Drugie życie pana Roosa

Cykl: Inspektor Barbarotti (tom 3) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Berättelse om herr Roos
kasia

Bohaterami trzeciej części nowego cyklu powieści Nessera o inspektorze Barbarottim są m.in. przeżywający kryzys wieku średniego Ante Valdemar Roos, 59-letni ekonomista ze skłonnościami do piromanii oraz 20-letnia Anna Gambowska – uciekinierka z ośrodka dla uzależnionych. Akcja toczy się na małej farmie pośród lasu oraz w długim ciągu hoteli, moteli i stacji benzynowych gdzieś na drodze między Kymlinge i Maardam. Nesser poprzez doskonale sportretowanych bohaterów, w charakterystyczny dla siebie sposób, z odrobiną czarnego humoru - dokonuje wnikliwej krytyki społecznej dzisiejszej Szwecji, demaskując wszechobecną samotność, kryzys wieku średniego, pokazując skutki alkoholizmu, nieobecnych ojców i rozwodów...

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/drugie_zycie_pana_roosa,p1693678156

gwiazdka | 2017-03-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 21 marca 2017

Właśnie doszłam do przekonania, że dużo łatwiej jest napisać słowo krytyki, niż pochwalić książkę. A ja tu mam „Drugie życie pana Roosa” Nessera i chcę ogłosić, że powieść mi się podobała. W żadnym razie nie stwierdzę, iż „Drugie życie…” jest kryminałem. Z takim nastawieniem czytelnik ma obowiązek poczuć się rozczarowany. Książka jest przede wszystkim rewelacyjnym studium charakterów, jest bardziej powieścią psychologiczną niż kryminałem. Za to pod względem psychologicznym niczego jej nie brakuje. Ja czytałam całość z niesłabnącym zainteresowaniem. Do tego w drugiej części pojawiają się znani bohaterowie i zaczynam czuć się jak w domu. Na plus powieści przemawia też, iż autor pamięta, aby pokończyć wszystkie wątki: graffiti, ośrodka, przypadkowego kierowcy. Jednocześnie nie powtarza treści, czyli radzi sobie idealnie. Moim zdaniem bardzo dobra powieść psychologiczna z małym wątkiem policyjnym.

nadzieja1925 | 2016-04-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

„Young girl, dumb girl.”
Nie tylko dumb girl (głupia dziewczyna), ale również cała fabuła.
Historia utrzymana w przygnębiających barwach, w otchłaniach nudy, idealna, aby wpaść w depresję.
Opowiada o wyrwaniu się z rutyny po wygranie w lotto pana Roosa.
Po wygranej kupuje sobie domek w lesie, rzuca pracę i nie mówi nic o tym rodzinie. Codziennie rano wychodzi jak do pracy, ale jedzie do Lograny (swojej chałupki). Pewnego dnia odnajduje tam młodą dziewczynę, uciekinierkę z odwyku. Tak ich losy się krzyżują, a historia stacza. Potem dochodzi do morderstwa (retrospekcje), choroba, poszukiwania policji, pobicia, ucieczka...

Nudna jak flaki z olejem. Gdy nagle wydaje się, że coś zaczyna się dziać, autor znów wtacza nas na tor nudy. Najciekawszych fragmentów w ogóle nie opisuje i dowiadujemy się o nich z retrospekcji. (Nudy!) Uwielbiam książki z okolic północy, ale ta jest beznadziejna. Nie polecam.

Kaś-ka | 2017-08-29

"Trawa nie jest bardziej zielona po drugiej stronie tego czy tamtego płotu i gdziekolwiek by człowiek nie był, przed samym sobą nie ucieknie"

Ante Valdemar Roos człowiek nudny, wyobcowany a mimo wszystko nawiązuje nić porozumienia z młodą, zbuntowaną Anną Gambowską. Niby różni jednak trochę tacy sami - zagubieni, szukający celu, zrozumienia, bezpieczeństwa.
Książkę czytało się szybko, mimo iż jakiś wielkich kryminalnych zagadek nie było jednak książka wciągała od pierwszych stron.

Marcin | 2017-10-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 09 października 2017

Kolejna świetna książka Hakana Nessera. Drugie Życie Pana Roosa pokazuje jak człowiek moze być samotny mimo tego że posiada rodzine. Tytułowy bohater nie potrafi odnaleźć sie w swoim teoretycznie uporządkowanym świecie. Przypadkowo spotkana osoba staje sie dla niego najważniejsza na świecie. Inspektor Barbarotti w tym tomie jest jakby na drugim planie. Zajuje sie sprawą wyżej wymienionych, ale czytelnik jakby oczekiwał na co innego. Do tego świetne zakończenie. Każdy może interpretować je na swój własny sposób. Polecam...

allison | 2013-03-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 14 marca 2013

Było to moje pierwsze spotkanie z kryminałem Nessera i sądzę, że nie ostatnie.

Najbardziej spodobał mi się obyczajowy charakter powieści, w której wątki kryminalne odgrywają, oczywiście, ważną rolę, bo decydują o przyszłości bohaterów, ale tak naprawdę schodzą na drugi plan.
Ważniejsze okazują się codzienne perypetie głównych postaci, ich wewnętrzne przeżycia, dylematy, trudne wybory...

