Podsumowanie roku 2021 w lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.12.2021

6 książek na minutę! Tyle czytała społeczność lubimyczytać.pl w roku 2021. Zaskakują również inne Wasze osiągnięcia, np. w wyzwaniu na czytanie wzięło udział ponad 28 tysięcy osób, uczestniczyliście w niemal 2000 dyskusji, wyróżniliśmy również 332 opinie czytelników. Poznajcie imponujące liczby, do wypracowania których się w tym roku przyczyniliście oraz najważniejsze wydarzenia literackie mijających 12 miesięcy – kolejnych już, które upłynęły w czasie pandemii.

Podsumowanie roku 2021 w lubimyczytać.pl

Rok 2021 kończymy, mając 1109226 zarejestrowanych użytkowników i użytkowniczek. Każdej z tych ponad miliona stu tysięcy osób bardzo dziękujemy i życzymy wielu książek na wirtualnych półkach, mamy też nadzieję, że nadal chętnie będziecie komentować dodawane w serwisie aktualności, wywiady oraz publicystykę, tak jak robiliście to w ciągu mijających dwunastu miesięcy. W roku 2021 wzięliście udział w 1914 dyskusjach i dodaliście 51921 wypowiedzi na forum. Co więcej, w naszych social mediach – na Facebooku i Instagramie – doczekaliśmy się 384350 fanów. Zapraszamy do odwiedzania naszych profili!

W 2021 roku czytelniczki i czytelnicy wykazywali się bardzo dużą aktywnością w serwisie. W sumie w ciągu ostatnich 12 miesięcy dodaliście ponad 2,4 miliona ocen (dokładnie 2 422 379), czyli około 5 nowych ocen książek co minutę! Co więcej, utrzymała się tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o liczbę opinii na temat przeczytanych książek. W 2020 roku było to 386 tys. wpisów, w 2021 roku – 421 tys. Oznacza to, że jedna nowa opinia pojawiała się w naszym serwisie co 1 minutę i 12 sekund! Poprawiliście wynik, który już w zeszłym roku ocenialiśmy jako rekordowy – wtedy nowa opinia była dodawana w lubimyczytać.pl co 1 minutę i 19 sekund. 

A ile książek przeczytaliście w tym roku? Na półkę „Przeczytane" dodaliście aż 3,25 mln pozycji. Oznacza to, że czytaliście 6 książek na minutę. Obecnie w całym serwisie użytkownicy mają na swoich „Przeczytanych” półkach ponad 36 mln książek, w serwisie dodano ponad 26 mln ocen i ponad 3 mln opinii. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, to zaszczyt współtworzyć lubimyczytać.pl z tak aktywną społecznością.

W 2021 roku patronatem objęliśmy setki tytułów, a konkretnie – 578 książek. Oznacza to, że liczba naszych patronatów, w porównaniu z rokiem 2020, zwiększyła się o ponad 100, ponieważ wtedy patronowaliśmy 414 książkom – stanowi to wzrost liczby patronatów o 40 procent. Warto dodać, że w tym roku publikacje, na których mogliście znaleźć pieczątkę lubimyczytać.pl, ukazały się nakładem 70 wydawnictw. Jesteście ciekawi, które konkretnie tytuły otrzymały nasz patronat? Tę informację znajdziecie na naszej podstronie, poświęconej właśnie tym pozycjom. 

Jako że rok 2021 był kolejnym już, który minął pod znakiem pandemii, w akcjach, które zorganizowaliśmy z naszymi partnerami, aż 350 tysięcy złotych trafiło do fundacji i stowarzyszeń, które promują czytelnictwo. W Plebiscycie Książka Roku lubimyczytać.pl Allegro, nasz partner przekazał 250 tysięcy złotych dofinansowania dla zwycięzców i nominowanych w kategorii Fundacja/Stowarzyszenie Roku. Nagrodę w wysokości 70 000 złotych za pierwsze miejsce otrzymała, decyzją czytelników oddających głosy, Fundacja ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, która od 20 lat uświadamia, że czytanie zapewnia rozwój językowy, umysłowy i moralny najmłodszych. Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, do którego powędrowała nagroda w wysokości 60 000 złotych. Trzecie miejsce na podium i 50 000 przypadło Fundacji Powszechnego Czytania. Nagrodę w wysokości 40 000 złotych i czwarte miejsce otrzymała natomiast Fundacja Wisławy Szymborskiej, a na piątej pozycji znalazło się Stowarzyszenie Unia Literacka, które otrzymało dofinansowanie w wysokości 30 000 złotych.

