Marlene

Okładka książki Marlene Hanni Münzer Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Marlene
Hanni Münzer Wydawnictwo: Insignis Cykl: Miłość w czasach zagłady (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Miłość w czasach zagłady (tom 2)
Marlene
Insignis
2017-03-29
2017-03-29
Łukasz Kuć
II wojna światowa literatura niemiecka nienawiść okrucieństwo relacje rodzinne romans tajemnica walka o przetrwanie walka o życie zaginięcie zemsta
Inne

Moim zdaniem słabsza niż część pierwsza.
Prawdopodobieństwo zajścia wielu opisanych wydarzeń jest bardzo mało. Realia historyczne wymagają, by albo w zgodzie z historia pozostać, albo o historii nie pisać.
Tok opowiadania niesie, zakończenie sprzyja katharsis.

1968

Zmęczyłam.
O ile pierwsza część pt. "Miłość w czasach zagłady" wydała mi strawna, o tyle kontynuacja jest bardzo słaba, kompletnie niepotrzebna. Ilość zdarzeń i sytuacji, w których uczestniczy bohaterka nieprawdopodobny, opis zamachu w tunelu kuriozalny i absurdalny; całość wręcz musi się kojarzyć z "Forrestem Gumpem", tyle, że została odarta z walorów literackich 😬
Wad...

Przeczytałam naprawdę wiele książek o wojnie - fabularnych, dokumentalnych, biograficznych... Autorzy mierzą się z trudnym tematem, opierają się na historii, przeżyciach, starają się oddać okrucieństwo czasów wojennych. Ta powieść jest krzykiem. Manifestem, który ma poruszyć każde serce i każdy rozum. Wojna nie ma dobrych stron ani zysków. Wojna to same straty, zwłaszcza...

Zaraz po przeczytaniu "Miłości w czasie zagłady" wzięłam się za "Marlene".

Historia jest dobrze przedstawiona, ciekawa, wciągająca, tylko miejscami przydługawa i naiwnie niemożliwa. Natomiast wplecione w treść moralizatorskie tony typu "złote myśli do pamiętnika" były dla mnie irytujące.

O ile pierwsza część cyklu była bardzo dobra, o tyle druga to świetny przykład...

Polecam książkę. Drugi tom ,,miłości w czasach zagłady" nie zawiódł mnie, a nawet chyba ta część podobała mi się bardziej. Okrucieństwo i miłość, nienawiść i pomoc za cenę życia, tchórzostwo kontra odwaga to wszystko znajdziecie w tej książce. Mnóstwo zwrotów akcji, barwna bohaterka. Polecam

II wojna światowa, śmierć, zagłada, obóz koncentracyjny i chęć życia to wszystko co czytelnik znajdzie w tej książce obsadzonej na tle pożogi wojennej. Akcja rozgrywa się głównie w Polsce i przedstawia historie kobiety uwikłanej w ruch oporu, która przeżyła piekło na ziemi, zgotowanej przez nazistów.

Jako, że pożeram wszystko co się wiąże z II wojną światową tak i ta książka mnie zaciekawiła. Historia kobiety-szpiega, która u schyłku życia postanawia opowiedzieć swoje dzieje. Nie mnie oceniać wartość historyczną książki, niemniej jako czytadło polecam.

Dobra historia czyli jak prowadzić prawidłową propagandę. Na początek należy stworzyć szereg książek - fikcji literackiej, ale kto tam zwraca uwagę na takie drobne szczegóły - pokazujących jacy Niemcy byli dobrzy, jak szykowali zamach na krematoria chcąc je wysadzić, jak ratowali żydowskie dzieci. Następnie zmieszać wszystko z faktami, a na koniec wytłumaczyć, że Niemcy to...

Trudno napisać jednoznaczna opinię. Czy lepsza od pierwszej części? Po prostu trzeba przeczytać obie. Polecam

Wspaniała.Nie zawiodłam się .

• 2018
  • 2019