Najnowsze artykuły
Artykuły
Prezent dla miłośnika książek: gadżety na święta (i nie tylko)LubimyCzytać1Artykuły
Wielki Test o Czytaniu w TVP. Pytania o Kicię Kocię, Jólabókaflóðið i Bibliotekę Końca ŚwiataEwa Cieślik1Artykuły
Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane. Sprawdź, czy je znaszAnna Sierant46Artykuły
Wczoraj i dziś. 70-lecie Wydawnictwa LiterackiegoEwa Cieślik2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Wojciech Rogala

1
7,3/10
Pisze książki: literatura podróżnicza
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,3/10średnia ocena książek autora
101 przeczytało książki autora
142 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Witamy w białej Afryce Wojciech Rogala 
7,3

To książka o historii Namibii i jej mieszkańcach. Autor mniej skupia się na zabytkach i własnych przeżyciach z podróży, a bardziej na rozmowach z białymi mieszkańcami kraju. Zatem nie ma tu opisów pięknych afrykańskich krajobrazów, wrażeń z safari czy relacji ze spotkań z dzikimi zwierzętami (no, może parę stron) czy tubylczymi plemionami. Jest za to sporo o tym, jak to się stało, że Namibia przypomina poniemieckie miasta na Śląsku oraz co biali osadnicy myślą o historii i przyszłości swojego kraju. Nie tego się spodziewałam po tej książce, ale jestem zadowolona z zaskoczenia przy lekturze. Więcej o historii warto doczytać w genialnej książce "Zbrodnia Kajzera", którą i tutaj autor często się posiłkuje.
Witamy w białej Afryce Wojciech Rogala 
7,3

O Namibii wiedziałam niewiele, dlatego też zdecydowałam się na lekturę tej książki i wiecie co? Naprawdę nie żałuję.
Namibia. Państwo leżące w południowo-zachodniej Afryce, graniczące z Angolą, Bostwaną i Zambią. W 1990 roku uzyskała niepodległość. Wcześniej znana pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia. 6% jej populacji stanowi ludność biała, co jak na Afrykę jest dużym odsetkiem. To właśnie ich świat, świat ludzi białych, potomków dawnych niemieckich kolonizatorów stara się nam ukazać autor książki "Witamy w białej Afryce".
Wojciech Rogala to Wrocławianin, którego od lat wielką pasją są podróże. Dotychczas zwiedził ponad 60 krajów, w tym 34 były krajami pozaeuropejskimi. Jego największą miłością jest jednak Afryka. Z zawodu zarządca nieruchomości komercyjnych.
"Witamy w białej Afryce" to wnikliwa, a przy tym obiektywna ocena teraźniejszej Namibii, czyli o kraju, o którym wciąż wiemy niewiele. W swojej książce autor porusza najważniejsze tematy dotyczące sytuacji owego państwa, takie jak : bezpieczeństwo, wolność, polityka, jak i tych dotyczących demografii tegoż narodu. Jak już wcześniej bowiem wspomniałam, 6% ludności stanowią ludzie biali, w większości potomkowie dawnych niemieckich kolonizatorów i to głównie na ocenie ich życia skupił się Wojciech Rogala.
Czy łatwo jest zatem żyć w namibijskiej codzienności rdzennym mieszkańcom Europy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aby zrozumieć, skąd w ogóle w tak odległym kraju mieszka ludność niemiecka trzeba cofnąć się do 1882, w którym to miały miejsce pierwsze przypływy owej ludności na ówczesne tereny Afryki Południowo-Zachodniej. Jak doskonale zauważa sam autor, bezwzględne metody niemieckich kolonistów w głównej mierze przyczyniły się do wybuchu buntu wśród tubylców, którego skutkiem jest trwająca po dziś dzień obopólna niechęć. Niemiecka okupacja Namibii trwała ponad 75 lat, która zerwana została na podstawie Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku. Od tamtego czasu tereny Namibii zostały wcielone pod rządy Pretorii - czyli pisząc wprost - Namibia została wcielona pod rządy RPA, w skutek czego w późniejszym czasie ówcześni mieszkańcy Republiki Południowej Afryki zaczęli przeprowadzać się do Namibii, tworząc drugą co do wielkości (zaraz po niemieckiej) grupę białych mieszkańców. Tamtejsza polityka władz doprowadziła do dalszego złego traktowania czarnoskórych, którzy nadal pozostawali bez jakichkolwiek praw. Dopiero po 1989 roku i po odzyskaniu w 1990 roku przez Namibię niepodległości sytuacja ta zaczęła zmieniać się na korzyść rdzennych Afrykańczyków, co nie do końca podoba się tamtejszej białej ludności...
W swojej debiutanckiej książce Wojciech Rogala daje dojść do głosu tym, których na co dzień nie łączy się z Afryką, wszak nie są oni jej rdzennymi mieszkańcami. Ocenę obecnej sytuacji kraju autor pozostawia białej ludności afrykańskiej, rozmawiając z wieloma tamtejszymi mieszkańcami, co ogólnie tworzy dość obiektywną ocenę, mogącą (moim zdaniem) oddać realny obraz ich codzienności. Jeśli jesteście ciekawi, jak ich zdaniem wygląda demokracja, równouprawnienie, jak i ogólna sytuacja białej ludności w Afryce, to pozycja ta jest zdecydowanie dla Was.
Co ważne, autor w żaden sposób nie ocenia niczego z własnej perspektywy, co uważam za ogromny plus tejże pozycji.
Dodatkowym plusem owej pozycji jest fakt dołączenia do niej zdjęć, które wykonał sam autor, dzięki czemu łatwiej jest nam zobrazować sobie cały tekst książki.
Jeśli zatem tak, jak ja nie wiecie zbyt wiele o tym egzotycznym i jakże tajemniczym kraju, to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Gwarantuję Wam, iż niejeden fakt z życia Namibijczyków mocno Was zaskoczy!