Z kolei organizatorzy majowych Wirtualnych Targów Książki BookTarg – Legimi, Allegro i lubimyczytać.pl – także zdecydowali się wesprzeć branżę literacką i przekazali 100 000 zł na rzecz Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Fundacji Powszechnego Czytania. Zorganizowaliśmy ponadto również Akcję Literacką, z której dochód za pośrednictwem Unii Literackiej trafił w formie zapomogi do pisarek i pisarzy.

Zorganizowaliśmy po raz kolejny, razem z Legimi i Allegro, wielkie wirtualne święto książek – BookTarg. Osoby biorące w nim udział znalazły się w gronie blisko pół miliona użytkowników, którzy uczestniczyli w spotkaniach online z takimi autorami i autorkami jak Katarzyna Bonda, Katarzyna Nosowska, Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek, Marta Frej, Alek Rogoziński, Jacek Galiński, Marta Kisiel, Aneta Jadowska, Drauzio Varella, Fido Nesti, Piotr Stankiewicz czy Maciej Siembieda. Wszystkie rozmowy trwały 7 dni, czyli ponad 2300 minut, w sumie odbyło się 46 spotkań. Najwięcej, bo niemal 190 tysięcy osób zgromadziło przed ekranami wirtualne spotkanie z Justyną Suchecką i Kasią Babis o komiksach i ilustratorach, natomiast ponad 104 tysięcy widzów uczestniczyło w rozmowie z Katarzyną Bondą o jej książce „Nikt nie musi wiedzieć”. BookTarg to jednak nie tylko spotkania z autorami, ale i wydarzenia branżowe. Widzowie mogli śledzić prezentacje, prelekcje, uczestniczyć w warsztatach, dyskusjach, do których zaproszono 44 prelegentów z całej Polski. Warto dodać, że BookTarg 2021 był i jest otwarty dla każdego – wszystkie nagrania są dostępne na stronie: booktarg.pl oraz na profilu na Facebooku, a także na LC.TV lubimyczytać.pl na YouTube. Jeśli macie więc ochotę, nadal możecie zobaczyć wszystkie spotkania, które odbyły się w ramach tego wydarzenia.

W mijającym roku razem z Polską Izbą Książki przeprowadziliśmy również badanie „W sieci o książkach. Jak czytamy w czasie pandemii”. Udostępnioną w naszym serwisie ankietę wypełniło 16 766 czytelników.

A co z tej ankiety wynika? Zapytaliśmy Was m.in. o to, ile czytacie i po książki w jakim formacie sięgacie najczęściej: ebooki, audiobooki, a może tradycyjnie – po „papier”? Spójrzmy najpierw na dane dotyczące książek drukowanych. 27% osób uczestniczących w ankiecie przeczytało w ciągu ostatnich 12 miesięcy od 21 do 50 książek drukowanych, a 17% – od 51 do 100 książek papierowych. 18% czytelników sięgnęło po 11-20 książek, 10% po 7-10 książek, a 9% po 4-6 książek. Żadnej książki papierowej nie przeczytało tylko 2% osób. Jak te statystyki wyglądają w przypadku e-booków? Po książkę elektroniczną nie sięgnęło aż 33% czytelników i czytelniczek, 13% przeczytało od 21 do 50 e-booków, 10% – 2-3 e-booki, 11% – 11-12 książek elektronicznych, a 9% – 4-6 książek w wersji cyfrowej. Typowy czytelnik sięga miesięcznie po 2-4 książki, 2/3 z czytelników korzysta również z czytników e-booków, jednak z drugiej strony, 33% ankietowanych nie sięga po nie w ogóle. Nadal dominują więc książki drukowane, choć e-booki „depczą im po piętach”. W mijającym roku aż 44% ankietowanych wysłuchało choć jednego audiobooka (rok i dwa lata wcześniej ten współczynnik wynosił 29%), z kolei 8% badanych sięgnęło po jeden audiobook, 11% - po dwa-trzy audiobooki, 7% po wysłuchało 4-6 audiobooków, a 5% osób ma za sobą „lekturę” 7-10 książek mówionych. Jeśli natomiast chodzi o ulubione rodzaje utworów, to królują wśród nich powieści kryminalne, literatura piękna oraz literatura faktu.

