Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach: , ,

Osobiście dobrze bawiłem się przy lekturze tej książki. Dużym atutem jest spora dawka humoru. To zbiór opowiadań łączących się w jedną spójną całość. Klimat przypomina połączenie Green Book'a z prozą Lovecrafta, lecz groza jest tu dawkowana dość oszczędnie. Bohaterowie wywodzą się z czarnoskórej społeczności Chicago. Nie ze swojej woli zostali wplątali w paranormalną rozgrywkę członków tajnych stowarzyszeń.

Osobiście dobrze bawiłem się przy lekturze tej książki. Dużym atutem jest spora dawka humoru. To zbiór opowiadań łączących się w jedną spójną całość. Klimat przypomina połączenie Green Book'a z prozą Lovecrafta, lecz groza jest tu dawkowana dość oszczędnie. Bohaterowie wywodzą się z czarnoskórej społeczności Chicago. Nie ze swojej woli zostali wplątali w paranormalną...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Kolejne wznowienie Pomocnika Historycznego. Tym razem numer o tematyce II Wojny Światowej. Dla zorientowanych w tematyce będzie to przyjemne przypomnienie niektórych faktów.

Kolejne wznowienie Pomocnika Historycznego. Tym razem numer o tematyce II Wojny Światowej. Dla zorientowanych w tematyce będzie to przyjemne przypomnienie niektórych faktów.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Kryminał z elementami nadnaturalnymi? Czemu nie. Niestety "Gniazdo" jest słabą realizacją tego pomysłu. Wątek jest przewidywalny, nudny i odniosłem wrażenie, że autor planował skończyć w połowie ale wydawca nakazał mu dopisać dalszą cześć bo wyszło za mało stron. Wydawca każę, autor też chleb jeść musi. Dopisał ze szkodą dla książki, bo jedną trzecią tekstu mógł spokojnie sobie odpuścić dla lepszej strawności i uporządkowania wątków.
Książa typowa dla księgarni przy lotnisku/stacji kolejowej. Taka do poczytania w podróży. Autor nawet specjalnie podzielił treść na małe rozdziały aby czytelnik mógł doczytać rozdział do końca zanim nie zaśnie w trakcie lektury w podróży. Podział sztuczny, nielogiczny i rażący jak dla mnie. Odradzam.

Kryminał z elementami nadnaturalnymi? Czemu nie. Niestety "Gniazdo" jest słabą realizacją tego pomysłu. Wątek jest przewidywalny, nudny i odniosłem wrażenie, że autor planował skończyć w połowie ale wydawca nakazał mu dopisać dalszą cześć bo wyszło za mało stron. Wydawca każę, autor też chleb jeść musi. Dopisał ze szkodą dla książki, bo jedną trzecią tekstu mógł spokojnie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Zbiór wywiadów, obszernych recenzji oraz artykułów o tematyce żydowskiej. Duża cześć materiału była już wcześniej publikowana a materiał oznaczony jako niepublikowany w pewnej części został opublikowany w miesięczniku Hstoria Do Rzeczy po wydaniu książki. Dominują dwa wątki holokaust oraz państwo Izrael. W przypadku pierwszego wątku autor podkreśla, że nie mamy się co łudzić i historia nie jest czarno-biała - Polacy brali w holokauście czynny udział. Nie jako naród, w sposób zorganizowany, ale jednostkowo. Ludzie z tego samego środowiska przyjmowali skrajni odmienne postawy. Udział w zagładzie mieli także Żydzi. Był to udział świadomy, często oparty na złudnych nadziejach ale także wyrachowany. Drugi wątek dotyczący samego Izraela jest moim zdaniem większym atutem tej książki. Jest tu ciekawa historia Stalagów, książek o treściach erotycznych, których akcja dzieje się w obozach koncentracyjnych, popularnych w latach 60-tych. Jest tu artykuł o środowisku kibiców klubu Bejtar Jerozolima. Obszerny materiał dotyczący terroryzmu żydowskiego w wykonaniu Irgunu i Lechi, skrajnych prawicowych organizacji, do których dziś nawiązują obecne władze Izraela. Książka została wydana 2018, kiedy to miał miejsce spór między Polską a Izraelem wywołany aktualizacją ustawy o IPN. Szczerze powiedziawszy po lekturze tej pozycji uważam, że rządy obu krajów powinny sobie podać rękę, gdyż obecnie w uprawianej narracji historycznej ich retoryka brzmi tą samą melodią.

