Czytamy w weekend

LubimyCzytać
08.02.2019

„Kto czyta w weekend?!” – oto pytanie, które w redakcji przewija się już od środy (co z pewnością potwierdzi za chwilę Mateusz). Na co w tym tygodniu zdecydowali się członkowie zespołu lubimyczytac.pl? Oczywiście na same dobre książki. Wśród nich znajdziecie nową powieść Jakuba Szamałka, pełną symboli prozę prosto ze Szwecji i wciągające dzieło najczęściej tłumaczonej współczesnej pisarki izraelskiej.

 

Praca w lubimyczytać.pl wywarła niespodziewany wpływ na moje zachowania czytelnicze. Do tej pory po prostu kończyłem jedną książkę, odkładałem ją na odpowiednią półkę (zarówno w realu, jak i wirtualnie), po czym od razu chwytałem za kolejną. I tak raz za razem. Od kilku lat sprawa nie jest już taka prosta. Teraz z czytaniem trzeba gnać. Każdego tygodnia przychodzi ktoś z działu redakcyjnego, groźnym wzrokiem omiata wszystkich zebranych i po pełnej napięcia chwili pyta: „Kto czyta weekend?!”. I nie ma, że boli. Trzeba się z czytaniem wyrobić tak, żeby w weekend móc napisać o kolejnej lekturze. Sprawa się dodatkowo komplikuje w lutym. Wszystko przez plebiscyt Książka Roku 2018. Gdy tegoroczne nominacje były już gotowe, okazało się, że przeczytałem haniebnie mało wyróżnionych tytułów. Szybko chciałem to nadrobić, a tu klops. Nie mogę o nich napisać w weekendowej rubryce, żeby uniknąć posądzenia o wpływanie na wyniki głosowania. Na razie odkładam więc tę sprawę i wrócę do niej w marcu. A teraz mogę się zwierzyć, że w weekend będę czytał Pępowinę Majgull Axelsson i wszystkich was gorąco zachęcam do głosowania na ulubione książki z 2018 roku zgodnie z własnym sumieniem.

Uwielbiam kobiety, które piszą. Lubię czytać o tym, co sama czuję i czego doświadczam. Często z pisarkami kobietami jest mi bardziej po drodze. Zapewne łatwiej jest zrozumieć świat, który opisują, bo jest mi znany i bliski. Wielką atencją darzę twórczość Zeruyi Shalev – najczęściej tłumaczonej współczesnej autorki izraelskiej.

Shalev w swojej prozie zgłębia tajniki ludzkiej psychiki. Pisze o rodzinie i relacjach w niej panujących. Jej bohaterowie nie są idealni, wchodzą w związki, które się rozpadają, a miłość – mimo że zdarza się często – równie szybko się kończy. Historie autorka splata ze skomplikowanymi losami swojego kraju – Izraela.

W ten weekend będę czytać Co nam zostało, książkę wydaną w Polsce w 2013 roku. To opowieść o odchodzeniu, tęsknocie za tym, co minione, i próbie godzenia się z samym sobą.

Zachwyt Vincenta Severskiego książką Jakuba Szamałka („Zapamiętajcie to nazwisko! Jakub Szamałek jest jednym z najinteligentniejszych pisarzy młodego pokolenia. Wróżę mu wielki sukces”) to dla mnie wystarczająca rekomendacja, aby sięgnąć po ten tytuł. Z przyjemnością przeczytałam wywiad z autorem Cokolwiek wybierzesz, potem kilka osób wspomniało mi o książce i najbliższy weekend postanowiłam spędzić w klimacie thrillera rozgrywającego się w realnym i wirtualnym życiu. Podobno każdy, kto przeczytał tę książkę, weryfikuje podejście do prywatności (albo jej braku) online i zmienia wszystkie hasła, które wcześniej brzmiały „haslo123”. Ciekawe, czy autor będzie potrafił mnie zaskoczyć czymś nieoczekiwanym.

Reklama

komentarze [227]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2476
4
08.02.2019 15:08

Zapraszamy do dyskusji.


883
0
08.02.2019 22:57

 Ocalałe


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

759
212
08.02.2019 16:02

 Mindhunter. Podróż w ciemność Mindhunter. Podróż w ciemność

:)


973
256
08.02.2019 16:02

W weekend to nie będę czytać - sesja w natarciu. Ale za to w tygodniu do testowania nowego czytnika wybieram  Tatuażysta z Auschwitz Tatuażysta z Auschwitz,  Karaibska tajemnica Karaibska tajemnica oraz  Kod Kathariny

więcej

423
361
08.02.2019 16:04

Kończę:
 Fiasko. Amerykańska awantura wojenna w Iraku 2003-2005 Fiasko. Amerykańska awantura wojenna w Iraku 2003-2005
Potem zabieram się za ciekawe starcie Genueńczyków z Tatarami:
 Bitwa pod Sołchatem 22 VI 1434 Bitwa pod...

więcej

3927
799
08.02.2019 20:31

Wojna secesyjna... w okolicach,gdy puszczano film "Północ - Południe" zainteresowałam się bliżej tematem, ale to daaawno było. W sumie dobrze by było sięgnąć po coś w tym temacie.
Udanego:)


