Mrok. Powrót o zmierzchu. Uwięzieni

Tłumaczenie: Maja Kittel, Edyta Jaczewska
Cykl: Pamiętniki Wampirów (tom 4-6)
Wydawnictwo: Amber
Dark Reunion. The Return. Nightfall. The Return. Shadow Souls
Romina

Dwa wampiry. Dwaj nienawidzący się bracia. I piękna dziewczyna, której obaj pragną... Po tym, co razem przeżyli, nic już nie będzie takie samo... Elena: po powrocie z zaświatów próbuje odnaleźć ukochanego, by już nigdy go nie opuścić. Stefano: wszyscy myślą, że porzucił Elenę dla jej dobra, ale on został uwięziony przez Damona. Damon: sprzymierzył się z potężną istotą, nie wie jednak, że w...

Damon: sprzymierzył się z potężną istotą, nie wie jednak, że w rzeczywistości powoli staje się jej sługą. By ocalić Stefano i wyrwać Demona spod władzy zła, Elena musi przywołać swe dawne moce. I zaufać sile miłości…
Damon:

By ocalić Stefano i wyrwać Damona spod władzy zła, ELena musi przywołać swe dawne moce. I zaufać sile miłości...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

Pierwszy tom mnie rozczarował, miał wiele wad, ale nie było tak źle. Natomiast drugi tom… no rozczarował mnie jeszcze bardziej. Oczekiwałam czegoś więcej, o wiele więcej, a druga księga skłoniła mnie tylko do tego, aby dać sobie spokój na razie z tym cyklem, bo są na pewno o wiele lepsze książki. Mówię na razie, bo nie potrafię tak zostawić niedokończonych książek :)

Jedno czego nie można zarzucić książce to nuda. Dzieje się dużo, ale jest to wszystko tak pogmatwane, że (szczególnie pod koniec) można się w tym pogubić.

Zauważyłam też często nadużywany zwrot „pamiętała jak przez mgłę”. Na minus.

Pani Smith zresztą gubiła się trochę w narracji. Najpierw opisuje jakąś sytuację, potem nagle przeskakuje do myśli bohaterów. To jeden z powodów chaosu, panującego w powieści.

Nadal mam takie wrażenie, że mimo prostego stylu pisania, mi jakoś ciężko z nimi idzie. Sama nie wiem dlaczego, ten styl pani Smith raczej nie dla mnie.

Wprowadzenie nowych istot w zamyśle na pewno było...

nadzieja1925 | 2013-10-23
Przeczytana: 21 października 2013

Książka mroczna i zagadkowa, ale wspamiała! Bardzo mnie wciągneła! Balansuje na granicy rzeczywistości i sennej mary. W całej księdze bardzo dużo się dzieje, trudno jest nadgonić ten wir wydarzeń! Ta powieść w dużej mierze skupia się na Damonie i jego mrocznej stronie! Wampir ukazuje nam swoje rozterki, wątpliwości oraz emocje!

Po drugiej śmierci Elena trafia w zaświaty i nie może czuć się tam bezpiecznie, gdyż mroczna siła jej to uniemożliwia, ale łączy się z Bonnie i razem ze Stefano i Damonem próbują wyciągnąć ją z zaświatów! Dalsza część książki jest bardziej mroczna i tajemnicza! Pojawiają się lisołaki i kolejne wydarzenia opierają się na tych postaciach! Książka nie kończy się szczęśliwie!

młoda_pisarka | 2014-03-14
Przeczytana: 21 marca 2012

Nie lubię Eleny. Nie lubię Stafano. Ale zdecydowanie nie ma mowy o tym, żebym nie lubiłam Damona.
I po raz kolejny ocena książki jest zawyżona ze względu na tego jednego bohatera, który jako jedyny mnie nie irytuje, jako jedyny potrafi żartować i... całkowicie nie rozumiem jak można stworzyć jedną dobrą postać. Stworzyć fabułę od czapy, romans od czapy i jednocześnie takiego bohatera jak Damon?? To jest niemożliwe.
Pani Smith powinna popracować nad techniką, coraz bardziej śmierdzi mi tu "Zmierzchem", jednak wciąż sądzę, że jeśli mam wybierać, to i tak przeczytam kolejne części dla Damona.
Niestety ekranizacja (serial) lepszy od książki.

zabielka | 2013-10-16

nic specjalnego

Wszyscy powariowali,dosłownie i w przenośni!
Czy Eleny nie stać na normalnego chłopaka?!
Pewnie tak.
Tylko,że serce nie sługa i podąża swoimi ścieżkami.
Świat Eleny pogrąża się w chaosie.
Stefano znika.
Damon zachowuje się jeszcze bardziej skandalicznie niż dotychczas.
Całe miasteczko zanurzone jest w mroku,jak w lepkiej mazi.
Wszyscy powariowali,wszystkich trzeba ratować.
Ale czego nie robi się dla bliskich i dla miłości.
Ziemia i niebo poruszone do ratowania najcenniejszego daru jakim jest miłość!

