Tryjon

Okładka książki Tryjon Melissa Darwood
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Tryjon
Melissa Darwood Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2018-04-18
2018-04-18
Inne

Niewątpliwym plusem tej książki jest styl pisania autorki. Lekki i przyjemny. Ma się wrażenie, że płynie się przez treść. Pomysł na fabułę również jest ciekawy, aczkolwiek samo wykonanie posiada swoje mankamenty. Uważam, że nie wszystkie wątki zostały w pełni przedstawione, można było je trochę jeszcze rozwinąć. Dodatkowo sam Tryjon nie do końca spełnił moje oczekiwania. Pragnęłam trochę bardziej rozległego świata, a przynajmniej wyjaśnienia pewnych kwestii z nim związanych. Wątek Wyspiarzy potraktowano nieco po macoszemu. Spodziewałam się więcej akcji i rozwinięcia tej sytuacji. Warto też wspomnieć, że niektóre momenty były obrzydliwe i nie miałam ochoty ich czytać. Co do wątku romantycznego, to według mnie również pozostawia wiele do życzenia, ale jestem w stanie przymknąć na to oko. Według mnie jest w porządku, ale nie wykorzystano całego potencjału.

Na książki autorki zwróciłam uwagę po dużej liczbie dobrych opinii. Chociaż chciałam przeczytać coś z nowszych pozycji, np. z serii Szef albo Niezdobyta, jednak są one tak rozchwytywane, że w bibliotece kolejka jest na kilka osób i tak się złożyło, że dostałam tylko tę powieść. Postanowiłam spróbować.
Czytając ją miałam wrażenie, że to wszystko już gdzieś, kiedyś było, że znam tę historię i wiem dobrze jak ona się skończy. No i finalnie zaskoczenia nie było.
Nie przypomnę sobie teraz tytułów, ale takich opowieści jest trochę. Autorka niczym szczególnym nie zaskakuje, opiera się na sprawdzonym schemacie. Pisze też dość prosto, powierzchownie, bez zbednego zagłębiania się w poruszane problemy.
Dzieki temu jednak czyta się to łatwo i szybko - ja potrzebowałam jednego popołudnia. Akcja jest dynamiczna, bohaterowie budzący sympatię, tylko Zachary z zaświatów bardziej mi przypadł do gustu, niż "ten drugi".
No i nadal mam ochotę na pozostałe powieści autorki, może w końcu się doczekam.

Czytając ją miałam wrażenie, że to wszystko już gdzieś, kiedyś było, że...

Jest to podróż w głąb duszy bohaterki, która cierpi na chorobę psychiczną. Poznajemy jej kolejne osobowości, które przyjmuje w konkretnych sytuacjach. Dziewczyna przebywa długą drogę by w końcu zrozumieć to co się z nią dzieje.

Książka jest połączeniem elementów fantastyki z tematyką psychologiczną. Dzięki takiemu miksowi w łatwy i przystępny dla czytelnika sposób poruszany jest ciężki problem.

Przesłanie tej książki można zawrzeć w następującym zdaniu "Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza może przyczynić się do uniknięcia wielu nieszczęść"
Oczywiście to tylko moja propozycja

Ciekawa wizja tego, co czeka człowieka po śmierci. Muszę przyznać, że jest ona oryginalna, kontrowersyjna, ale i krzepiąca.

Ciekawy pomysł z Zaświatami, osobowością mnogą i odkupieniem za, nie wiem, winy, grzechy, że się żyło? No.

Napisana dobrym językiem, przez co czytało się ją dość szybko.

Główna bohaterka jest zdecydowanie ciekawą postacią, niestety ale jej poszczególne osobowości mają praktycznie tylko jedną cechę, a po za nią są nijakie, więc to jest dużym minusem. Relacja romantyczna moim zdaniem nie wyszła, nie kibicowałam im, a czytanie tego wątku wręcz mnie męczyło.

Zamysł na książkę jak dla mnie super, ale świat przedstawiony jest strasznie pobieżnie. Dużo rzeczy nie jest wyjaśnionych, można było poświęcić więcej stron na przedstawienie go. Jest tutaj bardzo dużo psychologicznych aspektów, co nie każdemu przypadnie. Do tego wątek miłosny, jak dla mnie totalna klapa, rozwijał się w złym tempie. Zakończenie nie przypadło mi do gustu, bo oczekiwałam czegoś innego.

Do książki mam mieszane uczucia, zawiodła mnie, natomiast nie była najgorsza.

Napisana dobrym językiem, przez co czytało się ją dość szybko.

Zamysł na książkę jak...

Każdy z nas od czasu do czasu zadaje sobie pytanie o to, co jest po drugiej stronie. Motyw życia po śmierci, zaświatów jest jednym z najczęściej wykorzystywanych motywów w literaturze. Wydawać by się mogło, że został już doszczętnie wyeksploatowany. Nic bardziej mylnego – Melissa Darwood udowadnia, że wciąż są twórcy, którzy potrafią podejść do tematu ze świeżym spojrzeniem i głową pełną kreatywnych pomysłów.