Zbiór wywiadów, obszernych recenzji oraz artykułów o tematyce żydowskiej. Duża cześć materiału była już wcześniej publikowana a materiał oznaczony jako niepublikowany w pewnej części został opublikowany w miesięczniku Hstoria Do Rzeczy po wydaniu książki. Dominują dwa wątki holokaust oraz państwo Izrael. W przypadku pierwszego wątku autor podkreśla, że nie mamy się co...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Dobra kontynuacja "Zmodyfikowanego węgla". Akcja powieści przenosi nas z Ziemi na planetę trawioną rebelią. W tle konfliktu mają miejsce poszukiwania najcenniejszego znaleziska archeologicznego w dziejach ludzkości. Akcja nie zwalnia, napięcie nie opada. Klimat spaceopery z lekką nutką zagadki kryminalnej, ale czego innego możemy oczekiwać od Emisariusza, jak nie nieustannej analizy faktów.

Dobra kontynuacja "Zmodyfikowanego węgla". Akcja powieści przenosi nas z Ziemi na planetę trawioną rebelią. W tle konfliktu mają miejsce poszukiwania najcenniejszego znaleziska archeologicznego w dziejach ludzkości. Akcja nie zwalnia, napięcie nie opada. Klimat spaceopery z lekką nutką zagadki kryminalnej, ale czego innego możemy oczekiwać od Emisariusza, jak nie...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Pomocnik historyczny nr 2/2020; Dzieje Arabów Redakcja tygodnika Polityka, praca zbiorowa
Ocena 7,3
Pomocnik histo... Redakcja tygodnika ...

Na półkach: , ,

Świetna kompilacja artykułów przybliżający świat arabski przeszły i obecny czytelnikowi. Po lekturze tego numeru spojrzenie na orient powinno ulec zmianie a przynajmniej poszerzyć zrozumienie problemów arabskiego świata.

Świetna kompilacja artykułów przybliżający świat arabski przeszły i obecny czytelnikowi. Po lekturze tego numeru spojrzenie na orient powinno ulec zmianie a przynajmniej poszerzyć zrozumienie problemów arabskiego świata.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Dobre, klimatyczne SF w starym dobrym stylu. Konstrukcja książki przypomina Fundacje Asimova. Mamy podział na trzy opowiadania rozłożone w czasie, które spięte ze sobą w spójną całość wieloma elementami, w szczególności tytułowym Leibowitzem, a w zasadzie zakonem jego imienia oraz jego szczególnym posłannictwem. Nie jest to jedyny spójnik, ale najbardziej oczywisty. Miller w ciekawy sposób obrazuje cykl odrodzenia cywilizacji ludzkiej po zagładzie nuklearnej naszej cywilizacji. Finał książki jest uosobieniem lęków ludzi lat 50-tych XX wieku. U Millera odpowiednikiem fundacji, jako administratora wiedzy upadłej cywilizacji, jest u zakon mnichów, którzy zbieraj i chronią pozostałe strzępy wiedzy. Czy jest to nawiązanie do roli jaką kościół chrześcijański sprawował w wiekach średnich? Każda opowieść może być umiejscowiona w odpowiednim okresie naszej historii i równie dobrze mogła by to być fikcja historyczna wystarczy niewielka zmiana rekwizytów. I tak czytało by się tą opowieść tak samo dobrze. Myślę, że Miller napisał utwór, który przetrwał próbę czasu i zasłużenie jest zaliczany do kanonu SF.

Dobre, klimatyczne SF w starym dobrym stylu. Konstrukcja książki przypomina Fundacje Asimova. Mamy podział na trzy opowiadania rozłożone w czasie, które spięte ze sobą w spójną całość wieloma elementami, w szczególności tytułowym Leibowitzem, a w zasadzie zakonem jego imienia oraz jego szczególnym posłannictwem. Nie jest to jedyny spójnik, ale najbardziej oczywisty. Miller...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Świetna książka opisująca sylwetki ludzi pracujących jako najemnicy. Opowieść podzielona na dwie części. Pierwsza koncentruje się na losach ludzi, którzy związali swój los z Legią Cudzoziemską. Losy dwóch pierwszych bohaterów są tak wciągające, że czyta się je za jednym tchem. Cześć druga to opowieść o losach byłych pracowników służ specjalnych, pracujących na emeryturze w prywatnych agencjach ochrony na kontraktach zagranicznych. W tej części najbardziej szokujący jest fakt, że w tych ludzi zainwestowano duże środki w ich wyszkolenie po czym po przejściu w stan spoczynku pozostawiono samych sobie, bez wsparcia, bez pomocy w przystosowaniu do życia w społeczeństwie.

