Mrok. Powrót o zmierzchu. Uwięzieni

Tłumaczenie: Maja Kittel, Edyta Jaczewska
Cykl: Pamiętniki Wampirów (tom 4-6)
Wydawnictwo: Amber
Return: Nightfall
wampiry
xCzopikx

Dwa wampiry. Dwaj nienawidzący się bracia. I piękna dziewczyna, której obaj pragną... Elena: po powrocie z zaświatów próbuje odnaleźć ukochanego, by już nigdy go nie opuścić. Stefano: wszyscy myślą, że porzucił Elenę dla jej dobra, ale on został uwięziony przez Damona. Damon: sprzymierzył się z potężną istotą, nie wie jednak, że w rzeczywistości powoli staje się jej sługą. By ocalić Stefano...

Dwa wampiry.
Dwaj nienawidzący się bracia.
I piękna dziewczyna, której obaj pragną...

Damon: sprzymierzył się z potężną istotą, nie wie jednak, że w rzeczywistości powoli staje się jej sługą. By ocalić Stefano i wyrwać Demona spod władzy zła, Elena musi przywołać swe dawne moce. I zaufać sile miłości…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Pierwszy tom mnie rozczarował, miał wiele wad, ale nie było tak źle. Natomiast drugi tom… no rozczarował mnie jeszcze bardziej. Oczekiwałam czegoś więcej, o wiele więcej, a druga księga skłoniła mnie tylko do tego, aby dać sobie spokój na razie z tym cyklem, bo są na pewno o wiele lepsze książki. Mówię na razie, bo nie potrafię tak zostawić niedokończonych książek :)

Jedno czego nie można zarzucić książce to nuda. Dzieje się dużo, ale jest to wszystko tak pogmatwane, że (szczególnie pod koniec) można się w tym pogubić.

Zauważyłam też często nadużywany zwrot „pamiętała jak przez mgłę”. Na minus.

Pani Smith zresztą gubiła się trochę w narracji. Najpierw opisuje jakąś sytuację, potem nagle przeskakuje do myśli bohaterów. To jeden z powodów chaosu, panującego w powieści.

Nadal mam takie wrażenie, że mimo prostego stylu pisania, mi jakoś ciężko z nimi idzie. Sama nie wiem dlaczego, ten styl pani Smith raczej nie dla mnie.

Wprowadzenie nowych istot w zamyśle na pewno było...

nadzieja1925 | 2013-10-23
Przeczytana: 21 października 2013

Książka mroczna i zagadkowa, ale wspamiała! Bardzo mnie wciągneła! Balansuje na granicy rzeczywistości i sennej mary. W całej księdze bardzo dużo się dzieje, trudno jest nadgonić ten wir wydarzeń! Ta powieść w dużej mierze skupia się na Damonie i jego mrocznej stronie! Wampir ukazuje nam swoje rozterki, wątpliwości oraz emocje!

Po drugiej śmierci Elena trafia w zaświaty i nie może czuć się tam bezpiecznie, gdyż mroczna siła jej to uniemożliwia, ale łączy się z Bonnie i razem ze Stefano i Damonem próbują wyciągnąć ją z zaświatów! Dalsza część książki jest bardziej mroczna i tajemnicza! Pojawiają się lisołaki i kolejne wydarzenia opierają się na tych postaciach! Książka nie kończy się szczęśliwie!

młoda_pisarka | 2014-03-14
Przeczytana: 21 marca 2012

Nie lubię Eleny. Nie lubię Stafano. Ale zdecydowanie nie ma mowy o tym, żebym nie lubiłam Damona.
I po raz kolejny ocena książki jest zawyżona ze względu na tego jednego bohatera, który jako jedyny mnie nie irytuje, jako jedyny potrafi żartować i... całkowicie nie rozumiem jak można stworzyć jedną dobrą postać. Stworzyć fabułę od czapy, romans od czapy i jednocześnie takiego bohatera jak Damon?? To jest niemożliwe.
Pani Smith powinna popracować nad techniką, coraz bardziej śmierdzi mi tu "Zmierzchem", jednak wciąż sądzę, że jeśli mam wybierać, to i tak przeczytam kolejne części dla Damona.
Niestety ekranizacja (serial) lepszy od książki.