69% miłośników książek deklaruje, że czytanie w czasie pandemii miało duży wpływ na ich życie, dla 94% osób książka stanowiła szczególny w tych trudnych czasach sposób na oderwanie się od codziennych problemów, sposób na znalezienie przeciwwagi dla niepokoju. Na pytanie o to, gdzie czytelnicy poszukują informacji o konkretnych tytułach, 87% internautów biorących udział w ankiecie odpowiedziało, że w serwisie lubimyczytać.pl. Dziękujemy za zaufanie!

Cały rok pisaliśmy również o sprawach ważnych dla czytelników, a taką była dyskusja, która zrodziła się wokół planowanej ustawy o ochronie rynku książki. Według jej założeń, wydawcy i importerzy mieliby obowiązek ustalenia jednolitej ceny książki przed wprowadzeniem jej do obrotu, a cena ta – według obecnych założeń – powinna być stała przez minimum pół roku. Część przedstawicieli branży książki ten pomysł popiera, inna – zdecydowanie przeciw niemu protestuje. W artykułach, które znajdziecie na podstronie pod tym linkiem, przedstawiliśmy głosy zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego rozwiązania, wyjaśnialiśmy również najważniejsze założenia proponowanej regulacji. 

Kolejnym ważnym tematem, o którym pisaliśmy w mijającym roku, jest zmiana kanonu lektur szkolnych, wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji pod wodzą ministra Przemysława Czarnka. Dyskusje o zmianach w kanonie lektur trwały już od listopada 2020 roku, dziewięć miesięcy później, 13 sierpnia 2021 roku, minister podpisał projekt rozporządzenia. O tym, jaki kształt przybrało ono po konsultacjach, w których wzięła udział m.in. Polska Izba Książki, po protestach rodziców, którzy sprzeciwiali się usunięciu książki „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika ze szkolnego kanonu, pisaliśmy w tym artykule

Chcielibyśmy również wspomnieć o tym, że rok 2021 był Rokiem Stanisława Lema – autor „Solaris” na świat przyszedł równe 100 lat wcześniej. Z tej okazji uruchomiliśmy specjalną stronę lubimyczytaćlema.pl, na której mogliście znaleźć nie tylko listę książek napisanych przez tego autora, ale również przeczytać opinie czytelników na ich temat czy artykuły poświęcone twórczości polskiego pisarza, wziąć udział w konkursie związanym z jego twórczością. W serwisie dostępne są również podcasty i filmy o Lemie, możecie w nim również zobaczyć… zdjęcia pisarza z dzieciństwa.

W 2021 roku aktywnie pracowała też redakcja lubimyczytać.pl. Nasi redaktorzy przeprowadzili 161 wywiadów, poinformowali o 861 aktualnościach oraz podzielili się 139 tekstami publicystycznymi. Oficjalni recenzenci serwisu napisali 395 recenzji książek, wyróżniliśmy też aż 332 opinie czytelników.

Najchętniej braliście udział w konkursie zorganizowanym na początku lutego 2021, w którym pisaliście, dlaczego głosujecie w naszym Plebiscycie Książka Roku 2020 – otrzymaliśmy od Was aż 549 odpowiedzi! Nierzadko dzieliliście się też swoimi czytelniczymi wyborami przy publikowanej co piątek aktualności „Czytamy w weekend”. Zabraliście też głos w bardzo emocjonującej dyskusji „Czytnik kontra papier – trudny wybór książkowego mola?”, w której pojawiły się 333 odpowiedzi. Waszą uwagę zwróciła też sprawa opisana w artykule „Niszczą książki Olgi Tokarczuk i odsyłają je pisarce”, który doczekał się 331 komentarzy. Ożywiona dyskusja towarzyszyła również tekstowi „30 książek LGBT+, czyli powieści we wszystkich kolorach tęczy” – dodaliście w niej 298 odpowiedzi.

A które teksty redakcyjne były najchętniej czytane? Duże zainteresowanie z Waszej strony wzbudził artykuł „10 najstraszniejszych horrorów. Książki, które nie pozwalają zasnąć”. Podobnie jak to często bywa na listach bestsellerów, tak i w naszym serwisie królowały kryminały skandynawskie, a konkretnie – zestawienie 10 pozycji powieści kryminalnych autorów ze Skandynawii (lub tam się rozgrywających), po które warto sięgnąć. Świetnie czytał się również tekst o seriach kryminalnych, wciągających czytelników na długie godziny