Jak udowodnić swoją niewinność, kiedy nie pamiętasz ostatnich pięciu lat? To pytanie nieustannie zadaje sobie Mila – główna bohaterka powieści Tryjon. Co się stało, że dziewczyna ma luki w pamięci?

Mila wie, że nie jest zwyczajną nastolatką. Zdarza jej się tracić świadomość, a gdy ją odzyskuje, nie wie kim, ani gdzie, jest. Pewnego dnia budzi się w zaświatach, zwanych Tryjonem. Dowiaduje się, że umarła, a przed śmiercią kogoś zamordowała. Pyta o to, czy przyznaje się do winy, uparcie twierdzi, że nikogo nie zabiła. Jest zwykłą kłamczuchą czy ma rozdwojenie jaźni? Ani jedno, ani drugie. Otóż Mila cierpi na zaburzenia świadomości. Posiada też osobowość wieloraką, co oznacza, że w wyniku licznych traum, jej ciało zamieszkuje nie tylko ona, lecz kilka innych osób – niektóre płaczliwe, inne zaś agresywne i nieobliczalne. Mila tylko czasami odzyskuje własną świadomość – żeby przywołać jej właściwą osobowość należy jej zapewnić spokój i poświęcić trochę czasu. Czy tyle go ma Pretor Zachary, strażnik i zarazem towarzysz pozaziemskiej przygody Mili?

W literaturze z gatunku young adult nie może zabraknąć wątku miłosnego. Ten zawarty w Tryjonie, uczuciu między Milą a Zacharym z jednej strony jest oczywisty, by nie rzec, banalny. Z drugiej jednak strony jest nieoczywisty, zaskakujący i ewoluuje w dość niespodziewanym kierunku. Melissa naprawdę potrafi zaskoczyć czytelnika!

Tym, co wyróżnia Tryjon na tle wielu innych powieści, jest fenomenalnie wykreowany świat przedstawiony. Jak wspominałam na samym początku, motyw Zaświatów, mimo że często wykorzystywany, dzięki Melissie zyskał nowe oblicze. Pisarka podeszła do tematu kreatywnie i niesztampowo, czym zyskała moje uznanie. Tryjon to bardzo frapująca kraina – jest tam Wysoki Sąd, przed którym stają zmarli, nie ma jednak nieba ani piekła. Każda dusza po wyroku trafia w jedno z trzech miejsc – na Wyspę Zbawionych, Nawróconych lub Potępionych.

Tryjon to znakomita lektura zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłego czytelnika. Zachwyci przede wszystkim czytelników wymagających, którzy szukają niebanalnych lektur i niestandardowych treści w literaturze. Melissa Darwood po raz kolejny udowodniła, że pomysłów jej nie brakuje i że znakomicie odnajduje się w każdym gatunku literackim, w którym swoich sił próbuje. Tworzy historie oryginalne, operuje ładną polszczyzną, ma lekkie pióro i bogatą wyobraźnię, co sprawia, że jej książki czyta się szybko i z wielką przyjemnością.

Zgadzam się z opinią, że narracja romantyczna jest w tej książce lekko kulawa :) niemniej opisy tajemniczego Tryjonu i opowiadania jego mieszkańców zdecydowanie zasługują na wysoką ocenę. Kiedy czytelnik na ostatnich stronach dowiaduje się gdzie znajduje się Wyspa Zbawionych ma ochotę znowu sięgnąć po książkę i przeżyć tę przygodę ponownie.

Naprawdę słabo napisana książka. Sam koncept tryjonu jest ciekawy, lecz moim zdaniem bardzo źle wyegzekwowany.
Wydaje się, że autorka nie może się doczekać, by napisać kolejną scenę, przez co wszystkie są traktowane po macoszemu. Historia jest bardzo przewidywalna, od początku do końca wiadomo co się stanie. Mam wrażenie jakbym czytała książkę pisaną przez 12-latkę. Żadna akcja nie jest rozwinięta, wiele rzeczy pozostaje bez odpowiedzi, widać, że są nieprzemyślane i autorka myśli co się wydarzy dalej jak pisze. Zmarła postać pojawia się kilka razy, nie wiadomo skąd a bohaterkę w ogóle to nie dziwi. Ponadto, jest tutaj kilka krzywdzących stereotypów, mi się nie podobało przedstawuenie lekarzy i farmaceutów jako tych, którym zależy tylko na pieniądzach; tak samo jak bardzo zero-jedynkowe osobowości Mili. Nie wiem czy autorka ma pojęcie o chorobie, którą opisuje.
Główna bohaterka jest chora psychicznie więc oczywiście idzie na studia psychologiczne. Historia wielce powierzchowna. Jeśli ktoś szuka głębszych przemyśleń, opisów i nie jest napaloną nastolatką, która nie ma pojęcia o świecie to nie polecam.

Na początku ta historia wydawała mi się dosyć dziwna. Jednak ostatecznie polubiłam ją. Nie spodziewałam się takiego zakończenia i mimo wszystko jestem nim zawiedziona. Ale nie zmienia to faktu, że książka jest dobra.

Video

Video