Kup teraz - 19 ofert w cenie od 6.99 zł do 32.11 zł

Niewidzialni

Nominacja w plebiscycie 2018
Roy Jacobsen Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Cykl: Ingrid Barrøy (tom 1) Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich literatura piękna
De usynlige
Data 1. wydania:
2017-01-01
Iwona Zimnicka
Wydawnictwo Poznańskie
literatura norweska literatura skandynawska odmiana losu poszukiwanie szczęścia relacje rodzinne więzi rodzinne wyspa życie codzienne
De usynlige
Ingrid Barrøy (tom 1)
literatura piękna
Iwona Zimnicka
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Inne

"Niewidzialni" to opowieść o zwykłym życiu w dość niezwykłym miejscu. Urzekająca Norwegia i Barrøy, maleńka wysepka, którą zamieszkuje zaledwie jedna rodzina, troje dorosłych i dwoje dzieci. Mieszkają tu od pokoleń - wyspa "wzięła" ich w swoje posiadanie niczym niepodzielny władca, pan życia i śmierci. Nazywają się tak jak ona, Barrøy. Żyją z tego co wyhodują, uzbierają i...

Dla mieszkańców skandynawskich wysepek każdy dzień jest walką o przetrwanie. Tu robinsonada trwa od pokoleń, pewność powrotu do domu nie istnieje. Bezlitosna przyroda kształtuje nieugiętych następców wikingów, którzy przyjmują kolejne ciosy bez strachu, ale też nie pozostawiają miejsca dla radości.

Saga rodziny mieszkającej samotnie na wyspie. Można powiedzieć, że jest to historia "małego życia", dzień, miesiąc, pora roku, lata, życie, tak toczy się historia pełna emocji, doznań i prostej mądrości człowieka żyjącego w rytmie natury. Dla mnie znakomita, dla amatorów wartkiej akcji nie będzie satysfakcjonująca.

Nie mogłam się oderwać. Książka miała świetny, harmonijny styl i specyficzny skandynawski urok.

Na moich półkach królują książki polskich, amerykańskich i brytyjskich autorów. Jakiś czas temu postanowiłam, że najwyższa pora wnieść trochę świeżości do mojego czytelniczego życia i spróbować z literaturą innych części świata. Na pierwszy ogień wybrałam Skandynawię i książkę norweskiego autora Roya Jacobsena.

„Niewidzialni” to przekrój przez kilkanaście lat życia...

Mimo że jestem tym typem czytelnika, który woli szybkie tempo akcji, to książki, w których pozornie nie dzieje się nic, też potrafią przypaść mi do gustu. Tutaj jednak nie chodziło o pozory – tu naprawdę nic się nie działo. Jest to opowieść o rodzinie, która jako jedyna zamieszkuje małą norweską wyspę. Właściwie to zdanie streszcza całą fabułę. To po prostu opowieść o tych...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężko mi ocenić tę książkę. Z jednej napisana ładnym, poprawnym językiem ale z drugiej... No właśnie. Wydała mi się nudna. Fakt, że niesie w sobie kojący spokój. Nie jest to książka, którą poleciłabym każdemu.

Niestety. Uwielbiam klimat skandynawski w każdym jej wymiarze, ale tej pozycji nie byłam w stanie przebrnąć. Zdania drewniane, kanciaste, niedopracowane, czytanie po prostu męczyło.

Dziwna, ale podobała mi się. Chyba wyczułam się w ten klimat, ciężko stwierdzić. Nie do końca samą siebie rozumiem dlaczego mi się podobała, bo jest tak surowa, prosta i bez jakiejś porywającej akcji, że ciężko zrozumieć "dlaczego?"
Plusem jest to, że szybko się ją czyta i jest króciutka. Może sięgnę po kolejne części...

Zacznę od tego, że bardzo lubię norweską literaturę starej generacji jeszcze sprzed epoki Nesbo i jego mordowania dla mordowania. Książka Jacobsena urzekła mnie podobnie jak książki Knuta Hamsuna ( Błogosławieństwo Ziemi ), ale nie od końca. W pewnym momencie poczułem jednak znużenie tą snującą się opowieścią o trudach życia na dalekiej północy. Zbyt mocno to się rozwlekło...

1 387
  • 2019