Na liście najchętniej czytanych artykułów mijającego roku nie zabrakło również tych, które poruszały ważne kwestie związane ze społeczeństwem, kulturą. Wśród najpopularniejszych artykułów znalazł się ten, w którym zaprezentowaliśmy wyniki czwartej odsłony Badania czytelników w sieci, a także teksty o sprzeciwie wobec planowanej ustawy o ochronie rynku ksiąźki, zmianach w kanonie lektur i o utworach, w których występują postaci LGBT+

W tym roku, włączając Wirtualne Targi Książki Booktarg, zorganizowaliśmy 101 spotkań autorskich online. Szczególnie chętnie oglądaliście spotkania z Katarzyną Bondą (161 tys. odbiorców), Katarzyną Nosowską (134 tys. odbiorców), Holly Black (ponad 16 tys. odbiorców), Heather Morris (ponad 16. tys. odbiorców), Małgorzatą Oliwą Sobczak (ponad 5 tys. odbiorców) i Marzeną Rogalską (ponad 5 tys. odbiorców). Wśród naszych rozmówców znaleźli się zarówno uznani autorzy i uznane autorki z zagranicy, jak Graham Masterton, Therese Bohman, Camilla Grebe, Andrea Goldsmith, Drauzio Varella, Siri Pettersen, Bernard Minier, jak i rodzimi pisarze i rodzime pisarki, m.in.: Wojciech Chmielarz, Ałbena Grabowska, Grażyna Plebanek, Magdalena Knedler, Alek Rogoziński, Jacek Galiński, Natalia Hatalska, Marta Kisiel.

Warto dodać, że online rozmawialiśmy nie tylko z pisarzami, ale i organizatorami wydarzeń kulturalnych. W ten sposób promowaliśmy m.in. Międzynarodowy Festiwal Kryminału i Festiwal Silesius. 

Wszystkie spotkania dostępne są na FB lubimyczytać.pl i naszym kanale na YouTube

W mijającym roku mierzyliście się również z wyzwaniami czytelniczymi. Dodając książki do swoich wirtualnych biblioteczek, kształtowaliście indywidualne czytelnicze statystyki. Do Wyzwania na czytanie mógł i może dołączyć każdy – wystarczy ustalić planowaną liczbę książek, jaką chcemy przeczytać w ciągu danego roku. W ciągu mijających 12 miesięcy w tej zabawie wzięło udział 28,9 tysiąca uczestników (czyli o ponad 2 tysiące osób więcej niż w roku 2020), z czego 7820 czytelników planowało skończyć lekturę 52 książek w roku, a 6113 planowało zmierzyć się z 24 tytułami.

Przez cały zeszły rok mierzyliście się również z innym, organizowanym przez nas czytelniczym wyzwaniem – w każdym miesiącu dotyczyło ono innego tematu książki. Najpierw czytaliście więc utwory z liczbą w tytule, potem były m.in. utwory o tematyce wakacyjnej, przyrodniczej/ekologicznej czy te z motywem śniegu. Bardzo Wam dziękujemy za zaangażowanie, a tym, którzy wytrwali z nami przez całe 12 miesięcy gratulujemy czytelniczej wytrwałości. Wszystkich zapraszamy do dołączenia do wyzwania 2022 – pierwszy temat wyjawimy już 5 stycznia!

Wyniki Plebiscytu Książka Roku, organizowanego wspólnie przez lubimyczytać.pl i Allegro.pl, zamierzaliśmy gościć na uroczystej gali, niestety – z uwagi na panującą pandemię – plany te uległy zmianie. Zwycięskie nazwiska i tytuły przedstawiliśmy jednak za pomocą filmu, w którym wystąpili: Mateusz Damięcki i Paulina Mikuła. Warto dodać, że w mijającym roku nasi użytkownicy oddali na swoje ulubione książki 200 757 głosów. Nominację, w 14 kategoriach, otrzymało 245 tytułów z 65 wydawnictw. Wśród publikacji nagrodzonych tytułem Książki Roku 2020 znalazły się m.in.: „Gambit królowej” Waltera Tevisa, „Normalni ludzie” Sally Rooney czy „Ekstradycja” Remigiusza Mroza. Plebiscyt za rok 2020 zyskał również dwie nagrody specjalne: Bestseller, w którym zwyciężyła „Jadłonomia” Marty Dymek oraz kategorią charytatywną Fundacja/Stowarzyszenie Roku, w której nominowaliśmy podmioty aktywnie i efektywnie wspierające środowisko literackie i branżę książki w trudnym czasie pandemii COVID-19. Rok kończymy przygotowaniami do kolejnej edycji plebiscytu. Szykujemy wiele ciekawych niespodzianek, a pierwszych informacji o głosowaniu możecie spodziewać się już w styczniu. 

