Nikt nie idzie

literatura piękna
Sine Qua Non
2018-10-31
2018-10-31
literatura polska poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości przeznaczenie samotność spotkanie trauma ucieczka od życia uczucie wypadek
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Literackie origami

1956 14 299

Tylko Jakub Małecki potrafi pisać tak pięknie o rzeczach zwykłych. Poezja.

Tylko Jakub Małecki potrafi pisać tak pięknie o rzeczach zwykłych. Poezja.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Długo nie mogłem zrozumieć fenomenu niezwykłej popularności prozy Małeckiego, aż w końcu mnie olśniło. W kraju w którym najpopularniejszym rodzajem muzyki jest diskopolo autor uprawiający xiążkopolo musi być wielbiony.
To smutna konstatacja, że ludzie zamiast czytać o prawdziwych ludziach, o prawdziwym życiu (tutaj polecam na przykład czytane ostatnio "Greenpoint. Kroniki małej Polski" albo "Kamienie musiały polecieć") wolą czytać zmyślone bzdety na poziomie telenoweli brazylijskiej czyli na przykład "Nikt nie idzie".

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie mogę odebrać Małeckiemu niezwykłej uwagi i czułości jakiej używa do kreowania swoich postaci, dzięki czemu snute przez niego opowieści, nabierają głębszej perspektywy. Niestety tym razem historia Olgi i Igora oraz przecinająca fabułę opowieść o Marzenie i jej synu Klemensie nie zgrały mi się w jedną spójną całość. Perypetie Olgi były dla mnie aż nazbyt schematyczne, jej wybory, decyzje, niektóre błędy trochę wynikające z braku doświadczenia a trochę braku większego celu były zbyt czytelne. Z kolei wątek poruszający problem niepełnosprawności zupełnie niewykorzystany. Ekspozycja dobra, ale zabrakło puenty, bardziej wyrazistego zakończenia obu wątków. Dlatego po lekturze zostaję z mocnym poczuciem niedosytu. Lekka konstrukcja zdań, wrażliwość autora okazały się niewystarczające aby ta historia chwyciła mnie za serce.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Nikt nie idzie" to książka, która porusza i zmusza do refleksji. Zdecydowanie polecam ją wszystkim, którzy cenią literaturę pełną głębi i emocji. Jakub Małecki po raz kolejny dowiódł, że potrafi pisać w sposób, który angażuje i wzrusza

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna książka Małeckiego, która kończy się nagle i jest tak dobra, że pozostawia uczucie niedosytu. Twórczości tego autora się nie czyta, przez nią się płynie, a podróży tej towarzyszy uczucie wielkiej przyjemności.

Nie ma w tej pozycji niczego, co nie mogłoby się zdarzyć każdemu z nas. Historia jednak opowiedziana jest w sposób tak wyjątkowy, że trafia w czuły punkt, który skłania do refleksji i wielu ciekawych przemyśleń.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka. Świetne pióro.

Bardzo dobra książka. Świetne pióro.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka, napisana pięknym językiem. Taka nieoczywista. Zaciekawia, skłania do refleksji. Miałam dużą przyjemność z czytania. Tym bardziej, że to dla mnie odskocznia od czytanych zazwyczaj kryminałów ;) Bardzo polecam tę i pozostałe pozycje autora.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kuby się nie porzuca. Z Kubą się chodzi do łóżka.

Kuby się nie porzuca, ponieważ jest jak magiczny hafciarz, który dziurawiąc igłą przeróżne - wydawałoby się losowe - miejsca, finalnie, zupełnie niespodziewanie, tworzy obraz doskonały. Małecki (tak zwracam się bez "Pana", bo jego dzieła przepełnione są niemożliwą do wyrażenia słowem bliskością) jest jednym z nielicznych współczesnych polskich twórców prozy, który potrafi opowiadać poetycko, jednak poetyckość ta jest na tyle nienachalna, iż jego książki pochłania się w okamgnieniu. Już po lekturze dwóch dzieł rozpoznać można jego styl i myślę, że gdyby ktoś podrzucił mi książkę bez podania autora, rozszyfrowałabym Kubę przez tę właśnie poetyckość i tkanie zakończeń. Bo Małecki rozkwita w zakończeniach. Jest to kolejny tytuł, gdzie ostatnie strony dopowiadają wszystko, o czym było marzone, pozostawiając jednocześnie niewielką furtkę na część dalszą, na pewien rozkoszny domysł. I tak, po ukończeniu lektury leżałam w drżeniu, próbując zajrzeć we wnętrze umysłu Klemensa, zasypiając zaś, podziwiałam miasto z lotu ptaka jego oczyma i prosto do księżyca posłałam czerwony balon z helem. Jeżeli chcesz się przekonać, drogi Czytelniku, że "wszystko się może zdarzyć" - odwiedź światy stworzone przez Kubę. Zapewniam, że znajdziesz tam barwy i faktury, których istnienia nawet nie podejrzewałeś, a Kuba utworzy z nich mozaikę, w której absolutnie się zatracisz.

Ostrzeżenie! W czasie lektury przestają istnieć: podatki, trawa przed domem, chore zatoki, rozgadana sąsiadka na balkonie, rytm dobowy, głód i ckliwe miauczenie kota.

Jestem absolutnie zachwycona talentem tego człowieka, szczególnie w czasach, kiedy publikacje wydawane są masowo i co rusz powstają kolejne nowe maleńkie wydawnictwa sprzedające (to bardzo trafne słowo) wykwity osób z szeroko pojętego gatunku influencerskiego. Jestem pewna, że przeczytam wszystko, co jeszcze stworzy Jakub.

Żyj nam, szalony tkaczu, sto lat.

Kuby się nie porzuca. Z Kubą się chodzi do łóżka.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejne udane spotkanie z Jakubem Małeckim, przenoszące w zwykły-niezwykły świat i historie rozgrywające się, być może, na naszych oczach. Coraz bardziej rozsmakowuję się w tej umiejętności leniwego, delikatnego i pięknego tkania historii przez autora. Idę po więcej Małeckiego!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po drugiej lekturze "Nikt nie idzie" stwierdzam, że za jakiś czas ponownie z przyjemnością sięgnę po tę książkę, żeby odkryć tę magię ukrytą w zwyczajnej historii. Tak jak dla fanów J.K.Rowling listy roznoszone sowami, latanie na miotle, czy rzucanie zaklęć są pociągające - to mi łatwiej zawsze zaakceptować tę magię z książek Kuby, czyli zbieranie fontann (co też robiłem na mniejszą skalę jeżdżąc na rowerze biorąc je za cel),stwierdzeń, że na Grochowie jest większe niebo niż to na Mokotowie, no i oczywiście "Łęga na salcesonie". Mam dużo zrozumienia też do jego bohaterów, którzy czasem podejmują dziwne działania, sam tak kilkukrotnie zrobiłem w życiu nie wiedząc co mnie do tego skłoniło.

Ps. W moim lokalnym klubie książki jedna z Pań stwierdziła, że aby w pełni zrozumieć zachowanie Olgi wynikające z jej wyobrażenia idealnego związku, należy spojrzeć na podejście jej Ojca do gry na fortepianie. Zapadło mi to w pamięć. Polecam przeczytać i samemu prześledzić ich relację.

4 891
    2 691