Czas ziemiaństwa. Koniec XIX wieku - 1945

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
Kuba

Wybór i opracowanie tekstów: Anna Richter. Świat ziemian – miniony, lecz wciąż zaciekawiający – w antologii wspomnień, dzienników, relacji od końca XIX wieku po rok 1945. Książka przedstawia warstwę, której tradycje sięgają daleko w poprzednie stulecia, a którą w tym ostatnim próbowano wymazać. Na czym polegała jej wyjątkowość? Co jej zawdzięczamy? W czym specyficzne było jej...

Wybór i opracowanie tekstów: Anna Richter.

Świat ziemian – miniony, lecz wciąż zaciekawiający – w antologii wspomnień, dzienników, relacji od końca XIX wieku po rok 1945. Książka przedstawia warstwę, której tradycje sięgają daleko w poprzednie stulecia, a którą w tym ostatnim próbowano wymazać. Na czym polegała jej wyjątkowość? Co jej zawdzięczamy? W czym specyficzne było jej doświadczenie?

Zapisom towarzyszy bogaty wybór fotografii.

„Niektórzy uważali, że posiadanie majątku jest absurdem, jeżeli sprzedaż ziemi i umieszczenie kapitału w banku mogło dać znacznie wyższy dochód. Patrząc na życie jedynie od strony ekonomicznej, na pewno mieli rację. Ja natomiast uważałem, że są jeszcze wartości cenniejsze niż otwarty rachunek w banku i książeczka czekowa. Całkowita niezależność osobista, możliwość stałego kontaktu z przyrodą, samodzielność w podejmowaniu decyzji, a przede wszystkim – radość tworzenia czegoś”.
(Tadeusz Chwalibóg we wspomnieniach z lat 30.)

źródło opisu: https://ksiegarnia.karta.org.pl/

źródło okładki: http://www.taniaksiazka.pl/images/popups/6B4/9788364476921.jpg

Panna_Wodna | 2018-08-12

Ziemiaństwo - historia znikania.

Podróż w świat miniony. Relacje naocznych świadków.
Rody, majątki, dzieła sztuki, etos i etykieta - stracone w zawierusze dziejów.
Rodzina, patriotyzm, język, inteligencja i obowiązek - wartości, które spajały, aż do wybuchu Wielkiej Wojny.

„15.VIII.1914 Sobota
Tę wojnę europejską nazywają już dziś wielkim momentum dziejowym.
Obyśmy go nigdy nie zaznali. Odrodzenie świata nie tą drogą przyjść powinno.”

Zapiski z diariuszy. Okruchy rzeczywistości mijającej bezpowrotnie na oczach autorów wspomnień.
Od belle epoque, przez 1 wojnę. Od sielskiej codzienności, po przemarsze wojsk zaborców, aż po 1945, gdy Armia Czerwona dopełniła dzieła.
Wyrzucane przez framugi okien portrety przodków, palone fortepiany, odkręcane mosiężne klamki i tłuczona wiekowa Miśnia z serwantki.

Wraz z nowymi porządkami wytrzebiono ziemiaństwo. Dekretem Stalina z 1944 r. wraz z parcelowaniem majątków powyżej 50 hektara, wyeliminowano całą grupę społeczną, która nijak nie...

jarr74 | 2018-01-11
Przeczytana: 2018 rok

„Niektórzy uważali, że posiadanie majątku jest absurdem, jeżeli sprzedaż ziemi i umieszczenie kapitału w banku mogło dać znacznie wyższy dochód. Patrząc na życie jedynie od strony ekonomicznej, na pewno mieli rację. Ja natomiast uważałem, że są jeszcze wartości cenniejsze niż otwarty rachunek w banku i książeczka czekowa. Całkowita niezależność osobista, możliwość stałego kontaktu z przyrodą, samodzielność w podejmowaniu decyzji, przede wszystkim-radość tworzenia czegoś”.

Fascynująca opowieść o świecie, który przeminął, który nie oparł się burzliwym wichrom historii i nadchodzącym ze wschodu, ustrojowym zmianom. Którego grabarzem stała się nowa, komunistyczna doktryna a przysłowiowymi gwoździami do trumny, reforma rolna i procesy uwłaszczeniowe.
Świecie, który nie przestaje nas fascynować, zachwycać, pobudzać wyobraźnie i uczucia nostalgii. Który od pokoleń był kuźnią polskiej myśli narodowej, patriotyzmu, kultury, tradycji i ponadczasowych wartości. I może właśnie dlatego jego...

Jacek | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

Znakomity zbiór wspomnień i dzienników przedstawicieli ziemiaństwa opisujących swoje przeżycia w okresie wielkich przemian i wydarzeń historycznych od drugiej połowy XIXw do czasów po drugiej wojnie światowej. W przedstawionych wspomnieniach możemy dostrzec ewolucję języka polskiego. Ujął mnie wspaniały styl tych zapisków. Ta pozycja zasługuje na polecenie ponieważ przedstawia indywidualne wrażenia i reakcje autorów do wydarzeń pierwszej połowy XXw. Uderza duża wrażliwość społeczna na efekty działań wojennych, współczucie oraz odpowiedzialność za innych. Prezentowana jest postawa do majątków przepelniona szacunkiem do ziemi, sąsiadów oraz żywego inwentarza. Ziemianie byli ośrodkiem klutury wiejskiej. Ze wszystkich matiriałow przebija wierność takim ideałom jak praworządność, pracowitość oraz patriotyzm. Poznajemy schyłek epoki posiadaczy ziemskich oraz proces stopniowego odzierania tych ludzi z majątku poprzez ustawy agrarne oraz reformy rolne jakie miały miejsce po obu wojnach...

Leonhardwitz | 2018-07-15
Przeczytana: 05 lipca 2018

Bardzo przystępnie opisane losy ziemiaństwa na terenie Polski. Szkoda, że to ziemiaństwo zniszczyła tak naprawdę polska (komunistyczna) władza. Żałować można ,ze już tego świata nie ma.
Polecam.

Inferno | 2018-04-17

Świetna książka. Składa się z kilkunastu opowiadań, które bohaterowie zapisali w formie pamiętników. Uwielbiam takie pozycję, gdzie głos oddaje się osobom żyjącym w danych czasach. Można przenieś się w okres, który minął już bezpowrotnie. Warto!!!

Zbigniew | 2018-02-23

Książka niesamowita! To takie wszystko pokręcone!

milana9 | 2018-07-14
Na półkach: 2018, Przeczytane