423
361
08.02.2019 22:31

A ja historię USA zawsze uważałem za cholernie nudną, ale często przychodzi taki moment w życiu historyka, że uświadamia sobie brak wiedzy na pewne tematy, no i tak oto sięgnąłem po McPhersona, który swoją drogą za to dzieło otrzymał Nagrodę Pulitzera ; )


337
96
09.02.2019 21:16

Ja mam odwrotnie, właśnie mnie szalenie nudzi historia Polski, a jestem wprost zafascynowany historią USA:) Książka jest świetna, jednak jak na taką pozycję tłumaczenie pozostawia bardzo wiele do życzenia, nie wspominając tony literówek i "zjedzonych" wyrazów. Pomimo tych mankamentów to bardzo dokładne odwzorowanie wydarzeń sprzed, w trakcie i po wojnie secesyjnej....

więcej

3927
799
09.02.2019 23:24

Akurat to, co mnie interesuje w historii Ameryki Północnej, to ten wyjątkowy rozdział, w którym dokonuje się zasadniczy podział na południe i północ.
Może zdarzy się cud i trafi mi się gdzieś egzemplarz do wypożyczenia:P


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

544
73
08.02.2019 16:06

Niestety już kończę  Cisza białego miasta Cisza białego miasta
Potem dla rozluźnienia coś z rekomendacji Sol
 Piękny drań Piękny drań lub  Jego banan Jego banan

więcej

1582
354
09.02.2019 15:09

o jak mi miło ;)
Obyś się bawiła przynajmniej tak dobrze jak ja ;)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2862
449
08.02.2019 16:09

Wracam do  Puchar miłości Puchar miłości i nadal  Tropy wiodą przez prerię Tropy wiodą przez prerię oraz  Okupacja od kuchni Okupacja od kuchni


233
0
08.02.2019 16:09

Kończę  Łamacz dusz Łamacz dusz i zabieram się za  Egzekutor Egzekutor


330
61
08.02.2019 16:10

Kryzys czytelniczy u mnie się pojawił więc czytam bo czytam  Pierwszy raz Pierwszy raz. Później coś z poniższej listy:
 Na głodzie. Moja historia walki z nałogiem Na głodzie. Moja historia walki z nałogiem

więcej

3927
799
08.02.2019 20:33

Zaczęłaś już "walkę z nałogiem"? Ciekawi mnie, jak jest spisana ta historia.


330
61
08.02.2019 22:27

Jeszcze nie... czytam "Pierwszy raz"


1582
354
09.02.2019 15:11

"Pierwszy raz' długo dzierżył palmę pierwszeństwa w najgorszych książkach autorki dla mnie :D


330
61
09.02.2019 15:31

Sol zaczynam popierać Twoje zdanie bo choć jestem dopiero 100 stronie już mam dość tej książki...


3927
799
09.02.2019 23:36

Dziewczyny, widzę że "Pierwszy raz" to zaledwie 1 tom cyklu, zatem możliwe, iż gdzieś w drugiem albo i trzecim Autorka rozwinie skrzydła:D


1582
354
12.02.2019 11:20

@Lenka, i dalej lepiej nie jest :D

@Aksamitt - drugi tom wzbudza różne uczucia, mnie denerwował mniej, ale bohaterka potrafi zirytować mocniej niż ta z Pierwszego razu ;) trzeciego tomu jeszcze nie dorwałam.
A jak chcecie coś dobrego od Czykierdy-Grabowskiej to polecam 'Jak powietrze'. Było naprawdę urocze ;)


330
61
12.02.2019 15:15

@Sol czytałam wszystkie książki tej pisarki i jestem zdziwiona tak słabą książką w tej Pani wykonaniu. Odłożyłam na kiedyś indziej.


1582
354
12.02.2019 15:46

Rozumiem ;)
I w zasadzie mam podobnie, chociaż Kiedy na mnie patrzysz dla mnie było gorszym dnem...
Nie czytałam tylko tej najnowszej i Pod skórą - nigdzie nie mogę dorwać, a kupować nie chcę.


330
61
12.02.2019 16:05

@Sol Pod skórą jak dla mnie też do najlepszych nie należy. Umęczyłam się choć skończyłam ją całą czytać.


1582
354
12.02.2019 16:23

@LenkaMaj, to pocieszające :) jednak jakbyś napisała, że rewelacja, bolałoby mnie dwa razy mocniej :P
Ale wiesz, mam dziurę w znajomości, a to uwiera. Mam nadzieję, że gdzieś w końcu trafię ;)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1556
5
08.02.2019 16:12

W weekend na pewno skończę  Legion płomienia Legion płomienia i zabiorę się za  Cesarstwo popiołów Cesarstwo popiołów :)


4109
18
08.02.2019 16:17

Kontynuuje  Terror Terror,oraz  Star Wars Komiks 2/2017 - Wojna o Shu-Torun Star Wars Komiks 2/2017 - Wojna o Shu-Torun


zgłoś błąd