W poruszający sposób pokazana tu została samotność wśród ludzi. Wyobcowanie starszego mężczyzny i jego młodej towarzyszki niedoli najpierw utrudnia im pierwszy kontakt, ale potem zbliża i ostatecznie prowadzi do przyjaźni opartej na wzajemnym zaufaniu i zdolności do poświęcenia się.
Powieść ma też drugie dno - jest satyrą na konsumpcyjne społeczeństwo, obnaża prawdę o wszechobecnym pozoranctwie i konwenansach.

Mimo poważnej tematyki jest w książce miejsce na humorystyczne nuty, które pojawiają się we fragmentach opisujących prywatne życie detektywa, zwłaszcza jego relacje z bratem drugiej...

Tosiaczek | 2015-05-12
Przeczytana: 12 maja 2015

Człowiek nudny czy może wręcz przeciwnie? Interesujący i to bardzo.
Historia taka jakich wiele? A może jedyna w swoim rodzaju?

Każdy z Was będzie miał swoje zdanie na temat tej książki, ale ja zachęcam do jej przeczytania. Dlaczego? Bo mnie wciągnęła i to bardzo. I to mimo tego, że pierwsza jej część w ogóle nie przypomina kryminału.

O czym zatem jest? A raczej o kim? O ludziach, takich zwyczajnych, z problemami, trochę pogubionych w życiu, pragnących spokoju, bezpieczeństwa i tego, by mogli być po prostu sobą. O ludziach, którzy marzą, by wyrwać się ze stagnacji, w której przyszło im żyć. O czym jeszcze? O tym, jak wiele w życiu może zmienić przypadek.

Chcecie przekonać się czy i Was urzeknie ich historia? Nie dowiecie się tego dopóki po nią nie sięgniecie. Zatem do dzieła drodzy. Miłej lektury.

Jeżynka | 2016-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Do kolejnej z serii książek o detektywie Barbartotti zabierałam się z pełną świadomością czego mogę się po autorze spodziewać. Nie spodziewałam się już kryminału o zawiłej intrydze ani złożonej zagadki którą będę rozwiązywać wraz z bohaterem.
Hakan Nesser nie pisze kryminałów o czym przekonuje mnie już kolejna jego książka a powieści obyczajowe których bohaterem jest policjant. Nie zbrodnia jest jest tu motywem przewodnim a wnikliwe obserwacje szwedzkiego społeczeństwa, stosunków międzyludzkich czy zagrożeń współczesnego świata.
W tę konwencję doskonale wpisuje się "Drugie życie pana Roosa".

Tytułowy Valdemar Roos to człowiek którego wszyscy opisują jako nudnego i przewidywalnego. Zbliża się do 60-tki, od wielu lat pracuje jako księgowy w tej samej niewielkiej firmie, tkwi w mało udanym małżeństwie i nic nie wskazuje na to że jego życie może wskoczyć na inne tory.
Tak się jednak dzieje gdy wygrywa w lotto sporą sumę o czym nie mówi nikomu.
Zwalnia się z pracy, kupuje małą...

Agnieszek | 2014-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2014, Wakacyjne
Przeczytana: 12 lipca 2014

Przewidywalność codzienności, rutyna zawodowa, przyzwyczajenie do tygodniowego rytmu w domu. Żona z odzysku z córkami w gratisie. Nuda i niemoc. A potem zdarza się cud: pan Roos może odciąć się od prozy codzienności.

O czym opowiada Nesser? Chyba o potrzebie wiary w zmianę, o sensie otwartości i życzliwości, o priorytetach.

Może to i naiwne, może nie do końca prawdopodobne, ale za to mówi coś mądrego - między wierszami i wprost.

Przyzwyczaiłam się do kompozycji Nessera: podział na części jest dobrze przemyślany, za to niełatwo przejść do porządku dziennego nad stylem tłumaczenia, zaś błędy ortograficzne (na pewno dwa rażące) to już wstyd dla wydawnictwa!

BeataBe | 2013-03-18
Przeczytana: 13 marca 2013

W pierwszej połowie książki nie ma ani śladu sensacji. Nie pojawia się ani jeden policjant. A ja nie mogłam się od niej oderwać. A moja wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach. To były piękne chwile...
Druga połowa książki słabsza - zwłaszcza jeżeli chodzi o podróż bohaterów po hotelach. Ale za to zakończenie znakomite. To dla mnie książka z rodzaju tych niewielu, do których wiem, że kiedyś na pewno wrócę.

BetiFiore | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

To moje pierwsze spotkanie z Nesserem i jestem z niego bardzo zadowolona. Ksiązka bardzo mnie wciągnęła i bardzo szybko ją przeczytałam. Strony przewracają sie wręcz same - aż mnie to zaskoczyło :) Pierwsza część jest bardziej obyczajowa i małymi kroczkami prowadzi do drugiej, opisujacej sledżtwo komisarza Barbarottiego. "Drugie Zycie" zostało wydane w komplecie z dwiema innymi książkami Nessera i już zabieram się za następną, choć podobno pomyliłam kolejność :) Polecam!