Nikt nie idzie

Jakub Małecki Wydawnictwo: Sine Qua Non literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Literackie origami

[ 53 ] Link do recenzji

No trudno - narażę się wszystkim tym, którzy nic ciekawego nie widzą w tej książce i w ogóle pisarstwie pana Jakuba.
Ja jestem pod wrażeniem! Pod wrażeniem lekkości pióra, i umiejętności wcielania się w przeróżne postacie. Trzeba być nie lada obserwatorem, żeby ujrzeć taką wielość odczuć, przeżyć, myśli i uczuć. I do tego umieć je opisać. Chylę głowę.
Jakub Małecki...

Uwielbiam autora za to, że siadając z jego książką świat wokół jakby przestawał istnieć. Trwam w innej rzeczywistości. Staje się Olgą, Igorem, Klemensem, dotykają mnie ich problemy i cieszą te same rzeczy. Za tą niesamowitą magię uwielbiam książki Małeckiego. Polecam!

Jakub Małecki „Nikt nie idzie”

To kolejna styczność z twórczością Jakuba Małeckiego. Tym razem ciut gorzej, niż autor mnie przyzwyczaił. Widać charakterystyczne i powtarzające się zabiegi którymi autor nas raczy. Przeplatające się wątki – jak zawsze dwójki bohaterów, których przypadkowe spotkanie jest ważkim punktem, jeśliby nie rzecz – najważniejszym w ich dotychczasowym...

,, Nikt nie idzie '' to moje drugie spotkanie z prozą Jakuba Małeckiego. Trafione we mnie personalnie.. Otwarte zakonczenia wszystkich wątków to świadomy zabieg i w moim przypadku to traf w 10. Jako matka dziecka z autyzmem.. Polecam przeczytać.. Pozwoli wam to czasem zrozumieć coś co na pierwszy rzut oka wydawać się może niezrozumiałe..

Sama książka mnie nie zachwyciła, po prostu sobie była i się skończyła, dość uczuciowa, ale trochę zbyt luźno została potraktowana, tak jakby bez większego celu, chyba nie jestem fanką takiego zabiegu, ale mi się podobała. Bardzo przypadł mi do gustu styl autora, dlatego chętnie sięgnę po jego inne książki.

Uwielbiam książki Małeckiego i jego wrażliwość. Ta historia również mnie porwała, ale niestety zakończenie, a właściwie jego brak, zepsuło mi trochę przyjemność z lektury - niezbyt lubię takie otwarte historie, niemniej jednak za chwilę zabieram się za kolejną powieść Małeckiego.

Czytam wiele komentarzy na temat tej książki i autora.. wiele osób, mówi, że czytało wcześniej np Rdzę. A ja powiadam: proszę niech każdy przeczyta Dygot. Ja zaczęłam od Śladów i nie wiedziałam co myśleć, jak ją określić, miałam mieszane odczucia. Od przyjaciela usłyszałam: przeczytaj Dygot, ta książka naprawdę Tobą wstrząśnie. Więc kupiłam i przeczytałam. I powiem bardzo...

Myślałam że po "Rdzy" i "Dygocie" już nic lepszego nie przeczytam, ależ się myliłam.
Jakub Małecki potrafi nawet ze zwykłej historii stworzyć coś niepowtarzalnego, delikatnego i bardzo emocjonalnego. Jego książki ogromnie mnie poruszają. Przedstawiają losy zwykłych ludzi, historie które mogły się wydarzyć i mogą się dziać wokół nas, ale zawsze znajduje się w nich ten...

nie masz mi nic do powiedzenia
czy coś się w twojej głowie tli
identyczne świeczki bez płomienia
siedzi pokolenie pic

hej dziewczęta i hej chłopcy
kliknąć myszką-ma się wszystko
w sumie jesteście mi obcy
środkowy palec w oczy chłystkom
nie możecie się zapalić
nic nie wyczytam z waszych twarzy
może pora się obrazić?
jesteście gorsi niż wasi starzy

ani ani
ani ani

Gorsi ...

Książka inna niż wszystkie. Poruszająca, melancholijna, szczera, wzruszająca, mówiąca o trudnych relacjach i problemie przeciwstawiania się temu co przynosi los. Nic tu tak na prawdę nie jest oczywiste, mamy dużo niedopowiedzeń, które w trakcie czytania składają się w jedną całość. Bohaterowie są zamknięci w sobie, z wieloma problemami, powiedziałabym, że autorowi udało się...

Dyskusje

3 061