Każdy autor powinien wiedzieć,kiedy skończyć,bo co za dużo to nie zawsze znaczy zdrowo!

joanna453462 | 2013-05-19
lacerta | 2012-11-15
Na półkach: Przeczytane, Oddane
Przeczytana: marzec 2011

Czytałam i czytałam i już wiem co mi w tej serii nie pasuje. Elena. Tak wiem, główna bohaterka, ale gdy nie było jej na początku czytanie szło mi o wiele szybciej. Jak dla mnie książka obyłaby się bez dwóch głównych bohaterów: Eleny i Stefano. Resztę bohaterów bardzo lubię. Ciekawy wątek kitsune. Coś nowego i niespotykanego.

Lukea | 2016-01-13

Zaczęłam czytać serię po raz drugi z nudów i dla przypomnienia i.... już zapomniałam jak drugi tom był kiepski. Jeszcze jak wątek kitsune mogę jakoś znieść, choć nie należy do moich ulubionych, tak kwestia wszechmocnej Eleny to była tragedia. Jakieś cudowne skrzydełka mocy... Elena latająca nad łóżkiem z umysłem niemowlaka... to było dla mnie za wiele. Autorka aż za bardzo poleciała z wyobraźnią i tak jak samej postaci Eleny w książce nie lubiłam, tak w tym tomie była dla mnie beznadziejna. Rola Stefano w tym tomie też była w sumie żadna. Jedynie postać Damona jest świetna i głównie dla niego przebrnęłam przez ten tom, ale i postaci Bonnie, Meredith, czy Matta dawały radę. Z tego co kojarzę ten tom oraz ostatni (10) nie podobały mi się najbardziej z całej serii. W porównaniu do serialu książki się nie umywają (co rzadko się zdarza), ale tak jak pierwszy tom i parę następnych jest całkiem do rzeczy, tak tutaj po prostu nie wiedziałam momentami czy śmiać się, czy płakać.

LadyBoleyn | 2011-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2011

Czytając pierwszą księgę „Pamiętników wampirów” miałam mieszane uczucia. Serial całkowicie mnie pochłonął i sprawił, że pokochałam wszelkich krwiopijców oraz wspaniałego Damona, natomiast książka aż tak bardzo nie wpadła w mój gust, przynajmniej nie na tyle ile się spodziewałam. Jednakże nadarzyła się okazja przeczytania drugiej księgi i takimi sposobem przeczytałam „Mrok”, „Powrót do zmierzchu” i „Uwięzieni”, niestety, ponownie się rozczarowując.

L. J. Smith w „Pamiętnikach wampirów” głównie rozwodzi się nad miłością Eleny i Stefano oraz problemami jakie przysparza Damon, który szczerym uczuciem darzy tą samą dziewczynę, która pozyskała serce jego brata. Stefano to dosyć przeciętnej inteligencji chłopak, ponoć bardzo przystojny, dobry, idealny, jak i potrafiący wyrazić to, co czuje. Natomiast Damon to zupełne przeciwieństwo – bystry, zły, ambitny, władczy, mściwy, niebezpieczny. Obydwoje są wampirami i obydwoje się nienawidzą. I w związku z tym faktem, Elena jest rozdarta,...

GrzegorzIgnacy | 2018-06-24
Przeczytana: 14 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zapraszam na fb: https://www.facebook.com/KsiazkiIlubCzasopisma

"Mrok", "Powrót o zmierzchu" i "Uwięzieni" to składowe części drugiej księgi Pamiętników. Pierwsze skrzypce w powieści przejmują przyjaciele tragicznie zmarłej Eleny. W Fell Church dzieje się źle. Ludzie zachowują się jak opętani tymczasem Meredith (albo Bonnie, nie pamiętam) otrzymuje tajemnicze przekazy od zmarłej Eleny. Nastrój grozy potęguje się, bohaterowie czują się osaczeni bo oto nowa śmiercionośna postać zjawia się w ich mieście. Tą siłą jest jeden z pierwszych wampirów na Ziemi, noszący w sumie zabawne imię - Klaus. Oczywiście Klaus chce wszystkich na około pozabijać, a Elena z zaświatów próbuje zapobiec tragedii. W końcu na skrzydłach anioła materializuje swoją postać i stacza walkę z Klausem. Pojawienie się Eleny ponownie wśród żywych niweczy świetne posunięcie fabularne jakim było jej uśmiercenie w części pierwszej. Naprawdę dobrze...