
166

Na półkach:

Bardzo dobre, inteligentnie pisane opowiadania. Niebanalne, nieoczywiste, Słowik jest po prostu świetną młodą pisarką. Nie ma w tym zbiorze słabych punktów, to świetne opowieści o ludziach, czasem straszne, czasem zabawne, uniwersalne, ale i mocno współczesne, dużo roślin, dużo organicznego świata, który spowija ludzi i zmusza, by zrobili krok wstecz.

Bardzo dobre, inteligentnie pisane opowiadania. Niebanalne, nieoczywiste, Słowik jest po prostu świetną młodą pisarką. Nie ma w tym zbiorze słabych punktów, to świetne opowieści o ludziach, czasem straszne, czasem zabawne, uniwersalne, ale i mocno współczesne, dużo roślin, dużo organicznego świata, który spowija ludzi i zmusza, by zrobili krok wstecz.

Pokaż mimo to

avatar
468
420

Na półkach: ,

„samosiejki” to zbiór opowiadań, w którym świat odbija ekopoetyczne lustro. w każdej z historii natura i ludzie są z pozoru równoważnymi bohaterami, jednak szybko okazuje się, że tylko do czasu. utrzymane w nieco apokaliptycznej narracji opowieści podejmują temat katastrofy klimatycznej, pogarszającej się kondycji planety i przypominają, że cierpliwość natury wobec tych zagadnień może się w każdej chwili wyczerpać. całość doprawiona odrobiną realizmu magicznego prezentuje czytelnikowi niepokojącą wizję dominującej natury, choć jak to bywa w zbiorach - opowiadania są dość nierówne.

najbardziej ujmujące w tej narracji wydaje mi się zwrócenie uwagi na potęgę natury postrzeganej nie tylko jako szalejące huragany czy olbrzymie przestworza oceanów, ale też rośliny doniczkowe, kosmos czy nasiona. niektóre opowiadania wiązały ze sobą dość powtarzalne i schematyczne wnioski, niemniej dzięki wciąż zmieniającej się perspektywie podejścia do tematu całość wciąż pozostaje świeża. pozostawiając czytelnika z niebezpiecznie przyjemnym niepokojem „samosiejki” na zmianę usypiają naszą czujność i natychmiast wyrywają z błogiego snu, przypominając o kruchości ludzkiego życia i świata, jaki znamy.

„samosiejki” to zbiór opowiadań, w którym świat odbija ekopoetyczne lustro. w każdej z historii natura i ludzie są z pozoru równoważnymi bohaterami, jednak szybko okazuje się, że tylko do czasu. utrzymane w nieco apokaliptycznej narracji opowieści podejmują temat katastrofy klimatycznej, pogarszającej się kondycji planety i przypominają, że cierpliwość natury wobec tych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
690
430

Na półkach:

Wow. Wyborne.

Krótki zbiór krótkich opowiadań, zwykle z lekkim nadnaturalnym twistem, w większości jakieś takie obyczajowe (ale z twistem),a niektóre ocierające się o fantastykę. Czasem zaś wciśnięte jakiś zdanie bardziej takie filozoficzne, Fajnie napisane, niejasne, temat zwykle napoczęty, zarysowany, nie wiadomo do końca o co chodzi, ale treści jest dokładnie ile trzeba i kończy się dokładnie, gdzie powinno. Takie samosiejki. Super, uwielbiam. Trochę mi ta książka przypominała "Opowiadania bizarne" Olgi Tokarczuk, choć mniej w nich fantastyki a więcej, jak to nazwać, jakiegoś poczucia nierealności? Z kolei do Teda Chianga Autorka raz nawiązuje bezpośrednio, ale do filmu, nie książki.

Wziąłem trochę przypadkowo z woblinkowej akcji "Kraków czyta", a jako że miałem mało czasu, padło na krótki audiobook Dominiki Słowik. No i trafiłem perełkę. Coś tam kojarzyłem, jakaś nagroda, "Zimowla" gdzieś się kisi na czytniku. A teraz pewnie kupię sobie papierowe "Samosiejki" i będę ewangelizował.

A propos audiobooka, przeczytane doskonale, wyrazy uznania dla Marty Markowicz.

Wow. Wyborne.

Krótki zbiór krótkich opowiadań, zwykle z lekkim nadnaturalnym twistem, w większości jakieś takie obyczajowe (ale z twistem),a niektóre ocierające się o fantastykę. Czasem zaś wciśnięte jakiś zdanie bardziej takie filozoficzne, Fajnie napisane, niejasne, temat zwykle napoczęty, zarysowany, nie wiadomo do końca o co chodzi, ale treści jest dokładnie ile...

więcej Pokaż mimo to

avatar
173
142

Na półkach: , , , ,

Magia przyrody, zawieszenia, niedopowiedzenia. Splot między człowiekiem i naturą. Krótkie formy, które dają do myślenia.

Magia przyrody, zawieszenia, niedopowiedzenia. Splot między człowiekiem i naturą. Krótkie formy, które dają do myślenia.

Pokaż mimo to

avatar
1360
37

Na półkach:

Bardzo nierówne opowiadania - od rewelacyjnej Śnieżycy, dobrego Nagiego pola i Lęku przestrzeni, zakręconej Kwarantanny aż do takich, delikatnie mówiąc, mniej wciągających.

Bardzo nierówne opowiadania - od rewelacyjnej Śnieżycy, dobrego Nagiego pola i Lęku przestrzeni, zakręconej Kwarantanny aż do takich, delikatnie mówiąc, mniej wciągających.

Pokaż mimo to

avatar
263
19

Na półkach: , ,

Magiczne, nastrojowe, niektóre mroczne i niepokojące. Bardzo trafiły w mój gust. Na dodatek audiobook nagrany jest wspaniale, głos i charakter lektorki bardzo pasuje do tych tekstów.

Magiczne, nastrojowe, niektóre mroczne i niepokojące. Bardzo trafiły w mój gust. Na dodatek audiobook nagrany jest wspaniale, głos i charakter lektorki bardzo pasuje do tych tekstów.

Pokaż mimo to

avatar
407
86

Na półkach:

Bardzo przyjemne opowiadania w klimacie który lubię. Dużo natury, trochę magii, czy baśni. Czasem myślałam o Toporze, choć to dość luźne skojarzenie. Podobało mi się.

Bardzo przyjemne opowiadania w klimacie który lubię. Dużo natury, trochę magii, czy baśni. Czasem myślałam o Toporze, choć to dość luźne skojarzenie. Podobało mi się.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    678
  • Chcę przeczytać
    328
  • 2022
    73
  • Posiadam
    67
  • 2021
    31
  • Audiobook
    30
  • 2023
    19
  • Audiobooki
    18
  • Legimi
    11
  • Teraz czytam
    11

Cytaty

Więcej
Dominika Słowik Samosiejki Zobacz więcej
Dominika Słowik Samosiejki Zobacz więcej
Dominika Słowik Samosiejki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także