zabielka | 2013-10-16

nic specjalnego

joanna453462 | 2013-05-19

Kiedy obejrzałam wszystkie 3 sezony serialu pamiętników wampirów (który nawiasem mówiąć jest świetny !) stwierdziłam że muszę przeczytać książki. Wielkim zaskoczeniem było dla mnie to że została w nich ukazana inna historia .Zaczyna się tak jak w serialu, Elena poznaje Stefana zakochuje się, ten wyjawia jej sekret , Bonnie odkrywa magiczne zdolnośći itp. , a kończy na lisołakach i innych dziwacznych rzeczach.Bohaterowie są przedstawieni inaczej np. Elena w ksiązce to zadufana w sobie blondynka, która uwodzi wszystkich facetów w szkole i owija sobie obywu braci wokół palca. W filmie jest bardziej do polubienia. Jedną z moich ulubionych postaci w książce była Meredith (koleżnaka Eleny) -zawsze opanowana i potrafiąca zachować trzezwy rozum w każdej sytuacji. Bardzo żałaowałam że nie pojawiła się w serialu.

Kisążka jest ni to dobra , ni to najgorsza. W moim mniemanu przeciętna. Czasami wydawało mi się że pani Smith ma zbyt wybujałą wyobrażnie ( lisy "kitsune" to już lekka przesada..)...

Wszyscy powariowali,dosłownie i w przenośni!
Czy Eleny nie stać na normalnego chłopaka?!
Pewnie tak.
Tylko,że serce nie sługa i podąża swoimi ścieżkami.
Świat Eleny pogrąża się w chaosie.
Stefano znika.
Damon zachowuje się jeszcze bardziej skandalicznie niż dotychczas.
Całe miasteczko zanurzone jest w mroku,jak w lepkiej mazi.
Wszyscy powariowali,wszystkich trzeba ratować.
Ale czego nie robi się dla bliskich i dla miłości.
Ziemia i niebo poruszone do ratowania najcenniejszego daru jakim jest miłość!

Każdy autor powinien wiedzieć,kiedy skończyć,bo co za dużo to nie zawsze znaczy zdrowo!

lacerta | 2012-11-15
Przeczytana: marzec 2011

Czytałam i czytałam i już wiem co mi w tej serii nie pasuje. Elena. Tak wiem, główna bohaterka, ale gdy nie było jej na początku czytanie szło mi o wiele szybciej. Jak dla mnie książka obyłaby się bez dwóch głównych bohaterów: Eleny i Stefano. Resztę bohaterów bardzo lubię. Ciekawy wątek kitsune. Coś nowego i niespotykanego.

LadyBoleyn | 2011-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2011

Czytając pierwszą księgę „Pamiętników wampirów” miałam mieszane uczucia. Serial całkowicie mnie pochłonął i sprawił, że pokochałam wszelkich krwiopijców oraz wspaniałego Damona, natomiast książka aż tak bardzo nie wpadła w mój gust, przynajmniej nie na tyle ile się spodziewałam. Jednakże nadarzyła się okazja przeczytania drugiej księgi i takimi sposobem przeczytałam „Mrok”, „Powrót do zmierzchu” i „Uwięzieni”, niestety, ponownie się rozczarowując.

L. J. Smith w „Pamiętnikach wampirów” głównie rozwodzi się nad miłością Eleny i Stefano oraz problemami jakie przysparza Damon, który szczerym uczuciem darzy tą samą dziewczynę, która pozyskała serce jego brata. Stefano to dosyć przeciętnej inteligencji chłopak, ponoć bardzo przystojny, dobry, idealny, jak i potrafiący wyrazić to, co czuje. Natomiast Damon to zupełne przeciwieństwo – bystry, zły, ambitny, władczy, mściwy, niebezpieczny. Obydwoje są wampirami i obydwoje się nienawidzą. I w związku z tym faktem, Elena jest rozdarta,...

Kinia | 2011-07-06

Jak dla mnie nie działo się w tej księdze nic ciekawego, poza tym, jakoś styl jakim była ta książka napisana, nie przypadł mi do gustu.

"Mrok" - moja ocena 7/10
"Powrót o zmierzchu" - moja ocena 5/10