Jak kochać dziecko

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Róża_Bzowa

Klasyczna publikacja pedagogiczna wielkiego polskiego pedagoga.
Korczak spokojnie ale stanowczo pisze o niewygodnych prawdach. O tym co rodzice wyprawiają w tym swoim macierzyństwie, a do czego się wstydzą przyznać. Książka Korczaka to nie podręcznik z dobrymi radami, to 116 przykazań (z tylu krótkich, tytułowanych rozdziałów się składa) do których możemy, nie musimy się odnosić.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

deli | 2019-05-31

"Dziecko w życiu matki wnosi cudną pieśń milczenia. Od ilości godzin, które spędza przy nim, gdy ono nie domaga się, a żyje, od myśli, którymi osnuwa je pracowicie, zależna jest jej treść, program, siła, twórczość, matka w cichej kontemplacji dojrzewa dzieckiem do natchnień, których praca wychowawcza żąda.
Nie z książek, a z siebie. Wówczas każda książka stanie się drobną wartością; a moja spełniła zadanie, jeśli o tym przekona.
W mądrej samotności czuwaj..."

piękny człowiek
piękne myśli
piękna książka

Olaf | 2019-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2019

To jest książka, którą warto czytać, a nie przeczytać. Mamy tak bardzo pomylone myślenie, że spotkanie z przemyśleniami autora może wywołać zdziwnienie, a nawet szok. Jedyny wniosek jaki chciałbym tu przedstawić, to fakt, że nie potrafię kochać dziecko. Nie potrafię akceptować jego konstrukcji, praw, mentalności, zwyczajów. A przecież we mnie jest dziecko, często poniżane, obarczone absurdalnymi regułami. Książka na całe życie, podaje prawdy, które prowadzą do życia w prawdzie. Warta zadumy.

Marcin | 2018-12-09
Przeczytana: 27 listopada 2018

Książka napisana ciekawym stylem przez słynnego pediatrę-pedagoga i pisarza w jednym. Każde dziecko to mały człowiek. Dziecko nie jest "moje", ani "Twoje", jest swoje. Rośnie i rozwija się każde w swoim tempie..

rozpisana94 | 2018-09-11
Przeczytana: 09 września 2018

Wybitny lekarz, ale i pedagog - Janusz Korczak. Orędownik praw dziecka pisze krótką, ale jakże ważną "broszurę".

Napisana lata temu nadal aktualna. Dowodzi temu, jak ważne powinno być dziecko, a jak ważne nie jest. Ukazuje, jak pociechy traktowane są przez dorosłych, a jak powinny.

Czy rzeczywiście dzieci razem z rybami nie mają głosu? Czy naprawdę tylko krzątają się pod nogami i przeszkadzają?

Myślę, że nie tylko każdy pedagog powinien to przeczytać, ale przede wszystkim każdy rodzic. Napisane momentami dość specyficznym językiem, jednak jak najbardziej zrozumiałym.

Polecam z całą pewnością.

niezapowiedziana | 2018-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Przeczytałam akurat inne wydanie tej książki, jeszcze wcześniejsze. Nie wiem czy wydania późniejsze były jakoś aktualizowane. Niemniej jednak ta książka powstała w 1919 roku, także niemal równe 100 lat temu. Przeszkadzały mi trochę niektóre sformułowania czy nawet wyrazy po prostu nie z tej epoki, że czasami nawet nie wiedziałam co autor miał na myśli. Ale natrafiłam też na takie rozdziały z mojego życia wzięte, kiedy w życiu mojego dwu i pół latka przeszliśmy dokładnie to, o czym pisał Pan Korczak.
Dopóki nie przeczytałam tej książki nie wiedziałam też że Janusz Korczak zginął w Treblince podczas II wojny światowej.
Myślę, że najlepiej tą książkę opisze jej ostatni fragment z ostatniego rozdziału pt. Nie z książek, a z siebie:
"Dziecko w życiu matki wnosi cudną pieść milczenia. Od ilości godzin, które spędza przy nim gdy ono nie domaga się, a żyje, od myśli, którymi osnuwa je pracowicie, zależna jest jej treść, program, siła, twórczość, matka w cichej kontemplacji dojrzewa...

Jarold86 | 2017-08-30
Przeczytana: sierpień 2017

Bardzo pouczająca pozycja,mądrość jaką przekazuje nam Korczak jest niebywale wartościowa.Teraz sięgam po następną Jego książkę.Co tu więcej pisać.Polecam

EdytaDK | 2017-08-16

Bardzo szczególna książka.

wiech | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Książka niezwykłego człowieka. Wielkiego przyjaciela dzieci.
Pełna mądrości, ciepła, zadumy.
Nie zestarzała się. Jest ponadczasowa.
Może być traktowana jak wyjątkowa lekcja.
Dla wszystkich rodziców!
I dla każdego, komu dobro dziecka leży na sercu.
Korczak uczy nas, jak rozumieć dziecko.
Ale także jak uczyć się od dziecka.
Jak wnikliwie obserwować dziecko.
Jak wsłuchiwać się w sygnały, które wysyła.
Jak mądrze wspierać i mądrze wychowywać.
I jak kochać. – Miłością mądrą. Refleksyjną.
Książka wyjątkowa. Wybitna!

PS
Janusz Korczak poświęcił dzieciom całe swoje życie. Był dla nich zawsze na wyciągnięcie ręki. Był z nimi do końca. I to on przeprowadził je wszystkie na drugą stronę. Wielki Człowiek.

Garona | 2017-01-24

Tak, dla mnie arcydzieło. Arcydziełem dla mnie jest sama postać, osoba Korczaka, jego poglądy, czyny.
Prostym językiem opisuje jak szanować człowieka od jego najmłodszych lat. Jak kochać. Niemalże na każdej stronie książki zdanie do głębszej refleksji, zapamiętania.

Dla mnie osobiście bardzo wzruszająca pozycja. Jak podróż w lata dzieciństwa z tęsknotą spotkania na swojej drodze takiego DOROSŁEGO, pełnego Miłości,Mądrości,Zrozumienia i Dobra.
Wzór do naśladowania. Mam nadzieję dościgły.

przygodka | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Zawiedzie się ten kto szuka w książce Pana Korczaka poradnika. Jest ona raczej zbiorem refleksji na temat rozwoju dzieci i błędów czy potknięć popełnianych w kierunkowaniu dzieci przez rodziców/wychowawców/nauczycieli. Bardzo ciekawa pozycja zważywszy na wieloletnie doświadczenie autora w pracy z dziećmi i właśnie na instynkt opiekuna a nie na poradniki i książki zwraca nam Autor uwagę gdyż każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Książka, mimo, że napisana wiele lat temu niewiele straciła na aktualności, nie mamy już bon, są za to nianie natomiast temat prawa dziecka do bycia sobą nadal budzi emocje.