Git. Rozproszony system kontroli wersji

Wydawnictwo: Helion

Git - oszczędź sobie kłopotów z synchronizacją projektu! Praca nad niemal każdym projektem informatycznym wymaga współdziałania wielu osób, często pracujących z dala od siebie. W takich warunkach bardzo łatwo popełnić błąd, nadpisać jakiś ważny plik albo przypadkowo zdublować dane. Mały projekt po takiej wpadce da się jeszcze uratować, ale większy… można wyrzucić do kosza. Chyba że od momentu...

Git - oszczędź sobie kłopotów z synchronizacją projektu!

Praca nad niemal każdym projektem informatycznym wymaga współdziałania wielu osób, często pracujących z dala od siebie. W takich warunkach bardzo łatwo popełnić błąd, nadpisać jakiś ważny plik albo przypadkowo zdublować dane. Mały projekt po takiej wpadce da się jeszcze uratować, ale większy… można wyrzucić do kosza. Chyba że od momentu jego inicjalizacji używamy narzędzia odpowiedzialnego za właściwą synchronizację danych, czyli systemu kontroli wersji, co jest standardem we współczesnej informatyce. Jednym z takich programów jest git, napisany na potrzeby zarządzania kodem źródłowym jądra systemu Linux - taka rekomendacja mówi sama za siebie.

Możliwości programu git i sposoby jego praktycznego zastosowania w różnych projektach przedstawione zostały w tej książce. Znajdziesz tu podstawowe informacje o instalacji środowiska i tworzeniu repozytoriów, pracy z plikami, identyfikowaniu rewizji i zmienianiu historii projektu. Dowiesz się, kiedy i jak tworzyć czy łączyć gałęzie oraz całe repozytoria, korzystać z repozytorium lokalnego i zdalnego, a także synchronizować je w odpowiedni sposób. Poznasz możliwe konflikty między wersjami pliku i nauczysz się radzić sobie z nimi. Zrozumiesz, jak wykorzystywać najbardziej znane serwery hostingowe dla projektów git oraz dostępne w nich, wbudowane systemy śledzenia błędów. I wreszcie przestaniesz miewać koszmary, w których tracisz tygodnie na odszukanie zagubionego pliku. Git zrobi to za Ciebie!

Instalacja programu git, tworzenie repozytoriów i obszar roboczy
Tworzenie rewizji i przywracanie stanu plików
Stany plików, ignorowanie plików i znaczniki
Identyfikowanie rewizji, skróty komend
Modyfikowanie historii projektu oraz tworzenie i usuwanie gałęzi
Łączenie gałęzi: operacja merge i operacja rebase
Powiązanie repozytorium lokalnego i zdalnego oraz podstawy synchronizacji repozytoriów
Praktyczne wykorzystanie git i łączenie oddzielnych repozytoriów
Treść pliku: konflikty, badanie różnic, pliki tekstowe i binarne
Serwisy github.com i bitbucket.org
Praca grupowa w serwisach github.com oraz bitbucket.org i zintegrowany system śledzenia błędów

Wypróbuj git - wystarczająco dobry nawet dla jądra Linuksa!

źródło opisu: Wydawnictwo Helion, 2013

źródło okładki: http://helion.pl/ksiazki/git-rozproszony-system-ko...»

rajdaj | 2019-09-11
Przeczytana: 11 września 2019

Próbowałem poznać Gita za pomocą tej książki w dniu, w którym się na niego przesiadłem. Wtedy ćwiczenia zawarte w książce wydały mi się nudne i odpuściłem sobie tę formę nauki - szybszego wdrażania.

Po latach dałem książce drugą szansę i tym razem przebrnąłem do końca. Poznanie pewnych komend przyspieszyło moją pracę, a zrozumienie innych sprawiło, że czuję się pewnie operując rewizjami nawet z poziomu konsoli.

Teresa Kozera | 2018-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2018

Zagadnienia omówione w sposób obrazowy, wszystko poparte przykładami, rysunkami i ćwiczeniami. Brak omówienia niektórych zagadnień, jak git fetch czy git cherry-pick.

Jacek | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Bardzo dobra książka o Git. Ma już parę lat ale została napisana w taki sposób, że bardzo niewiele traci na swej aktualności. Przejrzysty język oraz dużo przykładów i ćwiczeń sprzyjają nauce Git'a.

Migotka | 2017-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2017

Doskonałe źródło wiedzy o gicie - wszystko dobrze wytłumaczone, w książce jest pełno ćwiczeń, dzięki którym obsługa gita wejdzie każdemu w krew. Przydatna lektura.

Kain | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Bardzo przystępna książka do nauki Gita. Czyta się szybko i sprawnie.

Damian | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

Praktycznie, dużo przykładów i ćwiczeń do wykonania.