Świetna książka opisująca sylwetki ludzi pracujących jako najemnicy. Opowieść podzielona na dwie części. Pierwsza koncentruje się na losach ludzi, którzy związali swój los z Legią Cudzoziemską. Losy dwóch pierwszych bohaterów są tak wciągające, że czyta się je za jednym tchem. Cześć druga to opowieść o losach byłych pracowników służ specjalnych, pracujących na emeryturze w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Dla polaków nieodłącznym elementem tradycyjnych obchodów 1 września są uroczystości na Westerplatte. Politycy doceniają męstwo żołnierzy, w szkołach dzieci biorą udział w uroczystym apelu i słuchają przemówienia skierowanego do nich o dzielnych obrońcach jako wzorze do naśladowania. Mój nauczyciel historii powiedział kiedyś, że tak naprawdę nikt nie wie co się dokładnie wydarzyło na placówce, ponieważ powojenne służby bezpieczeństwa odpowiednio spreparowały historię i zastraszyły obrońców placówki, dlatego słyszymy w tych dniach oklepane formułki. Osobiście dość ostrożnie podchodzę do tematu i samej książki jako źródła historycznego. Od jakiegoś już czasu obserwuje w polskich czasopismach o tematyce historycznej proces odbrązawiania postaci majora Sucharskiego. Do tej tendencji zaliczam film Tajemnica Westerplatte z 2013. Ta książka wpisuje się w ten nurt. Książkę świetnie się czyta. Język jest dynamiczny, żywy. Sprawia, że chcemy więcej i więcej, aż do samego końca. Jest konflikt na szczeblu dowodzenia, zdrada, śmierć, ból, strach i żal. Jest też przyjaźń, męstwo, duma, poświęcenie i bohaterstwo. Abstrahując od postaci, książka bardzo fajnie dokumentuje przebieg starć w trakcie obrony placówki. Może to być ciekawy wstęp do zgłębienia historii obrony Westerplatte.

Dla polaków nieodłącznym elementem tradycyjnych obchodów 1 września są uroczystości na Westerplatte. Politycy doceniają męstwo żołnierzy, w szkołach dzieci biorą udział w uroczystym apelu i słuchają przemówienia skierowanego do nich o dzielnych obrońcach jako wzorze do naśladowania. Mój nauczyciel historii powiedział kiedyś, że tak naprawdę nikt nie wie co się dokładnie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Bardzo zabawny zbiór opowiadań o magu, który miał inne spojrzenie na magię niż adepci sztuk magicznych - oni potrafili czarować, a on nie. Duża dawka humoru, wiele parodii klasycznych postaci ze światów w klimacie fantasy. Dobra lektura na wakacje.
Jeśli ktoś lubi świat dysku to odnajdzie tu ten sam klimat.

Bardzo zabawny zbiór opowiadań o magu, który miał inne spojrzenie na magię niż adepci sztuk magicznych - oni potrafili czarować, a on nie. Duża dawka humoru, wiele parodii klasycznych postaci ze światów w klimacie fantasy. Dobra lektura na wakacje.
Jeśli ktoś lubi świat dysku to odnajdzie tu ten sam klimat.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Ciekawe spojrzenie na nasze narodowe mity z duża szczyptą humoru. Każdy chce się czuć wyjątkowy, ważny i ten jedyny a co dopiero mówić o całym narodzie. Tylko czy czasem nie kończy się to lekkim blamażem? Przyznam, że największe wrażenie zrobiła na mnie historia pieśni "Bożę coś Polskę". Historia każdego z mitów jest ciekawa i warta poznania. Książka nie nudzi.

Ciekawe spojrzenie na nasze narodowe mity z duża szczyptą humoru. Każdy chce się czuć wyjątkowy, ważny i ten jedyny a co dopiero mówić o całym narodzie. Tylko czy czasem nie kończy się to lekkim blamażem? Przyznam, że największe wrażenie zrobiła na mnie historia pieśni "Bożę coś Polskę". Historia każdego z mitów jest ciekawa i warta poznania. Książka nie nudzi.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Solidna pozycja dla miłośników fantasy. Ciekawy świat, intrygujący bohaterowie. Fabuła nie jest może zbyt oryginalna, ale na szczególną uwagę zasługuje sposób narracji. Z każdą przeczytaną stroną wciąga coraz bardziej. Czekam na kontynuacje.

