Sarmaci, katolicy, zwycięzcy. Kłamstwa, przemilczenia i półprawdy w historii Polski

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
historia
Ag2S

Historia Polski pełna jest mitów, półprawd, przemilczeń i niedomówień. Różne jej wątki bywały w ciągu wieków retuszowane, poprawiane i wygładzane, by w końcu przybrać postać miłej dla ucha opowieści – stawały się narodowymi mitami. Niekiedy tworzono mity dla pokrzepienia serc, innym znów razem, dla chwały niezbyt rozgarniętych władców, wszystkie one mają jednak jedną wspólną cechę – trwają niewzruszenie w powszechnej świadomości Polaków.
Być może dlatego, że prawda często bywała zbyt bolesna albo niewygodna, nasi rodacy zawsze woleli wierzyć w to, co im odpowiadało, niż skrupulatnie weryfikować własne dzieje. Podobało im się, że – co nie ma oczywiście nic wspólnego z prawdą – Słowianie od zawsze mieszkali nad Wisłą, z lubością rozprawiali o wydumanych sarmackich rodowodach, wychwalali tolerancję, która podobno z uczyniła z Polski kraj bez stosów, wreszcie – z uporem godnym lepszej sprawy – bili czołem przed pamięcią bohaterów, którzy nie zawsze zasługiwali na to określenie, a każdą militarną klęskę przerabiali natychmiast na wielkie moralne zwycięstwo.
W swojej najnowszej książce „Sarmaci, katolicy, zwycięzcy” Andrzej Zieliński mierzy się tymi i wieloma innymi powszechnymi przekonaniami, pokazując, jak bardzo żywe pozostają w świadomości Polaków i jak bardzo różnią się od historycznej prawdy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Anna | 2019-10-15

Można śmiało powiedzieć, że badaczom pism, niejedna żyłka w oku pękła od wysilania wzroku nad historycznymi dokumentami. Wiele z nich się pokrywa – co bierzemy za dowód zaistnienia danej sytuacji – lecz równie wiele przeczy sobie wzajem. Autor wymienia kilka z nich, okraszając odpowiednim komentarzem, po przytoczeniu całych zwałów kontr dowodów.

Możemy myśleć o swoim narodzie cokolwiek chcemy, ale bajdurzono o nim równo. O polskości stworzono wiele chwalebnych mitów, zaś co dziś mówią nam ostatnie badania?

Żyjemy w dobie łatwego przekazu gdzie dostęp do informacji znacznie się poszerzył. Kiedyś musieliśmy wierzyć tym, którzy są u szczytu, dziś sami możemy tam zajrzeć i wyciągnąć własne wnioski.
Mam charakter poszukiwacza, który dużo słucha i czyta, ale zanim się do czegoś przekona, musi to sprawdzić. Wykluczyłam ze swojego życia pojęcie ślepej wiary, a nim weszłam na właściwą wg mnie drogę, musiałam sprawdzić jej słuszność u źródła. Tak powinno być ze wszystkim, by zerwać klapki...

as12 | 2019-10-09

Pozycja jak najbardziej warta przeczytania, a drobnych błędów nikt się nie ustrzeże. Obalająca mity (czytaj kłamstwa) w naszej historii, tworzone i powielane przez propagandystów typu Wincenty Kadłubek, Jan Długosz i im podobni, a na Jerzym Robercie Nowaku kończąc.

Jacek | 2019-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Ciekawe spojrzenie na nasze narodowe mity z duża szczyptą humoru. Każdy chce się czuć wyjątkowy, ważny i ten jedyny a co dopiero mówić o całym narodzie. Tylko czy czasem nie kończy się to lekkim blamażem? Przyznam, że największe wrażenie zrobiła na mnie historia pieśni "Bożę coś Polskę". Historia każdego z mitów jest ciekawa i warta poznania. Książka nie nudzi.

Tores13 | 2018-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Książka, w formie 12 esejów rozprawia się z naszymi narodowymi mitami i megalomanią o wyjątkowości naszego narodu. Pozycja bardzo ważna i ciekawa niestety błędy historyczne (daty, dowódcy itp.), powodują, że ocena jest niska.

Janusz Watut | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Przystępnie bez przynudzania. Bez politycznej opcji.

Vemona | 2017-09-14
Przeczytana: październik 2015

Doskonała pozycja o naszych narodowych mitach. Smutna i przykra właściwie, bo uświadamiająca, do jakiego stopnia mamy, jako naród, wysokie mniemanie o sobie, nie poparte niczym konkretnym.
Nie istnieli na naszym terenie Sarmaci, od których ponoć miała pochodzić nasza szlachta, nie istniało państwo bez stosów, tak bardzo rzekomo tolerancyjne, nie było bohaterskiej obrony Częstochowy, a uchwała sejmowa opiewa tylko kolejny mit.
Autor w podsumowaniu obnaża nasze oczekiwanie, że wszyscy powinni nas podziwiać tylko za to, że jesteśmy. I, niestety, ma rację.

AreQ | 2016-07-01

Ciekawa pozycja z punktu widzenia ciekawostek w niej zawartych, ot choćby historii Ordona, pieśni Boże coś Polskę. Najbardziej zaskoczyły mnie informacje na temat obrony Częstochowy. Jeszcze raz podkreślam pozycja fajna pod kątem ciekawostek, z wykształcenia jestem historykiem i oceniam ją sprawiedliwie a nie oceniam po przeczytaniu jednego czy dwóch rozdziałów jak to zrobili moi poprzednicy w jej recenzowaniu.

Angelika | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2016

Autorowi mylą się daty i pojęcia. Wprowadza w błąd czytelnika, a i warsztat pisarski pozostawia wiele do życzenia. Gdyby książkę doszlifować pod względem merytorycznym, może i byłaby znośna.

Stefi | 2016-06-16
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Właściwie porzucone po kilku stronach. Przyznam szczerze, że zniechęciły mnie niezbyt pochlebne opinie o tej książce. Ja sama czuje się zbyt mało kompetentna, aby zauważyć przekłamania, o których piszą czytelnicy, a nie chcę "robić zamętu".

Courso | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Autor złości się i zżyma na stronach swojej ksiazki, jednak nie może sformuować wywodu bez popełnieniania podstawowych błędów. Praca mocno tendencyjna, nie polecam.