Tryjon

Sine Qua Non
2018-04-18
2018-04-18
Inne

Przyznam, że myślałam, że to jakaś typowa książeczka fantasy, dlatego długo po nią nie sięgałam. Ogromnie się cieszę, że się w końcu skusiłam, niezwykle ciekawie wymyślona i napisana historia, brawa dla autorki :)

2080

Ciekawy pomysł z Zaświatami, osobowością mnogą i odkupieniem za, nie wiem, winy, grzechy, że się żyło? No.

Cudowna, rewelacyjna, mądra, poruszająca, zaskakująca, ciekawa, wciągająca, momentami wstrząsająca. To pierwsze słowa, które usłyszałam w głowie, po przeczytaniu powieści. Gratuluję autorce - świetna robota.

Początek książka była dość dziwna. Ale książka wciągnęła mnie bardzo i przeczytałam ją w 2 dni. Ma kilka scen 18+ ale tak poza tym jest bardzo ciekawa i jest jedną z moich ulubionych.

Rewelacyjna książka. Polecam.

Rewelacyjna książka. Polecam.

Na początku ta historia wydawała mi się dosyć dziwna. Jednak ostatecznie polubiłam ją. Nie spodziewałam się takiego zakończenia i mimo wszystko jestem nim zawiedziona. Ale nie zmienia to faktu, że książka jest dobra.

Niewątpliwym plusem tej książki jest styl pisania autorki. Lekki i przyjemny. Ma się wrażenie, że płynie się przez treść. Pomysł na fabułę również jest ciekawy, aczkolwiek samo wykonanie posiada swoje mankamenty. Uważam, że nie wszystkie wątki zostały w pełni przedstawione, można było je trochę jeszcze rozwinąć. Dodatkowo sam Tryjon nie do końca spełnił moje oczekiwania. Pragnęłam trochę bardziej rozległego świata, a przynajmniej wyjaśnienia pewnych kwestii z nim związanych. Wątek Wyspiarzy potraktowano nieco po macoszemu. Spodziewałam się więcej akcji i rozwinięcia tej sytuacji. Warto też wspomnieć, że niektóre momenty były obrzydliwe i nie miałam ochoty ich czytać. Co do wątku romantycznego, to według mnie również pozostawia wiele do życzenia, ale jestem w stanie przymknąć na to oko. Według mnie jest w porządku, ale nie wykorzystano całego potencjału.

Na książki autorki zwróciłam uwagę po dużej liczbie dobrych opinii. Chociaż chciałam przeczytać coś z nowszych pozycji, np. z serii Szef albo Niezdobyta, jednak są one tak rozchwytywane, że w bibliotece kolejka jest na kilka osób i tak się złożyło, że dostałam tylko tę powieść. Postanowiłam spróbować.
Czytając ją miałam wrażenie, że to wszystko już gdzieś, kiedyś było, że znam tę historię i wiem dobrze jak ona się skończy. No i finalnie zaskoczenia nie było.
Nie przypomnę sobie teraz tytułów, ale takich opowieści jest trochę. Autorka niczym szczególnym nie zaskakuje, opiera się na sprawdzonym schemacie. Pisze też dość prosto, powierzchownie, bez zbednego zagłębiania się w poruszane problemy.
Dzieki temu jednak czyta się to łatwo i szybko - ja potrzebowałam jednego popołudnia. Akcja jest dynamiczna, bohaterowie budzący sympatię, tylko Zachary z zaświatów bardziej mi przypadł do gustu, niż "ten drugi".
No i nadal mam ochotę na pozostałe powieści autorki, może w końcu się doczekam.

Czytając ją miałam wrażenie, że to wszystko już gdzieś, kiedyś było, że...

Naprawdę słabo napisana książka. Sam koncept tryjonu jest ciekawy, lecz moim zdaniem bardzo źle wyegzekwowany.
Wydaje się, że autorka nie może się doczekać, by napisać kolejną scenę, przez co wszystkie są traktowane po macoszemu. Historia jest bardzo przewidywalna, od początku do końca wiadomo co się stanie. Mam wrażenie jakbym czytała książkę pisaną przez 12-latkę. Żadna akcja nie jest rozwinięta, wiele rzeczy pozostaje bez odpowiedzi, widać, że są nieprzemyślane i autorka myśli co się wydarzy dalej jak pisze. Zmarła postać pojawia się kilka razy, nie wiadomo skąd a bohaterkę w ogóle to nie dziwi. Ponadto, jest tutaj kilka krzywdzących stereotypów, mi się nie podobało przedstawuenie lekarzy i farmaceutów jako tych, którym zależy tylko na pieniądzach; tak samo jak bardzo zero-jedynkowe osobowości Mili. Nie wiem czy autorka ma pojęcie o chorobie, którą opisuje.
Główna bohaterka jest chora psychicznie więc oczywiście idzie na studia psychologiczne. Historia wielce powierzchowna. Jeśli ktoś szuka głębszych przemyśleń, opisów i nie jest napaloną nastolatką, która nie ma pojęcia o świecie to nie polecam.

Zgadzam się z opinią, że narracja romantyczna jest w tej książce lekko kulawa :) niemniej opisy tajemniczego Tryjonu i opowiadania jego mieszkańców zdecydowanie zasługują na wysoką ocenę. Kiedy czytelnik na ostatnich stronach dowiaduje się gdzie znajduje się Wyspa Zbawionych ma ochotę znowu sięgnąć po książkę i przeżyć tę przygodę ponownie.

Video

Video