Solidna pozycja dla miłośników fantasy. Ciekawy świat, intrygujący bohaterowie. Fabuła nie jest może zbyt oryginalna, ale na szczególną uwagę zasługuje sposób narracji. Z każdą przeczytaną stroną wciąga coraz bardziej. Czekam na kontynuacje.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Znakomity zbiór wspomnień i dzienników przedstawicieli ziemiaństwa opisujących swoje przeżycia w okresie wielkich przemian i wydarzeń historycznych od drugiej połowy XIXw do czasów po drugiej wojnie światowej. W przedstawionych wspomnieniach możemy dostrzec ewolucję języka polskiego. Ujął mnie wspaniały styl tych zapisków. Ta pozycja zasługuje na polecenie ponieważ przedstawia indywidualne wrażenia i reakcje autorów do wydarzeń pierwszej połowy XXw. Uderza duża wrażliwość społeczna na efekty działań wojennych, współczucie oraz odpowiedzialność za innych. Prezentowana jest postawa do majątków przepelniona szacunkiem do ziemi, sąsiadów oraz żywego inwentarza. Ziemianie byli ośrodkiem klutury wiejskiej. Ze wszystkich matiriałow przebija wierność takim ideałom jak praworządność, pracowitość oraz patriotyzm. Poznajemy schyłek epoki posiadaczy ziemskich oraz proces stopniowego odzierania tych ludzi z majątku poprzez ustawy agrarne oraz reformy rolne jakie miały miejsce po obu wojnach światowych. To oni byli avangardą wspołczesnej gospodarki rolnej. To świadectwo ludzi, którzy są naszymi wypędzonymi, o których dziś praktycznie się nie mówi. Ta pozycja to wspaniałą lekcja historii, tym cenniejsza, że jest to lekcja udzielona przez ludzi, którym przez lata odmawiano prawa do obrony przed zarzutami formułowanymi w oficjajalnych podręcznikach do historii w czasach PRL.

Znakomity zbiór wspomnień i dzienników przedstawicieli ziemiaństwa opisujących swoje przeżycia w okresie wielkich przemian i wydarzeń historycznych od drugiej połowy XIXw do czasów po drugiej wojnie światowej. W przedstawionych wspomnieniach możemy dostrzec ewolucję języka polskiego. Ujął mnie wspaniały styl tych zapisków. Ta pozycja zasługuje na polecenie ponieważ...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Pozycja skierowana do młodzieży. Świat przedstawiony w pierwszej części cyklu pełen jest niekonsekwencji i niedorzeczności. Cóż światy przyszłości rządzą się swoimi prawami. Bohaterowie i historia przedstawiona jest dość prosta, nieskomplikowana. Autor dość mocno wzoruje się na "Grze o tron" jeśli idzie o średnią długość życia postaci zarówno pierwszoplanowych jak i tych z tła opowieści. Sporo pomysłów zaczerpniętych ze świata "Gwiezdnych Wojen", uniwersum "Harrego Pottera" oraz "Gwiednego Pyłu". Nie jest to książka ani zła, ani wybitna. Lekka propozycja na jesienne wieczory. Sugeruje jednak wypożyczyć w bibliotece lub od znajomych.

Pozycja skierowana do młodzieży. Świat przedstawiony w pierwszej części cyklu pełen jest niekonsekwencji i niedorzeczności. Cóż światy przyszłości rządzą się swoimi prawami. Bohaterowie i historia przedstawiona jest dość prosta, nieskomplikowana. Autor dość mocno wzoruje się na "Grze o tron" jeśli idzie o średnią długość życia postaci zarówno pierwszoplanowych jak i tych z...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Kontynuacja przygód batalionu "Orzeł Biały". W mojej opinii znacznie lepsza od pierwszej części. Autor mniej rzuca "mięsem" niż w pierwszej części. Mimo wszytko ciągle czuję jakby to była spolszczona wersja Warhammer 40K. Pozostaje czekać na kontynuacje. Ciągle jeszcze Twierdzę mogą najechać hordy z południa.