Wielka społeczności lubimyczytać.pl! Dziękujemy za rok 2021 i wspólne, aktywne tworzenie środowiska osób, które po prostu lubią czytać i lubią lubimyczytać.pl ;). Jesteście dla nas źródłem nieustającej inspiracji i motywujecie nas do ciągłego rozwoju! Ku chwale czytelnictwa! Do siego roku!


komentarze [57]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Beata  - awatar
Beata 04.01.2022 16:19
Czytelniczka

Mnie udało się przeczytać 128 książek, w tym roku planuje ciut więcej, szkoda że nie można się dowiedzieć jaka była największa  ilość przeczytana przez jednego czytelnika 😀Radości z czytania w Nowym Roku

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gunia  - awatar
Gunia 03.01.2022 08:36
Czytelnik

W tym roku znów planuję przeczytać 52 książki, ciekawe ile się uda?
Szczęśliwego nowego roku i mnóstwo czasu do czytania!

Ps. Cały czas rok 2022 myli mi się z 2021 😅

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
aniqua  - awatar
aniqua 03.01.2022 08:17
Czytelnik

Brakuje mi na LC możliwości podsumowania mojego minionego roku czytelniczego: ile książek przeczytanych, ile stron, podział na kategorie... W statystkach można wygenerować staty za ostatni rok, ale już w styczniu to okres luty 21 - styczeń 22.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarWinc  - awatar
MarWinc 03.01.2022 01:51
Czytelnik

73 ksiązki w 2021. Wiele z nich w formie audiobooka (bieganie pomaga!), ale mimo to rekord życiowy. Nie o rekordy mi jednak chodzi, a o kontynuację wielkiej fascynacji dobrą literaturą. Cieszę się, że w moich literackich wyborach (tego roku, ale nie tylko), tak rzadko trafiam na rzeczy słabe, a tak często na mocne, świetne, czy wręcz genialne...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Piotr  - awatar
Piotr 02.01.2022 21:49
Czytelnik

Bardzo się cieszę, że strona tak dobrze prosperuje. 
Ale mam nadzieję, że macie w planach dodawanie nowych funkcji. Naprawdę nie wiem, jakie nowe funkcje pojawiły się na stronie w ciągu ostatniego roku, ale brakuje kilku rzeczy (moje obserwacje, a z pewnością osoby czytające więcej mają więcej życzeń):
- wielokrotne czytanie jednej książki (możliwość oznaczenia tego),
-...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
elatosia rakowska - awatar
elatosia 02.01.2022 21:01
Czytelniczka

W Nowym 2022 r. - ciekawych pozycji do przeczytania dla każdego 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga  - awatar
AgaGaga 02.01.2022 09:27
Czytelniczka

A propos wyzwania, które będzie dopiero 5.01, to LC w ogóle z 31.12 od razu się teleportowało do 5.01, widać to w kalendarium  😀 od wczoraj pokazuje daty urodzin i śmierci z 5.01 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
JolkaRo  - awatar
JolkaRo 01.01.2022 20:49
Czytelniczka

Normalnego i zaksiążkowanego Nowego Roku 😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rege  - awatar
Rege 01.01.2022 13:52
Czytelniczka

Miało być 100 a przeczytałam 204

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aaron_Darski Autor - awatar
Aaron_Darski 01.01.2022 01:57
Czytelnik

Życzę Wszystkim, aby nigdy nie zabrakło papieru na książki. 😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Madaga  - awatar
Madaga 01.01.2022 11:30
Czytelnik

Może jednak lepsze ebooki, wtedy nie trzeba tyle drzew ścinać na papier

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga  - awatar
AgaGaga 02.01.2022 09:28
Czytelniczka

To jeszcze poza papierem życzmy sobie prądu do czytników  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aaron_Darski Autor - awatar
Aaron_Darski 05.08.2022 21:27
Czytelnik

Lepiej późno niż później.  😉
Życzę Wszystkim Autorom, aby ich książki, w  wydanie których włożyli kilka lat pasji i milion ton wyrzeczeń nigdy nie trafiły w ręce osób, które lekka ręką, z sobie tylko znanych, bez większego zastanowienia nad konsekwencjami, wydają publicznie wielce krzywdzące opinie i oceny.   😓

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się