Kontynuacja przygód batalionu "Orzeł Biały". W mojej opinii znacznie lepsza od pierwszej części. Autor mniej rzuca "mięsem" niż w pierwszej części. Mimo wszytko ciągle czuję jakby to była spolszczona wersja Warhammer 40K. Pozostaje czekać na kontynuacje. Ciągle jeszcze Twierdzę mogą najechać hordy z południa.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Świetny reportaż z podróży po Namibii i rozmów przeprowadzonych z białą ludnością tego kraju. Spojrzenie na przemiany jakie dokonały się w Afryce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat okiem białych ludzi.

Świetny reportaż z podróży po Namibii i rozmów przeprowadzonych z białą ludnością tego kraju. Spojrzenie na przemiany jakie dokonały się w Afryce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat okiem białych ludzi.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Bardzo dobra książka o Git. Ma już parę lat ale została napisana w taki sposób, że bardzo niewiele traci na swej aktualności. Przejrzysty język oraz dużo przykładów i ćwiczeń sprzyjają nauce Git'a.

Bardzo dobra książka o Git. Ma już parę lat ale została napisana w taki sposób, że bardzo niewiele traci na swej aktualności. Przejrzysty język oraz dużo przykładów i ćwiczeń sprzyjają nauce Git'a.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Bardzo dobra kontynuacja "Ognia krzyżowego". Akcja nabiera tempa z każdą stroną i z każdą chwilą coraz bardziej nie można się oderwać. Liczba frakcji kosmicznego konfliktu powiększa się. Do walki o Zielnik wkraczają przybysze z Ziemi. Czy kolonia założona przed pięćdziesięciu laty ma szanse przetrwać starcie?

Bardzo dobra kontynuacja "Ognia krzyżowego". Akcja nabiera tempa z każdą stroną i z każdą chwilą coraz bardziej nie można się oderwać. Liczba frakcji kosmicznego konfliktu powiększa się. Do walki o Zielnik wkraczają przybysze z Ziemi. Czy kolonia założona przed pięćdziesięciu laty ma szanse przetrwać starcie?

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Oryginalny pomysł w dość przeciętnej oprawie. Witamy w świecie Zimy, który jest tylko mglistym tłem dla przeżyć głównego bohatera. Szkoda bo ma on spory potencjał. Gdzieś w tle trwa walka dobra ze złem. Nasz protagonista, również na swój własny idealistyczny sposób staje do walki z wrogiem. Cały czas w ruchu, cały czas nowe postacie pojawiają się na scenie by za chwilę zniknąć i w magicznym momencie pojawić się na scenie w kolejnym akcie. Niestety wszystko zaczyna się rozchodzić i pękają szwy spinające całą historię. Szkoda bo pomysł świetny.

Oryginalny pomysł w dość przeciętnej oprawie. Witamy w świecie Zimy, który jest tylko mglistym tłem dla przeżyć głównego bohatera. Szkoda bo ma on spory potencjał. Gdzieś w tle trwa walka dobra ze złem. Nasz protagonista, również na swój własny idealistyczny sposób staje do walki z wrogiem. Cały czas w ruchu, cały czas nowe postacie pojawiają się na scenie by za chwilę...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Z założenia jest to pozycja przybliżająca podstawy języka T-SQL stosowanego przez platformę Microsoft SQL Server. Zastosowany podział książki na małe zamknięte, krótkie działy jest jedyną pozytywną stroną tej publikacji. Książka jest pełna błędów zarówno w treści jak i kodach przykładów. Informacje podane nie zawsze są kompletne, natomiast w niektórych działach sygnalizowane są bardziej zaawansowane tematy, które w takiej pozycji wprowadzają szum informacyjny. Skoro pozycja jest o języku ściśle związanym z technologią Microsoft SQL Server to co tam robią odwołania do platformy Oracle? Czy naprawdę tak dużym problemem jest uruchomienie skryptów do kreowania schematu i wypełnienia go danym? Niedziałające skrypty nie pomagają początkującym.

Nie polecam tej pozycji ani początkującym (do których ta pozycja jest adresowana) ani tym bardziej osobom bardziej zaawansowanym. Strata czasu.

Z założenia jest to pozycja przybliżająca podstawy języka T-SQL stosowanego przez platformę Microsoft SQL Server. Zastosowany podział książki na małe zamknięte, krótkie działy jest jedyną pozytywną stroną tej publikacji. Książka jest pełna błędów zarówno w treści jak i kodach przykładów. Informacje podane nie zawsze są kompletne, natomiast w niektórych działach...

więcej Pokaż mimo to